Niste krivi! Niste sami! Obstaja pomoč!
Če sklepamo po medijskih objavah, se zdi, da je primerov nasilja v družini vse več, to pa predvsem zato, ker se o njem več govori, ker v družbi vlada večja ozaveščenost. Preprosteje rečeno, nasilja ne pometamo več pod preprogo. Žal pa večina primerov ne pride na dan, žrtve, najpogosteje so to najranljivejši člani, kot so otroci, ostareli, ženske, (pre)dolgo trpijo, preden upajo komu zaupati svojo stisko.
Ker ogroža telesno in duševno zdravje žrtve in pušča dolgotrajne posledice, nasilje ne zadeva samo družinskih članov, pač pa je javnozdravstveni problem, ki se ga je treba lotevati sistemsko v vseh fazah – od prepoznavanja, preprečevanja do pomoči žrtvi (in tudi storilcu).
-
Odprta prenovljena Plečnikova hiša
Ljubljana je zaradi del Jožeta Plečnika urbanistična in arhitekturna umetnina in eno redkih mest, ki so tako temeljito zaznamovana z delom enega samega arhitekta. Vizije in načrti za prenovo mesta pa so se mu porajali prav v njegovi hiši na Karunovi ulici v Trnovem, ki je od 24. septembra po dveh letih prenove spet odprta za ogled. Pri kompleksni prenovi hiše in vrta, ki je stala 2 milijona 264 tisoč evrov, denar pa sta prispevala Ministrstvo za kulturo in Evropski sklad za regionalni razvoj, so sodelovali mestna uprava, Zavod za varstvo...
Potrebujemo medgeneracijsko sodelovanje
Včeraj je v Cankarjevem domu odprl vrata že 15. Festival za tretje življenjsko obdobje, ki bo v treh dneh obiskovalcem ponudil veliko kulturnih dogodkov, strokovnih razprav, izobraževalnega programa, športnih delavnic in tudi številne sejemske predstavitve. Letošnja rdeča nit je vseživljenjsko učenje in aktivno doživljanje prostega časa. Predstavljeni bodo tudi številni primeri dobrih praks.
Na svečani otvoritvi je ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti dr. Anja Kopač Mrak večkrat poudarila, da kot dolgoživa družba potrebujemo medgeneracijsko sodelovanje in rešitve, ki ne bodo padle na referendumu. Povedala je še, da bo do konca leta pripravljena bela knjiga, ki bo podlaga za razpravo o novi pokojninski reformi po letu 2020. Čim prej pa potrebujemo zdravstveno reformo, v okviru katere bo vzpostavljen tudi sistem dolgotrajne oskrbe. Pri tem pa je pozvala k sodelovanju in solidarnosti pri iskanju odgovorov na demografske spremembe, da bomo kot družba omogočili pogoje za kakovostno staranje in medgeneracijsko sožitje.
V duhu vseživljenjskega učenja in aktivnega staranja
Jutri se v ljubljanskem Cankarjevem domu pričenja že 15. Festival za tretje življenjsko obdobje (F3ŽO), ki ponuja različne aktivnosti za vse generacije – od predavanj in delavnic o zdravem načinu življenja, okroglih miz na temo sprememb zdravstvenega sistema, aktivnega staranja in strategij staranja do nastopov pevskih zborov ter plesnih in gledaliških skupin društev upokojencev, vrtcev in šol.
Prvič na festivalu uvajajo mednarodni dan - v sredo, 30. septembra, bosta dve mednarodni konferenci: »Kako do aktivnega staranja«, ki jo gosti evropski poslanec Ivo Vajgl ter konferenca o celovitih strategijah staranja.
-
»Za zdravo srce vseh in povsod« je geslo Svetovnega dneva srca (29. september). Ob tem pa strokovnjaki poudarjajo, da je vsak sam odgovoren za svoje srce. Kar 80 odstotkov prezgodnjih smrti zaradi bolezni srca in žilja bi namreč lahko preprečili predvsem z zdravim načinom življenja - najpomembnejša dejavnika sta manj kalorična prehrana in več gibanja.
Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije vse leto ozavešča ljudi o pomenu zdravega načina življenja, še posebej veliko dogodkov je po njihovih podružnicah v različnih krajih v septembru. Kar nekaj se jih bo odvilo ta konec tedna. Udeležite se jih!
Odprta prenovljena Plečnikova hiša
Ljubljana je zaradi del Jožeta Plečnika urbanistična in arhitekturna umetnina in eno redkih mest, ki so tako temeljito zaznamovana z delom enega samega arhitekta. Vizije in načrti za prenovo mesta pa so se porajale prav v njegovi hiši na Karunovi ulici v Trnovem, ki je od jutri, 24. septembra, po dveh letih prenove spet odprta za ogled.
Pri kompleksni prenovi hiše in vrta, ki je stala 2 milijona 264 tisoč evrov, denar pa sta prispevala Ministrstvo za kulturo in Evropski sklad za regionalni razvoj, so sodelovali mestna uprava, Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Muzej in galerije mesta Ljubljane ter številni izvajalci. Osnovni namen prenove je bil preprečiti propadanje hiše in ohraniti avtentično stanje in podobo vseh Plečnikovih posegov v njej.
-
Svetovalna središča za izobraževanje odraslih (središča ISIO) in Andragoški center Slovenije že enajsto leto zapored organizirajo Dneve slovenskih svetovalnih središč.
Med 23. in 25. septembrom boste lahko vseh štirinajstih središčih ISIO dobili informacij o vpisu odraslih v formalne in neformalne izobraževalne programe ter o svetovalni podpori in pomoči odraslim pred in med potekom izobraževanja, o ugotavljanju in vrednotenju že pridobljenega znanja ter o možnostih sofinanciranja izobraževanja. Izobraževanje in učenje bi radi približali še posebej tistim, ki sami ne iščejo poti do različnih možnosti učenja. To so manj izobraženi, starejši, dalj časa brezposelni odrasli, socialno izključeni, odrasli z različnimi oviranostmi, priseljenci …
-
Danes so ob svetovnem dnevu Alzheimerjeve bolezni na pobudo Združenja Spominčica tudi v Domu starejših občanov Ljubljana - Šiška organizirali Sprehod za spomin. Sprehodili so se po draveljskih ulicah, mimo vrtca, osnovne šole, preko Koseške tržnice nazaj do doma, kjer so se na koncu tudi okrepčali. Sporočili so še, da so jih spremljali sončen dan, dobra volja in čudovito vzdušje.
-
Poleg drugih humanitarnih organizacij zbira sredstva za pomoč beguncem tudi Slovenska filantropija. Namenili jih bodo za usposabljanje in koordinacijo prostovoljcev, ki bodo ob podpori strokovnih služb lahko nudili beguncem različno pomoč, in za nujne finančne pomoči.
Ob prihodu večjega števila beguncev iz Sirije, Irana in Afganistana bodo organizirali zaposlene in prostovoljce za čim učinkovitejšo pomoč pri prvem stiku z našo družbo, s pomočjo prevajalcev pomagali pri samoorganizaciji znotraj zbirnih centrov in informiranju, spremljali bodo potrebe na terenu in se nanje odzivali.
Ljubljana dobila 54 oskrbovanih stanovanj
Včeraj so župan Zoran Jankovič, direktor Javnega stanovanjskega sklada MOL Sašo Rink in direktor skupine Mijaks Miha Jarc na Draveljski ulici v neposredni bližini doma starejših občanov v Šiški slovesno predali svojemu namenu 54 oskrbovanih stanovanj v dveh objektih.
Projekt, ki je nastal v javno zasebnem partnerstvu med gradbenim in investicijskim podjetjem Mijaks in Mestno občino Ljubljana ter Javnim stanovanjskim skladom MOL je vreden okrog 5 milijonov evrov. Občina je prispevala zemljišča, v zameno pa je dobila 10 stanovanj, ki bodo namenjena oddaji v neprofitni najem, ostala stanovanja v zasebni lasti pa so že skoraj vsa prodana. Predstavniki občine so poudarjali, da bodo tudi v bodoče skrbeli za dobro stanovanjsko oskrbo občanov, župan Jankovič pa je izpostavil, da je mesto, ki je prijazno invalidom in starejšim, za vse prijazno mesto. Miha Jarc, direktor skupine Mijaks, pa je napovedal, da bodo v kratkem začeli graditi in prodajati drugo fazo oskrbovanih stanovanj v Murglah, pripravljajo pa tudi projekt na Bledu.