-
Na največji in najstarejši prireditvi za družine se bo med 18. in 20. septembrom na Gospodarskem razstavišču zvrstilo več kot 300 različnih dogodkov, ki bodo zanimive tako za babice in dedke kot za vnuke. Letos bo še posebej veselo, saj se bo Otroški bazar odvijal že deseto leto zapored.
V petek, 18. septembra, bodo v Medgeneracijskem kotičku upokojenci osrednje slovenske pokrajine, ki se družijo v Dnevnih centrih aktivnosti Ljubljana z otroci izdelovali držala za svinčnike in barvice. Obiskovalci si bodo lahko na zunanji ploščadi ogledali mini živalski vrt, predstavitve reševalcev, gasilcev, policistov in njihovih živali, se igrali na trampolinu in drugih igralih, predstavljena bo ekološka pridelava in dostava zelenjave in sadja na dom, celo na konja bodo lahko sedli …
-
V Javnem zavodu Cene Štupar – Centru za izobraževanje Ljubljana v okviru projekta Centra medgeneracijskega učenja pripravljajo različne dogodke, namenjene izmenjavi znanj ter izkušenj med različnimi generacijami.
Tako vas 16. septembra 2015 vabijo na brezplačne delavnice od 9. ure dalje. Lahko boste s servietno tehniko polepšali kozarce in steklenice, osvežili znanje o digitalni fotografiji in se naučili arhivirati fotografije ali pa z vnuki prisluhnili pravljici »Rojstvo Ljubljane iz duha zmaja« in se naučili slikati pravljična bitja.
-
V soboto, 12. septembra 2015 bo med 8. in 15. uro Pogačarjev trg v Ljubljani v znamenju ekološkega kmetijstva. Na 14. ekoprazniku bodo obiskovalci spoznavali, okušali, preizkušali in tudi kupovali pestro ponudbo kar 47 ekoloških kmetij iz vseh regij in izvedeli številne koristne informacije o ekološkem kmetovanju. Na prodaj bo tudi ekološka kozmetika ter drugi izdelki in storitve za zdravo in okolju prijazno življenje.
Inštitut za trajnostni razvoj, ki pripravlja prireditev, jamči, da se bodo predstavljali samo ponudniki s certifikatom ekološke pridelave.
S srečanja gorenjskih upokojencev
Minuli četrtek se je na prireditvenem prostoru avtokampa Danica v Bohinjski Bistrici zbrala Gorenjska v malem. Na že 24. letnem srečanju gorenjskih upokojencev se je zbralo blizu 2.500 starejših iz vseh občin te regije in številni župani, predstavniki občin pa tudi njihovi poslanci. Zbrano množico je pozdravila tudi ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti dr. Anja Kopač Mrak, ki je poudarila, da je za lepo starost pomembno aktivno staranje in medgeneracijsko sožitje.
Na srečanju je bila tudi Vzajemnost in v fotografski aparat ujela nekaj utrinkov.
V službi človekovega dostojanstva
Slovenska karitas še zdaleč ni le ena izmed dobrodelnih organizacij, ki zbira rabljena oblačila ali deli prehranske pakete. Že pred več kot dvajsetimi leti je ustanavljala materinske domove za ženske v stiski, komune za pomoč odvisnikom od trdih drog, zavetišča za brezdomce, odprli so azil za žrtve trgovine z ljudmi, pomagajo beguncem, ki z Bližnjega vzhoda bežijo v Evropo. Poleg materialnih dobrin, ki jih žal potrebuje vedno več ljudi, poskrbijo za psihosocialno pomoč pa tudi za duhovno hrano. Kot pravi Imre Jerebic, generalni tajnik Slovenske karitas, je resda veliko materialne revščine, a med ljudmi je čedalje več čustvene revščine, ki jo spodbuja potrošniška družba.
-
Le malokateri predpis je dobil tako podporo kot zakon o enkratnem prostovoljnem odpisu dolgov socialno najšibkejšim ljudem. Zanj so brez glasu proti glasovali vsi navzoči poslanci. Podpirajo ga, vendar s pripombami, tudi ljudje, ki se ukvarjajo s socialnimi vprašanji. »Ta krizni ukrep je bil zares potreben,« pravi sociologinja dr. Vesna Leskošek. »Razbremenil bo ljudi, ki preprosto ne vidijo izhoda iz svojih finančnih težav. Vendar ne sme ostati pri tem.«
Slovenci primerjalno niso močno obremenjeni s posojili, saj jih imajo polovico manj, kot je povprečje v evroobmočju. Kljub temu pa so se mnogi znašli v uničujoči dolžniški pasti. Gospodinjstvom so se dolgovi začeli pospešeno kopičiti okoli leta 2012. Število brezposelnih je nezadržno naraščalo, plače padale, v najboljšem primeru stagnirale. Prihranki so skopneli. Čedalje več ljudi ni moglo kriti tekočih stroškov.
-
Za slovenske zmage
Raziskave javnega mnenja sporočajo, da državljani nismo zadovoljni z delovanjem države. To sicer vemo tudi brez zapletenih raziskav, vendar se ob objavah strokovnih ugotovitev nekoliko zamislimo. Kaj je pravzaprav v naši državi narobe? Ali pričakujemo preveč, smo neučakani ali pa so tisti, ki smo jim zaupali vodenje države, nesposobni? Državljani vse manj zaupajo predsedniku države, ki želi vsakomur ugajati, vendar ne zmore o ključnih vprašanjih jasno povedati svojega stališča. Tudi parlament se volivcem ne zdi verodostojno zakonodajno telo, saj v njem prepogosto prevladajo medstrankarska »kupčkanja«. Pri tem tudi opozicijske stranke s svojim »načelnim« nasprotovanjem vladi ne pridobivajo naklonjenosti državljanov. V čem je potemtakem zagata? Preprost odgovor bi bil, da se tisti, ki smo jim zaupali vodenje države, ne zavedajo, kakšna je njihova odgovornost.
Kaj potrebujemo za svoje staranje in sožitje v družbi
STARANJE V SLOVENIJI
Ni nujno, da so podatki znanstvenih raziskav suhoparni in dolgočasni. Če so ljudje z veseljem odgovarjali na pereče življenjsko vprašanje, kot je staranje, so njihovi odgovori zlata vredna živa izkušnja iz prakse. Če so odgovarjali na terenu po vsej Sloveniji in je bil to reprezentativen vzorec, so njihovi odgovori verna slika o tem, kaj potrebuje, kaj zmore in kaj hoče tistih 750.000 prebivalcev Slovenije, ki smo starejši od 50 let. Zato bo njihovo objavljanje v Vzajemnosti za marsikoga zanimivo.
Starejše želijo spraviti v gibanje
V vsaki občini imajo športne objekte, večina jih je zgrajenih z javnim denarjem, vendar pa jih uporabljajo le nekateri občani, predvsem člani športnih klubov. Direktorica Zavoda za šport Brežice Simona Zupančič, ki zavod vodi dobro leto in pol in krmari med javno in tržno dejavnostjo, se zaveda, da ima prednost javni interes, zato želi odpreti vrata njihovih športnih objektov vsem občanom. Tako so letos medse povabili tudi upokojence in predšolske otroke.
Poleti so za male vrtičkarje in šolarje pripravili športne dneve, kjer so jim predstavniki različnih športnih klubov predstavili svoj šport in vadbo. Navdušeni so bili tako otroci kot tudi starši in klubi. Septembra pa se bodo strelski vadbi priključili tudi upokojenci, čeprav si na zavodu želijo, da bi se starejši odločili tudi za druge športe. Od upokojencev bi radi izvedeli, katero vadbo si želijo in kakšne potrebe imajo, da bi se jim lažje približali. Simona Zupančič pravi, da so si na zavodu zadali cilj, da tudi starejšo generacijo spravijo v gibanje.
Petnajstletnica druženja na festivalu
V Cankarjevem domu v Ljubljani bo konec septembra vrvelo od živahne energije udeležencev 15. festivala za tretje življenjsko obdobje. V času od 29. septembra do 1. oktobra bo dovolj priložnosti za pridobivanje novih (spo)znanj, komentiranje aktualnih tem, izmenjavo idej, uživanje ob kulturnih dogodkih, predvsem pa za druženje različnih generacij.
Festival družno organizirajo Zveza društev upokojencev Slovenije, podjetje Proevent Inštitut Hevreka!, Zveza za tehnično kulturo Slovenije in Zavod RIKUS, poskrbljeno bo za res pestro dogajanje.