Ne starajoča, pač pa dolgoživa družba
Ob današnjem mednarodnem dnevu starejših minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac poudarja, da naša naloga ostaja, da družbo preobrazimo v dolgoživo. To je prostor varne in zdrave starosti z dostopom do robustnega in zanesljivega sistema zdravstvenih in socialno varstvenih storitev, družbo povezovanja in medgeneracijskega dialoga.
V poslanici je minister navedel citat britanskega glasbenika Davida Bowieja, da je staranje "izjemen proces, s katerim postaneš človek, kakršen bi vedno moral biti". Po njegovih navedbah enako velja za skupnost, saj jo dolgoživost zgradi, v kar bi vedno morala biti. "Večkrat slišimo svarila o starajoči družbi in težavah, ki jih skrb za starejše prinaša, ko 'niso več produktiven del ustvarjanja dobička'. Takšno razumevanje družbe in staranja ostro zavračam, saj globoko verjamem v uspeh družbe dolgoživosti," je zapisal minister.
-
Poskrbimo, da bomo poznali svoje vrednosti krvnega tlaka, holesterola in krvnega sladkorja, in ukrepajmo, če so previsoke, ob današnjem svetovnem dnevu srca svetujejo v Združenju kardiologov Slovenije.
Med najpomembnejšimi dejavniki tveganja za nastanek srčno-žilnih bolezni so namreč zvišan krvni tlak, zvišan holesterol in zvišan krvni sladkor, ki Zaradi tveganje za nastanek srčno-žilnih bolezni z leti povečuje, zato sta njegovo spremljanje in poznavanje škodljivih učinkov zelo pomembna za naše zdravje.
-
Drugi dan festivala za tretje življenjsko obdobje v Cankarjevem domu je bilo prav tako zanimivo, razigrano in pisano. Številni obiskovalci so prisluhnili zanimivim razpravam, delavnicam in si ogledali nastope svojih vrstnikov ter obiskali različne stojnice. Zanimivo bo tudi danes, zato ga še vedno lahko obiščete.
Včerajšnji utrip je zabeležil v fotografski objektiv naš sodelavec Janez Platiše.
-
V Cankarjevem domu v Ljubljani se je včeraj začel največji dogodek za starejše v Evropi, že 22. festival za tretje življenjsko obdobje (F3ŽO). Tokrat je namenjen izboljšanju kakovosti življenja starejših in uresničevanju solidarnosti med generacijami. Pripravili so več okroglih miz o aktualnih temah, številne delavnice in predavanja, veliko je glasbenih, pevskih in plesnih nastopov.
Na slavnostnem odprtju je predsednica republike Nataša Pirc Musar poudarila, da starejši v tretjem življenjskem obdobju ogromno dajejo družbi, zato se moramo upreti vsem poskusom, da se jih prikaže predvsem kot breme, ki ogroža naš napredek in razvoj. Rdeča nit celotne slovenske zgodovine je prav solidarnost in brez nje ne bi imeli vsega tistega, kar opazijo tujci, ko nas obiščejo, je dejala. Ceniti moramo vse, kar so nam naši predniki zagotovili in kar starejši še vedno prispevajo. Kot poglavitni izziv na tem področju v prihodnosti je izpostavila zakon o dolgotrajni oskrbi, ki mora biti po njenem vpeljan v prakso tako, da bo na solidarnosten način zagotavljal storitve vsem, ki jih potrebujejo. Izpostavila je še zdravstveno in pokojninsko reformo, ki mora prinesti dostojne pokojnine in zaključila, da se veličina naroda meri tudi po tem, kako ravna s starejšimi.
O aktivni starosti in medgeneracijskem sožitju
Jutri se v Cankarjevem domu v Ljubljani začenja tridnevni Festival za tretje življenjsko obdobje (F3ŽO), osrednji dogodek, s katerim v Sloveniji praznujemo mednarodni dan starejših. Festival, že 22. po vrsti bo potekal pod častnim pokroviteljstvom predsednice Republike Slovenije dr. Nataše Pirc Musar. Bogata vsebina je namenjena izboljšanju kakovosti življenja starejših in uresničevanju solidarnosti med generacijami.
Rdeča nit letošnjega strokovnega programa je vzdržen pokojninski sistem je rdeča nit letošnjega strokovnega programa. To področje je trenutno pri nas izjemno aktualno, saj se pripravlja nova pokojninska reforma, ki je nujno potrebna. V okviru strokovnega programa se bo zvrstilo kar sedem vsebinsko zelo zanimivih okroglih miz, na katerih bodo sogovorniki razpravljali o pokojninskem sistemu, dostojni plači in dostojni dohodnini, spopadanju z izzivi stanovanjske politike, spoštljivem nagovarjanju starejših, staranju s pozitivnim predznakom, kulturi in umetnosti za aktivno modrost ter o sodelovanju organizacij za starejše v evropskih projektih.
Kinodvor vabi stoletnice in stoletnike
Kinodvor v Ljubljani vabi stoletnice in stoletnike na zajtrk in filmsko projekcijo filma Mladi Medardo v nedeljo, 15. oktobra 2023, ob 11. uri.
Pred sto leti, točneje 15. oktobra 1923, je namreč potekala svečana otvoritev kina Ljubljanski dvor. Takrat so predvajali film Mladi Medardo (Der junge Medardus, Mihály Kertész /Michael Curtiz/ Avstrija, 1923).
Po stotih letih bodo v Kinodvoru na Kolodvorski ulici predvajali isti film, in to ob živi spremljavi orkestra, ki bo odigral novo partituro skladatelja Andreja Goričarja. Častna gostja bo Emilija Soklič, ena prvih slovenskih profesionalnih filmskih delavk, ki bo letos dopolnila častitljivih 105 let.
-
Slovenske veteranske godbe se pripravljajo na poseben dogodek, ki bo združil ljubitelje glasbe in kulture. Festival veteranskih godb, že 15. po vrsti, bo v soboto, 23. septembra, v Ljubljani.
Ob 11. uri bodo fanfare Godbe ljubljanskih veteranov z balkona Mestne hiše najavile slavnostno otvoritev festivala, na kateri bodo razglasili ambasadorje veteranskih godb Slovenije.
Med 12. in 13. uro bodo pred mestno hišo ter na Prešernovem in Novem trgu promenadni koncerti posameznih veteranskih godb. Festival pa se bo zaključil s skupnim nastopom Združenega veteranskega orkestra Slovenije ob 13.30 pred magistratom na Mestnem trgu.
Nikoli prezgodaj, nikoli prepozno
Geslo svetovnega meseca in tudi današnjega dneva Alzheimerjeve bolezni opozarja na to, da za zdravo življenje, ki pomaga k zmanjševanje in preprečevanju dejavnikov tveganja za nastop demence, ni nikoli ne prezgodaj, ne prepozno.
Kot ob današnjem svetovnem dnevu Alzheimerjeve bolezni poudarja Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je demenca med največjimi zdravstvenimi, socialnimi in finančnimi izzivi sodobne družbe in predstavlja velik javnozdravstveni problem. Po podatkih ministrstva za zdravje ima demenco več kot 40.000 prebivalcev Slovenije.
Obeležujemo svetovni dan ozaveščanja o limfomu
Danes obeležujemo svetovni dan ozaveščanja o najpogostejši obliki krvnega raka, limfomu. V Slovenskem združenju bolnikov z limfomom in levkemijo L&L še posebej ozaveščajo o pomenu zgodnjega odkrivanja limfoma, saj je zdravljenje pravočasno odkrite bolezni manj zahtevno in bolj uspešno, višje je tudi preživetje.
Najpogostejši simptomi so povečane bezgavke na vratu, pod pazduho ali v dimljah, izrazito nočno potenje, pogoste okužbe, povišana telesna temperatura zvečer, izguba telesne teže in utrujenost, je pojasnila izvršna direktorica združenja Kristina Modic. Med možne simptome spadajo tudi kašelj, zasoplost ter dolgotrajno srbenje po celem telesu, pri nekaterih oblikah pa tudi povečana vranica, napetost v trebuhu ter kožni izpuščaji. Bolezen ima zelo splošne simptome, zato jih ljudje zelo hitro zamenjajo za manj nevarne težave, prav tako tudi zdravniki, je še opozorila.
Dan odprtih vrat zdravstvenih ustanov
Ob Svetovnem dnevu varnosti pacientov nekatere bolnišnice in zdravstveni domovi jutri, 15. septembra, pripravljajo Dan odprtih vrat. Namen dogodka je narediti korak v smeri tesnejšega sodelovanja vseh zdravstvenih ustanov z društvi. Zdravstvo se spreminja in opolnomočen pacient, ki razume svojo diagnozo in se strinja s terapijo, je bolj varen, sporočajo iz Zveze organizacij pacientov Slovenije. Dnevi odprtih vrat pod skupnim sloganom “Glas pacientu!” bodo potekali na način, ki so si ga izbrale ustanove in društva. Podrobnosti najdete na povezavi :