Smernice za učinkovitejše in dostopnejše zdravstvo
Na ministrstvu za zdravje so predstavili prednostne naloge zdravstvene politike za prihodnji dve leti, ki naj bi pripomogle k večji kakovosti, dostopnosti in učinkovitosti v zdravstvenem sistemu ter večji ozaveščenosti pacientov.
Po besedah državne sekretarke dr. Valentine Prevolnik Rupel so načrtovane spremembe osnova za pripravo splošnega dogovora med partnerji v zdravstvu. K temu pa so dodali še nekatere srednjeročne usmeritve, da bi zagotovili večjo stabilnost delovanja zdravstvenega sistema.
-
Že osmi dnevni center aktivnosti
V Ljubljani so odprli že osmi Dnevni center aktivnosti za starejše – DCA Golovec. V njem pripravljajo več vrst vodenih vadb, ustvarjalne delavnice, bralne urice in še druge aktivnosti. Nahaja se v Centru Četrtne skupnosti Golovec na Pesarski ulici v Štepanjskem naselju. V sodobno zasnovani stavbi imajo svoje prostore še Mladi zmaji in Mestna zveza upokojencev Ljubljana, med drugim so urejeni klubski prostori tako za mlade kot starejše, knjižni kotiček, okrepčevalnica in zunanje balinišče. Tam je tudi Demenci prijazna točka. V bližini so sprehajalne poti, mize za namizni tenis, otok športa s trim napravami ter otroška igrišča in novi kolopark. Za več informacij pokličite na tel. št.: 051 231 168 oziroma obiščite spletno stran www.dca-ljubljana.org
-
V Cankarjevem domu v Ljubljani je konec septembra potekal največji dogodek za starejše v Evropi – že 22. festival za tretje življenjsko obdobje (F3ŽO). Tokrat je bil namenjen izboljšanju kakovosti življenja starejših in uresničevanju solidarnosti med generacijami. Pripravili so več okroglih miz o aktualnih temah, številne delavnice in predavanja, veliko je bilo glasbenih, pevskih in plesnih nastopov. Na slavnostnem odprtju je predsednica republike Nataša Pirc Musar poudarila, da starejši v tretjem življenjskem obdobju ogromno dajejo družbi,...
Žalovanje za dragimi in spoštovanje mrtvih
DOLGOTRAJNA OSKRBA V SLOVENIJI
V prejšnjih dveh številkah smo predstavili programa sodobne integrirane dolgotrajne oskrbe: paliativno zdravstveno oskrbo bolnika, ko mu z zdravstvenimi storitvami ni več mogoče povrniti zdravja, ter sodobni hospic, tj. humano spremljanje umirajočega. Hospic zna poskrbeti, da ima človek, ki se mu življenje izteka, na primeren način zadovoljene telesne, duševne in socialne potrebe ter da najbližji ob njem smiselno zaključujejo skupno življenjsko pot. Danes se bomo pogovorili o žalovanju, spoštovanju mrtvih ter razmisleku o naši minljivosti.
-
Za slovenske zmage
Letos smo pogosto gledali v nebo in oblake, ki smo jih videli, in ugibali, kaj nam bo prineslo vreme. Najprej je bila pozeba, potem suša in nazadnje uničujoče poplave. Ob vsem tem dogajanju smo lahko ugotovili, da smo tako kot posamezniki kot tudi skupnost v bistvu nemočni, ko gre za posledice naših ravnanj v preteklosti. Stoletja se je namreč nabirala »nesnaga« v ozračju, ki je bila posledica izpustov fosilnih goriv v času intenzivne industrializacije (zlasti kurjenja s premogom) in zdaj se pač spopadamo s posledicami naših ravnanj v preteklosti.
Umetna inteligenca – krasni novi svet
Za ene je to »krasni novi svet«, za druge »kompleksen izziv družbe«. Tretji se vsega skupaj še ne zavedajo povsem. Vendar je dejstvo, da gre za »novo in veliko stvar«.
Da je to tako, pove tudi zaslužni prof. Jože Gričar, ki že vrsto let spremlja razvoj orodij umetne inteligence.
»Po novembru 2022 je na internetu zakipelo objavljanje člankov o uporabi orodij umetne inteligence. Razlog za to je bila objava orodja ChatGPT podjetja OpenAI s sedežem v San Franciscu. To je nova tehnologija, ki je koristna za vse generacije, tudi za starejše, ki pa jih je treba spodbuditi, da jo bodo začeli uporabljati,« pravi prof. Gričar in dodaja, da »gre za novo in veliko stvar, katere razvoj sloni na desetletjih raziskovanj. Da bi taka orodja za svoje potrebe uporabljalo veliko ljudi, pa smo šele na začetku.
-
Revščina je res vse hujša, a prav duhovna nas lahko zares pokonča. Anonimni avtor
Poletje nam ni prizaneslo z vremenskimi katastrofami vseh vrst. Poplave in plazovi so ljudem jemali vse, kar so ustvarili s trdim delom in celo krediti, ki jim jih še ni uspelo odplačati. Bilo je grozljivo in strašljivo, pa ne le pri nas. Ves svet se že dalj časa spopada s katastrofami vseh vrst in dimenzij. Planet menda vre, gori, se spreminja, in to zelo hitro. Ali smo ga res povsem uničili?
Več podpore družinskim oskrbovalcem
V Sloveniji vsak peti do deseti državljan doma nekoga oskrbuje, kar pomeni precej več kot 200.000 ljudi. Implementacija zakona o dolgotrajni oskrbi bo ena največjih prelomnic na področju družinske oskrbe v Sloveniji do zdaj, opozarjajo na Inštitutu Antona Trstenjaka ob 6. oktobru, evropskem dnevu družinskih in drugih neformalnih oskrbovalcev.
Ob pomanjkanju časa in mnogokrat na meji izgorelosti družinskih oskrbovalcev so država, lokalne skupnosti in vse organizacije, ki usposabljanja izvajajo, odgovorne, da jim ponudijo, kar najbolj potrebujejo. Obsežna evalvacija usposabljanj in seznanitev z delovanjem sorodnih organizacij v tujini (predvsem na Irskem in Škotskem) kažeta pot naprej. Pomembno je celostno usposabljanje s skrbno izbranimi temami, vključno s praktičnimi prikazi, vajami in izmenjavo izkušenj udeležencev. Poleg usposabljanja, ki je srčika dela z družinskimi oskrbovalci, pa je treba razviti še vrsto drugih programov in oblik podpore, ki družinskim oskrbovalcem pomagajo najti in ohranjati ravnovesje med številnimi obveznostmi.
-
Anketa
Kaj menite o predlogu zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja?
Sonja Zalar Bizjak, upokojena učiteljica biologije, Vrhnika: »Evtanazija v grščini pomeni dobra smrt. Če razmišljam o dobesednem pomenu besede, je to odrešitev človeka, ki noč in dan trpi v neznosnih bolečinah, je popolnoma odvisen od tuje pomoči in mu tudi protibolečinska terapija ne pomaga. V takem primeru se mi zdi pomoč pri dostojnem končanju življenja sprejemljiva. Seveda ob vseh ukrepih, ki preprečujejo zlorabe, in ob bolnikovi zavestni odločitvi za to dejanje. Mislim, da osnutek zakona, ki ga je Srebrna nit sredi julija vložila v državni zbor, to omogoča.«
Konferenca o zdravi dolgoživosti
Društvo za vitalno podaljševanje življenja Slovenije in češka organizacija LongevityForum.eu organizirata konferenco o zdravi dolgoživosti. Predavali bodo mednarodno uveljavljeni strokovnjaki s področja zdravega podaljševanja življenja, sodeloval bo tudi ugledni Aubrey de Grey. Teme bodo tako iz bioloških in medicinskih tematik kot tudi iz družboslovja in humanistike.
Konferenca bo potekala v torek, 10. oktobra 2023 med 14.15 do 20.30. ure. Gre za hibridni dogodek, ki bo dostopen v živo v veliki predavalnici Instituta Jožef Stefan, na Jamovi cesti 39 v Ljubljani. Lahko pa jo spremljate tudi preko spleta (zoom). Udeležba bo v obeh primerih brezplačna, potrebno pa se je registrirati na strani Eventbrite.