-
Če se vam v stanovanju nabirajo stekleni kozarci za vlaganje in ne veste, kam z njimi, se v sredo, 15. novembra, ob 17. uri oglasite v Botaničnem vrtu Univerze v Ljubljani na Ižanski cesti. Na ustvarjalni delavnici boste lahko izdelali Wardov »kozarec« oziroma terarij. Rastline in drugo dekoracijo dobite pri njih, kozarce pa prinesite s seboj.
Za tiste, ki želite svoj dom pred decembrskimi prazniki okrasiti z adventnimi venčki iz naravnih materialov, pa niste najbolj spretni, v ljubljanskem botaničnem vrtu pripravljajo delavnice izdelovanja venčkov, ki bodo 29. in 30. novembra ter 1. decembra ob 17. uri. Strokovni delavci vam bodo pripravili material (pušpan, bodiko, bršljan in posušene naravne materiale) in pomagali z nasveti. Zaželeno je, da vrtnarske škarje prinesete s seboj. Za udeležbo na delavnicah je vstopnina šest oziroma osem evrov.
Prepoznajte KOPB, ukrepajte prej
Svetovni dan kronične obstruktivne pljučne bolezni (KOPB), ki je 15. novembra, poteka pod geslom "Dihanje je življenje - ukrepajte prej". To je opozorilo, da je KOPB zahrbtna in pogosta bolezen, ki je največkrat pozno diagnosticirana. Je neozdravljiva, lahko pa upočasnimo njeno napredovanje, zato Društvo pljučnih in alergijskih bolnikov Slovenije ljudi spodbuja, da ob težavah pravočasno ukrepajo, so telesno aktivni in s tem ohranjajo pljuča v čim boljši kondiciji. V tem tednu pripravljajo tudi dneve odprtih vrat za seznanjanje z rehabilitacijsko vadbo.
Odločbe o vključenosti v zavarovanje za dolgotrajno oskrbo
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) bo od ponedeljka ljudem, ki izpolnjujejo pogoje za vključitev v zavarovanje za dolgotrajno oskrbo, začel pošiljati odločbe o vključenosti. Pošiljali jih bodo postopoma, do konca letošnjega leta naj bi tako obvestili približno 1,7 milijona oseb, je na novinarski konferenci napovedala generalna direktorica ZZZS Tatjana Mlakar.
Kot je pojasnila, pogoje za vključitev v sistem zavarovanja za dolgotrajno oskrbo izpolnjujejo polnoletne osebe, ki so vključene v sistem obveznega zdravstvenega zavarovanja, pa tudi mlajši od 18 let, ki so obvezno zdravstveno zavarovani na podlagi delovnega razmerja, samostojnega opravljanja gospodarske ali poklicne dejavnosti, opravljanja kmetijske dejavnosti ali opravljanja poslovodne funkcije kot družbeniki družb ali ustanovitelji zavodov.
-
Turistično društvo Solinar s somišljeniki tudi letos organizira tradicionalne dneve, ko praznuje eden izmed najbolj zdravih sadežev, ki ga imenujemo tudi zlato jabolko. Praznik kakijev bo že 20. po vrsti, v Strunjanu bo od 10. do 12. novembra pestro dogajanje potekalo od 10. ure naprej. Slastne kakije boste kupili sveže ali v obliki različnih kulinaričnih dobrot. Poleg tega se boste lahko udeležili vodenih ogledov strunjanskih solin, si ogledali razstavo različnih vrst kakijev ter likovnih del na temo kakijev, se udeležili predstavitve solinarske družine Združenja skupnosti Italijanov Giuseppe Tartini Piran in likovnih delavnic oziroma delavnic o sušenju kakijev ali pridelavi in uporabi kakija in zvečer zaplesali ob živi glasbi. V nedeljo od 12. do 16. ure bo tradicionalno srečanje harmonikarjev, s čemer se bo letošnja prireditev tudi zaključila.
-
Ljubitelji narave, pohodništva in literature, vabljeni na 37. pohod po Levstikovi poti oziroma na tradicionalno Popotovanje od Litije do Čateža. V soboto, 11. novembra, bo štart med 6. in 9. uro v Litiji na Valvasorjevem trgu v starem mestnem jedru ali ob Kulturnem domu v Šmartnem pri Litiji (pribl. 1,5 km iz Litije). Prispevek znaša 15 evrov skupaj z avtobusno vozovnico za povratek, brez vozovnice pa 10 evrov na osebo. Za prevoz udeležencev, ki bodo na pohod prišli s psi, ki morajo imeti nagobčnik, bo do 16. ure na voljo poseben kombi. Z velikimi avtobusi prevoz živali ne bo mogoč. Na pohodu bodo zbirali humanitarna sredstva za Društvo za pomoč otrokom z redkimi boleznimi Viljem Julijan oziroma za deklico Karolino. Podrobnosti najdete na povezavi: https://levstik.si/pohod/
Ob ustrezni spodbudi marsikaj znajo in zmorejo
Naš pogovor
Zveza Sožitje – zveza društev za pomoč osebam z motnjami v duševnem razvoju Slovenije si že 60 let prizadeva za dostojno in čim polnejše življenje teh oseb, jim pomaga razvijati socialne veščine ter različne spretnosti, hkrati pa nudi pomoč in podporo njihovim svojcem. Družba bolje sprejema drugačne posameznike kot pred desetletji, poudarja Branka Perne, predsednica zveze in mama 45-letnega Luke, vendar opozarja, da še vedno nimamo storitev, ki bi ljudem s posebnimi potrebami omogočile, da bi ostali v domačem, njim znanem okolju tudi po smrti staršev.
-
39. slovenski knjižni sejem
Slovenski založniki se bodo predstavili s svojimi knjižnimi novostmi na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani od torka, 21. novembra, do nedelje, 26. novembra. Osrednja osebnost sejma, ki se bo odvijal pod sloganom Besedo besedi, bo pesnik Karel Destovnik Kajuh. Država v fokusu bo letos Srbija z zanimivimi avtorji in založbami, mesto v fokusu pa Šoštanj. Na več prizoriščih boste lahko spremljali pogovore z avtorji, založniki, ilustratorji in uredniki, ki se bodo začeli vsako polno uro. Vstop na knjižni sejem bo prost. Več o dogajanju preberite na spletni strani: https://knjizni-sejem.si/.
Za marsikoga najlepše obdobje življenja
AKTUALNO
Tretje življenjsko obdobje je enakovredno drugim obdobjem v življenju, in to z vsemi prednostmi in slabostmi. Za marsikoga je to celo najlepši čas. Kako polno in zadovoljno ga bo preživel, je v veliki meri odvisno od vsakega posameznika, če se odloči – in zmore – izkoristiti vse dane priložnosti. Seveda ob predpostavki, da država zagotovi ustrezne pogoje in podporo.
To je zelo kratek povzetek 22. festivala za tretje življenjsko obdobje, ki se je v Ljubljani odvijal zadnje septembrske dni. Po ocenah organizatorjev, to so bili ministrstvo za solidarno prihodnost, Mestna zveza upokojencev Ljubljana OPZDU in podjetje Proevent, ga je v treh dneh obiskalo 15.100 obiskovalcev. Ti so imeli veliko razlogov za obisk: lahko so si izmerili krvni tlak, preverili sluh, izvedeli koristne informacije z najrazličnejših področij, se preizkusili v raznih ročnih spretnostih, obnovili znanje osnov prve pomoči in se udeležili delavnic ali predavanj o zdravem načinu življenja, samopomoči pri različnih boleznih, uporabi pametnih aplikacij na mobilnih telefonih. V sklopu akcije Računalniki za starejše je društvo Duh časa podelilo okoli 100 računalnikov vsem, ki si jih sami težje zagotovijo. Ogledali so si lahko več kot 120 pevskih, plesnih in glasbenih nastopov društev upokojencev ter kulturnih in drugih društev.
-
Policijska poročila in uradne statistike so konkretne in hkrati skrb vzbujajoče. Svetovna zdravstvena organizacija ocenjuje, da je ena od šestih starejših oseb doživela obliko nasilja. Gre za perečo problematiko, aktualno tudi v Sloveniji.
Ob 15. juniju, ko je mednarodni dan ozaveščanja o nasilju nad starejšimi, so z ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti sporočili, da je »nasilje vedno in povsod nedopustno, žal pa je še vedno prepogosto del našega vsakdana«. Še glasneje in v večjem obsegu so na nasilje opozorili tudi ob mednarodnem dnevu starejših, tj. 1. oktobra.
-
Izgorelost je izraz, ki se uporablja za opis občutkov čustvene, fizične in socialne izčrpanosti, kot posledice dolgotrajnega kroničnega stresa. Helena Grmek
Skoraj ne mine dan, da ne berem o izgorelosti in celo o tem, kako so bili nekateri zaradi nje dalj časa (celo leto ali dve) na bolniškem dopustu. In takrat vedno razmišljam, kako je to mogoče, kaj so vsi ti ljudje pred tem počeli, zakaj se jim sploh to dogaja. Če ste morda brali mojo avtobiografijo Nekaj vam želim povedati, veste, da sem desetletja zelo garala (poleg skrbi za družino in ob hudi moževi bolezni sem opravljala težko in zahtevno službo in okoli 20 let še zelo aktivno prostovoljstvo), pa se mi k sreči ni zgodilo, da bi »izgorela«.