Lastnik, upravljanje in delo v domovih
december '23Oskrba Medgeneracijsko
DOLGOTRAJNA OSKRBA V SLOVENIJI
Naj je vizija dolgotrajne oskrbe še tako dobra ter oskrbovalni programi in pripomočki še tako sodobni, je kakovost oskrbe v domu za starejše odvisna od tega, kdo je njegov lastnik, kdo ga upravlja in vodi ter kdo v njem dela. Pri tem je treba vedeti, da je sodoben dom strokovno središče oskrbe za ves kraj, ne samo za odstotek krajanov, ki so v njem. Kako se to doseže, so po Evropi dobre izkušnje.
V Sloveniji je večinska lastnica domov država, po letu 2000 se z vsakim razpisom koncesij poveča delež zasebnih domov. Ti spadajo v dve skupini. Ena skupina so kapitalske naložbe posameznikov ter domačih ali mednarodnih podjetij, ki ob staranju prebivalstva vstopajo na trg oskrbovalnih storitev. Druga so verske in druge nevladne organizacije, ki so prepoznale perečo potrebo po oskrbi v svoji krajevni skupnosti, zbrale pogum, denar in kader ter dobile od države koncesijo.
Kdo si res zasluži pravico do »odklopa«
Na vrhu je prostora, kolikor ga hočete, samo ne za sedenje. Mary Crowley
Ali se samo zdi ali smo res vse bolj brezbrižni, celo leni ter neodgovorni posamezniki in družba? Mislim, da se prav nič ne motim, če trdim, da je vse odvisno od ljudi, ki opravljajo katerega izmed poklicev. Težko prenašam trditve, da so tisti, ki se jim vidi, da delajo z odporom, le premalo plačani, še zlasti glede na slišani stavek: »Nikoli me ne morete tako slabo plačati, kot lahko malo delam.« Kdo to pravi? Zagotovo tisti, ki bi enako slabo delali tudi ob bistveno višjem plačilu. To so ljudje, ki vedno iščejo izgovore.
Čas je, da prisluhnemo starejšim
AKTUALNO
Vsi se ne staramo enako hitro. So ljudje, ki so mladostni, delavni in polni načrtov še v pozni starosti, in so posamezniki, ki so že pri štiridesetih ali še prej brezvoljni in zdolgočaseni. Sicer pa je znano, da obstajajo štiri vrste starosti: kronološka (naša dejanska starost – EMŠO), biološka (starost, odmerjena glede na zdravstveno stanje) in duševna, ki pove, kako dejavni so še naši možgani ter koliko stari se počutimo. Vendar imajo povprečni ljudje, zdravniki, birokrati in tudi politiki v glavah v glavnem le našo letnico rojstva. Starejši ko smo, bolj nas potiskajo v kot, manj pravic nam odmerjajo.
Doplačevanje za oskrbo v domu starejših
POISKALI SMO ODGOVOR
Bralec Ivan sprašuje, kako je urejeno doplačevanje za stroške bivanja v domu starejših. Ker ima mama premajhno pokojnino, potrebuje pa zahtevnejšo oskrbo, bo za doplačilo seveda poskrbel. Ne zdi pa se mu prav, da se pri določanju doplačila na centru za socialno delo upošteva finančno stanje njegove celotne družine. Z ženo imata namreč šoloobvezne otroke, poleg tega žena pomaga, tudi finančno, še svojim staršem.
Zakon o socialnem varstvu k plačevanju institucionalnih storitev poleg uporabnikov zavezuje tudi druge zavezance, običajno so to zakonec in/ali odrasli otroci, obvezno pa tisti, ki ima preživninsko obveznost in ga k doplačevanju zavezuje izročilna pogodba, pogodba o dosmrtnem preživljanju ali darilna pogodba. Po zakonu o zakonski zvezi in družinskih razmerjih je polnoletni otrok dolžan po svojih zmožnostih preživljati starše, če ti nimajo dovolj sredstev za življenje in si jih ne morejo pridobiti. Slabi družinski odnosi ali nesoglasja na to nimajo vpliva. Izjemoma otrok ni dolžan preživljati tistega od staršev, ki iz neupravičenih razlogov ni izpolnjeval preživninskih obveznosti do njega, kar pa mora dokazati.
-
ANKETA
Sogovorniki so predstavili različne vidike dolgotrajne oskrbe.
Vida Kepec, socialna negovalka na domu, Ljubljana: »Več let sem delala kot poslovodkinja v trgovini. Za poklic socialne negovalke na domu sem se odločila, ko sem skrbela za mamo. Spoznala sem, kako zelo pomembna in dobrodošla je pomoč negovalk na domu. Starejši ljudje potrebujejo veliko pozornosti, razumevanja in sočutja. To delo je odgovorno in humano, opravljam ga z veseljem in zadovoljstvom. Največje plačilo ni plača, ampak zadovoljen uporabnik.«
Skrita epidemija uživanja drog med starejšimi
Aktualno
Ko je nedavno župan belgijskega mesta Antwerpen dejal, da »ima Evropa veliko težavo, zato se mora zbuditi in jo začeti reševati«, so se prižgale na precejšnjih mestih rdeče opozorilne svetilke. Omenjena »velika težava« so namreč – mamila.
Že nekaj mesecev prej pa se je o Evropi, preplavljeni z mamili, oglasila tudi direktorica Evropskega policijskega urada (Europol) Catherine De Bolle. V pogovoru za vplivni Politico je dejala, da je pravna država v evropskih demokracijah v nevarnosti, če voditelji Evropske unije ne bodo bistveno okrepili svojega odziva na razmah kriminala, povezanega z mamili. De Bolle je tudi opozorila, da je Evropa že postala glavni ciljni trg mednarodnih preprodajalcev mamil – na tem mestu je zamenjala Združene države Amerike.
-
SLIKAR
Zdravko Červ iz Češče vasi pri Novem mestu je že v mladih letih občasno segal po čopiču in barvah, aktivno pa se je likovnemu ustvarjanju posvetil po zaključku poklicne kariere. Pridružil se je Društvu likovnikov Krško OKO in ustvarjal pod mentorstvom akademskega slikarja Todorčeta Atanasova. Kasneje se je izpopolnjeval še pri drugih akademskih slikarjih, in kot pravi, tako pridobival znanje in tudi samozavest, kar mu je pomagalo pri likovnem ustvarjanju. Zdaj je član kar treh likovnih sekcij: KUD Dolenjske Toplice, Likovnega društva Trebnje in LKD Mavrica iz Novega mesta, zelo dejaven je tudi v novomeškem društvu upokojencev.
-
Moški, pridružite se oranžnim telovadcem
Članice in člani Društva Šola zdravja tudi v hladnejših mesecih vsako jutro pol ure telovadijo na prostem, družijo se z drugimi na telovadbi in tudi zunaj nje, hodijo skupaj na izlete, obiskujejo koncerte, gledališče, izobražujejo se o zdravi prehrani, o tem, kako pravilno izvesti vaje »1000 gibov«, delajo vaje za moč, imajo tudi projekt »Dihamo z naravo«. V svoje vrste še posebej vabijo moške. Iz društva jim sporočajo, da je druženje z oranžnimi telovadci zelo pestro in veselo, kar še dodatno pripomore k boljšemu telesnemu in duševnemu zdravju.
-
Za ljubitelje domače ustvarjalnosti je zagotovo lepo darilo ilustracija. Zato v Vodnikovi domačiji že deveto leto zapored organizirajo decembrski sejem ilustracij, na katerem sodeluje 32 domačih avtoric in avtorjev.
Na voljo so njihova originalna dela pa tudi podpisani printi omejenih in neomejenih serij, v okvirjih in brez. Ker prostore v Šiški prenavljajo, Vodnikova domačija gostuje v središču Ljubljane, in sicer na Stritarjevi ulici 7. Sejem, ki bo odprt od 2. do 24. decembra, lahko obiščete od torka do petka med 11. in 20. uro (ob ponedeljkih je zaprt), ob sobotah in nedeljah pa od 10. do 15. ure ali pa nakup opravite na spletni strani https://sejemilustracije.si/
Priznanja prostovoljcem Društva Šola zdravja
Ob mednarodnem dnevu prostovoljstva je svoje delovanje predstavilo Društvo Šola zdravja. To je humanitarna organizacija, čigar osnovna dejavnost »Jutranja telovadba 1000 gibov« in projekt »Dihamo z naravo« temelji prav na prostovoljcih, ki vodijo vsakodnevna jutranja razgibavanja po vsej državi.
Konec lanskega decembra je z njimi sodelovalo 584 prostovoljcev, v letu 2022 so opravili 52.795 prostovoljskih ur, kar je bilo ovrednoteno s 572.934 evri. Veliko članov prostovoljno sodeluje tudi z domovi starejših občanov ter z drugimi socialnimi ustanovami in vzgojno varstvenimi zavodi, spremlja otroke v šolo (v okviru projekta Pešbus), se udeležuje dobrodelnih prireditev in je vedno pripravljeno priskočiti na pomoč tistim, ki jo potrebujejo. Letos je društvo prejelo mednarodno nagrado fundacije Fit For Life iz Ženeve, ki podpira neprofitne organizacije in socialna podjetja oziroma njihove pionirske projekte na področju spodbujanja zdravega staranja po vsem svetu. Poleg Društva Šola zdravja iz Slovenije so bili med 350 prijavami izbrani še projekti iz Anglije, Irske in Avstrije.