-
Ko ugasnemo novoletne luči, se znova srečamo s krutim vsakdanom. Če smo bili v božično-novoletnem času preveč razsipni, bomo s težavami »krpali« družinski proračun. Najmanj, kar moramo storiti, je, da prilagodimo svojo potrošnjo glede na svoje dejanske zmožnosti. Obdobje, v katero vstopamo, bo polno preizkušenj.
O razmerah doma in po svetu je spregovorila tudi predsednica države Nataša Pirc Musar. Ni slepomišila, povedala je naravnost. Svet je na veliki preizkušnji: ali bomo ustavili brezglavo hlastanje po dobičku in se resno spopadli s podnebnimi spremembami. Brez tega osnovnega spoznanja smo ljudje obsojeni na izumrtje. Svetovna podnebna konferenca v Dubaju je bila priložnost za pravi korak k odpravi vzrokov za segrevanje ozračja. Vendar je izplen bolj piškav. Res je, da so v sklepni dokument zapisali, kako se segrevanje ozračja ne sme povečati za več kot 1,5 stopinje, a so se hkrati izognili zavezi, da se preneha uporaba fosilnih goriv. Ampak tega realisti niti niso pričakovali, saj je konferenca potekala v eni izmed največjih proizvajalk nafte na svetu.
-
V tem negotovem in stresnem času je težko zaupati. Največ negotovosti se človeku kopiči v starosti: po upokojitvi izgubi del svoje družbe, peša mu zdravje, marsikateri niso zadovoljni s tem, kar so dosegli … Brez zaupanja pa je življenje žalostno. To je zadosten razlog, da pogledamo, kje je stvaren izvir za vedro zaupanje. Dodatna razloga pa sta začetek novega leta in naš časopis Vzajemnost s svojo 50. obletnico prizadevanja za kakovostno življenje po upokojitvi.
Nagajivo vprašanje, ali je bilo prej jajce, iz katerega se je izvalila kokoš, ali kokoš, ki je znesla jajce, lahko uporabimo za vprašanje, ali je naše nezadovoljstvo posledica slabih razmer in odnosov ali so slabi odnosi posledica našega nezadovoljstva. To vprašanje je bilo znanstveno raziskano pred pol stoletja. Raziskali so ga Laing, Phillipson in sodelavci. Ugotovili so, da je odnos med ljudmi najbolj odvisen od tega, kako ti ljudje doživljajo drug drugega. Nadaljnja vzporednica z igrivim vprašanjem o kuri in jajcu pa ne drži – moje doživljanje drugih v družbi ni nujno odvisno od tega, kakšni so do mene. V slogu nagajive razprave o jajcu in kuri lahko rečemo, da je ta trditev napačna ravno toliko, kolikor se človek razlikuje od kure.
Veljati je začela pravica do oskrbovalca družinskega člana
januar '24Ljudje Zdravje Oskrba
Aktualno
Prvega januarja je začel veljati zakon o dolgotrajni oskrbi oziroma prva od predvidenih pravic, to je pravica do oskrbovalca družinskega člana. Izkoristijo jo lahko tisti starejši, ki ne morejo samostojno živeti in potrebujejo pri vseh opravilih pomoč druge osebe. Na pristojni center za socialno delo (CSD) morajo vložiti Vlogo za uveljavljanje pravice do oskrbovalca družinskega člana. V elektronski obliki je na voljo na portalu www.gov.si. Na CSD bodo preverili izpolnjevanje pogojev, na podlagi pozitivnega mnenja invalidske komisije o upravičenosti do oskrbe in ustreznosti kandidata za oskrbovalca bodo uporabnika uvrstili v 4. kategorijo dolgotrajne oskrbe.
Srečanje mladih kot poziv k miru, spravi in solidarnosti
Ljubljano je v teh dneh preplavila množica mladih iz vse Evrope. Od 28. decembra 2023 do 1. januarja 2024 namreč pri nas poteka 46. Evropsko srečanje mladih.
Priljubljena srečanja verne mladine v večjih evropskih mestih že desetletja organizira Taizéjska skupnost iz Francije, z namenom spodbujati mlade, da bi poglobili svoje duhovno življenje, srečanja mladih pa so s svojo drugačnostjo tudi poziv družbi k miru, spravi in solidarnosti.
Udeležuje se ga okoli 5000 mladih od 18. do 35, leta, ki prihajajo iz kar 48 različnih držav, pri organizaciji pa sodeluje 300 domačih in 380 mednarodnih prostovoljcev. Sprejeli so jih na 48 župnijah v Ljubljani in okolici, nastanjeni so tudi pri domačinih, ki jim nudijo prenočišče in zajtrk, kosilo in toplo večerjo pa dobijo v Dvorani Stožice, kjer dan zaključijo z molitvami, ki se jih lahko udeležijo vsi, ki si to želijo.
Kako do zagotovljene vdovske pokojnine?
Kot smo že poročali, je začela veljati pokojninska novela, ki vpeljuje institut zagotovljene vdovske pokojnine. Ta se odmeri vdovi ali vdovcu, ki uveljavlja ali je uveljavil pravico do pokojnine in izpolnjuje tako pogoje za pridobitev pravice do vdovske kot tudi pravice do starostne, predčasne ali invalidske pokojnine. Višina zagotovljene pokojnine bo od 1. januarja 2024 dalje, ob upoštevanju delne redne uskladitve v višini 8,2 odstotka, znašala 744,15 evra na mesec.
Kot so sporočili z Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, morajo vdove oziroma vdovci, ki že prejemajo vdovsko pokojnino ali poleg lastne pokojnine tudi del vdovske pokojnine in bodo upravičeni do zagotovljene vdovske pokojnine morajo do 31. decembra 2024 na zavod vložiti vlogo »Zahteva za izplačilo zagotovljene vdovske pokojnine po ZPIZ-2N«, na spletni strani zavoda je dostopna tako digitalna verzija kot tudi papirni obrazec. Najdete jo tukaj : vloga zpiz
Za 1,8 odstotka višje decembrske pokojnine
Kot so sporočili z Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) bodo decembrske pokojnine nakazane že danes. Tokratne pokojnine in invalidska nadomestila bodo tako kot novembrske višji od oktobrskih za 1,8 odstotka, 20. decembra pa so upokojenci dobili tudi zimski letni dodatek.
Januarske pokojnine in invalidska nadomestila pa bodo v skladu s proračunskimi dokumenti že delno usklajena, in sicer v višini 8,2 odstotka. Uskladil se bo znesek pripadajočega prejemka za december, pri čemer pa se ne bo upošteval povečani del, ki bo izplačan danes. Februarja bo sledila redna uskladitev v skladu s sistemskim pokojninskim zakonom, pri čemer bo upoštevana delna uskladitev v januarju. Pri redni uskladitvi v februarju bo izveden tudi poračun za januar. Naj spomni, da so 20. decembra upokojenci dobili tudi zimski letni dodatek.
-
Kot sporočajo z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) so akutne okužbe dihal v porastu. Poleg respiratornega sincicijskega virusa (RSV) in gripe oziroma gripi podobnih obolenj, je veliko okuženih s koronavirusom.
Zato velja upoštevati nasvete NIJZ: če opazite znake okužbe, kot so slabo počutje, znaki prehlada, kašelj, povišana temperatura, glavobol, težko dihanje, bolečine v mišicah, izguba vonja ali okusa, bolečine v žrelu, ostanite doma, saj s tem omejite širjenje okužbe. Po potrebi se po telefonu posvetujte z osebnim zdravnikom. Izogibajte naj se tesnejših stikov z drugimi, dokler simptomi ne izzvenijo in ne ozdravite. Med okužbo kašljajte in kihajte le v rokav ali v robček ter stran od drugih. Robček po uporabi odvrzite v koš, roke pa si umijte z vodo in milom. Če kihate in smrkate ter si ob tem pokrijete usta ali nos z dlanjo, z neposrednim dotikanjem bližnjih površin (kljuk, držal) prenesete kužne izločke na površine. S tem se poveča tveganje, da se bodo okužile druge osebe, ki se dotikajo onesnaženih površin, saj virusi pogosto vstopajo v naše telo prek nečistih rok ali s kapljičnim prenosom, poudarja NIJZ.
Praznik naj le odstopa od vsakdana
december '23Ljudje Zgodovina Kultura
Naš pogovor
Obredno življenje utrjuje, potrjuje in na novo vzpostavlja skupnosti in odnose znotraj nje. In čeprav se je pomen marsikatere šege ali obreda izgubil v zgodovini, bodo rituali – v taki ali drugačni obliki – vedno obstajali, zatrjuje Ambrož Kvartič, doktor etnologije in kulturne antropologije ter raziskovalec sodobne pripovedne folklore. V obsežni knjigi z naslovom Od imena do spomina, ki je pred kratkim izšla pri Založbi Mladinska knjiga, predstavlja šege, navade in obrede, kot s(m)o jih poznali nekdaj, in tiste, ki nastajajo v sodobnem času. Knjiga je bila nominirana za knjigo leta na nedavnem Slovenskem knjižnem sejmu.
-
Za slovenske zmage
O ustavnih spremembah naj razpravljajo predvsem strokovnjaki, ki vedo, o čem govorijo. Zanesljivo imajo prav tisti, ki pravijo, da se morebitne ustavne spremembe pišejo s »tresočo roko«. Pa vendar dosedanje izkušnje potrjujejo, da temeljno ustavno določilo, ki pravi, da imajo državljani pravico izbirati in izbrati svoje predstavnike, ki v njihovem imenu sprejemajo odločitve, v resnici zelo malo vpliva na odločanje o državnih predstavnikih. Dejansko se volja državljanov lahko izrazi predvsem na volitvah, ko na predlog posamezne politične...