Starejši so pogosto tarče prevarantov
februar '24Pravni nasvet Starejši
Aktualno
Pred kratkim sta našo 80-letno znanko »akviziterja« pošteno ogoljufala. Moški in ženska srednjih let sta ji že na pragu ponudila vsestranski prehranski dodatek, pravzaprav »čudežni pripravek«, ki zdravi praktično vse. Ko ju je gospa povabila v dnevno sobo, sta ji zaupala, da te enkratne tablete delujejo proti visokemu krvnemu tlaku, holesterolu, sladkorni bolezni, revmi pa še bolečine lajšajo. Gospa, ki je imela več zdravstvenih težav, se je odločila, da bo to »zdravilo« kupila, čeprav so bile tablete zelo drage.
-
Za slovenske zmage
Šele ko izgubimo dobrino, ki se zdi samoumevna, se zavemo njene vrednosti. Zagotovo to velja za vodo, ki jo prepogosto porabljamo, ne da bi se zavedali, da so tudi vodni viri omejeni. Brez vode pač ni življenja, v človeškem telesu je na primer kar 70 odstotkov vode. Še posebej pomembna je pitna voda, zaradi nje lahko izbruhnejo tudi vojne med plemeni ali celo državami. Še posebej skrbno varujejo vodne vire v sušnih delih sveta, kot je saharska puščava. Tam domujejo Tuaregi, pleme, ki nadzoruje redke oaze in karavanske poti. Do zdaj so bili uspešni in so se znali upreti vsiljivcem, ki so si želeli prisvojiti njihovo največje bogastvo.
Podjetja želijo ukiniti papirno poslovanje
POISKALI SMO ODGOVOR
V zadnjem času smo prejeli kar nekaj klicev bralcev, ki jih jezi, da podjetja in trgovine vpeljujejo le digitalno poslovanje, zahtevajo, da si namestijo aplikacije, s katerimi lahko uveljavljajo ugodnosti v trgovinah oziroma si uredijo elektronske dostope za plačevanje storitev in prejemanje obvestil.
Plačevanje elektronskih računov
Naročnica iz Gornje Radgone na primer pravi, da ju z možem želi ponudnik telekomunikacijskih storitev prisiliti k spremembi načina plačevanja storitev. Že nekaj mesecev prejemata obvestila, naj si uredita elektronski račun, pošiljajo jima tudi nekakšne kode, vendar sodobne tehnologije ne obvladata. V poslovalnici podjetja Telemach so jima celo dejali, da papirnih obvestil in računov sploh ne bosta več prejemala ...
-
40 let OI v Sarajevu
Od 8. do 19. februarja 1984 so v Sarajevu potekale 14. zimske olimpijske igre, ki so pomenile izjemno priznanje prvi socialistični državi, ki je na svojih tleh gostila olimpijske igre. V osrčju nekdanje Jugoslavije se je zbralo 1272 športnikov iz 49 držav, olimpijske igre v Sarajevu ostajajo v spominih mnogih udeležencev kot najuspešnejše do tedaj ter zaznamovane s toplino in posebno naklonjenostjo prebivalcev Sarajeva in vseh, ki so skrbeli za brezhiben potek tega izjemnega dogodka.
S preventivnimi ukrepi nad demenco
AKTUALNO
S staranjem postopno pešajo tudi nekatere miselne funkcije, vendar običajno staranje ne vodi v stanje demence. Res pa s podaljševanjem življenjske dobe demenca pospešeno narašča in spada med največje izzive javnega zdravstva tako po svetu kot pri nas. Nevrologi pravijo, da se bo leta 2050 z eno od oblik te bolezni spopadala skoraj tretjina Slovencev. Obenem pa poudarjajo, da bi z upoštevanjem preventivnih ukrepov lahko preprečili celo do 40 odstotkov primerov demence ali pojav bolezni vsaj odložili.
Nekateri mladi so veliko prezgodaj »stari«
MOJ POGLED
Na koncu niso leta življenja, ki štejejo, ampak dejstvo, koliko življenja je bilo v teh letih. Abraham Lincoln
Prav na božič so v Solkanu pri Novi Gorici pokopali legendo med novogoriškimi učitelji matematike in fizike. Našega 96-letnega gimnazijskega razrednika. Ko smo maturirali, je imel natanko 46 let. Zdel se nam je tako star, da bi lahko bil že upokojen. Danes je njegova tedanja dijakinja, ki je doktorica matematike, po dolgem in uspešnem poučevanju v isti gimnaziji že drugi mandat poslanka v parlamentu. Koliko je stara, lahko brez nadarjenosti za tovrstne vede prav hitro izračunate. Še vedno pa je polna elana in življenjske energije, zato pravzaprav sploh ni stara. In tako še marsikdo, celo z nižjo letnico rojstva. Najdemo jih povsod, z bogatimi izkušnjami, ki bi mladim lahko zelo pomagale.
Radost nad očetovo svobodo je vrednejša od skrbi zanj
Med božično-novoletnimi prazniki se je odvila tale lepa zgodba, ki govori o kakovostnem staranju in sožitju med starajočim se očetom in njegovimi domačimi. Dogajala se je v Beli krajini, kjer oče živi, v Novem mestu, kjer živi njegov sin z družino, in v Ljubljani, kamor je potoval sam. Eden od domačih mi jo je pripovedoval in s svojo resnico o lepem staranju in sožitju generacij me je navdušila. Verjetno bo še koga, ki hrepeni po zorenju v starosti in po lepem sožitju.
Ovdoveli oče se je med prazniki želel odpeljati z vlakom v Ljubljano. Želel je videti vse kraje in stavbe v mestu, na katere ga vežejo spomini iz mladosti. Potovati je želel sam.
-
Aktualno
Evropski statistiki so izračunali, da je nekaj več kot petina populacije starejša od 65 let. Za povrh so dali oceno, da se bo število starejših od 80 let do konca tega desetletja z zdajšnjih skoraj šestih odstotkov povečal na 14,6 odstotka.
Slovenija je del demografske zgodbe. Glede na nedavne analize Svetovne banke, ki je v določenih segmentih in po mnenju številnih ena bolj merodajnih za analize te vrste, spada Slovenija med 20 demografsko najbolj ogroženih držav v evropski družini. Vsak peti prebivalec je starejši od 65 let, trend pa se pomika k še starejši dobi. Zanimivo je, v dobrem smislu, da je Svetovna banka v svoji študiji, ki jo je Beatriz Rose povzela v italijanskem časniku Espresso, pohvalila ukrepe slovenskih oblasti za »omilitev« posledic demografske krize.
Inovativna živila za leto 2024
Inštitut za nutricionistiko je tudi letos podelil nagrade za inovativnost podjetjem, ki predstavljajo živila z ugodnejšo hranilno sestavo in ugodnim vplivom na okolje. Ob 10. obletnici projekta so prvič podelili še nagrade Inovacija desetletja.
Kot je povedala doc. dr. Anita Kušar z inštituta, je od 104 predlogov nekaj več kot 60 odstotkov izdelkov doseglo kriterij za ugodno prehransko sestavo, nato pa so izbrali 11 živil, ki so v svojih kategorijah najbolj izstopala. Prehranske strokovnjake veseli, da se zmanjšuje količina sladkorjev med mlečnimi izdelki in vsebnost soli ter prehranske vlaknine pri kruhih, kar nekaj podjetij pa je v živilske izdelke vključilo stročnice, zlasti čičeriko in lečo. Podjetja lahko uporabljajo znaka »Inovacija leta« tako pri označevanju kot oglaševanju nagrajenih živil.
Januarske pokojnine bodo višje za 8,2 odstotka
Jutri bodo upokojenci prejeli januarsko pokojnino, ki bo zaradi delne uskladitve višja za 8,2 odstotka. Po podatkih Zpiza je to najvišji enkratni dvig pokojnin po letu 1992.
Po podatkih Statističnega urada RS je povprečna starostna pokojnina lani znašala 782 evrov, z januarsko delno uskladitvijo bo znašala 846 evrov, kar pomeni, da bo za 19 evrov višja od praga tveganja revščine. Zagotovljena pokojnina za polno dobo, ki je lani znašala 687,75 evra, pa bo po novem 744,15 evra.
Če povemo po domače, bodo upokojenci prejeli za 8,2 odstotka zvišane pokojnine z meseca oktobra, saj dodatek v višini 1,8 odstotka, ki so ga prejeli v novembru in decembru, pri januarskem zvišanju ne bo upoštevan.