Položaj upokojencev je treba celovito izboljšati
Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar je včeraj gostila srečanje na temo aktualnih izzivih na področju skrbi za starejše. Udeležili so se ga minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec, generalni direktor Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije Marijan Papež, predsednica Sindikata upokojencev Slovenije Frančiška Ćetković, direktorica Inštituta Republike Slovenije za socialno varstvo mag. Barbara Kobal Tomc in predsednik Zveze društev upokojencev Slovenije Janez Sušnik.
-
V okviru Športne zveze Ljubljana poteka Fit vadba Senior, ki sodi v program, ki ga sofinancira Fundacija za šport. Pridružite se telovadbi za starejše, nizko intenzivni skupinski vadbi, kjer lahko vsakdo vadi v skladu s svojimi sposobnostmi.
Vadba poteka ob četrtkih od 10. do 11. ure v Športnem centru Triglav, Vodovodna cesta 25 v Ljubljani. Potrebujete le športno opremo in penasto ležalko (armafleks).
Za prijavo in dodatne informacije pišite na info@szlj.si ali pokličite na št.: 01 434 72 92.
Za krepitev finančne pismenosti
Od 20. do 26. marca poteka svetovni teden denarja na temo Načrtujte svoj denar, posadite svojo prihodnost (Plan your money, plant your future). Finančne ustanove pripravljajo številne dogodke za krepitev finančni pismenosti in osveščanje o finančnem izobraževanju vseh starostnih skupin.
V Banki Slovenije občasno že čez leti pripravljajo izobraževalne dneve. v tem tednu pa bodo izpeljali več delavnic in natečajev za otroke iz osnovnih in srednjih šol, na družabnih omrežjih poteka tudi kviz na temo splošnega poznavanja financ s poudarkom na varčevanju. Odrasli se lahko v torek, 21. marca, in v četrtek, 23. marca, ob 17. uri udeležite vodenega ogleda Muzeja Banke Slovenije. V njem vam predstavijo zgodovino denarja na slovenskih tleh od osamosvojitve do zadnje serije evrov, potežkate lahko zlato palico, se naučite ločiti...
-
Svetovni dan spanja, ki ga obeležujemo danes, poteka pod sloganom Spanje je ključno za zdravje. Spanje je namreč poleg zdrave prehrane in telesne dejavnosti steber človekovega zdravja, neurejeno spanje pa lahko predstavlja tveganje.
Kot opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ), je spanje eden od ključnih gradnikov posameznikovega telesnega, duševnega in socialnega blagostanja. Vpliva na vsa področja človekovega delovanja in kakovost življenja v vseh starostnih obdobjih. Spanje je ključni pokazatelj splošnega zdravja in dobrega počutja. Blagodejno vpliva na srce in ožilje, na celično obnovo in presnovo, uravnava količino inzulina in glukoze ter vpliva na raven razpoložljive energije in našo telesno pripravljenost. Spanje je pomembno tudi za normalno delovanje možganov, saj okrepi vrsto možganskih funkcij. Dodajajo, da urejeno spanje tudi krepi imunski sistem, nenazadnje pa ima ugoden vpliv tudi na naše duševno zdravje in dobro počutje. Ne gre pozabiti, da sta spočito telo in um ključna za varno opravljanje dela ter varovanje zdravja in življenja.
-
Na Pogačarjev trg v Ljubljani se je danes začela nova, že 11., sezona kulinarične tržnice Odprta kuhna. Predstavilo se bo več kot 50 različnih ponudnikov jedi iz svetovnih kuhinj, uspešnic ulične hrane in domačih jedi, med njimi osem novih. Njihove dobrote lahko poskusite vsak petek (od 10. do 21. ure), če bo to dovoljevalo vreme.
Tudi letos eno osrednjih načel kulinarične tržnice ostaja trajnost. Kot poudarja direktor in ustanovitelj Odprte kuhne Lior Kochavy so že pred leti izločili vso plastiko, "vestno ločujejo odpadke, k trajnostnim načinom delovanja spodbujamo naše partnerje, spodbujamo trajnostni pristop pri pripravi jedi z lokalnimi, sezonskimi sestavinami in s čim manj odpadka, obiskovalce pa vabimo, pridejo peš, s kolesom ali javnim prevozom."
Skrb za zdravje možganov je vedno bolj pomembna
Slovenska javnost pripisuje velik pomen prispevku dobrega zdravja in delovanja možganov h kakovostnemu življenju, kažejo prvi izsledki raziskave slovenskega javnega mnenja 2022/23 o zanimanju in skrbi za zdravje možganov.
Kot je ob slovenskem dnevu možganov pojasnila so-koordinatorica projekta Zdrav duh v Zdravi glavi, ki poteka pod okriljem Slovenskega društva za nevroznanost Sinapsa, Lana Blinc so raziskavo pripravili v sodelovanju s Centrom za raziskovanje javnega mnenja Fakultete za družbene vede Univerze v Ljubljani. Izpeljali so jo med oktobrom leta 2022 in v januarju 2023, vprašalnik je v celoti izpolnilo 1041 prejemnikov.
-
Evropski potrošniški center Slovenija (EPC Slovenija), v sodelovanju z ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport, vabi na dan odprtih vrat, namenjen seznanjanju potrošnikov o pravicah, ki jih imajo pri nakupih blaga in storitev v Evropski uniji.
Potekal bo na svetovni dan pravic potrošnikov, 15. marca, med 9. in 17. uro na osrednji Ljubljanski tržnici (v bližini Mesarskega mosta). Pri svetovalcih EPC Slovenija in Sektorja za varstvo potrošnikov in konkurence boste lahko dobili informacije o potrošniških pravicah in nasvete za varno nakupovanje doma ali v tujini. Izvedeli boste več o novostih zakona o varstvu potrošnikov, ki je začel veljati januarja letos, predvsem o spremembah na področju jamstev in garancij.
Predstavniki Zdusa pri predsednici Državnega zbora
Včeraj je predsednica Državnega zbora mag. Urška Klakočar Zupančič sprejela predsednika Zveze društev upokojencev Slovenije Janeza Sušnika, podpredsednico Vero Pečnik in predstavnika za odnose z javnostmi Črta Kanonija.
Predsednici so predstavili, da so pravzaprav največja humanitarna organizacija v Sloveniji, saj letno oskrbijo približno trikrat več ljudi, kot jih je nastanjenih v domovih za upokojence. Izpostavili so, da je med ključnimi problemi, s kateri se sooča starejša populacija, zaskrbljujoče slaba digitalna pismenost in tudi slaba tehnološko opremljenost društev. Eden izmed dobrih projektov na tem področju je E-oskrba na domu, ki bi po njihovem mnenju lahko s povečanim financiranjem številnim starostnikom omogočila neodvisno in varno bivanje na domu.
Ledvična bolezen pospešuje staranje
Slabše kot delujejo ledvice, hitreje se telo stara. A ne le to, slabo delovanje ledvic vpliva na zdravje vsega telesa, še posebej pa na srce in žile. Žal pa z nezdravim načinom življenja, pri tem mislimo zlasti na premalo gibanja, preobilno prehranjevanje in divjanje od ene obveznosti k drugi, ledvice močno obremenjujemo, so pred svetovnim dnevom ledvic opozorili predstavniki združenj za zdravje srca in ožilja, ledvičnih bolnikov, diabetikov in Slovensko nefrološko društvo.
Najmanj 10 odstotkov odraslih Slovencev ima kronično ledvično bolezen, a veliko več je takih, ki za to, da njihove ledvice slabo delujejo, sploh ne ve. Ledvične bolezni namreč dolgo ne povzročajo težav, vendar na drugih organih in tkivih povzročijo veliko škode. Zato je dobro, da vsaj enkrat na leto preverimo delovanje ledvic in sicer z analizo krvi z določitvijo serumskega kreatinina in analizo urina. Običajno te preiskave naredijo tudi v referenčnih ambulantah. Bolj dovzetni za ledvične bolezni so bolniki s povišanim krvnim tlakom, sladkorno boleznijo in srčno-žilnimi boleznimi ter osebe, ki imajo v družini sorodnike z ledvičnimi boleznimi, imajo previsoko težo ali kadijo. Bolniki z ledvično boleznijo imajo pogosteje srčno-žilne bolezni, zlasti pogosto je srčno popuščanje. Pri njih je tudi večje tveganje za srčni infarkt ter možgansko kap.