-
Jaslice že skoraj 800 let po vsem svetu postavljajo kot simbol božiča, ki kristjanom sporoča, da je Bog tako ljubil svet, da je nanj poslal svojega sina. Kot je pred desetletji zapisal etnolog Niko Kuret, je v starih virih najti poročila, da so »v davnih časih, kadar je kuga divjala v deželi, tiste hiše bile obvarovane šibe Božje, kjer so imeli jaslice. Jaslice, ki jih družina iz pravega duha postavi, zabranijo marsikateremu zlemu duhu in mnogim pogubnim grehom vstop v tisto družino.«
Po tradiciji jaslice postavimo na predvečer božiča in pospravimo 6. januarja, praznika svetih treh kraljev. Običajno si med prazniki ogledujemo jaslice po cerkvah in na številnih razstavah, na katerih lahko občudujemo neizmerno domišljijo in spretnost ustvarjalcev.
Danes izplačane pokojnine so za 4,5 odstotka višje
Upokojenci bodo decembrske pokojnine prejeli že danes, ker se bodo v petek, ko bo zadnji delovni dan v mesecu in letu, pošte in banke zaradi novoletnih praznikov zaprle prej. Tako kot že novembra bodo za 4,5 odstotka višje, enako pa velja tudi za invalidska nadomestila. Vlada želi prejemnikom na ta način pomagati v času draginje.
Po oceni vlade je do redne februarske uskladitve pokojnin, ki bo znašala 4,9 odstotka, višji zneski pa bodo izplačani konec februarja, še daleč. Glede na to se je odločila, da bodo nekoliko višji že prejemki za zadnja dva meseca v letošnjem letu. Višje bodo pokojnine in vsa invalidska nadomestila razen dodatka za pomoč in postrežbo ter invalidnine za telesno okvaro.
Obiščite čarobno podzemlje s svetilkami
V prazničnem decembru vas Županova jama pri Grosupljem vabi, da jo doživite z nekaj raziskovalnega duha. V času božično-novoletnih počitnic bodo do 2. januarja vsak dan ob 15. uri vodeni ogledi, ko se boste lahko v podzemlje podali ob svetlobi naglavnih svetilk.
Prepričali se boste, da dobi kraško podzemlje ob takem obisku popolnoma nove dimenzije. Vsak snop svetlobe v temi odkrije podzemna čudesa, ki zaživijo v presenetljivo drugačni podobi kot v popolnoma razsvetljeni jami.
Člani Turističnega in okoljskega društva Grosuplje priporočajo, da prinesete s seboj naglavne in ročne svetilke, sicer si jih je mogoče izposoditi ob nakupu vstopnic (12 evrov odrasli, 8 evrov šolski otroci). Svetujejo tudi kakovostno pohodno obutev in topla oblačila, saj je v notranjosti jame 10 stopinj Celzija.
Novomeški policisti starejše obdarili s senzorskimi svetilkami
Tudi letos so policisti Policijske uprave Novo mesto v decembrskih dneh obiskali starejše, predvsem tiste, ki sami živijo na podeželju. Obenem so jim podarili solarne senzorske luči, ki so jim jih pomagali tudi namestiti na pročelja hiš.
"Zaželeli smo jim prijetne praznike in pokazali, da v teh dneh niso sami. Med njimi so namreč tudi takšni, ki v teh dneh nimajo veliko obiskov, zato so se prijaznih deklet in fantov v modrem iskreno razveselili. Vsako leto nas znova gane, kako veliko jim pomeni kratek obisk in prijazna beseda," so zapisali v sporočilu za javnost novomeški policisti. Dodali so še, da bi policistke in policisti želeli obiskati še veliko več starejših, a jim številne delovne obveznosti v teh dneh to žal onemogočajo. "Pravijo pa, da prav zares ni potrebno veliko – iskreni nameni, srčnost in prijazen nasmeh." K takšnim gestam želijo spodbuditi tudi druge. Poleg tega so z občani govorili tudi o tem, kako lahko še bolje poskrbijo za lastno varnost in varnost svojega premoženja. "Svetovali smo jim, naj nas pokličejo, če se znajdejo v kakršnikoli stiski in potrebujejo pomoč policije. Povedali smo jim, da smo mi tukaj za njih, tudi med prazniki in se lahko vedno obrnejo na nas," so še zapisali policisti.
Mednarodni dan solidarnosti kot dan praznovanja enotnosti v raznolikosti
Danes obeležujemo mednarodni dan solidarnosti, ki je po navedbah Združenih narodov dan praznovanja enotnosti v raznolikosti. Kot navajajo na spletni strani, je v kontekstu globalizacije in izziva naraščajoče neenakosti krepitev mednarodne solidarnosti nepogrešljiva, spodbujanje kulture solidarnosti pa pomembno za boj proti revščini.
Generalna skupščina Združenih narodov je 22. decembra 2005 z resolucijo opredelila solidarnost kot eno od temeljnih in univerzalnih vrednot, ki bi morale biti temelj odnosov med ljudmi v 21. stoletju. Ob tem pa je 20. december razglasila za mednarodni dan solidarnosti.
Skrb za starejše v praksi še vedno ni ustrezno udejanjena
Skrb za starejše ni ustrezno udejanjena v praksi, menijo članice izvršnega odbora Združenja za dostojno starost Srebrna nit.
Na novinarski konferenci so opozorile na probleme starejših na področju zdravstva in mobilnosti. Skrbi pa jih predvsem kadrovska podhranjenost in nevzdržne razmere v domovih starejših. Kot je povedala predsednica združenja Biserka Marolt Meden, so v Srebrni niti pripravljeni sodelovati pri popravkih in spremembah zakona o dolgotrajni oskrbi.
Na področju zdravstva je po besedah Brigite Skela Savič pereč problem predvsem dostopnost starejših do osebnega zdravnika. Kot meni, imamo v Sloveniji najnižji normativ za družinske zdravnike, minister za zdravje pa si pred problemom zatiska oči. "Zato tokrat pozivam predsednika vlade, da se takoj spremeni ta normativ in da vsak državljan dobi družinskega zdravnika," je dejala.
Donacije za višjo kakovost zdravstvenih storitev
V farmacevtskem podjetju Krka dostop do kakovostnega in učinkovitega zdravljenja uresničujejo tudi z donacijami zdravstvenim ustanovam za nakup sodobnih medicinskih naprav. Letos so ambulantam družinske medicine omogočili nakup 82 prenosnih obposteljnih ultrazvokov, in donacijo podprli še z izobraževanjem o uporabi ultrazvočne tehnologije, v katerega je vključena predvsem mlajša generacija družinskih zdravnikov. Jutri pa bodo Enoti za intenzivno nego in terapijo novorojenčkov Porodnišnice Ljubljana izročili dva sodobna inkubatorja, ki sta najboljša približka maternice za otroke, ki so prišli na svet veliko prezgodaj,
Brezplačne delavnice za pridobivanje digitalnega znanja
Socialno podjetje Simbioza Genesis tudi v decembru vabi starejše od 55 let na delavnice za lažje rokovanje z digitalnimi napravami v sklopu programa Tretja kariera. Namenjene so za vse stopnje znanja, tako za začetnike kot tiste, ki želijo znanje obnoviti ali še nadgraditi.
Med drugim se lahko vključite v začetni ali nadaljevalni tečaj uporabe pametnega telefona, se naučite, kako dostopati do knjižnice s pomočjo telefona, posebej pa izpostavljajo delavnice e-bančništva, kjer se naučite osnovnih korakov modernega bančnega poslovanja in delavnico uporabe spletne televizije na primeru VOYO.
Zakaj ženske, zakaj starejše ženske?
Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje Ljubljana 13. decembra 2022 vabi na predavanje dr. Dušane Findeisen. Posvečeno bo starejšim ženskam in njihovemu položaju v družbi.
V izobraževanju odraslih so starejši navadno obravnavani kot skupina posameznikov, opredeljenih predvsem s starostjo in starizmi in bolj malo s svojim socialno-kulturnim spolom. Neenakosti med socialno-kulturnima spoloma se gradijo vse življenje (razlike v izobraženosti, poklicna segregacija, dohodek itd.). V starosti so neenakosti še močnejše, zato morajo izobraževalni programi opolnomočiti starejše ženske, da bi bile videne, prepoznane, cenjene v njihovi resnični drugačnosti in zaradi zmožnosti, da se dopolnjujejo z moškimi. V kolikšni meri starejše pripravljamo na spoprijemanje z dvojno stigmo starosti in spola? V kolikšni meri jih z ustreznimi vsebinami pripravljamo na zavračanje stereotipov o njihovi starosti in spolu? Ta in druga vprašanja bodo odpirali in iskali odgovore nanje na izobraževalnem srečanju. Potekalo bo v dvorani UTŽO Poljanska 6 Ljubljana od 15. ure dalje.