-
Za slovenske zmage
Lansko leto smo praznovali 30. obletnico naše samostojne države. Toda ob ponosu na doseženo smo pogosto doživljali razočaranje zaradi prepirov, kdo so bili tisti, ki so najzaslužnejši za ta na vseljudskem plebiscitu utemeljeni cilj. Odgovor na vprašanje, kdo je najbolj zaslužen, je zelo jasen – to so državljani Slovenije. Toda ozrimo se nekoliko v preteklost in videli bomo, da je graditev slovenske države trajala veliko dlje, kot nam dopovedujejo domnevno »najzaslužnejši osamosvojitelji«. Predvsem pa bi ugotovili, da brez ohranjanja narodne kulture in jezika sploh ne bi mogli doseči svoje državne samostojnosti, saj bi kot narod izginili. Tako pa nismo, ker smo bili vztrajni in uporni, ker smo, kot bi rekel Kajuh, imeli visoko dvignjeno glavo.
Dan brez cigarete naj preide v leta
Opustitev kajenja prinese številne koristi za zdravje v vsakem starostnem obdobju, trdijo strokovnjaki. Še posebej na to spomnijo vsakega 31. januarja, na dan, ko po svetu obeležujemo dan brez cigarete.
Razširjenost kajenja pri nas se sicer zmanjšuje, še vedno pa kadi vsak četrti odrasel prebivalec. Tisti, ki želijo opustiti kajenje, lahko dobijo brezplačno pomoč v zdravstvenih domovih ali preko spletnih svetovanj in svetovalnega telefona – številka 080 2777 je natisnjena tudi na embalaži tobačnih izdelkov. Po potrebi lahko dobijo nikotinsko nadomestno zdravljenje ali zdravila na recept, ne priporočajo pa elektronskih cigaret ogrevanih tobačnih izdelkov, nikotinskih vrečk ali drugih novih tobačnih in nikotinskih izdelkov, ki niso registrirani v te namene. Dolgoročna uporaba namreč zvišuje tveganje za bolezni srca in žilja, bolezni dihal, raka in drugih zdravstvenih težav.
V Ljubljani odprli še šesto ambulanto
V Zdravstvenem domu Ljubljana deluje šest ambulant za paciente brez izbranega družinskega zdravnika. Prvi dve so odprli na Rudniku, sledili sta jim še dve v enoti Šiška, danes pa so odprli še ambulanti v enotah Polje in Bežigrad.
V enoti Polje ambulanta deluje ob ponedeljkih in torkih od 7. do 11. ure, ob četrtih od 14.30 do 18.30, ob petkih in sobotah pa od 7. do 13. ure. Prednostno opredeljujejo paciente, ki so v enoti Moste-Polje imeli izbranega osebnega zdravnika in imajo v tej enoti tudi svojo zdravstveno dokumentacijo.
Gradovi iz snega, v čast kralju Matjažu
Z nočnim slalomom med baklami se bo drevi začela tradicionalna prireditev Gradovi kralja Matjaža v Črni na Koroškem. Ob tej priložnosti bo na pošti v Črni v uporabi poseben priložnostni poštni žig.
Že 31. prireditev po vrsti, ki poteka zadnji konec tedna v januarju bo tokrat spet imela svoj čar, saj je narava poskrbela za veliko snega. V soboto bodo prijavljene ekipe na Matevžavih travnikah pod stadionom NK Peca gradile svoje snežne mojstrovine. Najprej jih bo pozdravil sam kralj Matjaž, ki se bo spustil po jeklenici Olimpline, potem pa jim bodo Grajski meričniki odmerili parcele, kjer bodo do 17. ure popoldne ustvarjali. Obiskovalce v t. i. “Snežnem parku” čaka več doživetij, med drugim izbor Alenčice, prižiganje bakel in sveč, ognjena predstava in koncert po razglasitvi zmagovalnih ekip.
Januarske pokojnine ne bodo tako visoke kot novembra in decembra
Pokojninski zavod je pred izplačilom pokojnin za januar, ki bo izvedeno zadnji dan v januarju, spomnil, da bodo zneski znova nižji. Pokojnine in invalidska nadomestila so bili namreč novembra in decembra 4,5 odstotka višji na podlagi zakona o nujnih ukrepih za povečanje prihodkov upokojencev, ni pa to bila uskladitev pokojnin, so pojasnili.
Pokojnine, invalidska nadomestila in drugi prejemki se bodo znova povišali z redno februarsko uskladitvijo, ki je predvidena višini 4,9 odstotka prejemka, kot je bil izplačan oktobra lani. Usklajeni prejemki bodo skupaj s poračunom za januar izplačani konec februarja, so napovedali na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz).
-
Ob mednarodnem dnevu spomina na žrtve holokavsta, ki ga po vsem svetu obeležujejo 27. januarja bo potekalo več dogodkov.
Koordinacijski odbor žrtev vojnega nasilja pri ZZB prireja slovesnost, ki bo v nedeljo, 22. januarja, ob 11. uri v Centru urbane kulture Kino Šiška (Trg prekomorskih brigad 3, Ljubljana). Osnovna ideja prireditve je "boriti se proti zlu", kar je v svojih pesmih poudarjal tudi pesnik Karel Destovnik Kajuh. Tako bo kot zaključna točka prireditve prvič predvajan videospot skladbe "Naša pesem", ki jo je ob 100. obletnici Kajuhovega rojstva uglasbila kantavtorica in skladateljica Ditka. Pravi namreč, da je "Naša pesem nekakšna budnica človeštvu, da se upre zlu. To je tudi namen te pesmi in videospota.«
Zdus za najmanj 7,1-odstotno uskladitev pokojnin
Zveza društev upokojencev Slovenije (Zdus) predlaga, da se pokojnine februarja uskladijo vsaj za 7,1 odstotka, ne pa samo za predvidenih 4,9 odstotka. Glede na podatke o rasti inflacije in cen življenjskih potrebščin ocenjujejo, da jim bosta vlada in svet pokojninskega zavoda prisluhnila.
"Upokojenci nismo zadovoljni, da se bodo pokojnine redno uskladile samo za 4,9 odstotka," je na današnji novinarski konferenci dejal predsednik Zveze društev upokojencev Slovenije Janez Sušnik. Veljavna pokojninska reforma je bila pripravljena leta 2012, ko je bila velika gospodarska kriza in deflacija, je spomnil član strokovnega sveta Zdusa Erik Hofbauer. Model izračuna za usklajevanje po njegovih besedah ni predvidel tako visoke inflacije, kot je zdaj. Povprečna letna inflacija je bila lani kar 8,8-odstotna. Po veljavnem načinu se pokojnine uskladijo za 60 odstotkov rasti povprečne bruto plače in za 40 odstotkov povprečne rasti cen življenjskih potrebščin, tako da bi morala biti februarska uskladitev res 4,9-odstotna, vendar pa je to glede na višino dejanske inflacije in rast cen življenjskih potrebščin premalo, je prepričan.
Pevska delavnica s skupino Cintare
Glasbenonarodopisni inštitut ZRC SAZU vabi na glasbene delavnice v Hostel Celica v Ljubljani, ki bodo potekale enkrat na mesec (vsak tretji četrtek). Vodili jih bodo znani poustvarjalci ljudske glasbe, ki so člani Kulturno in etnomuzikološkega društva Folk Slovenija.
Prva delavnica bo v četrtek, 19. januarja 2023, ob 19h, vodila jo bo pevska skupina Cintare in bo posvečene ljudskim pesmim iz Gorenjske. Petje je namenjeno vsem generacijam, predznanje ni potrebno. Vstop je prost!
Tudi virtualna vadba s Šolo zdravja
Društvo šola zdravja že nekaj let prireja brezplačne jutranje vadbe na prostem na različnih lokacijah po Sloveniji. Redna telovadba na svežem zraku pomaga h ohranitvi in izboljšanju zdravja, zato vabijo vse, ki tega še ne počnejo, da se jim pridružijo.
Z novim letom pa omogočajo tudi brezplačno virtualno vodeno vadbo, ki je dobrodošla zlasti tistim, ki ne želijo v zimskem času telovaditi na prostem ali pa tovrstne oblike rekreacije še nimajo v svojem kraju. Vse do 31. marca si lahko vsak delovni dan razgibate telo z enourno vadbo po zoomu, ki jo vodijo mag. kineziologije Eva Jeza, dipl. kineziolog Simon Jurmić ter prof. športne vzgoje Andraž Purger. Telovadba je preprosta in primerna za vsakogar, vsak jo izvaja po svojih zmožnostih.
Zaradi alpinizma drug drugemu nisva samoumevna
NAŠ POGOVOR
Andrej in Marija Štremfelj sta med najbolj znanimi alpinisti pri nas in tudi v svetu. Andrej se je v zgodovino slovenskega alpinizma zapisal leta 1979, ko sta z Nejcem Zaplotnikom kot prva Slovenca in hkrati prva Jugoslovana stopila na vrh Mount Everesta. Pozneje je osvojil še več osemtisočakov. Pred štirimi leti je kot prvi slovenski alpinist prejel zlati cepin za življenjsko delo. Tudi Marija je bila na več alpinističnih odpravah, na nekaterih sama, na štirih pa skupaj z možem. V Guinnessovo knjigo rekordov sta vpisana kot prvi par, ki je osvojil najvišjo goro sveta. Oba sta bila zaposlena v šolstvu, Marija je poučevala biologijo na kranjski gimnaziji, Andrej pa športno vzgojo na lesarski šoli v Škofji Loki. Zdaj sta upokojena, a ostajata enako aktivna kot prej, le da so se, tako pravita, aktivnosti zamenjale. Ena od novih aktivnosti je pisanje – pred dvema letoma je izšla njuna skupna knjiga Objem na strehi sveta, letos pa Andrejeva Kristali sreče.