-
Vstopite v odlično arhitekturo
Odprte hiše Slovenije (OHS) vabijo na jesenski OHS minifest, ki bo potekal od 27. do 29. septembra v Ljubljani z okolico. Svoja vrata bodo ponovno odprli nekateri najbolj obiskani arhitekturni projekti OHS festivala, ki je potekal aprila. Pod vodstvom lastnikov, arhitektov in drugih strokovnjakov si boste lahko brezplačno ogledali zanimive stanovanjske projekte, prenove in javne stavbe. Ob obeležitvi 140. obletnice rojstva arhitekta Ivana Vurnika bodo nekaj vodstev namenili tudi predstavitvi njegovih del.
Na festival po druženje, nasvete in zabavo
Aktualno
Festival za tretje življenjsko obdobje, sodeč po številu obiskovalcev in obširnem programu, upravičeno nosi naziv največji dogodek za starejše v Evropi, s katerim obenem obeležujemo 1. oktober, mednarodni dan starejših. Letos bo potekal od 30. septembra do 2. oktobra, prizorišče pa bo enako, kot je bilo vseh 23 let do zdaj: Cankarjev dom v Ljubljani.
V treh dneh se bo zvrstilo več kot 120 kulturnih nastopov, kar deset strokovnih razprav ter številna predavanja in delavnice na temo zdravja in aktivnega staranja, izboljšanja kakovosti življenja in še marsikaj drugega. Tudi na ta način festival spodbuja ustrezno obravnavo in spoštljivo nagovarjanje starejših v družbi, kar pripomore k zmanjševanju predsodkov in stereotipov o staranju.
Mednarodni svetovalni dan z avstrijskimi strokovnjaki
Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije v sodelovanju z avstrijskim nosilcem pokojninskega zavarovanja (PVA) organizira mednarodni svetovalni dan.
Njihovi strokovnjaki bodo na voljo 12. septembra od 9. do 13. ure v prostorih Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije na Kolodvorski ulici 15 v Ljubljani. Nanje se obrnite, če ste bili zaposleni v Avstriji in želite izvedeti, kdaj boste lahko uveljavili pokojnino v Avstriji in kolikšna bo njena višina. Prav tako jih lahko za nasvet vprašate tisti, ki že prejemate avstrijsko pokojnino in želite dodatna pojasnila glede svojih pravic.
Festival ponovne uporabe na Vrhniki
Ekologi brez meja v sodelovanju z Zavodom Ivana Cankarja organizirajo 3. Festival ponovne uporabe, ki bo potekal v petek, 30. avgusta, med 16. in 20. uro na Stari cesti na Vrhniki. Cilj festivala je predstavitev lokalnih deležnikov ponovne uporabe in popravil, tako bo med drugim potekala izmenjava otroških oblačil z Večgeneracijskim centrom Skupna točka Vrhnika, prodaja rabljenih in preoblikovanih izdelkov z Depo Vrhnika, kjer bodo poskrbeli tudi za nastavitev zavor, nastavitev menjalnika in podmazovanje verige na vašem dvokolesniku ter brezplačno popravilo koles z Jan Sport, kjer boste dobili še informacije o izposoji koles, zanimiva bo ustvarjalna delavnica upcikliranja s Tanyo Charlesworth. potekala bo tudi predstavitev portala Manj je več z Ekologi brez meja.
Zpiz bo o novi številki računa obveščen avtomatsko
Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije obvešča upokojence, da jih ni treba posebej obveščati o spremembi številke računa ob združevanju SKB in Nove KBM v OTP banko. Z NKBM so se dogovorili, da bo zavod vse spremembe bančnih računov izvedel z elektronsko izmenjavo podatkov. Zato naj sami ne pošiljajo zahtevkov za spremembo računov, razen če je kdo na novo odprl račun pri kateri drugi banki. Navodila, kako to storijo, so navedena na spletni strani www.zpiz.si.
Priložnost za posvojitev kužka
Svetovni dan psov, ki ga po praznujemo 26. avgusta je namenjen praznovanju vseh psov, ne glede na velikost, pasmo ali poreklo – od mešančkov do čistokrvnih, od hišnih ljubljenčkov do tistih, ki iščejo nov dom v zavetiščih.
Zavetišče za zapuščene živali Ljubljane želi ob tej priložnosti spodbuditi posvojitve, da bi čim več brezdomnih psov našlo toplo zavetje in ljubečega lastnika. Zato v soboto, 24. avgusta, pripravljajo dan odprtih vrat, pri čemer bodo pobirali vstopnino v obliki mačjih konzerve ali pasje zvečilke.
-
Na starem visokem električnem A-drogu v Gornjem Lenartu imajo svoje domovanje bele štorklje že dolgo vrsto let. Vsako leto vzredijo nekaj mladičev in tudi letos so štiri nadobudne štorkljice prikljuvale na svet v velikem gnezdu, ki ga vsako leto dograjujejo s suhimi vejami, tako da je postalo zares gromozansko.
Starša sta jim z dneva v dan prinašala hrano z bližnjih njiv in travnikov, ki so povečini precej vlažni, tako da je veliko zelenih žab, miši in voluharjev, pa tudi veliko raznih žuželk. Kot vsako leto, je tudi letos nekaj večjih in manjših mladičev. Večji so tisti, ki so se izvalili najprej in takoj postanejo dominantni in dostikrat prestrežejo hrano, ki je bila mogoče namenjena mlajšemu mladiču. Tako se dostikrat zgodi, da najmanjši mladič ne pride do hrane in postaja vse bolj krhek in bolan in tudi ne raste tako, kot bi moral. Včasih se zgodi, da ga večji celo vržejo z gnezda in nekaj podobnega se je zgodilo letos, ko so sosedje onemoglega ubogega mladiča našli na tleh. Pri padcu z gnezda si je poškodoval desno krilo, zato ne more normalno leteti in lahko premaga le kratke razdalje.
Mačke niso igračke, so pa odlične družabnice
V Zavetišču za zapuščene živali Ljubljana bodo obeležili Svetovni dan mačk s posebnim dogodkom. V soboto, 10. avgusta, namreč pripravljajo dan odprtih vrat po geslom Mačke niso igračke. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, naj bi na ta dan skupaj obeležili ljubezen do mačk, spodbujali odgovorno lastništvo in ozaveščali javnost o pomenu sterilizacij in kastracij.
Osebje zavetišča bo obiskovalcem predstavilo delo oskrbnika in odlov prostoživečih mačk, dobili bodo strokovne nasvete o oskrbi, ki jih bo posredovala strokovnjakinja za vedenje mačk Pšena Kovačič, otroci bodo lahko ustvarjali poslikave mačk na majicah, igrali igre spomina in barvali, pripravili bodo še srečelov s simpatičnimi nagradami. In kar je najpomembneje: na ta dan bodo možne posvojitve mačk brez naročanja na termin.
V ljubljanskem botaničnem vrtu rastejo preživela drevesa iz Hirošime
Danes mineva 79 let od trenutka, ko je na japonsko mesto Hirošima odvrgle prvo atomsko bombo v zgodovini. Vendar pa ta dogodek ne opominja le na grozote vojne, ampak tudi na moč preživetja in miru, kar simbolizirajo drevesa, ki so preživela to katastrofo in danes rastejo tudi v Botaničnem vrtu Univerze v Ljubljani (UL).
Na pobudo profesorja Shin-Ichi Uya z Univerze v Hirošimi, aktivista, ki ohranja tradicijo preživelih dreves po atomski bombi, ter profesorjev Radovana Stanislava Pejovnika in Alenke Malej je Botanični vrt UL zaprosil za semena dvokrpega ginka in japonskega koprivovca.
Fotografski natečaj Narava v Ljubljani ponoči
Še do 20. avgusta imate čas posneti fotografijo, ki prikazuje utrinke iz nočnega življenja živali in rastlin in jo poslani na fotografski natečaj, ki so ga pripravili na Mestni občini Ljubljana.
Natečaj Narava v Ljubljani ponoči je razdeljen na dve kategoriji: živali in rastline, namenjen pa je ljubiteljem narave in fotografije. Vsak avtor lahko do 20. avgusta pošlje štiri fotografije, ki so nastale na območju Mestne občine Ljubljana v zadnjih petih letih in prikazujejo prostoživeče živali in rastline. Posnete so lahko s fotoaparatom ali telefonom. Strokovna žirija bo nagradila najboljšo fotografijo v živalski in v rastlinski kategoriji, izbrane fotografije bodo predstavljene na fotografski razstavi 3. oktobra 2024 v Mestni hiši.