Dan odprtih vrat zobozdravniških ambulant
Več kot 50 zobozdravniških ambulant iz vse Slovenije bo 10. oktobra 2022 pripravilo Dan odprtih vrat. Prebivalce, ki nimajo zobozdravnika ali pa ga zaradi različnih razlogov že dolgo niso obiskali, vabijo na brezplačni posvet o njihovem ustnem zdravju. Obvezno je naročanje na termine, ki poteka preko spletne strani: https://www.gospodar-zdravja.si/hcp/zdravniskazbornica-ozb ali na telefonski številki 069 920 475, vsak delovnik med 9. in 11. uro. Posvet je za pacienta brezplačen in brez obveznosti, tudi ordinacija ni obvezana, da mora pacienta kasneje sprejeti v obravnavo.
-
Danes praznujemo Dan slovenskega športa, v spomin na 23. september 2000, ko je na poletnih olimpijskih igrah v Sydneyju prvič zaigrala slovenska himna.
Redna telesna dejavnost je izjemnega pomena za zdravje, ki je skupaj z duševnim zdravjem najpomembnejša sestavina zdravega življenjskega sloga. Da bi k redni telesni dejavnosti spodbudili čim več ljudi, različna društva in športne zveze pod okriljem Olimpijskega komiteja Slovenije-Združenja športnih zvez prirejajo številne brezplačne dogodke. Vabljeni vsi, da še posebej danes, na praznik športa, obujete športne copate, vzamete v roke pohodne palice ali žogo, razgrnete blazino za jogo ali pilates, obiščite mestne fitnes kotičke ali se vsaj dobro sprehodite.
Vlado pozvali k izredni uskladitvi pokojnin
Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje je na včerajšnji seji med drugim obravnaval tudi predlog za izredno uskladitev pokojnin. Vlado je pozval k izredni uskladitvi pokojnin v okviru razpoložljivih javnofinančnih sredstev, pri čemer naj upošteva manjkajoči 1 odstotek uskladitve pri upokojenih do vključno leta 2011. Sprejel je še razvojni program zavoda za obdobje 2022–2025, se seznanil s pokojninskim delom projekta OECD, z letnim poročilom Kapitalske družbe za lansko leto in z raziskavo o socialno-ekonomskem položaju upokojencev, delovnih invalidov in starejšega prebivalstva v Sloveniji.
-
Med 21. in 23. septembrom bodo po vsej Sloveniji potekali Dneve svetovanja za znanje, ki jih že 18. zapored skupaj prirejajo Središča ISIO (Informiranje in svetovanje v izobraževanju odraslih) in SSU (Središča za samostojno učenje) ter Andragoški center Slovenije.
Z različnimi brezplačnimi dogodki: predstavitvami na javnih mestih, dnevi odprtih vrat, delavnicami, predavanji ... želijo čim bolje informirati odrasle o možnostih izobraževanja in učenja. Vabijo vse, ki bi radi dokončali ali nadaljevali izobraževanje, iščejo nova znanja in veščine, bi radi ovrednotili že pridobljeno znanje oziroma pridobili certifikat ali pa želijo razvijati poklicno in osebno kariero v vseh življenjskih obdobjih, da obiščejo katerega od 35 središč ISIO in SSU.
Pridružite se Sprehodu za spomin
Ob svetovnem dnevu alzheimerjeve bolezni, ki ga obeležujemo 21. septembra, po svetu prirejajo posebne prireditve, t.i. Sprehode za spomin. Na krajših sprehodih udeleženci izkažejo podporo osebam z demenco in podprejo prizadevanja za boljšo ozaveščenost in prepoznavanje demence.
Združenje Spominčica – Alzheimer Slovenija že deseto leto zapored prireja osrednji Sprehod za spomin v Ljubljani. Udeleženke in udeleženci se bodo zbrali ob 10. uri pred Moderno galerijo. Pozdravila jih bo predsednica Spominčice Štefanija Lukič Zlobec, uživali bodo v kulturnem programu, pogledali gradivo o demenci ali se pogovorili s predstavniki združenja. Potem se bodo sprehodili do Mestne hiše, kjer jih bo sprejel župan.
21. Festival za tretje življenjsko obdobje vabi
V Cankarjev dom v Ljubljano od 27. do 29. septembra prihaja že 21. Festival za tretje življenjsko obdobje (F3ŽO), največji dogodek za starejše v Evropi. V treh dneh bo videti in slišati marsikaj: več kot 70 pevskih, plesnih in glasbenih nastopov, več kot 20 brezplačnih izobraževalnih dogodkov in delavnice, potekale pa bodo tudi številne predstavitve izdelkov in storitev za aktivno staranje ter strokovne razprave o aktualnih temah.
V okviru strokovnega programa se bo zvrstilo kar 8 vsebinsko zelo zanimivih okroglih miz, med drugim o tem, kakšne spremembe bi morala prinesti digitalna preobrazba življenja starejših oseb in ranljivih skupin; kako izboljšati bivalne pogoje starejših s poudarkom na vgradnji dvigal; o jeziku kot orodju vključenosti in krepitve moči; o poudarkih z letošnje ministrske konference Ekonomske komisije Združenih narodov za Evropo; pa o celostni oskrbi starejših in problematiki pomanjkanja kadrov na področju socialnega varstva, o gerontologiji in geriatriji v Sloveniji ter dolgoživosti kot izzivu za učenje, izobraževanje in raziskovanje.
-
Kulturno društvo Tabor Podbrezje od 19. do 24. septembra na Tržnici BTC City v Ljubljani predstavlja bogato kulturno dediščino in kulinariko svojega kraja, v kateri ima glavno mesto tradicionalna potica z nadevom iz suhih krhljev.
Recept za potico, ki jo je poimenovala »krhlova potica« je že leta 1915 zapisala Terezija Aljančič, poznana kot Falentova Rezka. Leta 2018 so v Podbrezjih pobrisali prah z njenega že porumenelega zvezka, Barbara Pogačnik pa je nekoliko posodobila recept. Od takrat se podbreške gospodinje preizkušajo v peki te dobrote, ki je od leta 2021 zaščitena kot zajamčena tradicionalna posebnost iz Podbrezij.
Sejem mineralov, fosilov in nakita
V Veliki sprejemni dvorani Cankarjevega doma bo 17. in 18. septembra 2022 potekal že 6. Mineralfest. Na njem bodo sodelovali razstavljavci iz Slovenije in tujine, obiskovalci si bodo lahko ogledali ter seveda tudi kupili minerale, fosile in nakit. Poleg tega se bodo lahko udeležili delavnice brušenja plemenitih kamnov, ki jo pripravljajo študenti Višje strokovne šole iz Sežane ali delavnice izdelovanja nakita v organizaciji Zlatarske šole Mengeš.
Prav tako bo zanimiva razstava Sol – belo zlato, ki jo prireja Prirodoslovni muzej Slovenije. Sol navadno povezujemo z drobnimi bleščečimi belimi kristali, slano hrano, solinami, morjem. Toda pojem soli je mnogo širši. Tako boste izvedeli marsikaj zanimivega o raznolikosti mineralov soli, pa o kuhinjski soli in celo o soli v vesolju, na ogled bodo kristali soli, solni čoki
Narodne noše spet na ulicah Kamnika
V Kamniku se danes začenjajo jubilejni, 50. Dnevi narodnih noš in oblačilne dediščine. Slavnostno odprtje bo ob 17. uri z nagovorom kamniškega župana Mateja Slaparja ter nastopom Mestne godbe Kamnik in Društva kamniških mažoretk Veronika.
Posebnost letošnjega festivala je, da tokrat ne bo predstavnikov tujih država, pač pa bo poudaril in predstavil slovensko oblačilno dediščino, plese in običaje. Na odru na Glavnem trgu se bodo vrstili nastopi različnih skupin, osrednji dogodek pa bo nedeljska povorka po starem delu mesta, ki bo letos še posebej bogata. Predstavila bo 50 podob slovenske oblačilne dediščine, v njej bo sodelovalo približno 2000 folklorno kostumiranih udeleženk in udeležencev. V prvem delu se bo predstavilo 35 folklornih skupin z različnih koncev Slovenije. Prvič se bo na enem mestu predstavljeno tako veliko število podob oblačilne dediščine Slovenk in Slovencev. V drugem delu povorke pa se bodo zvrstili udeleženci iz v Sloveniji delujočih nekaterih manjšinskih skupnosti, člani turističnih in drugih društev ter interesnih skupin, pa tudi konjske vprege.
-
Ob svetovnim dnevu preprečevanja samomorov, ki ga obeležujemo 10. septembra, strokovnjaki poudarjajo pomen osveščanja in aktivnosti za preprečevanje samomorov. Pomembno je, da človekovo stisko prepoznajo njegovi bližnji, saj posameznik pogosto ne zbere dovolj moči, da bi poiskal strokovno pomoč.
Ko se človek sooči s stisko, pogosto dvomi v svoje odločitve in se težje loti iskanja strokovne pomoči. Zato je pomembno, da pogovor z njim začnejo njegovi bližnji (družina, prijatelji, sodelavci, nadrejeni,…) in ga vprašajo, kako se počuti in če ga kaj skrbi, je na novinarski konferenci poudarila predsednica Slovenskega društva za preprečevanje samomora Anamarija Zavasnik. Če ugotovijo, da je stiska posameznika resna, naj ga vprašajo, koliko časa bo lahko stisko še prenašal. Če se izkaže, da je na koncu svojih moči, naj vprašajo tudi, če kdaj pomisli na samomor. V primeru pritrdilnega odgovora naj se bližnji po njenih besedah s posameznikom v stiski pogovorijo in skušajo z njim ugotoviti, kaj ga vendarle drži pri življenju, prav tako naj mu skušajo poiskati strokovno pomoč in, če je le mogoče, ga spremljajo na prvi obisk pri strokovnjaku.