Znani izvajalci tečajev za pridobitev digitalnega bona
Služba vlade za digitalno preobrazbo je objavila seznam izvajalcev izobraževanj, v katere se bodo morali vključiti starejši od 55 let, če bodo želeli izkoristiti bone za nakup računalniške opreme. Izvajalcev po statističnih regijah je 29, seznam je objavljen na spletni strani vladne službe za digitalno preobrazbo, oziroma na povezavi: https://www.gov.si/novice/2022-08-02-objava-seznama-izvajalcev-izobrazevanj-za-osebe-stare-55-let-in-vec/
-
Mednarodni dan prijateljstva, ki ga praznujemo danes, 30. julija, je eden najmlajših praznikov. Na pobudo Generalne skupščine Združenih narodov se namreč uradno praznuje šele od leta 2011.
Trdno prijateljstvo ni pomembno le zaradi popestritve prostega časa. Po izsledkih raziskave, ki so jo opravili na ameriški univerzi Michigan State University, pristni odnosi s prijatelji pripomorejo k izboljševanju zdravstvenega stanja. V primerjavi z družinskimi odnosi pa naj bi celo v večji meri pripomoglo k višanju ravni sreče.
Starejšim od 60 let priporočen drugi poživitveni odmerek
Posvetovalna skupina za cepljenje pri NIJZ starejšim od 60 let priporoča cepljenje z drugim poživitvenim odmerkom (oziroma četrtim odmerkom) cepiva proti covidu-19. Še posebej cepljenje priporoča ljudem s tveganjem za težji potek bolezni, to so kronični bolniki, stanovalci domov starejših in starejši od 80 let. S tem sledijo priporočilom Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) in Evropske agencije za zdravila (EMA).
Na lastno željo se lahko z drugim poživitvenim odmerkom cepijo tudi vsi polnoletni posamezniki, in sicer vsaj tri mesece po zadnjem cepljenju ali preboleli okužbi s koronavirusom. Cepljenje z drugim poživitvenim odmerkom je možno s cepivi podjetij Moderna in Pfizer, v določenih zdravstvenih domovih.
Že tretja monografija o zgodovini zdravstva
V sodelovanju Celjske Mohorjeve družbe in Znanstvenega društva za zgodovino zdravstvene kulture Slovenije je izšla tretja knjiga enciklopedije Zgodovina zdravstva in medicine na Slovenskem. Enciklopedijo, ki celovito prikazuje zgodovino medicine, zdravstva in farmacije na Slovenskem od časa pred novim vekom do začetka 21. stoletja, je zasnovala zdravnica in zgodovinarka medicine prof. dr. Zvonka Zupanič Slavec, predstojnica Inštituta za zgodovino medicine Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani, ki pravi, da je veda brez preteklosti kot človek brez spomina. Zbrano gradivo pa dokazuje, da smo tudi Slovenci veliko prispevali k svetovni medicini.
-
Že deseto poletje po vrsti bo v Gornjem Gradu med 27. in 31. julijem 2022 potekal mednarodni Ne-festival gledališča zatiranih z naslovom Kamen na kamen = skupnost! Organizira ga Kulturno-umetniško društvo Transformator, namenjen pa je ljudem vseh starosti, ki želijo prek gledaliških tehnik in metod raziskovati družbo ter skozi načela skupnosti in aktivnega sodelovanja spoznavati umetniške in aktivistične pristope. Tako vsako leto v aktivnosti vključijo stanovalke in stanovalce Centra starejših Gornji Grad, pripravijo delavnice za mlade, z večernimi predstavami pa privabijo okoliške prebivalce, kamor tovrstna kultura sicer ne zaide pogosto. Ne-festival bo odprla dokumentarna predstava Babice/Bakice režiserke Tjaše Črnigoj, nato pa bodo sledile preostale (ko)produkcije Kulturno-umetniškega društva Transformator. Na ogled bo tudi fotografska razstava izbranih fotografij desetletja Ne-festivala pod okriljem multimedijske umetnice Urše Rahne.
Vse bolj priljubljen sistem souporabe električnih vozil
V Ljubljani so v okviru programa Zelene prestolnice Evrope julija 2016 uvedli sistem souporabe električnih vozil, tako imenovani “car sharing”, z namenom spodbujanja prijaznejše mobilnosti v mestu. Zdaj ga uporabljajo še na Letališču Ljubljana ter v Mariboru, Kranju, Novem mestu in Murski Soboti. Redni uporabniki lahko z najemom avtomobila le takrat, ko ga potrebujejo, prihranijo tudi med 200 in 400 evri na mesec, predvsem pa potujejo brez škodljivih izpustov in ne povzročajo hrupa.
Na voljo je več kot 400 električnih vozil petih različnih proizvajalcev, registriranih je že 25.000 uporabnikov, več kot polovica jih avtomobile uporablja vsak mesec. Sistem, ki ga je razvilo podjetje Avantcar, deluje preko mobilne aplikacije Avant2Go, s katero uporabnik avto preprosto rezervira (na eni od 140 lokacij po Sloveniji), odklene, zažene motor in storitev plača. Med vozili so tudi takšna, ki omogočajo nadpovprečen električni doseg z enim polnjenjem, celo do 300 kilometrov, tako da se lahko uporabnik odpravi tudi na daljši izlet.
Med borovci je manj komarjev in klopov
Nevarnost pikov komarjev in ugrizov klopov je največja po dežju, v temačnih gozdovih in visoki travi. Da bi se jim izognili, se raje zadržujte v iglastih gozdovih. V njih je manj podrasti, poleg tega iglavci oddajajo vonjave, ki žuželke odganjajo. Prav tako jih odganjajo vonjave limonske trave, agrumov in klinčkov. Kot so zapisali na portalu zazdravje.net, žuželke čutijo našo toploto in valovanje, ki ga oddajamo, naravne vonjave, ki imajo zelo visoka svetlobna valovanja, pa žuželke prevajajo kot močne sončne žarke, zato se jim izogibajo. Upoštevajte pa, da je naravne repelente treba pogosteje nanašati.
-
Vitamin D v telesu dokazano poveča imunsko obrambo ter varuje pljuča pred poškodbami. Zato je dobro, da si v poletnih mesecih priskrbimo obsežno zalogo, da bomo jeseni laže premagali kateri koli respiratorni virus.
Vsak dan si privoščimo zadostno mero sonca, da se vitamin D nalaga v celice, te pa ga konzervirajo in shranijo v jetrih. Telo namreč vitamin D proizvaja iz holesterola, pri tem pa si pomaga z UV-žarki. Pomembna pa je zmernost, soncu se izpostavljamo postopoma. Ker sredstva za sončenje s faktorjem zaščite, višjim od osem, zavirajo tvorbo vitamina D in koža ne dobi UV-žarkov, bodimo kratek čas na soncu brez zaščite, nato pa se zaščitimo s sončno kremo, oblačili in pokrivalom.
Podaljšana veljavnost brezplačnih vozovnic
Upokojencem oziroma starejšim od 65 let, invalidom in vojnim veteranom, ki ste upravičeni do brezplačnega medkrajevnega javnega prevoza, so z julijem potekle subvencionirane vozovnice. Vendar vam ni treba skrbeti, saj bodo samodejno podaljšane še za eno leto. Enako velja tudi za vozovnice za ljubljanski in mariborski mestni potniški promet.
Vozovnice bodo podaljšane pri prvem stiku z IJPP sistemom - na avtobusu, vlaku ali katerem izmed IJPP prodajnih mest, tudi pri prodajno informacijskih mestih avtobusnih postaj. Da bi se izognili gneči, zlasti na avtobusih proti Primorju in drugim turističnim krajem, si pravočasno rezervirajte sedež.
-
Po ocenah Združenih narodov naj bi Zemljo trenutno poseljevalo 7,8 milijarde ljudi. Kitajska je država z največ prebivalci na svetu, v njej živi 1,44 milijarde ljudi, sledi ji Indija z 1,39 milijarde prebivalci, so sporočili iz Statističnega urada RS ob 11. juliju, svetovnem dnevu prebivalstva.
Državljani Evropske unije, ki nas je 447 milijonov, skupaj sestavljamo manj kot 6 odstotkov svetovnega prebivalstva. Od teh nas 0,5 odstotka oziroma 2.107.180 živi v Sloveniji. Januarja 2021 je bila polovica prebivalcev Unije starih najmanj 44 let (točneje: 44,1 leta, medtem ko je slovensko povprečje 44,4 leta). Demografske značilnosti, ki bodo zaznamovale prihodnost EU in tudi Slovenije, so predvsem v povprečju manj rojstev, višja povprečna starost mater ob rojstvu otroka in daljšanje življenjske dobe. Podatki Eurostata za leto 2020 navajajo, da je bilo povprečno število živorojenih otrok na 1.000 prebivalcev v EU 9,1, v Sloveniji pa 8,9.