-
40 let OI v Sarajevu
Od 8. do 19. februarja 1984 so v Sarajevu potekale 14. zimske olimpijske igre, ki so pomenile izjemno priznanje prvi socialistični državi, ki je na svojih tleh gostila olimpijske igre. V osrčju nekdanje Jugoslavije se je zbralo 1272 športnikov iz 49 držav, olimpijske igre v Sarajevu ostajajo v spominih mnogih udeležencev kot najuspešnejše do tedaj ter zaznamovane s toplino in posebno naklonjenostjo prebivalcev Sarajeva in vseh, ki so skrbeli za brezhiben potek tega izjemnega dogodka.
S preventivnimi ukrepi nad demenco
AKTUALNO
S staranjem postopno pešajo tudi nekatere miselne funkcije, vendar običajno staranje ne vodi v stanje demence. Res pa s podaljševanjem življenjske dobe demenca pospešeno narašča in spada med največje izzive javnega zdravstva tako po svetu kot pri nas. Nevrologi pravijo, da se bo leta 2050 z eno od oblik te bolezni spopadala skoraj tretjina Slovencev. Obenem pa poudarjajo, da bi z upoštevanjem preventivnih ukrepov lahko preprečili celo do 40 odstotkov primerov demence ali pojav bolezni vsaj odložili.
-
Kam nas pelje življenje
V letošnjem za Vzajemnost jubilejnem letu bomo v reviji več prostora namenili našim naročnikom. Tokrat vam predstavljamo Zlato Vidovič, upokojeno profesorico geografije in pedagogike iz Ljubljane. Tistim, ki radi prebirate potopisne reportaže, je ime verjetno znano. Zelo mladostna in vsestransko dejavna gospa namreč izredno rada potuje in svoje vtise z veseljem deli.
Ob moji pripombi, da verjetno hoja po strmih stopnicah do stanovanja pripomore k njeni kondiciji in mladostnemu videzu, se nasmeji: »Saj tudi zdravniki ne verjamejo moji letnici rojstva, če že grem kdaj na pregled. Nimam nobenih zdravstvenih težav. Res pa se veliko gibam, vrtnarim, imamo trideset sadnih dreves na Logu pri Brezovici. Od nekdaj jemo vse domače. Ko sta bila otroka v gimnaziji, sem šest let vstajala ob pol petih, da sem jima pred službo skuhala kosilo.«
-
Poiskali smo odgovor
Decembra smo v uredništvo dobili več vprašanj o novem obveznem prispevku za zdravstvo, ki bo nadomestil dosedanje dopolnilno zdravstveno zavarovanje, denar se bo stekal na Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). Poiskali smo nekaj informacij o novem prispevku.
Pravna podlaga za uvedbo obveznega prispevka je v zakonu o interventnih ukrepih na področju zdravstva, dela in sociale ter z zdravstvom povezanih vsebin, ki ga je državni zbor sprejel v začetku lanskega decembra. S sprejetjem se je sicer zapletalo, saj je državni svet izglasoval veto na zakon, ki so ga nato poslanci še enkrat obravnavali na izredni seji 22. decembra lani in ga vnovič potrdili. Po mnenju ministrstva za zdravje zakon prinaša več denarja za zdravstveno blagajno. Hkrati znova podaljšuje obdobje prejemanja bolniških nadomestil v breme delodajalca z 20 na 30 dni ter omejuje višino nadomestila med začasno zadržanostjo od dela.
-
Kaj je posebnost besede NERADODAREN?
Odgovor pošljite na dopisnici do 16. januarja na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Miselni oreh«, ali izpolnite obrazec na www.vzajemnost.si
Izžrebancu bomo podarili majico Vzajemnosti.
Rešitev iz decembrske številke: Josip Plemelj je bil matematik in prvi rektor Univerze v Ljubljani (1919/20).
Darilo prejme: Gregor Černigoj, Kamnik
Čestitamo!
-
Kako se imenuje ta stolp in kje stoji?
Odgovor pošljite na dopisnici do 16. januarja na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Slikovna uganka«, ali izpolnite obrazec na www.vzajemnost.si.
Izžrebancu bomo podarili majico Vzajemnosti.
Odgovor iz decembrske številke: Kip sv. Frančiška Asiškega (delo Katje Smerdu) stoji na Sveti gori. Frančiškani iz Strunjana so ga podarili sobratrom ob 500-letnici Slovenske frančiškanske province leta 2014.
-
Dobro počutjejanuar '24Zdravje
Neregistrirana zdravila in izmišljeni strokovnjaki
Podjetja, ki se ukvarjajo s spletno trgovino, uporabljajo pri trženju medicinskih pripomočkov, prehranskih dopolnil, sredstev za zmanjševanje holesterola, zniževanje previsokega krvnega tlaka, za čiščenje žil, čudežnih mazil proti glivicam ipd. vedno več zavajajočih prijemov, a tudi konkretnih laži. Center za preiskovalno novinarstvo v jadranski regiji Oštro preverja in objavlja analize verodostojnosti javnih vsebin na spletni strani www.ostro.si.
-
Mateja Gomboc: Gorica
Novonastala državna meja je nekdaj prijetno živahno mesto čez noč razklala na italijansko Gorico in jugoslovansko Novo Gorico. In tako posegla v usode preštevilnih ljudi. Kaj se v takem primeru zgodi z njihovimi vezmi, čustvi, spomini, opisuje avtorica skozi zgodbe štirih žensk iz dveh družin in dveh generacij: Goričanke Dore in njene nečakinje Ajdovke Mateje ter Furlanke Pine in njene hčere Lili. Dobrodošel pa je tudi slovarček narečnih besed. (Založba Miš, 34,95 evra)
Ne spreglejte znakov srčnega popuščanja
Dobro počutjejanuar '24Zdravje
Zdravje
Pogostost srčnega popuščanja s starostjo narašča, ima ga že vsak deseti starejši prebivalec, opozarjajo zdravniki. Bolezen, pri kateri okvarjeno srce ne zmore črpati dovolj krvi, da bi zadostilo potrebam drugih organov in tkiv, izrazito poslabša kakovost življenja in povzroča nevarne zaplete, zato je hitro diagnosticiranje še posebej nujno.
Pomembno vlogo imajo družinski zdravniki, da pravočasno prepoznajo bolnike, pri katerih je srčno popuščanje verjetno, so poudarili na konferenci Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije. Nanj lahko posumimo ob znakih, kot so dolgotrajna utrujenost, slabost, občutek kratke sape (ob naporu in v ležečem položaju), suh kašelj, nenadno povečanje telesne mase, otekanje nog, zlasti gležnjev. Po besedah specialistke družinske medicine prof. dr. Marije Petek Šter se srčno popuščanje najpogosteje razvije pri ljudeh, ki imajo arterijsko...