-
NOSTALGIJA
Vzajemnost letos praznuje 50. obletnico izhajanja, zato vas želimo spomniti, kaj vse se je še dogajalo pred pol stoletja. Nekaj dogodkov iz aprila 1974.
Švedska glasbena skupina ABBA je s pesmijo Waterloo zmagala na tekmovanju za pesem Evrovizije, ki je potekalo v Veliki Britaniji. Jugoslavijo je zastopala Korni grupa, ki je zasedla 12. mesto.
Hotelsko podjetje Ilirija je v pasaži Maximarketa v Ljubljani odprlo picerijo Parma, prvo pravo picerijo v takratni Jugoslaviji, ki še obratuje in ima še vedno v ponudbi kultno »ilirijo z jajcem« in borovničev sok.
-
Spoznajte jih
Čeprav je Roman Planko od nekdaj rad čečkal po papirju, se je risanja in slikanja zares lotil šele leta 1995, ko so mu pastelne barvice kupili kolegi v službi. V teh desetletjih je talent nadgradil z znanjem in izkušnjami, predvsem pa se je izmojstril v slikanju akvarelov.
Ena izmed najstarejših pa tudi zahtevnejših slikarskih tehnik mu je najljubša. »V njej lahko slikam sproščeno, pomemben element pa je tudi voda,« prizna sogovornik, ki je bil po poklicu elektrotehnik, zdaj pa je že precej let upokojen. Voda v vseh oblikah je poleg krajine in rož pogost motiv njegovih slik. Posebej so mu pri srcu vrtnice, zadnja leta tudi maki, s katerimi žanje nemalo občudovanja. Lahko se pohvali, da je eden njegovih motivov v kar 39 državah. Na mednarodnem bienalu akvarela malega formata Mini Castra leta 2020 so namreč udeleženci prejeli set barvic v lični embalaži z motivom Plankovih makov. Bienale se odvija v sklopu mednarodnega srečanja akvarelistov, ki poteka vsak konec avgusta v Ajdovščini in se ga udeleži po dvesto slikarjev od vsepovsod, ki dva dni ustvarjajo na ekstemporu v Vipavskem Križu. Lani je na primer strokovna žirija izmed prijavljenih izbrala dela 163 avtorjev iz 36 držav.
Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik
NAŠ POGOVOR
V času najdaljše stavke zdravnikov in zobozdravnikov v zgodovini Slovenije smo se pogovarjali z zdravnico, ki ima za seboj več kot pol stoletja praktičnega dela, do letošnjega januarja je vodila ljubljansko ambulanto za ljudi brez zdravstvenega zavarovanja, veliko predava o demenci in nudi strokovno podporo pri Spominčici. Upokojena specialistka nevrologije in psihiatrije Vida Drame Orožim pravi, da zelo rada opravlja poklic zdravnice, žalosti pa jo, ker zdravništvo izgublja spoštovanje in ker je med zdravniki in drugimi medicinskimi kadri premalo timskega sodelovanja.
-
Trigliceridi so spregledane maščobe
Trigliceridi so poleg holesterola najpogostejše maščobe v telesu, zagotavljajo mu energijo in shranjujejo neporabljene kalorije. Če torej porabimo manj kalorij, kolikor jih zaužijemo, se njihova raven zviša. Kopičenje maščobnih snovi povzroča zoženje in zamašitev žil, kar vpliva na nastanek bolezni srca in ožilja ali drugih zdravstvenih težav. Optimalna vrednost trigliceridov v krvi na tešče sicer znaša do 1,70 mmol/l. Vrednosti so največkrat zvišane zaradi nezdravega načina življenja (uživanje preveč maščob, sladkorjev in alkohola, kajenje, telesna nedejavnost), lahko pa so znak druge bolezni, kot so sladkorna bolezen, jetrne bolezni, težave s ščitnico in žolčem, vnetje trebušne slinavke, bolezen ledvic in nekatere dedne bolezni.
-
Dnevni centri aktivnosti vabijo
Dnevni centri aktivnosti za starejše (DCA), ki v Ljubljani delujejo pod okriljem Mestne zveze upokojencev Ljubljana, so pomembna srečevališča starejših, kjer imajo možnost aktivnega staranja, vseživljenjskega učenja, medgeneracijskega sodelovanja in širjenja socialne mreže. Članom je na osmih lokacijah na voljo pestra izbira različnih aktivnosti, kot so telovadba, joga, ples, učenje tujih jezikov, slikarstvo, petje, pohodništvo, sprostitvene delavnice in še marsikaj. Podrobnejši program najdete na spletni strani www.dca-ljubljana.org. Vabijo vas, da jih obiščete kot udeleženci dejavnosti, še posebej pa kot prostovoljci, ki bi lahko obogatili programe, kajti nova znanja so vedno dobrodošla. Za več informacij lahko pišete na e-naslov: dcatrzaska@gmail.com ali kličete na telefonsko številko: 051 664 842.
-
NA OBISKU PRI NAROČNICI
Z Marino Drolc, po domače Purgarjevo, iz Motnika se dolgo poznava, saj je naročnica Vzajemnosti že 23 let. V objavo je pošiljala prispevke in stare fotografije, pogosto sva klepetali na izletih in raznih dogodkih. Pa vendar sem marsikaj o njej izvedela šele ob pogovoru za ta prispevek, čeprav je pripoved pogosto zapeljala v spomine na starše ter brata in sestro, raje kot pa bi govorila o sebi.
Drolčevi so bili izjemno povezana družina, zelo vpeta v kulturno in siceršnje dogajanje Motnika, zadnjega naselja v kamniški občini v Tuhinjski dolini. »Naš oče Franc je bil spoštovan mož, bil je vodja motniškega krajevnega urada in matičar. Skoraj 40 let je vodil Prosvetno društvo Motnik, pravzaprav je organiziral krajevno kulturno življenje. Na oder je postavil čez petdeset gledaliških predstav, bil je režiser, igralec, masker, vsi otroci smo igrali v predstavah.
-
Jovana Mihajlović Trbovc: Naše znanstvenice
Ženske v znanstvenih poklicih so bile vedno v formalno in dejansko neenakem položaju, njihovi dosežki so bili slabše vrednoteni in redkeje nagrajevani. In veliko manj jih je bilo kot moških kolegov, na primer leta 1965 se je v nekdanji Jugoslaviji posvečalo znanosti le 26,3 odstotka žensk, največ na Hrvaškem in najmanj v Črni gori. V zborniku spoznamo 27 pogumnih, prodornih in včasih nekoliko upornih znanstvenic, med katerimi so profesorice, raziskovalke, inovatorke, zgodovinarke, arhitekte, zdravnice, fizičarke ... V biografijah se prepleta njihovo profesionalno in zasebno življenje. (Založba ZRC, 24 evrov)
-
Zdravje
Hiša Ljubhospica v Ljubljani je še vedno edina te vrste pri nas, ki neozdravljivo bolnim ob koncu življenja ter njihovim svojcem nudi paliativno zdravstveno nego, psihosocialno in duhovno podporo.
Čeprav bi glede na število prebivalcev potrebovali vsaj 61 postelj stacionarnega hospica, jih je na voljo le 12. Vendar v februarju niso bile vse zasedene, saj v času zdravniške stavke zdravniki niso pisali odpustnic, so opozorili v Ljubhospicu ob osmi obletnici delovanja.
Dve tretjini uporabnikov namreč k njim prideta iz bolnišnice. Zanje skrbi tim, ki ga sestavljajo diplomirane medicinske sestre, dve zdravnici, negovalke, socialna delavka, terapevti, farmacevt in gospodinja. Imajo devet redno zaposlenih, 12 pogodbenih sodelavk in 16 prostovoljcev, ki so predvsem družabniki. Vsi ti so ljudje, ki spremljanje umirajočih čutijo kot poslanstvo, je povedala vodja hiše Tatjana Fink.
Pred petdesetimi leti januar 1974
Preverili smo, kaj se je po svetu dogajalo tisti dan, ko je med bralce prišla prva številka Vzajemnosti. To je bila sobota, 26. januarja 1974.
-Izšla je prva številka Vzajemnosti kot mesečna priloga Delavske enotnosti.
-Na britanski lestvici singlov je kraljevala pesem Tiger Feet angleške glam rock skupine Mud.
-Na 31. podelitvi zlatih globusov sta slavila filma Izganjalec hudiča in Ameriški grafiti. Nagradi za najbolje odigrani vlogi sta prejela Al Pacino in Marsha Mason.
-Na naslovnici televizijskega vodnika TV Guide, ki izhaja že več kot 70 let, je bil David Carradine iz akcijske serije Kung. Fu.
Pred petdesetimi leti februar 1974
Vzajemnost letos praznuje 50 letnico izhajanja, zato vas želimo spomniti, kaj vse se je še dogajalo pred pol stoletja. Nekaj dogodkov iz februarja 1974.
-Člani teroristične organizacije Symbionese Liberation Army (SLA) so ugrabili 19-letno Patty Hearst, vnukinjo časopisnega magnata Williama R. Hearsta. Zadrževali so jo 19 mesecev, v tem času je sodelovala z ugrabitelji pri nekaj kriminalnih dejanjih.
-Ameriška vesoljska sonda Mariner 10 je posnela do takrat najboljše fotografije planeta Venera.
-Na prvem mestu ameriške glasbene lestvice Billboard Hot 100 je kraljevala Barbra Streisand s pesmijo The Way We Were.