-
Učenke in učenci 4. razreda velenjske nižje gimnazije so se ob zaključku šolskega leta 1953 fotografirali skupaj z razredničarko Božo Kmecl. Maja 1998 pa so se spet srečali ob 45. obletnici mature, z njimi sta bila tudi nekdanja profesorja gospa Štiglic in gospod Šmajs. Obe fotografiji hrani Pavla Korenčan z Iga.
-
Najkrajša slovenska reka meri le 55 metrov. Katera je to?
Odgovor pošljite na dopisnici do 17. junija na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Miselni oreh«, ali izpolnite obrazec na www.vzajemnost.si.
Izžrebancu bomo podarili majico Vzajemnosti.
Rešitev iz majske številke: Na Pesmi Evrovizije je leta 1993 Slovenijo prvič zastopal 1X band s pesmijo Tih deževen dan.
Darilo prejme: Mija Renko, Ljubljana.
Čestitamo!
-
Nostalgija
Vzajemnost letos praznuje 50. obletnico izhajanja, zato vas želimo spomniti, kaj vse se je še dogajalo pred pol stoletja. Nekaj dogodkov iz maja 1974.
- V ameriškem mestu Spokane v državi Washington so odprli svetovno razstavo Expo '74, prvi svetovni sejem z okoljsko tematiko, s sloganom Praznovanje jutrišnjega svežega novega okolja.
- Japonke so se kot prve ženske povzpele na osemtisočaka, ko je izključno ženska alpinistična odprava dosegla vrh himalajske gore Manaslu v Nepalu (8156 m).
Privoščimo stopalom redno nego
Nega in moda
V toplih mesecih, ko nosimo odprto obutev, končno zadihajo tudi stopala, ki so večino leta pogosto zapostavljen dela telesa. Vendar to ni prav, redna in pravilna nega namreč ohranja kožo mehko in pripomore k boljšemu krvnemu obtoku ter preprečuje težave, kot so vraščeni nohti ali kurja očesa.
Z redno higieno tako nohtov na nogah kot kože preprečimo nastanek glivic, bakterij in virusov, ki lahko povzročijo okužbe, vnetja, rane in razjede, saj so stopala pogosto izpostavljena pritisku, trenju in vlagi. Zaradi zdravstvenih težav ali oslabelosti pa sčasoma to postane naporno opravilo. Pri tem nam je v pomoč strokovna pedikura, ki nikakor ni samo kozmetična storitev, ampak vpliva tudi na počutje in celo zdravje. Težave, kot so kurja očesa, vraščeni nohti, glivične okužbe, razpokana koža, otekanje, različne deformacije, na primer hallux valgus ali krempljasti in kladivasti prsti ipd., povzročajo nelagodje, bolečine ter otežujejo hojo, nošenje obuval in opravljanje vsakodnevnih aktivnosti, pravi pedikerka Katarina Mustar, ki se v ljubljanskem salonu usmerja posebej na urejanje stopal starejših. Kadar stranka ne more priti v salon, pride tudi na dom.
-
Kje stojijo taka spominska obeležja?
Odgovor pošljite na dopisnici do 17. maja na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Slikovna uganka«, ali izpolnite obrazec na www.vzajemnost.si.
Izžrebancu bomo podarili majico Vzajemnosti.
Odgovor iz aprilske številke: Pesnik Srečko Kosovel ima več spomenikov v Sežani.
Nagrado prejme: Marjeta Šlajpah Godec, Krka.
Čestitamo!
-
Pia Prezelj: Težka voda
Eden redkih romanov, v katerem ima glavno vlogo starejša zgarana ženska, je na lanskem knjižnem sejmu prejel nagrado za najboljši prvenec. V njem se, kot zapišejo v založbi: »drobci iz življenja starejše protagonistke med posledicami zamolčane preteklosti in neizživete prihodnosti postopoma sestavljajo v okrušeno celoto.« Avtorica, sicer novinarka, pronicljivo odstira odnose znotraj manjše vaške skupnosti, v kateri vsi vedo vse o sosedih, a vendar vsak nosi še kakšno svojo skrivnost. (Založba Goga, 24,90 evra)
Dobre žile za zdravo življenje
Zdravje
Žile so eden največjih »organov« – če bi jih postavili drugo za drugo, bi lahko z njihovo dolžino kar štirikrat obkrožili Zemljo po ekvatorju. Imajo zelo pomembne funkcije v telesu, zato njihove okvare ali poslabšano delovanje močno vplivajo na kakovost življenja in življenjsko dobo.
Težave z žilami lahko povzročijo visok krvni tlak, previsoka vrednost sladkorja in maščob v krvi, kajenje, debelost in premalo gibanja. Ne smemo zanemariti dednosti, saj če se bolezen srca in ožilja v družini pojavi pri moških pred 55. letom in pri ženskah pred 65. letom, to pomeni večje tveganje za nastanek teh bolezni pri prihodnjih generacijah, svarijo v Društvu za zdravje srca in ožilja Slovenije.
Učinkovita je le dolgotrajna rehabilitacija
Zdravje
Po dolgoletnih prizadevanjih tako stroke kot bolnikov in svojcev so tudi bolniki s parkinsonovo boleznijo končno dobili pravico do obnovitvene rehabilitacije. Resda v zelo omejenem obsegu, za nekaj več kot 500 oseb, ki jih bodo izbrali v Trepetliki, društvu bolnikov s parkinsonizmom in drugimi ekstrapiramidnimi motnjami.
V javnem razpisu za izbiro organizatorjev skupinske obnovitvene rehabilitacije so namreč na podlagi novele zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju med upravičence prvič do zdaj uvrščeni tudi bolniki s parkinsonovo boleznijo, ki jih je blizu enajst tisoč. Na voljo imajo vse najsodobnejše oblike zdravljenja za učinkovito lajšanje težav v vseh fazah bolezni. »V nekaj tednih pride na slovenski trg še najnovejša terapija, ki omogoča kontinuirano 24-urno zdravljenje,« je ob svetovnem dnevu ozaveščanja o parkinsonovi bolezni...
-
Cepljenje rešuje življenja
Cepljenje pomembno vpliva na celoten javnozdravstveni sistem in je pomembno znižalo umrljivost po celem svetu, so ob svetovnem tednu cepljenja poudarili strokovnjaki. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je pred petdesetimi leti sprejela razširjeni program cepljenja, s čimer naj bi v tem času rešili 250 milijonov življenj. Slovenski nacionalni program pa ima še daljšo tradicijo, saj so bila sistematična cepljenja predpisana že v šestdesetih letih preteklega stoletja.