-
Skoraj ga ni med nami, ki se ne bi vsaj enkrat v življenju srečal z bolečinami v križu, okorelimi in slabo gibljivimi sklepi in bolečimi mišicami. Poleg premalo dejavnega življenja, dolgotrajnega sedenja in nepravilne drže telesa ter povečane telesne teže so najpogostejši krivec za te težave degenerativne spremembe, ki povzročajo propadanje sklepov, organov in tkiv.
Staranje vpliva na obrabo hrustanca, kar nam otežuje gibanje in povzroča bolečine. Največkrat jih občutimo v križu, vratu, kolkih, kolenih, pravzaprav pa lahko boli vsak sklep. Blage sklepne bolečine večinoma minejo same od sebe, še posebej, če se izogibamo določenim gibom, ki jih povečujejo. Včasih pomaga že previdno razgibavanje otrdelih sklepov ali topli obkladki, na primer pri artrozi.
-
Drugega oktobra 1902 se je v Ljubljani rodil igralec in režiser Vladimir Skrbinšek, prejemnik Borštnikovega prstana.
Petega oktobra 1912 se je v Sneberjah pri Ljubljani rodila igralka in pesnica Mila Kačič.
Šestega oktobra 1952 so prvič predvajali Mišnico, igro Agathe Christie, ki je največkrat odigrana predstava na svetu.
Šestega oktobra 1892 je umrl lord Alfred Tennyson, najznamenitejši pesnik viktorijanske dobe v Angliji.
Desetega oktobra 1920 je bil na Koroškem izveden plebiscit, na katerem so se koroški prebivalci odločali za priključitev južne Koroške k Avstriji.
-
Katera je najpogosteje gojena poljščina na svetu?
Odgovor pošljite do 18. oktobra na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Miselni oreh«, ali preko obrazca na www.vzajemnost.si
Izžrebancu bomo podarili majico Vzajemnosti.
Rešitev iz septembrske številke: Smokulja (tudi rjava kača) je nestrupena predstavnica gožev, ki se rada zadržuje v skalnjakih.
Darilo prejme: Lojzka Godec, Ljubljana
-
Florjana von Pilpach: Dobro jutro, demenca
Kako se spreminjata funkcioniranje in čustvovanje osebe z demenco, kako naj se svojci ali negovalci prilagodijo njenim drugačnim verbalnim in telesnim odzivom, kako naj poteka komunikacija z osebo z demenco, da je učinkovita in ne povzroča stresa ... Na ta vprašanja odgovarja avtorica, ki se kot delovna terapevtka ukvarja z osebami z demenco, piše pa tudi iz izkušenj z mamino boleznijo. Dobrodošli so zlasti nasveti, kako prilagoditi okolje, da bi te osebe lahko čim dlje samostojno živele. (Založba Primus, 19 evrov)
-
PIVKA
Društvo upokojencev Pivka je julija v Krpanovem domu pripravilo slovesno praznovanje 70. obletnice obstoja. Predsednik društva Evgen Primožič je orisal pot, ki jo je društvo v tem času prehodilo. Z okoli 600 člani je največje društvo v občini, s prostovoljskim delom na številnih področjih skrbijo za starejše in opozarjajo na njihove potrebe in pravice, za kar so prejeli plaketo Občine Pivka. Predsednik pokrajinske zveze društev upokojencev južne Primorske Mirko Miklavčič pa jim je v imenu Zveze društev upokojencev Slovenije podelil veliko plaketo. V kulturnem programu so nastopili Moški zbor Pivka pod vodstvom Marcela Štefančiča, Štorovke, plesna skupina upokojenk iz Štorij pri Sežani, člani krožka Beremo skupaj pa so recitirali svoje pesmi. (Besedilo: Jožica Knafelc, fotografija: Andrej Knafelc)
Dobrega izdelka za nekaj evrov ni
NAŠ POGOVOR
Po podatkih Statističnega urada so se cene življenjskih potrebščin julija na letni ravni v povprečju zvišale za 11 odstotkov, junija za 10,4 odstotka. Pravzaprav vsa Evropa beleži rekordno inflacijo, napovedi za jesen pa so še bolj črne. Vendar je tovrstne napovedi treba preveriti in se obnašati racionalno, meni agrarni ekonomist prof. dr. Aleš Kuhar, izredni profesor na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani. Že vrsto let se ukvarja z raziskovanjem na področju hrane in kmetijske predelave in opozarja na pasti, ki prežijo na lahkoverne potrošnike. Problematične niso samo visoke cene, tudi v (pre)nizkih cenah se skrivajo triki, ki jih uporabljajo proizvajalci in trgovci v želji, da bi ugodili našim visokim pričakovanjem, mi pa jih kupujemo, in to ne glede na to, da škodijo našemu zdravju in okolju.
Z državno pomočjo nad draginjo
Zvišanje cen energentov je sprožilo val podražitev vseh drugih izdelkov, in kot kaže, cene še ne bodo kmalu padle. Posledice draginje bo vsaj nekoliko omilila državna pomoč, ki je namenjena tistim prebivalcem, ki jo najbolj potrebujejo.
Prejemniki denarne socialne pomoči in varstvenega dodatka, teh je okoli 63.000, ter invalidi bodo prejeli enkratni energetski dodatek v višini 200 evrov za posameznika. Tako bo energetski dodatek dobilo 54.000 prejemnikov denarne socialne pomoči, med njimi so tudi zaposleni, ki zaradi nizkih plač prejemajo še denarno socialno pomoč. Prejemnikov varstvenega dodatka, ki so upravičeni do energetskega dodatka, je okoli 9000, večina so upokojenci z nizkimi pokojninami. Prav tako ga bo prejelo 13.500 invalidov.
-
Kaj je smokulja?
Odgovor pošljite do 15. septembra na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Miselni oreh«, ali izpolnite obrazec na www.vzajemnost.si.
Izžrebancu bomo podarili majico Vzajemnosti.
Rešitev iz poletne številke: Prvi avtocestni odsek med Vrhniko in Postojno je bil odprt 29. decembra 1972.
Darilo prejme: Marija Shmuck, Novo mesto.
Čestitamo!
-
Urška Klakočar Zupančič: Gretin greh
Naj se Bog usmili njene duše
Pretresljiv in zelo tankočutno napisan roman bralca ponese v Lichtenwald na Spodnjem Štajerskem (današnja Sevnica) v črno obdobje zgodovine, zaznamovano s preganjanjem protestantov in zažiganjem čarovnic. Večno trpljenje v peklu ali pa tuzemsko pogubljenje je grozilo zlasti ženskam, kot je mlada vdova Greta. Ker je lepa, ker je razgledana, saj jo je oče naučil pisati in brati, ker kot vaška babica pozna skrivnosti spočetja in rojevanja, predvsem pa zato, ker se z vso strastjo preda prepovedani ljubezni. Avtorica, nekdanja sodnica in trenutno predsednica državnega zbora, je svoj prvenec posvetila čarovnicam današnjega časa: vsem močnim ženskam, ki jih je življenje lomilo, vendar so vedno znova našle voljo in moč. (Založba Primus, 27 evrov)
-
Ali veste, kako so naše babice nekoč ogrevale likalnike?
Odgovor pošljite do 15. septembra na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Slikovna uganka«, ali izpolnite obrazec na www.vzajemnost.si.
Eden izmed vas bo prejel majico Vzajemnosti.
Odgovor iz poletne številke: Na fotografiji sta cepilec drv in obračalnik sena.
Darilo prejme: Alenka Potočnik, Zagorje ob Savi.
Čestitamo!
Pripravlja: Jože Praprotnik