Namesto izgovorov poiščimo strokovni posvet
Rak je med vzroki smrti na prvem mestu pri moških in na drugem mestu pri ženskah. A več kot tretjino primerov raka je mogoče preprečiti, drugo tretjino pa je ob zgodnjem odkritju mogoče pozdraviti, pravijo v Združenju slovenskih organizacij bolnikov z rakom ONKO NET, ki je začelo ozaveščevalno kampanjo za zgodnje odkrivanje raka.
Namenjena je prav vsakemu med nami, saj odgovornost za svoje zdravje nosi vsak posameznik, od našega ravnanja je odvisno, kako hitro zdravniki odkrijejo bolezen. Kampanjo so poimenovali #BREZizgovorov, saj veliko ljudi sicer zazna spremembe na telesu ali v počutju, a jih prezre, češ da bodo že same minile; kriv je stres; saj se bo samo zacelilo; ko se bom spočila, bo bolje; najbrž je kriva prebava; saj to je normalno v mojih letih ... Ko pa težave ne minejo, je pogosto že prepozno. Zato združenja onkoloških bolnikov pozivajo: naučite se prepoznati prve znake najpogostejših rakavih obolenj. Ob opaženi spremembi ali bolečini namesto izgovorov poiščite strokovni posvet.
-
Imunsko pogojene vnetne bolezni
Imunsko pogojene vnetne bolezni, med katere uvrščamo luskavico, kronično vnetno črevesno bolezen (KVČB), ter vnetna revmatska obolenja (revmatoidni artritis, ankilozirajoči spondilitis in psoriatični artritis) bolnikom poleg telesnih težav pogosto povzročajo tudi duševne težave, a so ob hitri diagnozi in zdravljenju obvladljive.
Bolnikom so pri nas na voljo vse napredne oblike zdravljenja. Na primer pri zdravljenju luskavice, ki je najpogostejša med vnetnimi obolenji, so v zadnjih letih dosegli velik napredek. Bolniki z napredovalo obliko, ki so pred tem potrebovali bolnišnično zdravljenje, lahko zdaj ob domači terapiji živijo normalno življenje.
-
Previdno pri dvigih gotovine v tujini
Pri dvigu gotovine na bankomatu v tujini vas lahko doletijo višji stroški, saj lastniki bankomatov zaračunavajo nadomestila v višini deset evrov ali več. Pri Zvezi potrošnikov Slovenije zato svetujejo, da si vzamete čas, preudarno izberete bankomat in zbrano preberete vse, kar piše na zaslonu med postopkom dvigovanja.
Denar dvigujte z debetno kartico, ne s kartico z odloženim plačilom (kreditno kartico). Pred odhodom v tujino preverite višino nadomestil svoje banke za dvige gotovine v tujini za različne tipe kartic. Izognite se bankomatom, ki zaračunavajo dodatno provizijo, kot so bankomati Euronet. V državah zunaj evroobmočja na bankomatu vedno izberite lokalno valuto brez konverzije oziroma s konverzijo po tečaju svoje banke – to velja tako za dvig na bankomatu kot pri plačilu na POS-terminalu, ko plačujete s kartico. Pri sebi imejte vedno nekaj gotovine – za prve nakupe, taksi in podobno.
-
Med starejšimi je veliko takih, ki ne uporabljajo sodobnih komunikacijskih sredstev, zato imajo več težav pri iskanju informacij in dostopu do storitev javne uprave, bančnih in še posebej zdravstvenih storitev. Razmer zagotovo ne bodo izboljšali digitalni boni, ki so za nekatere začeli veljati 15. junija. A še zdaleč ne za vse.
Po zakonu o spodbujanju digitalne vključenosti, ki ga je sprejela prejšnja vlada, so do digitalnega bona ’22 v višini 150 evrov poleg osnovnošolcev v zadnji triadi, dijakov in študentov upravičeni tudi odrasli, starejši od 55 let. Vendar le tisti, ki se bodo prej udeležili tečaja digitalnih veščin. Število mest pa je omejeno.
S stroko in odgovornostjo nad covid
Število okužb s covidom-19 se povečuje tako pri nas kot drugje po svetu in pričakovati je, da bo še naraščalo. A razmere niso dramatične, saj je pri okužbah z zdaj znanimi različicami virusa SARS-CoV-2 manj hujših potekov bolezni in smrti.
Predvsem pa jih bomo laže obvladovali tudi zato, ker smo v zadnjih dveh letih in pol pridobili »kapital imunosti«, ki je posledica cepljenja, prebolevnosti in hibridne imunosti. Obveznega cepljenja proti covidu-19 ne bo, prav tako vlada ne namerava uvajati množičnega testiranja oziroma pogoja PCT, računa pa na odgovorno vedenje državljank in državljanov. Tako bi lahko povzeli razpravo o aktualnih izzivih prihodnjega spremljanja in obvladovanja nalezljivih bolezni, ki je konec junija potekala na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).
Lahko izumimo tisoč besed, strah bo še vedno ostal
NAŠ POGOVOR
Slovenski knjižni jezik je relativno mlad, ne govori ga ravno veliko ljudi, pa vendar ni bojazni, da bi kar izginil ali da bi ga izpodrinili »večji« jeziki, je prepričan jezikoslovec dr. Kozma Ahačič, predstojnik Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU. Ko skrbimo za slovenščino, skrbimo tudi za jezikovno raznolikost. Za slovenščino pa bo težko poskrbel kdo drug kot prav mi. Besed se ne bi smeli bati, še doda. Če bomo v svojem življenju izhajali iz osebne etike in pristnega občutka za sočloveka, ne pa iz predsodkov in strahov, potem tudi s poimenovanji ne bomo imeli nobenih težav.
-
ŽIROVNICA
Pisalo se je leto 1952, ko se je Društvo upokojencev Žirovnica »osamosvojilo«, kot neke vrste podružnica je namreč delovalo že od leta 1947 v okviru Društva upokojencev Radovljica. V počastitev 70. obletnice med drugim pripravljajo zbornik in osrednjo prireditev 1. oktobra.
V tem času je bilo kar nekaj prelomnic. Med drugim so doživeli dolgoletno pravdanje zaradi denacionalizacijskega postopka nekdanjega gostišča Zelenica (zdaj Osvald), ki ga je društvo kupilo leta 1974, obnovilo in poleg uredilo balinišče. Sodišče je leta 2003 odločilo, da stavbe ostanejo v lasti društva, zemljišče pa je prisodilo dedičem. Kasneje je društvo odkupilo del zemljišča, tako da lahko spet balinajo na svojem. Dobro sodelujejo tudi z najemnikom gostišča in objekt skupaj obnavljajo.
-
Aktivni kisik, naravna pomoč
Slovenska inovacija OROXID® je edina oralna raztopina na osnovi aktivnega kisika, ki je v Evropi registrirana kot medicinski pripomoček za vzdrževanje ustne higiene ter preprečevanje in lajšanje bolezni obzobnih tkiv (parodontitis, gingivitis). Njeno inovativnost ter zadovoljstvo ob uporabi so potrdili tudi slovenski kupci, saj so jo nagradili s prestižnim nazivom izbran produkt leta. +F
Info točka na onkološkem inštitutu
Na Onkološkem inštitutu Ljubljana lahko bolniki in svojci vsak delovni dan med 9. in 13. uro obiščejo INFO točko za bolnike in svojce, ki je v osrednji avli stavbe Onkološkega inštituta Ljubljana (stavba D, E, H)). Vsak torek so vam za vprašanja na voljo predstavnice združenja Europa Donna. Ob ponedeljkih so na INFO točki predstavniki Združenja EuropaColon Slovenija, ob sredah predstavniki Društva onkoloških bolnikov Slovenije in Hospica, ob četrtkih Slovenskega združenja bolnikov z limfomom in levkemijo in ob petkih ponovno Društva onkoloških bolnikov Slovenije.
-
Irena Štaudohar: Fižolozofija
Avtorica zase pravi, da ni poznavalka vrtnarjenja, pač pa le radovedna amaterka. Zato ne deli (le) nasvetov o gojenju zelenjave, pač pa odkriva vrtnarske skrivnosti, ki jih je podedovala po mami in stari mami, ter razglablja o spominih in občutkih, ki ji jih vzbudi vonj po zemlji. Pri čemer išče povezave med načrtovanjem in obdelovanjem vrta ter načrtovanjem in pisanjem zgodb. Kot novinarko in dramaturginjo jo zanima še več, na primer, kako o obdelovanju zemlje razmišljajo filozofi in umetniki, zakaj sodobnega človeka sploh privlači vrtnarjenje in kako to, da je na vrtu tako srečen. (Založba Mladinska knjiga, 24,99 evra)
-
Prva platforma za iskanje dela za upokojence
Slovenija je bogatejša za prvo stičišče starejših, ki se želijo ponovno vključiti na trg dela in delodajalcev, ki potrebujejo zanesljive in izkušene delavce. Najdemo ga na spletnem naslovu www.Seniordela.si. To je ena izmed prvih tovrstnih platform v Evropi. Z namenom povezovanja starejših zaposlenih in upokojencev z gospodarstvom ter drugimi ponudniki dela ga je ustanovila skupina posameznikov, ki deluje s poslanstvom detabuizacije starosti, medgeneracijskega povezovanja in omogočanja enakih možnosti starejšim. Portal SeniorDela.