Bodite pozorni na spremembe kožnih znamenj
Kožni raki spadajo med najpogostejše rake, na srečo jih lahko uspešno zdravimo, a le, če jih dovolj zgodaj odkrijemo. Zato bodite pozorni na spremenjena znamenja na koži ali pa na majhne rane, ki se ne zacelijo, sploh če se pojavijo na delih telesa, ki so izpostavljeni soncu.
Sumljiva so zlasti pigmentna znamenja, ki so nesimetrična in nepravilne oblike z nepravilnimi in zabrisanimi robovi, neenakomerno obarvana ali večbarvna (od črne do rjave ali rožnate barve), večja od šest milimetrov in dvignjena nad raven kože. Bodite pozorni na tiste, ki srbijo ali so na otip hrapava oziroma luskasta. Za odkrivanje sprememb na koži je zelo pomembno redno samopregledovanje. Najbolje je, da ga opravite vsaj enkrat na mesec, po prhanju ali pred preoblačenjem. Tako boste najhitreje opazili vsako spremembo. Še bolje je, da vam pri pregledovanju znamenj pomaga kateri od družinskih članov, saj bo lažje opazil spremenjena znamenja na hrbtu ali zadnjem delu nog.
Kaj delajo in kaj potrebujejo starejši
Po dveh letih premora so se na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani spet odvili Dnevi medgeneracijskega sožitja. To je bila priložnost za predstavljanje vsestranskih dejavnosti starejše generacije, za polemike o izzivih, ki jih odpira dolgoživa družba, in predvsem za druženje, ki smo ga že zelo pogrešali.
Zveza društev upokojencev Slovenije (Zdus) je druge Dneve medgeneracijskega sožitja pripravila z Medgeneracijsko koalicijo Slovenije, ki jo sestavljajo še Dijaška organizacija Slovenije, Študentska organizacija Slovenije ter Mladinski svet Slovenije. Slavnostni govornik na odprtju je bil Janez Cigler Kralj, minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ki je poudaril, da je ravno epidemija pokazala, da moramo narediti več za starejše in medgeneracijsko povezovanje, in dodal, da je bil k dostojnemu staranju narejen velik korak...
-
Junija mineva 70 let, odkar so prvi celjski učiteljiščniki opravljali maturo in se z dekreti odpravili na poklicno pot. Fotografija je z maturantskega izleta ob dalmatinski obali ter po Sarajevu in Beogradu. Samo malo nas je še, pravi Anči Jernejc Skok, ki nekdanjim sošolcem pošilja lepe pozdrave.
Fotografija je nastala junija 1952, na njej pa so učenci in učenke 4. b razreda OŠ Vode v Trbovljah (danes OŠ Alojza Hohkrauta). V razredu jih je bilo kar 52. Z njimi je »kot mama skrbna učiteljica, 'tršica' Černetova«, se spominja Stane Kovačič, ki hrani fotografijo.
-
Čemu so namenjene te sani?
Odgovor pošljite do 15. junija na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Slikovna uganka«, ali izpolnite obrazec na www.vzajemnost.si.
Eden izmed vas bo prejel brisačko Vzajemnosti.
Odgovor iz majske številke: Na fotografiji je zasipalnik za zasipavanje posajenega krompirja.
Darilo prejme: Marica Kodelič, Videm - Dobrepolje.
Čestitamo!
-
Ali imamo v Sloveniji vodne bivole?
Odgovor pošljite do 15. junija na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Miselni oreh«, ali izpolnite obrazec na www.vzajemnost.si.
Izžrebancu bomo podarili brisačko Vzajemnosti.
Rešitev iz majske številke: Cvetnik, petnik, rusalščak, Marijin mesec so ljudska poimenovanja za maj.
Darilo prejme: Mitja Avsec, Ljubljana Črnuče.
Čestitamo!
-
Drugega junija 1962 je umrl Fran Saleški Finžgar, pisatelj (Pod svobodnim soncem, Dekla Ančka, Veriga, Divji lovec …), dramatik in duhovnik.
Hude poplave v noči s 4. na 5. junij 1954 so na območju Celja zahtevale kar 22 smrtnih žrtev.
Šestega junija 1886 se je v Trstu rodil Edvard Rusjan, slovenski letalski konstruktor, pilot in prvi slovenski letalec.
Desetega junija 1912 je v Ljubljani umrl pesnik Anton Aškerc.
V Ljubljani je 10. junija 1992 umrl gledališki in filmski igralec Bert Sotlar.
-
Pri Možičkovih v Pivki je bilo 14 otrok, a dva sinova jim je vzela druga svetovna vojna. Miha je odslužil vojaški rok v italijanski vojski, nato je bil ubit na Nanosu, starejši Franc pa je izgubil življenje v Črni gori. Fotografiji hrani njuna nečakinja Mirka Slavec Čelhar iz Postojne.
Na hrbtni strani poročne fotografije sta napisana datum poroke 19. 9. 1952 in posvetilo: Fegiju v spomin Eva in Jože. Fotografijo je hranil pokojni Norbert Ferengja, njegova žena Zdenka Ferengja bo vesela, če se ji oglasita onadva ali pa kdo drug, ki ju pozna. Njeno telefonsko številko vam posredujemo v uredništvu.
Nagradna igra Giordani Gold Fortemente
Maskara Giordani Gold Fortemente, zahvaljujoč posebno oblikovani krtački, neguje in zgosti trepalnice, da se sčasoma okrepijo. Zagotovi volumen in dolgo obstojnost.
Med tistimi, ki boste navedli vsaj eno lastnost maskare, bomo izžrebali štiri nagrajence in jim po pošti poslali nagrado podjetja Oriflame.
Odgovor nam skupaj s svojimi podatki do 15. maja pošljite na dopisnici na naslov: Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Za nagrado«, ali izpolnite obrazec na www.vzajemnost.si.
-
Prvega maja 2004 je Slovenija s še devetimi državami vstopila v Evropsko unijo.
Drugega maja 1972 je umrl Edgar J. Hoover, prvi direktor ameriškega zveznega preiskovalnega urada FBI.
Četrtega maja 1980 je v Ljubljani umrl predsednik Jugoslavije Josip Broz - Tito.
Pod Rokavskim prelivom so 6. maja 1994 odprli predor, ki je povezal Francijo in Veliko Britanijo.
Devetega maja 1945 je začela veljati nemška vdaja; partizani so vkorakali v Ljubljano.
-
Pripomoček je podoben plugu za oranje, a so ga uporabljali za drugačno delo.
Odgovor pošljite do 16. maja na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Slikovna uganka«, ali izpolnite obrazec na www.vzajemnost.si.
Eden izmed vas bo prejel brisačko Vzajemnosti.
Odgovor iz aprilske številke: Na fotografiji je gepl, ki ga je običajno v krogu gnal osel, konj ali vol in tako poganjal mlatilnico ali slamoreznico.