-
Prvega septembra 1928 je začel redno oddajati Radio Ljubljana.
Drugega septembra 1752 je Združeno kraljestvo skoraj dve stoletji za preostalo Evropo prevzelo gregorijanski koledar.
Škof Anton Martin Slomšek je 4. septembra 1859 prenesel sedež lavantinske škofije iz Št. Andraža v Maribor.
Na olimpijskih igrah v Münchnu so 5. septembra 1972 palestinski teroristi napadli izraelske športnike. Ubitih je bilo enajst talcev, pet ugrabiteljev in nemški policist.
-
Povezovanje kulture branja in gibanja
Rdeča nit letošnjega Nacionalnega meseca skupnega branja, ki je eden večjih dogodkov za dvig bralne kulture in bralne pismenosti prebivalcev in bo potekal od 8. septembra do 9. oktobra, je spodbujanje zdravega življenjskega sloga. Med številnimi dogodki, ki jih pripravljajo knjižnice, šole, razna društva, domovi starejših občanov in druge ustanove, bodo branja v naravi, literarne ekskurzije oziroma vodenja ter tematske in pravljične poti, na katerih bodo udeleženci spoznavali rojstne hiše in obeležja avtorjev, obiskovanje knjigobežnic in vzpostavljanje novih ter oblike povezovanja med branjem in različnimi športnimi dejavnostmi. Podrobnosti najdete na spletni strani: https://nmsb.pismen.si/dogodki/.
Na festivalu tudi o digitalizaciji
Od 27. do 29. septembra se bo odvijal Festival za tretje življenjsko obdobje (F3ŽO). V Cankarjevem domu v Ljubljani bo ta največji dogodek za starejše v Evropi že enaindvajsetič zapovrstjo gradil most med generacijami.
Slavnostno odprtje festivala organizatorji pripravljajo v sodelovanju z Javnim skladom RS za kulturne dejavnosti, prireditev bodo obiskale tudi delegacije predstavnikov upokojenskih organizacij iz devetih držav.
Rdeča nit letošnjega strokovnega programa bo digitalizacija za vse generacije. O digitalizaciji družbe in države bo govora tudi na eni od osmih okroglih miz v sklopu strokovnega programa. Strokovne razprave bodo potekale še o drugih aktualnih temah, na primer o bivalnih pogojih in celostni oskrbi starejših, dvajsetletnici madridskega akcijskega načrta o staranju ter o gerontologiji in geriatriji, dolgoživosti in jeziku kot orodju za vključenost in krepitev moči. Spoznali boste lahko pestre dejavnosti dnevnih centrov aktivnosti Mestne zveze upokojencev Ljubljana OPZDU, ki je poleg podjetja Proevent soorganizatorica festivala.
-
Prezračevanje, razkuževanje in maske v zaprtih prostorih
Po mnenju zdravstvenega ministra Danijela Bešiča Loredana se bomo sčasoma navadili živeti s covidom-19, kljub temu pa na ministrstvu spremljajo razmere in so pripravljeni na morebitno povečanje okužb v jesensko-zimskem času. Trenutno pri nas prevladuje različica virusa, ki se hitro širi in pri večini obolelih ne povzroča težjega poteka bolezni. Zato epidemiologi priporočajo do zdaj znane ukrepe za omejitev širjenja okužb, zlasti skrb za higieno, redno zračenje prostorov in uporabo mask v zaprtih javnih prostorih (trgovinah, knjižnicah,...
-
Med letoma 1974 in 1975 je pri gradnji HE Ramui v Papui Novi Gvineji sodelovalo precej Jugoslovanov iz tovarn Metalna, Litostroj in Rade Končar. Med njimi je bil tudi Franc Drofenik, ki je delal v mariborski Metalni. Zelo bo vesel, če se kdo prepozna na fotografiji in mu piše na e-naslov: frank.drofenik@gmail.com.
Fotografija je z birme v Braslovčah, ki je bila 10. julija 1966. Med birmankami sta bili tudi sestrični Branka Berkopec (kasneje poročena Peterle) in Marija Breznikar Prevolnik, ki nam je poslala fotografijo v objavo. Obema je bila botra teta Malči.
-
Nagradno vprašanje: Kaj vsebuje losjon Sun touch?
NIVEA in izdelki Q10 v poletnih dneh koži pomagajo tako, da omogočajo lepši, čvrstejši videz kože in ji dajejo naravno porjavelost.
Učvrstitvena formula losjona za telo NIVEA Q10 Firming + Bronze izboljša prožnost kože in jo globinsko navlaži. Če želite uživati v občutku žametno mehke kože in naravno zagorelem videzu kože, vaša polt pa je svetla ali srednje svetla, je prava izbira losjon za telo NIVEA Sun Touch z izvlečkom ginka in oljem grozdnih pečk.
-
Prvega julija 1962 sta Ruanda in Burundi postali neodvisni državi.
Petega julija 1946 so na modni reviji v Parizu predstavili dotlej najdrznejše dvodelne kopalke, bikinke. Podobno oblačilo pa so odkrili na športnicah, upodobljenih na mozaikih iz 4. stoletja v mestu Piazza Armerina na Siciliji.
Devetega julija 1762 je Katarina II. Velika postala ruska carica.
Botanik, politik, narodni buditelj in začetnik slovenskega alpinizma dr. Henrik Tuma se je rodil 9. julija 1858.
-
Pri katerem delu potrebujemo stroj na fotografiji?
Odgovor pošljite do 1. avgusta na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Slikovna uganka«, ali izpolnite obrazec na www.vzajemnost.si.
Eden izmed vas bo prejel majico Vzajemnosti.
Odgovor iz junijske številke: Samotežne sani služijo za dovažanje drv iz gozda, ponekod na Gorenjskem jim pravijo »artiče«.
Darilo prejme: Ema Prosenik, Celje.
-
Kdaj je bil odprt prvi avtocestni odsek v Sloveniji?
Odgovor pošljite do 1. avgusta na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Miselni oreh«, ali izpolnite obrazec na www.vzajemnost.si.
Izžrebancu bomo podarili majico Vzajemnosti.
Rešitev iz junijske številke: V naravnem rezervatu Ormoške lagune živi pet vodnih bivolov, ki skrbijo, da se območje ne razraste.
Darilo prejme: Jožica Božič, Izlake.
-
Meta Hočevar: Drobnarije
Meto Hočevar verjetno večina najbolj pozna kot gledališko režiserko, scenografko ali arhitektko. V osemdesetem letu njenega življenja pa je izšel njen literarni prvenec, v katerem niza okruške iz svojega življenja. Spomine pove tako, kot jih je doživela in razumela – kot mala deklica ali kot odraščajoče dekle. Včasih pa pusti, da jo odnese domišljija. Sama pravi, da »so meje med domišljijo in resničnostjo zabrisane in prav užitek je, ko se zabrišejo«. Zgodbe, ki so razdeljene na tri poglavja, dopolnjujejo njene miniaturne risbe. Tudi drobne, tako kot so drobne njene zgodbe, a veliko povedo. (Založba Mladinska knjiga, 24,99 evra)