-
PIRAN
V Društvu upokojencev Piran so ustanovili pevski zbor, v katerem je 19 ljubiteljic in ljubiteljev petja, vabijo pa še nove, da se jim pridružijo. Vsak četrtek vadijo v prostorih društva upokojencev v Luciji (Obala 114b). Svoj krstni nastop naj bi imeli 17. oktobra v portoroškem Avditoriju ob prireditvi Dan starejših občanov. (Besedilo in fotografija: Z. T.)
RADLJE
Člani Društva upokojencev Radlje so se avgusta podali na izlet na Kozjansko. Ogledali so si grad Podsreda in Kukovičičev mlin, kjer sta mlada zakonca obnovila 500 let star mlin. Na turistični kmetiji Mramor so izletniki izvedeli nekaj o gojenju trte, predelavi in negi vina in ga tudi pokusili. V minoritskem samostanu v Olimju pa so si ogledali cerkev Marijinega vnebovzetja, staro samostansko lekarno in čokoladni butik. (Besedilo: Ivana Hauser, fotografija: Tone Hribernik)
-
Branja časopisov in revij na računalniku ali pametnem telefonu smo se že dobro navadili. Vse bolj priljubljene pa postajajo tudi elektronske knjige. Med drugim zato, ker si bralci e-knjige lahko izposodijo kadar koli, ne da bi zapustili stanovanje, in ker si pri branju prilagodijo velikost črk in osvetlitev zaslona, ki je očem prijazen, kot jim najbolj ustreza.
Dobro je zaživel tudi sistem za izposojo elektronskih knjig v slovenskem jeziku Biblos, ki ga je pred šestimi leti zasnovala založba Beletrina skupaj s slovenskimi splošnimi knjižnicami. Vanj je vključenih 61 knjižnic, 145 založnikov ter več kot 17.000 uporabnikov. Biblos lahko uporablja vsak, ki izpolnjuje tri osnovne pogoje: biti mora član ene izmed slovenskih splošnih knjižnic, imeti mora dostop do svetovnega spleta ter ustrezno elektronsko napravo.
-
Slikar
Nova razstava v uredništvu Vzajemnosti je nekaj posebnega, saj so na ogled rezbarije v lesu zakoncev Šmid iz Ljubljane. Najprej je začela rezbariti Olga, sčasoma se ji je pridružil mož Alojz. V lesu upodabljata najrazličnejše motive, od tradicionalnih, ki jih povzameta po starih slikah, do sodobnejših. Svojo spretnost sta do potankosti izpopolnila in pridobila tudi nacionalno poklicno kvalifikacijo. Olga je šele druga ženska v Sloveniji, ki je dobila certifikat za mojstrico rezbarjenja.
Z rožnato osveščamo o raku dojk
Oktober je mednarodni mesec osveščanja o raku dojk, zaradi roza pentlje, ki je simbol solidarnosti in boja proti temu raku, ga imenujemo kar rožnati oktober. V tem mesecu bo pozornost še posebej namenjena pomenu zdravega načina življenja in zgodnjega odkrivanja bolezni.
Ob koncu leta 2016 je v Sloveniji živelo 17.316 bolnic, ki jim je bila kdaj v življenju postavljena diagnoza raka dojk. Vsako leto zboli skoraj 1300 žensk in do 15 moških, skoraj 400 žensk in do 10 moških pa umre. Kot so zapisali na Onkološkem inštitutu Ljubljana, spada rak dojk med bolezni z dobrim preživetjem. Možnost za ozdravitev je velika, če bolezen odkrijejo pravočasno, ko je še v zgodnji fazi razvoja. Ključnega pomena pri zgodnjem odkrivanju in prepoznavanju sprememb je zato ozaveščanje in izobraževanje žensk.
-
Društvo za zaščito živali Ljubljana v tednu, ko praznujemo svetovni dan živali, tudi letos zbira star papir za njihovo boljšo oskrbo. Izkupiček pa bodo delili še z dvema organizacijama, ki skrbita za živali, to sta Zavetišče Horjul in Zavod SVSP.
Zbiralna akcija papirja bo v soboto, 5. oktobra, pred Centrom Interspar Vič v Ljubljani, od 8. do 18. ure. Prostovoljci vam bodo pomagali prenesti papir v zbiralni zabojnik podjetja Gorenje Surovina, hkrati pa na dobrodelni stojnici z veseljem odgovarjali na vaša vprašanja o živalih in vam razkazali svoje, večinoma unikatne, izdelke..
Ljubljana zbira stare baterije
Družba ZEOS skupaj z Mestno občino Ljubljana, JP VOKA Snaga, podjetjem Varta in Radiem Ekspres organizirazbiralno nagradno akcijo odpadnih prenosnih baterij, ki ima tudi osveščevalni namen.
Do 20. oktobra stare baterije (iz igrač, daljincev, ure, fotoaparata, ročne ure, kalkulatorjev, osebne tehtnice - z oznakami AA, AAA, AAA, DC, 9V in večje baterije iz prenosnih telefonov, računalnikov, robotskega sesalca, električnega orodja itd.) zbira 38 prijavljenih ljubljanskih osnovnih šol, ki se bodo potegovale za tri glavne nagrade (koncert glasbenika Zlatka), pomagajo jim zaposleni na šolah, sorodniki, sosedje … Baterije lahko v akciji prispevajo tudi posamezniki, ki bodo za svoj trud prav tako nagrajeni. Oddajo jih lahko v Zbirnih centrih na Povšetovi in na Barju ter na posebnem, osveščevalno -zabavnem dogodku, ki bo potekal na Mednarodni dan e-odpadkov, v ponedeljek, 14. oktobra, na Kongresnem trgu v Ljubljani.
Prepogosto je prizadeto človekovo dostojanstvo
Varuh človekovih pravic Peter Svetina ob mednarodnem dnevu starejših poziva vlado in zakonodajalca, da čim prej sprejmeta učinkovite sistemske rešitve za izboljšanje socialne oskrbe. Pravica do dostojnega preživljanja starosti oz. oskrbe – v domačem okolju ali v ustrezni ustanovi – in avtonomnega odločanja o tem, sta temeljni človekovi pravici. Tudi zato je Varuh človekovih pravic močan glas vseh tistih, ki se jih ne sliši ali je njihov glas prešibak.
Teoretično so pravice starejših enake pravicam drugih starostnih skupin, v praksi pa pogosto temu ni tako, je zapisano v njegovem sporočilu javnosti. Pod »krinko« zmanjšanih psihofizičnih sposobnosti ali drugih oviranosti, so starejši vse prevečkrat podvrženi odločanju o njihovih pravicah, tudi na primer, kako bodo preživeli starost, opozarja Svetina.
Iz Vatikanskih muzejev v Ljubljano
Razstava 'Plečnik in sveto. Jože Plečnik, slovenski arhitekt in oblikovalec', ki so jo občudovali obiskovalci Vatikanskih muzejev, je zdaj na ogled v Ljubljani. V Mestnem muzeju bo odprta do vključno 24. novembra letos, potem pa se 33 dragocenih kosov liturgičnega posodja vrača v hrambo in uporabo k lastnikom, v cerkve, samostane in k zasebnikom.
Razstava v Ljubljani je odprta v sklopu Dnevov evropske kulturne dediščine. Ana Porok, kustosinja razstave in Plečnikove hiše, je povedala, da so iz Vatikanskih muzejev dobivali odzive, kako obiskovalci uživajo v razstavi. Za ogled so si običajno vzeli kar nekaj časa, proučevali detajle Plečnikovih kelihov, monštranc, ciborijev in zakramentarija ter si z zanimanjem ogledovali krajši film Toneta Stojka o Plečnikovi cerkveni arhitekturi. Plečnik je prvi slovenski umetnik, čigar dela so bila razstavljena v Vatikanskih muzejih.
-
S slavnostnim odprtjem v torek, 1. oktobra, ob 10. uri se bo v Cankarjevem domu začel 19. Festival za tretje življenjsko obdobje (F3ŽO), še vedno ena največjih evropskih prireditev v počastitev Svetovnega dneva starejših. Cilj festivala je medgeneracijsko povezovanje, predstavitev idej, izdelkov in informacij za aktivno staranje ter boj proti osamljenosti in diskriminaciji starejših.
Vsebina ostaja bogata in pestra, obljubljajo v podjetju Proevent, kateremu so se letos pridružili trije novi strateški partnerji: Zagovornik načela enakosti, Socialna zbornica Slovenije in Sindikat upokojencev Slovenije. Soorganizator festivala je Mestna zveza upokojencev Ljubljana, častni pokrovitelj pa je predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan.
-
Bolezni srca in ožilja so še vedno eden najpogostejših povzročiteljev smrti na svetu. Svetovni dan srca, ki ga bomo obeležili v nedeljo, z geslom Bodimo junaki srca zato spodbuja k zdravemu načinu življenja, ki zmanjšuje tveganje za nastanek srčno žilnih-bolezni. Za zdravje svojega srca lahko skrbimo sami, se strinjajo tudi strokovnjaki.
V razvitem svetu so bolezni srca in ožilja še vedno med najpogostejšimi boleznimi, vse več pa jih je tudi v razvijajočih državah, je na današnji novinarski konferenci pred dnevom srca izpostavil predsednik Društva za srce Matija Cevc. V zadnjih 50 letih se je z razvojem medicine in preventivnimi ukrepi sicer zmanjšalo število smrti, ne pa tudi stopnja obolevnosti.