-
Naša naročnica, ki prihaja redno na svetovanje, je na zadnjem srečanju omenila, da se prav nič ne veseli bližnjih praznikov. Včasih je bilo drugače. Mož in otroka so bili sestavni del družine; radi so se imeli, skupaj počeli marsikaj in veselo so praznovali prav vse običaje. Potem sta otroka odrasla, odšla na svoje, mož pa je umrl. Zdaj mineva že deveto leto, kar je sama, in pravi, da so ji že konci tedna odveč, kaj šele, da bi praznovala, denimo, da bi si za novo leto okrasila smrečico in spekla piškote. Dneve, ki so pred njo, doživlja stresno, osamljena je in depresija ni več daleč.
-
Drage vrstnice, dragi vrstniki!
Spet so pred nami prazniki, ki so za nas, starejše, zelo pomembni. Mnogi se jih veselijo, ker bodo spet lahko zbrali okoli sebe vse svoje piščance in piščančke, drugi se jih bojijo, ker so ostali sami s svojimi spomini, ker so otroci daleč od doma ali pa le daleč od naših stisk in potreb.
Ko se leto izteka, razmišljamo o tem, kaj nam bo prineslo tisto, ki je pred nami. Žal se nas vedno bolj polašča strah, ko zremo v prihodnost. Med nami, starejšimi, je strah še bolj zaznaven, ker smo doživeli vojno in težka povojna leta, ker vemo, kaj sta lakota in mraz in kaj povzroča stiska v družini in v lokalnem okolju; ker vemo, kako zelo se spreminjajo medčloveški odnosi - na eni strani moč in brezobzirnost tistih na oblasti, na drugi pa popolna odvisnost od močnih in hlapčevanje. Mnoge je strah, kaj bo z otroki in vnuki, ko nas ne bo več in jim ne bomo več mogli pomagati.
-
Drage upokojenke, dragi upokojenci! Kljub nadaljevanju finančne in gospodarske krize je pokojninski zavod tudi v iztekajočem se letu redno izplačeval pokojnine približno 608.000 prejemnikom, ne da bi moral za to najemati posojila. Pri tem je k nekaj manj kot petim milijardam evrov, kolikor je v letu 2014 potrebovala pokojninska blagajna za pokritje vseh obveznosti, tudi država v skladu z zakonom prispevala občuten delež, tako da je zavod posloval z izravnanimi prihodki in odhodki.
Čeprav podatki o počasnejšem naraščanju števila novih upokojencev in o postopnem zmanjševanju števila brezposelnih nakazujejo, da se stvari le začenjajo spreminjati na bolje, pa vseeno ne moremo mimo dejstva, da še vedno več kot 104.000 starostnih upokojencev prejema manj kot 500 evrov na mesec. To pa pomeni, da je gmotni položaj mnogih slovenskih upokojencev precej težak, hkrati pa svoj prispevek k izboljševanju javno-finančnih razmer in okrevanju gospodarstva dajejo že zadnjih pet let, ko so se pokojnine le delno usklajevale ali pa se sploh niso. To se bo nadaljevalo tudi v prihodnjem letu, letni dodatek pa naj bi bil izplačan vsaj v enakem obsegu kot letos.
Ugodnejša gibanja prejemnikov pokojnin kot lani
Letošnja gibanja števila na novo upokojenih so precej bolj umirjena in zato ugodnejša kot v prejšnjih letih. Po ocenah sta razloga za to predvsem dva, in sicer nenormalno veliko število starostnih upokojencev v obdobjih pred sprejetjem nove pokojninske zakonodaje ter prvi učinki strožjih pogojev za pridobitev pravice do starostne pokojnine, deloma pa tudi do vdovske in družinske pokojnine. Svoje pa so seveda prispevale tudi razmere na trgu delovne sile.
Te ugotovitve temeljijo na statističnih podatkih zavoda o številu izplačanih pokojnin in o zahtevkih za pridobitev pravice do starostne in predčasne pokojnine. Prvi so na voljo za obdobje januar – september, drugi pa tudi že za letošnji oktober.
-
Tako kot v drugih območnih enotah je tudi v koprski enoti temelj njenega dela vodenje postopkov in priznavanje pravic s področja pokojninskega, invalidskega in mednarodnega zavarovanja, vendar pa ga, kot opozori njen direktor Aleksander Vrabec, v dobršni meri določa tudi bližina meje, saj na jugu in zahodu mejijo na Hrvaško in Italijo. Zato se pogosteje srečujejo s strankami, ki potrebujejo informacije o priznavanju pravic na podlagi mednarodnih sporazumov in uredbe EU.
Posebnost tega območja pa je še tukaj živeča italijanska narodna skupnost, tako da je treba postopke voditi tudi v italijanskem jeziku, kar od strokovnih delavcev zahteva vsaj pasivno ali še bolje aktivno znanje tega jezika. -
Bralec piše, da ima manjše podjetje s štirimi zaposlenimi. Kdaj pa kdaj pa se na hitro pojavijo potrebe po dodatnem delu. Zanima ga, ali lahko na zakonit način vključi v delovni proces kot pomoč svoje družinske člane in kako je s sosedsko pomočjo.
Kratkotrajno delo Bralec piše, da ima manjše podjetje s štirimi zaposlenimi. Kdaj pa kdaj pa se na hitro pojavijo potrebe po dodatnem delu. Zanima ga, ali lahko na zakonit način vključi v delovni proces kot pomoč svoje družinske člane in kako je s sosedsko pomočjo. Zakon o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno se, razen nekaterih izjem, ki zadevajo osebno dopolnilno delo, uporablja od 18. avgusta 2014. Dodatno je razširil krog ožjih družinskih članov, ki lahko prek t.i.
Vaš svetovalec – Boštjan J. Turk
Za mamo, ki je stara 89 let, je naša bralka pri specialistu za oči dobila napotnico za nova okvirja s pripadajočimi stekli (ena očala za blizu in ena za daleč).
Doplačilo za stare okvirje Za mamo, ki je stara 89 let, je naša bralka pri specialistu za oči dobila napotnico za nova okvirja s pripadajočimi stekli (ena očala za blizu in ena za daleč). Pri optiku so se dogovorili, da bodo mami izdelali samo nova stekla in jih vgradili v stara okvirja, ki so ju pred dvema letoma in pol dobili na napotnico v isti optiki. Ob prevzemu očal pa so ji v optiki zaračunali 30 evrov za montažo stekel v stare okvirje.
-
Za boljše življenje vas in vaših potomcev
Ko sem pred sedmimi leti prevzela vodenje največje nevladne organizacije v Sloveniji in skupaj s sodelavci začela opozarjati na krivice, ki jih novodobni politiki povzročajo prebivalstvu, sem od starejših pogosto slišala mnenje, da se v Zvezi društev upokojencev ne smemo vtikati v politiko, češ da je politika umazana. Od tedaj smo državljani Slovenije, zlasti starejši, na tem področju naredili velik korak naprej. Le še tu in tam prileti kaka ogorčena beseda, zakaj smo se bolj povezali s stranko DeSUS, da ne bi smeli pripraviti posveta o...
Kaj pričakujemo od zdravstvene reforme?
Nova vlada si je med drugim kot prednostno nalogo zadala izpeljati prepotrebno zdravstveno reformo. O njej smo že večkrat pisali, žal pa je vse doslej ostalo le pri obljubah. Očitno je, da doslej ni bilo ne politične ne strokovne volje, da bi izpeljali ta zahteven projekt. Napisanih je bilo že nekaj osnutkov zakonov, vendar so vsi obležali v predalih. Lahko le upamo, da tokrat to vprašanje ne bo ostalo le mrtva črka na papirju koalicijskega sporazuma.
Manj pravic in nižja pokojnina
V minulih dneh so nekateri mediji govorili in pisali o sramotno nizkih pokojninah oseb, ki so bile zavarovane za ožji obseg pravic. Prizadeti upokojenci so izražali razočaranje nad višino odmerjene pokojnine, sklicevali so se na redno plačevanje prispevkov in na prepričanje, da jim tako zavarovanje vendarle zagotavlja primerne prejemke, pa tudi na njegov smisel. Upravičeno?
Težko je soditi. Ker gre za posebno obliko zavarovanja, ki se že v poimenovanju razlikuje od »rednega«, njegov opis pa razkriva tudi druge razlike, bistveno nižje so tudi finančne obveznosti zavarovancev, je vsekakor tvegano sklicevati se na nepoznavanje njegovih posledic.