Vrednost pokojnin in drugih prejemkov vse nižja
Minulo leto je najgloblje doslej zaznamovala gospodarska in finančna kriza, katere posledice se odražajo tudi v ravni pokojnin. Interventna zakonodaja, s katero želi vlada ustaliti javne finance, je že drugo leto zapored posegla tudi v način usklajevanja pokojnin, ki je urejen v sistemskem zakonu. Lani je usklajevanje skrčila na četrtino siceršnjega. Pokojnine so se lahko uskladile le januarja, drugi prejemki pa julija. Povprečna neto plača, ki je bila izplačana lani, je po podatkih Statističnega urada RS porasla le za 2,1 odstotka.
VAŠA SVETOVALKA – Milena Paulini februar 2012
Pravice kmeta iz invalidskega zavarovanja Bralka M. T. iz Prekmurja piše, da je kmečko zavarovana za širši obseg pravic, s tem da ima 27 let skupne pokojninske dobe, od tega 15 let iz delovnega razmerja. Pred petimi leti pa si je pri delu na kmetiji poškodovala desno ramo, eno operacijo je že imela, na drugo pa še čaka. Na invalidski komisiji je bila že večkrat razvrščena v III. kategorijo invalidnosti brez pravic iz invalidskega zavarovanja. Zanima jo, zakaj ni upravičena do nadomestila iz invalidskega zavarovanja.
NAŠ SVETOVALEC – DUŠAN BAVEC februar 2012
Kako do neplaniranega dopusta? Bralec piše, da je odkril zelo ugodno ponudbo za enotedensko smučanje v tujini, delodajalec pa mu ne odobri dopusta, ker je po njegovem mnenju vrh sezone in ne želi imeti dodatnih stroškov z nadomestnim delavcem. Čeprav je dela trenutno res kar precej, bralca zanima, ali je zakonska podlaga za to, da mu delodajalec odreka pravico do dopusta, ki izvira še iz minulega leta. Razmišlja celo, da bi šel kar v bolniško. Naj najprej omenim, da se lanski dopust v obsegu, ki presega dva delovna tedna, res lahko prenese v...
Številne odpovedi pravici do varstvenega dodatka
Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje je do 31. decembra 2011 prejel skoraj 10 tisoč vlog za odpoved pravici do varstvenega dodatka, kar prestavlja dobrih 21 odstotkov vseh prejemnikov. Kot je znano, smo s 1. januarjem 2012 začeli uporabljati zakona o socialno- varstvenih prejemkih, s katerim se je pravica do varstvenega dodatka, urejena z zakonom o varstvenem dodatku, in pravica do državne pokojnine, urejana v zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, preoblikovala v pravice, določene v novem zakonu o socialno-varstvenih...
Do konca junija nobenih uskladitev
Državni zbor je konec minulega leta sprejel zakon o dodatnih interventnih ukrepih za leto 2012, ki za pol leta omejuje tudi rast izdatkov Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije. To pomeni, da se do 30. junija 2012 ne bodo uskladile pokojnine in drugi prejemki, ki bi se sicer lahko uskladili po 150. a in 150. b členu zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Omejitev usklajevanja zadeva tudi pokojnine in druge prejemke iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja, urejene s posebnimi predpisi, usklajujejo pa se v...
Del vdovske pokojnine in skupno izplačilo nekoliko nižja
Svet zavoda je na prvi letošnji seji sprejel sklep o zgornji mej izplačil dela vdovske pokojnine. Gre za dva zneska, ki ju je po zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju treba v začetku vsakega koledarskega leta določiti na novo. Prvi je najvišji znesek dela vdovske pokojnine, drugi pa najvišji znesek skupnega izplačila lastne in dela vdovske pokojnine. Del vdovske pokojnine sme dosegati največ 15 odstotkov povprečne mesečne pokojnine v državi v minulem letu.
VAŠ SVETOVALEC mag. Janez Tekavc – februar 2012
Služnostna pot Bralec je pred leti dovolil sosedu služnost poti po njegovi zemlji. Kasneje sta se sporazumela za drug potek poti, ki je bil za soseda ugodnejši, bralec pa naj bi dobil v zameno 200 kv. m. zemljišča. Zemljišča ni dobil, pač pa je sosed čez leta hišo prodal. Ker je tudi novi lastnik uporabljal pot, ni pa hotel dati dela zemlje, je bralec pot preoral, sosed pa ga je zaradi tega tožil. Bralec je spor izgubil in misli, da je tega kriva tudi njegova odvetnica. Manjka kar nekaj podatkov, ki so zelo pomembni za odgovor.
Spremembe pri upokojevanju v letu 2012
Postopno uveljavljanje sprememb v zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-1), sprejetem konec leta 1999, še ni končano. V letu 2012 bodo tako spremenjeni minimalni pogoji za upokojitev žensk, možna znižanja starosti za pridobitev starostne pokojnine, dolžina obdobja dodane dobe in pogoji za pridobitev družinske pokojnine. Novi minimalni pogoji za upokojitev žensk Od 1. januarja 2012 je najnižja starost za pridobitev pravice do starostne pokojnine za ženske 57 let in 4 mesece. To je štiri mesece več kot v letu 2011.
Vaša svetovalka Milena Paulini – Januar 2012
Odgovarja na pokojninska vprašanja
Vštevanje avtorskega honorarja Bralec B. N. piše, da mu je bila leta 1988 priznana pravica do starostne pokojnine, izračunane na podlagi desetletnega povprečja plač, vendar ob upokojitvi ni navedel, da je bil tudi avtor dveh učbenikov. Zanima ga, ali bi avtorski honorarji vplivali na odmero pokojnine. Za izračun pokojninske osnove se upoštevajo plače ali osnove, od katerih so bili plačani prispevki, in zmanjšane za davke in prispevke, ki se obračunavajo od plače po povprečni stopnji v republiki Sloveniji.
Vaš svetovalec mag. Janez Tekavc – januar 2012
Odgovarja na premoženjska in druga pravna vprašanja
Vrednost hiše Bralec je prejel obvestilo geodetske uprave o vrednosti hiše, ki pa je precej manjša od vrednosti, navedene na zavarovalni polici, sklenjeni za zavarovanje hiše. Zanima ga, katera vrednost bi veljala, če bi prišlo do požara. Vrednost, ki izhaja iz obvestila geodetske uprave, ni dejanska vrednost hiše, ki jo ima v lasti bralec, pač pa gre za izračun, ki ga je na podlagi matematičnega modela opravila geodetska uprava za vse nepremičnine. V tem izračunu sta odločujoči predvsem velikost stavbe in lokacija.