Na premoženjska in druga pravna vprašanja odgovarja Janez Tekavc
OPOROKA S POGOJEM O PREŽIVLJANJU
Oče in mama sta v oporoki določila, da po smrti vse njuno premoženje preide na enega od treh sinov, in sicer pod pogojem, da do smrti poskrbi zanju v finančnem smislu, saj mama nima pokojnine, oče pa le skromno pokojnino. Sin je poročen in ima dva polnoletna otroka. Očeta zanima, kdo bi bil dolžan finančno poskrbeti zanju, če bi ta sin slučajno umrl prej kot ona dva.
Žal dogovor, kot ga opisuje bralec, nima pravnega učinka. Dogovor o preživljanju mora namreč biti sklenjen v obliki pogodbe o dosmrtnem preživljanju. Ta mora biti sklenjena pred notarjem v posebni obliki, to je v obliki notarskega zapisa. Če ni sklenjena na tak način, ni pravno zavezujoča. S pogodbo o dosmrtnem preživljanju se pogodbenik (preživljavec) zaveže, da bo preživljal drugega pogodbenika ali koga drugega (preživljanca) v zameno za to, drugi (na primer bralec) pa v pogodbi izjavi, da mu zapušča vse premoženje ali del premoženja, ki obsega nepremičnine in premičnine, ki so namenjene rabi in uživanju nepremičnin, njihova izročitev pa je odložena do njegove smrti.
Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec
ČAKANJE NA DELO
Zaradi nepričakovanih zapletov bo v podjetju za nekaj časa zmanjšana potreba po delu vseh zaposlenih. Delavcev pa ne bi radi odpustili, saj že v doglednem času pričakujejo ponovno vzpostavitev normalnih razmer. Bralca zanima možnost napotitve delavcev na začasno čakanje na delo: ali je ta ukrep možen za vse zaposlene ne glede na njihov status in ali je nadomestilo plače lahko tudi pod zneskom minimalne plače.
Inštitut začasnega čakanja na delo je opredeljen v 138. členu zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1) in dejansko do določene mere rešuje podobne kratkotrajnejše zagate delodajalcev, kot je v primeru našega bralca, ki se odražajo kot začasna nezmožnost zagotavljanja dela iz poslovnega razloga.
Delež, ki ga v pokojninsko blagajno prispeva državni proračun, se zmanjšuje
Na seji 27. februarja je svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje med drugim razpravljal o predlogu letnega poročila za leto 2022. Iz poročila je razvidno, da so glavni vir pokojninske blagajne dohodki od prispevkov (80,4 odstotka). Pozitivno je, da število zavarovancev od leta 2013 narašča in je lani prvič v zgodovini preseglo milijon. Lani je bilo povprečno 628.082 uživalcev pokojnin iz obveznega zavarovanja, kar je za 0,5 odstotka več kot v letu 2021 in gre za eno nižjih stopenj rasti v zadnjih 32 letih.
Večanje digitalnega razkoraka med starejšimi
Zdusove strani
Evropa je digitalno najbolj povezana regija na svetu, saj skoraj 90 odstotkov ljudi uporablja splet. Res pa te številke prikrivajo velike razlike med državami in skupinami prebivalstva. Veliko prebivalcev se sooča z vse večjimi izzivi, da bi se spopadali s hitro digitalizacijo številnih storitev, ki so v današnji družbi bistvenega pomena.
Mreža za starejše, ki deluje pod okriljem AGE Europe, je analizirala razmere glede na starost in spol. Nedavna kriza zaradi covida-19 je še izdatneje povečala digitalizacijo na različnih področjih, ki vplivajo na vsakdanje dejavnosti. V nekaterih državah naj bi se državljani, ki so seveda tudi v vlogi potrošnika, digitalno opismenjevali in prek spleta oddajali vloge za socialno varstvo, izpolnjevali obrazce za davek od dohodka, zahtevali finančno podporo, rezervirali termine za zdravniške ali zobozdravniške preglede, plačevali račune ali opravljali prenos denarja, iskali druge informacije ter kupovali vozovnice za lokalni javni avtobusni ali železniški prevoz. V nekaterih državah pa je že kar obvezna raba digitalne »samopostrežnice«, storitev za dostopanje do širokega kroga javnih storitev.
-
BREŽICE
Društvo upokojencev Brežice, najštevilčnejše društvo v Posavju, je v začetku marca izvedlo zbor članov. Potrdili so letno in finančno poročilo ter program dela za letošnje leto. Predsednica Jožica Sušin, ki je pohvalila zelo dobro sodelovanje z brežiško občino, je poudarila prizadevanja društva v prihodnosti: več vsebin v medgeneracijskem centru, ustanovitev organa za starejše v občini, delovanje skupine za samopomoč, ustanovitev centra za začasno nastanitev, povečanje mest za starejše v stanovanjskih skupnostih ter nadaljevanje programa...
Kako do informativnega izračuna datuma upokojitve in višine pokojnine
Ali vas zanima, kdaj se boste lahko upokojili? Kolikšna bo višina vaše pokojnine? Kje lahko hitro in enostavno pridobite splošno informacijo o predvidenem datumu izpolnjevanja pogojev za pridobitev pravice do starostne ali predčasne pokojnine ter pričakovani višini pokojnine?
Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije na spletni strani www.zpiz.si omogoča uporabo elektronskih storitev, med katere spadata tudi splošni in osebni informativni pokojninski kalkulator, s katerima lahko zavarovanke in zavarovanci izvedejo hiter in enostaven informativni izračun predvidenega datuma izpolnjevanja pogojev za pridobitev pravice do starostne oziroma predčasne pokojnine po veljavnem zakonu ter pričakovane višine pokojnine. Storitvi sta nastali v okviru EU projekta Moje delo.Moja pokojnina, ki ga je sofinancirala Evropska unija iz sredstev Programa za pravice, enakost in državljanstvo 2014–2020.
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
MOČ HVALEŽNOSTI
Naročnica prihaja na svetovanje zaradi različnih težav. Med najinimi srečanji mine 14 dni, zato jo vsakič vprašam, kako je bilo med tem časom. In najpogosteje dobim odgovor, da zelo slabo, nič spodbudnega ne ve povedati. Ko analizirava pretekle dneve, pa skupaj ugotoviva, da se je imela tudi lepo, samo tega ne vidi ali pa temu sploh ne daje vrednosti, ves čas je osredotočena samo na tisto, kar ji greni življenje.
Moč doživljanja stvari in dogodkov je samo v posamezniku, torej ne v okolju, kot radi zmotno mislimo. Bistvo je v tem, na kaj se osredotočamo. Težo negativnosti lahko preženemo z občutkom hvaležnosti. Vsi smo v svoji preteklosti že doživeli kaj takega. Med seboj se razlikujemo le po tem, kako pogosto to občutimo. Govorim o hvaležnosti, ki na nas tudi telesno dobro vpliva, zavzamemo pokončno držo, v prsih občutimo toplino, celo oči se nam zasvetijo. Pomislimo na vsakdanje stvari in ljudi, ki nam delajo življenje lepo.
Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
ŽIVLJENJE PO MOŽGANSKI KAPI
Bralkin mož je pred tremi tedni doživel možgansko kap. Iz bolnišnice je bil odpuščen v domačo oskrbo. Uredili so pomoč na domu in pridobili negovalno posteljo. Trenutno je nepokreten, ima popolno levostransko hemiplegijo (je levičar), star je 82 let. Zanima jo, kako lahko pripomorejo k hitrejšemu okrevanju.
Sama hitrost okrevanja je odvisna od splošnega psihofizičnega zdravja vašega moža pred možgansko kapjo. Glede na to, da je gospod nepokreten in ves čas v postelji, svetujem, da je negovalna postelja nameščena v prostoru, kjer se odvija večina življenja – največkrat je to kar dnevni bivalni prostor. S tem boste preprečili tako osamljenost kot tudi izoliranost od vsakodnevnih dejavnosti, ki se odvijajo v vaši družini. Negovalno posteljo namestite ob oknu in na višino, ki bo omogočala pogled skozi okno, pri tem pa bodite pozorni na to, da bo pristop k možu vedno z njegove leve, torej slabše strani. Tako ga boste spodbudili, da bo glavo obračal proti vam in opazoval dogajanje v sobi. Obračanje glave na levo stran lahko spodbudite tudi z vonji ali glasovi, ki so mu poznani.
Kako se uporabljajo eVloge za VSE
Ali veste, kako najhitreje in najenostavneje oddati vlogo na Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (ZPIZ) in kako preveriti stanje oddane vloge? Vse to lahko naredite brez uporabe digitalnega potrdila.
Storitev eVloge za VSE je ena od digitalnih storitev za zavarovance in upokojence (eZPIZ) in spada med storitve, za katero prijava v portal Moj eZPIZ ni potrebna. Storitve eZPIZ, ki jih lahko uporabljate brez prijave v portal, so še Digitalni prevzem dokumentov in Splošni informativni pokojninski kalkulator. Vloge lahko vlagate tudi prek portala Moj eZPIZ, ki je namenjen varnemu dostopu do elektronskih storitev eZPIZ za zavarovance in upokojence. Za prijavo v portal Moj eZPIZ potrebujete digitalno potrdilo ali račun SI-PASS. Razlika med eVlogami za VSE in vlogami, ki jih oddate prek portala Moj eZPIZ, je v tem, da se vloge na portalu Moj eZPIZe delno samodejno izpolnijo z nekaterimi vašimi podatki.
Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec
DELO V ODPOVEDNEM ROKU
Bralcu bo delodajalec podal odpoved iz poslovnih razlogov, dobil bo odpravnino, pred upokojitvijo bo še nekaj mesecev prejemal denarno nadomestilo na zavodu za zaposlovanje. Zanima ga, ali lahko zavrne poziv delodajalca, če bi ga v primeru nujne kratkotrajne potrebe poklical na delo v odpovednem roku.
Sestavni del odpovedi iz poslovnih razlogov sta tudi odpovedni rok in odpravnina. V odpovednem roku tako delavec kot tudi delodajalec načeloma še naprej ohranjata pravice in obveznosti iz pogodbe o zaposlitvi. Zaradi iskanja nove zaposlitve ima delavec pravico do plačane odsotnosti z dela v obsegu dveh ur na teden, delodajalec pa mu mora v tem času omogočiti odsotnost z dela najmanj en dan na teden za vključevanje v ukrepe na področju trga dela v skladu s predpisi o urejanju trga dela. Seveda je delavec upravičen tudi do izrabe pripadajočega letnega dopusta in tudi regresa v enakem obsegu. Če je dopust že izkoristil, potem nikakor ni upravičen do izostajanja z dela. Delavec je namreč še vedno zaposlen in mora upoštevati navodila delodajalca. Če se pokaže kaka kratkotrajna potreba po njegovem delu, se je dolžan odzvati pozivu delodajalca, da se zglasi na delovnem mestu.