Na zdravstvena vprašanja odgovarja prim. Tatjana Erjavec, zdravnica internistka
PREISKAVE V VISOKI STAROSTI
Bralkina mama ima 98 let. Še vedno je bistra, živi sama in skrbi zase. Ne jemlje nobenih zdravil. V zadnjem mesecu je sede dvakrat izgubila zavest za nekaj minut. Po drugi izgubi zavesti so jo odpeljali v bolnišnico. Ob pregledu je bila brez težav, laboratorijski testi in EKG so bili v mejah normale. Dobila je kup napotnic za preiskave. Hčerka sprašuje, ali so glede na starost in čakalne dobe pregledi sploh smiselni. Če so, bi jih opravila tudi samoplačniško.
Na premoženjska in druga pravna vprašanja odgovarja mag. Janez Tekavc
ZAMUDA IN NAPAKA IZVAJALCA
Bralka je pred dobrega pol leta naročila nova okna. Izbrani izvajalec je z vgradnjo oken zelo zamujal, tako da jih je vgradil šele pred dobrim mesecem. Nato pa je bralka ugotovila, da se eno okno zelo težko odpira in zapira ter tudi ne tesni, saj čuti prepih. Bralko zanima, ali je upravičena do odškodnine, ker je tako dolgo čakala na vgradnjo, in kaj naj naredi glede okna, ki ni ustrezno.
Bralka bi lahko izvajalcu v času, ko je zamujal z vgradnjo oken, postavila fiksen rok, če ta ni bil vnaprej dogovorjen. Rok je fiksen, če je dogovorjeno, da mora izvajalec delo opraviti do določenega datuma in da v primeru zamude pogodbeno razmerje preneha, se pravi, da kupec ne želi več, da se po poteku roka nekaj dobavi ali stori. Če je rok določen naknadno, ga mora kupec določiti pisno, rok pa mora biti določen tako, da omogoča izpolnitev pogodbe.
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
ZAUPATI LJUDEM
Naročnica je odraščala v družini, v kateri so prevladovali površni odnosi, zaradi česar ni nikoli občutila bližine. Prevladovalo je prepričanje, da je vse dobro znotraj družine, da je zunanji svet nepredvidljiv, zato se ne sme z nikomer zbližati ter biti odprta in iskrena do ljudi. Sicer ve, da so na svetu tudi topli in prijetni ljudje, a ker ne zna oceniti, kdo je vreden njenega zaupanja, se vsakič umakne in ne more vzpostaviti kakovostnih odnosov. Bližajo se prazniki in bolečina osamljenosti bo še večja.
Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk
POVRAČILO POTNIH STROŠKOV
Bralka z možem, ki ima že dalj časa resne duševne težave, stanuje v bližini Murske Sobote. Pred kratkim je dobil napotnico za diagnostični pregled pri specialistu psihiatru v Ljubljani. Zanima jo, ali lahko mož, ki so mu odvzeli vozniško dovoljenje, uveljavlja povrnitev potnih stroškov.
Mož ima, če je zdravstveno zavarovan, pravico do povračila potnih stroškov, in sicer kadar mora zaradi zdravljenja potovati k izvajalcu v drug kraj. V konkretnem primeru ima pravico za potovanje do psihiatra. Prav tako ima tudi pravico do povračila stroškov prehrane, če bo zaradi uveljavljanja omenjenih zdravstvenih storitev zdoma več kot 12 ur. Seveda je do povračila teh stroškov upravičen le ob predložitvi računov.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
POGOJI ZA INVALIDSKO POKOJNINO
Bralec A. L. iz Notranjske navaja, da je pred kratkim hudo zbolel. Obstaja verjetnost trajne nesposobnosti za pridobitno delo, zato ga zanima, ali invalidsko pokojnino pridobi le tisti, ki je pri njem ugotovljena popolna nezmožnost za delo oziroma invalidnost I. kategorije. Ker je star le malo več kot 40 let, se ne bi želel še invalidsko upokojiti, poleg tega bi bila invalidska pokojnina verjetno nizka, ker ima le malo več kot 20 let pokojninske dobe.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
ANEVRIZMA ŽILE V TREBUHU
78-letnega bralca zanima, kako nevarna je ugotovljena anevrizma žile v trebuhu. Pred enim mesecem je osebna zdravnica slišala šum v trebuhu. Ultrazvočna preiskava je pokazala, da je trebušna aorta v dolžini 5 cm vretenasto razširjena do največ 4,5 cm, s prisotnimi sklerotičnimi plaki do največ 2,5 mm. Pred leti je nehal kaditi, zdravi se zaradi visokega krvnega tlaka. Redko ima bolečine v trebuhu in motnje prebave. Boji se, da mu žila poči, zato je nehal delati na vrtu in hoditi na daljše sprehode.
Na premoženjska in druga pravna vprašanja odgovarja mag. Janez Tekavc
GARANCIJA ZA APARATE
Bralec je pred pol leta kupil električni stroj. Uporablja ga le občasno, zdaj pa je ugotovil, da ne dela več tako, kot bi moral. V trgovini ga je poskušal zamenjati, pa so ga napotili na servis. Tam so mu povedali, da ga verjetno ne bodo mogli popraviti, da pa ga bodo zamenjali šele po poteku roka za popravila.
Garancija je zagotovilo proizvajalca, uvoznika ali prodajalca, s katero se zaveže, da bo v primeru okvare blaga potrošniku brezplačno popravil ali zamenjal blago ali vrnil kupnino. Obvezna je za tehnično blago (električne naprave, prevozna sredstva, stroji in naprave za kmetijstvo …), lahko pa tudi za katero koli drugo blago.
Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec
ZAPOSLITEV DELOVNEGA INVALIDA
V podjetju s 14 zaposlenimi nameravajo zaposliti še enega delavca. Na razgovoru je najboljši vtis naredil kandidat, ki pa ima status delovnega invalida. Bralko zanima, na kaj morajo biti pozorni ob sklepanju pogodbe.
Pred zaposlitvijo invalida je nujno, da ga pošljejo na zdravniški pregled, da bo zdravnik ocenil, ali je kandidat, upoštevaje specifiko delovnega procesa na eni strani in njegove delovne zmožnosti oz. omejitve na drugi strani, sposoben opravljati predvideno delo.
Kritično o zdravstvu in spremembah pokojninske zakonodaje
Na novinarski konferenci Zveze društev upokojencev Slovenije (Zdus) so predstavili svoja stališča do novele zakona o zdravstveni dejavnosti, seniorske olajšave in predloga zakona o spremembah in dopolnitvah ZPIZ-2.
Martin Toth, član Zdusove ekspertne skupine za zdravje, je dejal, da v Zdusu ne podpirajo pobude za razpis referenduma o zakonu o zdravstveni dejavnosti. Prav tako ne podpirajo zahtev, da bi podeljevanje koncesij še bolj sprostili. Menijo celo, da bi moralo podeljevanje koncesij potekati na podlagi razpisov potreb, skladno z merili za določitev mreže javne zdravstvene službe. Ker te v Sloveniji kljub zakonskim določilom nimamo, je tudi podeljevanje koncesij, ki so sestavni del te javne mreže, v neskladju z veljavno zakonodajo.
Prihodnje leto redna in izredna uskladitev pokojnin?
Vlada je v začetku letošnjega oktobra sprejela predlog zakona o izvrševanju proračunov Republike Slovenije za leti 2018 in 2019 (ZIPRS1819) in ga posredovala v obravnavo in sprejem po nujnem postopku v državni zbor. Njegova uveljavitev je namreč glede na pravno naravo državnega proračuna nujen in neposreden pogoj za njegovo izvrševanje. Predlagani zakon, ki naj bi ga začeli uporabljati 1. januarja prihodnje leto, bo, če ga bo državni zbor sprejel v taki obliki, pomembno vplival na prihodnji gmotni položaj uživalcev pokojnin.