Z antioksidanti nad proste radikale
Marsikdo si želi, da bi imel čudežno paličico, s katero bi le zamahnil, in čas bi se zavrtel nekaj let, celo desetletij, nazaj, da bi bil spet poln moči, energije in življenjskega zagona. To je seveda mogoče le v pravljicah, a v resničnem življenju imamo pravzaprav paličico sami v rokah. Le nevidna je in malo manj čudežna.
Dejstvo je, da se ljudje staramo, telesne funkcije se upočasnijo, zmanjša se ustvarjanje nove kostne in mišične mase, manj je izločanja pomembnih hormonov, upadati začnejo miselne funkcije. A če nimamo kakšne hujše bolezni, ti procesi potekajo počasneje in z manjšimi posledicami. Redno in zadostno gibanje na zraku (ki ni onesnažen) je eden temeljnih dejavnikov, ki ohranja telo in možgane v kondiciji ter izboljša splošno počutje in razpoloženje.
Pri homeopatiji zaostajamo za Evropo
Novembra lani je bil na Dunaju kongres Evropskega odbora za homeopatijo (ECH), organizacije, ki združuje homeopatska zdravniška društva iz večine evropskih držav; udeležila se ga je tudi zdravnica Irena Gorišek, predsednica Slovenskega homeopatskega društva. Na kongresu so predavatelji govorili tudi o težavah v času staranja in reševanju teh s pomočjo homeopatije. Opozorili so na problem predpisovanja prevelikega števila zdravil starejšim, ki je lahko s pomočjo homeopatije bolj obvladljiv.
Svetovna zdravstvena organizacija homeopatijo uvršča med prvih pet najpogosteje izbranih nekonvencionalnih metod zdravljenja na svetu. Slovenija, ki ima bogato homeopatsko tradicijo, pa je žal edina država v Evropi, ki tega področja za zdravnike še nima ustrezno urejenega. V zadnjem času je bilo vendarle nekaj pozitivnih premikov, pravi sogovornica. »Leta 2014 je Zdravniška zbornica sprejela sklep, da zdravniku, ki zdravi s homeopatijo, ne odvzamejo zdravniške licence, sprejet pa je bil nov Kodeks medicinske etike, ki zdravniku dovoljuje tudi dopolnilne metode zdravljenja. Čakamo pa še na spremembo zakonodaje. V veliko evropskih državah delujejo organizacije homeopatskih pacientov, ki so združene v organizacijo EFHPA; ta širi glas homeopatskih pacientov in zastopa njihove pravice. V Sloveniji pa takšne organizacije za zdaj še nimamo.«
-
Janssons Frestelse
Za 4 osebe potrebujemo:
8 večjih krompirjev
4 čebule
3 pločevinke sardin
žlico masla
2,5 dl sladke smetane
2 dl mleka
sol
Priprava: Krompir narežemo na tanke rezine, prav tako čebulo. Pečico segrejemo na 200 stopinj. V ponvi na maslu svetlo popražimo čebulo, pazimo, da ne porjavi, in jo prihranimo.
V model zlagamo sestavine v plasteh: najprej malo krompirjevih rezin, jih solimo, nanje položimo sardine, praženo čebulo in vse nekajkrat ponovimo. Končamo s plastjo krompirja, ki ga solimo. Posebej zmešamo smetano in mleko ter s tem prelijemo sestavine v modelu. Pokrijemo z aluminijevo folijo in pečemo pol ure, nato temperaturo povečamo na 220 stopinj, odstranimo folijo in pečemo še 25 do 30 minut, da se krompir povsem zmehča in zapeče.
Po upokojitvi se je vrnila v gostinstvo
ŠE LEPŠE Z VZAJEMNOSTJO
»Če bi stilsko preobrazbo delali predvsem mlajšim bralkam, se ne bi prijavila,« je povedala 64-letna Terezija Zajec iz Šentvida v Ljubljani. Tako pa je zbrala pogum in se prijavila, ker je poleg spremembe želela slišati tudi nasvet, kako naj se sama uredi.
Terezija je po rodu Prekmurka iz Serdice na tromeji med Slovenijo, Avstrijo in Madžarsko. Toda po končani srednji gostinski šoli, ki jo je obiskovala v Radencih, je šla s trebuhom za kruhom. Kot natakarica si je zaposlitev našla v Bohinju v hotelu Zlatorog, ki je pred časom neslavno propadel, tam je bila tri leta. Potem se je preselila v Ljubljano, pustila gostinstvo in se zaradi družine in majhnih otrok zaposlila v Iskri kot receptorka-informatorka. Odkar je upokojena, pa se je spet vrnila v gostinstvo, občasno pomaga v planinskem domu Kraljev hrib v Kamniški Bistrici. Rada ima gore in ljudi. Hči in sin sta odrasla in imata svoje poti, mož ji je umrl pred 14 leti, zato ji je občasno delo v gostinstvu v zadovoljstvo, saj je stalno v družbi.
-
Prišel je tisti čas v letu, ko imamo zamašene nosove, polne glave in zdravniške čakalnice. Tja se morda odpravimo z različnimi težavami, z malo smole pa odidemo vsi z eno. Prehlad pač ni bolezen, ki jo povzroča mraz, ampak je okužba, ki jo dobimo od drugih ljudi. Tako kot mi so tudi virusi radi v dobri družbi.
Povzročitelji prehladov so virusi, ki se naselijo v zgornjih dihalih. Teh je res veliko, in ker natančna določitev povzročitelja nima vpliva na zdravljenje, imenujemo prehlade s skupnim imenom viroze oziroma virusne okužbe zgornjih dihal. V zadnjih letih opažamo, da se je ozaveščenost ljudi o zdravljenju prehladov močno povečala in je postalo že dobro znano, da pri virusnih okužbah zdravljenje z antibiotiki ne prinese nobene koristi. Za viruse poskrbi naš imunski sistem sam, zdravimo pa predvsem bolezenske znake. Zbijamo povišano telesno temperaturo, blažimo glavobol, uživamo dovolj tekočine, počivamo, in to je tisto, kar mislimo pod navodilom »čaj z limono«.
-
Kar premalo se zavedamo, da se lahko zelo razgibamo in okrepimo tudi sede. V širokem razkoraku in s stopali trdno na tleh smo varni. Seveda pa pred izvajanjem vaj poskrbite za to, da stol ne bo drsel po tleh in da je sedalo trše, saj takšno daje najboljšo možno oporo telesu. Vaje še posebej priporočam tistim, ki se težje gibljete, pretežno sedite ali imate težave z ravnotežjem. S pravilno izvedbo, z malo volje in redno vadbo lahko naredite tudi čudeže.
Mogoče bomo z današnjo vadbo sede za mizo pritegnili koga, ki mu gibanje ne diši najbolj, a ve, da bi mu koristilo, in se je odločil, da z novim letom naredi nekaj koristnega zase. Verjemite, da boste presenečeni nad razbremenilno-osvežilno-krepčilnim učinkom. Pogoj za vse našteto je pravilen položaj, preden začnete: stopala narazen in trdno v stiku s tlemi, copati naj imajo nedrseč podplat, kolena naj bodo prav tako narazen in kolki odprti, hrbtenica vzravnana, rame pa sproščene. Dlani položite na stegna ali mizo in nekajkrat globoko vdihnite in izdihnite. Vmes se tudi presedajte z ene na drugo ritnico ter poskusite zaokrožiti z boki v eno in drugo stran. Ves čas enakomerno dihajte skozi nos. Hitreje ko se boste presedali in krožili z boki, topleje vam bo.
Ščitnica narekuje tempo našega delovanja
Kadar nas pestijo utrujenost, slabša zmogljivost ter motnje spomina in koncentracije, težav običajno ne pripisujemo slabšemu delovanju ščitnice. Po drugi strani pa so tudi hujšanje, znojenje, živčnost in razbijanje srca lahko znak marsikatere bolezni, ne le presežka ščitničnih hormonov. Marsikdo se okvare delovanja te pomembne metuljaste žleze v predelu vrata dolgo ne zaveda, a vendar niso tako redke, še posebno pri ženskah.
Najpogostejši vzrok prevelikega ali zmanjšanega delovanja ščitnice je avtoimunska bolezen ščitnice, nam je povedala doc. dr. Katja Zaletel, dr. med., predstojnica Klinike za nuklearno medicino Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana, na kateri deluje tudi oddelek za bolezni ščitnice. Avtoimunska bolezen pomeni, da začne proti ščitničnemu tkivu delovati lastni imunski sistem. Sogovornica razlaga, da do tega ne pride zaradi enega samega razloga, saj k nastanku bolezni prispevajo različni dejavniki, še najbolj naša genetska nagnjenost. Ob njej svoje prispevajo še različne okužbe, kajenje, obremenitev z jodom, stres in pri ženskah tudi porodi. »Z leti, ko je telo izpostavljeno večjemu številu teh dražljajev, lahko le-ti ob ustrezni genetski podlagi izzovejo bolezen.«
-
Prihaja čas prazničnih zabav in slavnostnih večerij, s tem pa tudi več priložnosti za urejenost. Veliko žensk se tudi za posebne večere ne liči, ker mislijo, da ličila niso primerna za starejše, ali pa se jim zdi vse skupaj prezahtevno. Zato sem pripravila nekaj nasvetov, ki vas bodo prepričali o nasprotnem.
Ne obremenjujte se preveč s prekrivanjem posledic staranja in se raje osredotočite na poudarjanje naravne lepote in obraznih potez, ki so vam od nekdaj najbolj pri srcu.
Podlaga: Začnite s tekočo podlago v naravni barvi svoje polti, ki bo prekrila morebitno rdečico in izenačila polt. Izognite se težkim in matiranim formulam, saj bodo ostale vidne v gubicah; posezite po vlažilnih in sijočih alternativah, ki bodo ustvarile svež, mladosten videz. Priporočam, da podlago nanašate s kozmetično gobico, ki bo vsrkala odvečen puder in tako preprečila, da bi na obrazu ustvarili videz maske.
-
Za aktiven in vitalen spomin
Prehransko dopolnilo Memoaid vsebuje patentiran izvleček iz grozdja in gozdnih borovnic Memophenol™, ki zaradi sestave, bogate s polifenoli, ob rednem uživanju aktivirajo delovni spomin, izboljšajo dolgoročni spomin in upočasnijo staranje možganov.
Delovanje izvlečka iz grozdja in borovnic dopolnjujeta še ginseng, ki prispeva k delovanju spomina, in pantotenska kislina, ki ima vlogo pri delovanju kognitivnih funkcij. Kapsule so namenjene vsem, ki želijo spodbuditi umske zmogljivosti, kot so spomin, koncentracija, učenje in logično sklepanje, in tako prispevati k lažjemu obvladovanju vsakodnevnih obveznosti.
-
Mišice medeničnega dna so v telesu zelo pomembne, saj podpirajo maternico, mehur in debelo črevo. Odgovorne so za to, da so notranji organi na svojem mestu, sodelujejo pri zadrževanju blata in urina ter vplivajo na spolne užitke. Mišice zaradi povečane telesne teže, dvigovanja bremen, porodov, hormonskih sprememb med nosečnostjo in po menopavzi ter staranja sčasoma slabijo, kar lahko pripelje do inkontinence.
Čeprav gre za tako pomembno skupino mišic, nanje pogosto pozabimo, jih sploh ne krepimo, ker se ne zavedamo pomembnosti njihove vloge, dokler ne začne zaradi njihove oslabelosti pešati njihova funkcija, pravi dr. Sonja Ukmar, zasebna zdravnica splošne medicine iz Ljubljane. »Iz svoje 30-letne prakse lahko povem, da je težav z inkontinenco veliko več, kot pa jih zaznava statistika. A o uhajanju urina, kaj šele blata, še vedno premalo govorimo, ne ukrepamo, težave pa se stopnjujejo. Ljudje si sčasoma ne upajo v družbo, skrbi jih, ali bodo pravočasno prišli do stranišča, kako bodo poskrbeli za higieno. Uhajanje urina ni le zdravstveni, pač pa tudi psihosocialni problem,« pravi zdravnica, ki je v Sloveniji prva začela lajšati težave vseh oblik uhajanja urina (stresna, urgentna in mešana inkontinenca) z metodo TPM – transpelvično elektromagnetno terapijo.