Vzrok za mnoge bolezni tiči v strahu
Na temeljih starodavne kavkaške medicine Ina Sahrokova pomaga ljudem z različnimi zdravstvenimi težavami. »Preventiva in tudi zdravilo kavkaških ljudi je hrana. Bacile pri nas doma na primer preganjamo z debelo narezano čebulo in česnom, saj ta 'porcija' čisti prostor.« Je pa ta porcija uporabna le en dan, nato jo zavržejo in narežejo nove »odganjalce bacilov«. Ima pa tudi veliko nasvetov za resne težave: »Ker v zimskem času človek bolj globoko občuti žalost, osamljenost, razočaranja itd., je tudi težav s sklepi več. Kajti žalostna čustva se pogosto odrazijo v sklepih, še zlasti pa v desnem kolenu.
-
Bodimo letos pri izbiri darilc za svoje bližnje nekoliko izvirnejši. Pripravimo v zadnjem času zelo modna darilca iz kozarca. Preprosto v kozarec za vlaganje natresemo ali v plasteh naložimo sestavine za neko jed in s trakom privežemo kartonček z receptom.
Največkrat na ta način podarimo sestavine za sladke jedi, predvsem piškote ali kolače, s katerimi razveselimo strastne kuharice ali kuharje (morda s sestavinami za slaščico, po kateri slovimo), gotovo pa tudi otroke. Če poleg sestavin v kozarčku za slavne babičine piškote podarite še modelček ali dva za izdelovanje ter povabilo na (učno) urico peke, ste zadeli bistvo obdarovanja.
-
Bujta repa
Za 6 do 8 oseb potrebujemo:
1 kg kisle repe
1 kg svežih mesnatih svinjskih kosti in pol kg svinjskega mesa
2 dl (150 g) prosene kaše
3 stroke česna
manjšo čebulo
2 žlici moke
2 žlički mlete rdeče paprike
lovorov list, poper, sol po potrebi
Priprava: Meso narežemo na večje kose in položimo v lonec. Dodamo kislo repo, začinimo z lovorom, strtim in celim poprom ter prilijemo malo vode. Pristavimo in pokrito kuhamo pol ure. Soliti ni treba. Potem stresemo v lonec proseno kašo, po potrebi prilijemo vodo (kaša popije precej vode) in pokrito kuhamo 10 minut.
Za obvladovanje demence potrebujemo sistemski pristop
Demenca je sindrom, pri katerem so višje miselne funkcije posameznika okvarjene do te mere, da onemogočajo normalne vsakodnevne dejavnosti. Gre za dolgotrajno, postopoma napredujočo bolezen, ki prizadene možganske celice, odgovorne za spomin, mišljenje, orientacijo, razumevanje, računske in učne sposobnosti, sposobnosti govornega izražanja ter presoje. Prvi znaki so zato predvsem odvisni od dela prizadetih možganov: postopno izgubljanje spomina, težave pri govoru (iskanje pravih besed), osebnostne in vedenjske spremembe, upad intelektualnih funkcij, nezmožnost presoje in organizacije, težave pri vsakodnevnih opravilih, težave pri krajevni in časovni orientaciji, ponavljanje enih in istih vprašanj, spremembe čustvovanja in vedenja in zapiranje vase ter izogibanje družbi. Človek, ki je prej nekaj znal in zmogel, z nezadržnim napredovanjem bolezni tega ne zna in ne zmore več, kasneje pa je nezmožen samostojnega življenja.
Praznična podoba zanjo in zanj
Mesec december je postal eno samo nakupovanje, zato je praznični čas pravzaprav izgubil svoj pomen. Kljub vsemu pa v tem času pogosteje obiščemo drage prijatelje, predstavo, ki nas z vsebino prestavi v lepši čas, in na koncu tudi sam prihod novega leta zahteva od našega načina oblačenja tudi kaj več kot samo običajne hlače s puloverjem, ki je že odslužil svoje.
Sproščena športna podoba je lahko pravšnja izbira le, če jo znate umestiti v pravo okolje in če ustreza vaši postavi. Odločite se za preprosta oblačila, ki jih boste lahko nosili tudi ob drugih priložnostih. Jopice pridejo nadvse prav ob vsakem času kot vrhnje oblačilo ali pa del celotne podobe. Spodaj oblečete preprost top ali bluzo, čez pa jopo, nepodloženo jakno v kroju chanel z vsemi značilnimi poudarki.
-
Zadnja skupna letošnja vadba je namenjena čisto vsem za hitro ponovitev pravilne vzravnane drže in iztegnitve (oboje tokrat tudi z bremenom za močnejše), razgibavanje hrbtenice in igranje z ravnotežjem. Vaje lahko naredite s polenom ali brez njega.
Ogrevanje telesa na najrazličnejše načine je za nas vedno zakon. Vsebuje pa obvezno hojo in/ali tudi takšne vaje, s katerimi poglobimo dihanje in pospešimo bitje srca, z njim pa tudi krvni in limfni obtok. Ponovitev vaj iz prejšnjih dveh številk je prav tako dobrodošla, saj vsem redno vadečim omogoča napredovanje od najenostavnejših gibalnih nalog do vedno zahtevnejših. Hkrati pa redno večkratno ponavljanje na novo usvojenih vaj ugodno vpliva tudi na učinkovitejše delo možganov (boljši spomin, ravnotežje, hitrost razmišljanja itd.).
-
Obdarimo svoje najdražje z modnimi in nadvse uporabnimi šali in rutami ter z nepogrešljivimi kapami in naglavnimi trakovi.
Eleganten šal
Velikost: 25 x 179 cm.
Potrebujemo: 200 g volne, primerne za pletilke št. 4
Vzorci. – Gladke desne petlje: v vrstah na licu desne petlje, v vrstah na narobni strani leve petlje. Gladke leve petlje: v vrstah na licu leve petlje, v vrstah na narobni strani desne petlje. Luknjičasti vzorec A (nasnutek je deljiv s 5) – 1. vrsta: *1 leva petlja, 3 desne petlje, 1 leva petlja*, od * ponavljamo. 2. in 4. vrsta: petlje pletemo kot leže, ovoje pletemo levo. 3. vrsta: *1 leva petlja, 1 ovoj, 1 petljo desno prenesemo, 2 petlji popletemo desno skupaj in prevlečemo nastalo petljo skozi preneseno petljo, od * ponavljamo. Ponavljamo od 1. do 4. vrste. Luknjičasti vzorec B (na 25 petljah): pletemo po vzorčni risbi. Narisane so vrste na licu dela. V vrstah na narobni strani vse petlje in ovoje pletemo levo. Ponavljamo od 1. do 60. vrste.
Ko sedite na školjki in se ne zgodi nič
Način življenja, ko smo nenehno pod stresom, se premalo gibamo in jemo nezdravo, je kot nalašč za prebavne težave, kot so zgaga, spakovanje, napihnjenost, plini, bolečine v trebuhu in zaprtost. Zadnja pesti kar 42 milijonov Američanov in 17 odstotkov Evropejcev. Pogosteje prizadene ženske kot moške, v tretjem življenjskem obdobju pa ima tovrstne težave več kot polovica prebivalstva.
Pogostost obiskovanja stranišča je odvisna od vsakega posameznika; nekateri gredo na veliko potrebo trikrat na dan, drugi pa trikrat na teden. Pomembno je, da nas ob tem ne spremljajo mučne bolečine in napenjanje, sicer vsekakor velja, da smo zaprti. Zaprtost pogosto spremljajo glavobol, slabo počutje, bolečine v trebuhu, napihnjenost in bolečine pri iztrebljanju.
-
Hladni dnevi so kot nalašč za dejavnosti doma. V življenju smo po mnogih letih dela uredili svoj dom tako, da se nam ni več treba kaj dosti ukvarjati s prenovo ali dodajanjem novosti. Živimo najraje v svetu, kjer ni sprememb. A prav to bi bilo dobro za naše pomnjenje. Nekaj novega!
OKUSI: Kdaj ste nazadnje osvežili začimbe? Preglejte, katere začimbe so izgubile vonj, teksturo, katere so spremenile barve, dodajte novo dišavnico v svojo kuhinjo. Poskrbite za nove recepte, obiščite trgovinice tujih držav, preizkusite se v kuhanju po receptih Italijanov, Francozov, Mehičanov, Tajcev, Maročanov ... Okušajte čim več novih jedi, novih sadežev in zelenjave, primerjajte okuse s tistimi, ki jih že poznate. Tako boste lažje shranili nove okuse in tudi prepoznavali stare, shranjene v dolgoročnem spominu.
Vsak kamenček v mozaiku je pomemben
Marjan Šiftar je kot šef kabineta Milana Kučana od blizu spremljal pomembne državniške dogodke, bil pa je tudi član znamenite slovenske delegacije na Brionih. Iz rodnega Prekmurja je prišel študirat v Ljubljano leta 1969. Rad se spominja, kako je v študentskih letih poslušal radio Luksemburg in bral angleško glasbeno revijo New Music Express. Po diplomi na pravni fakulteti ga je profesionalna pot najprej vodila na mesto veleposlanika v Makedoniji. Njegova tretja kariera pa zaradi sladkorne bolezni, ki jo ima že dolgo, ta čas poteka pri Zvezi društev diabetikov Slovenije.