Zelo pomembno je pravilno dihanje
Na srečanju v Baški smo bili vse dni aktivni. Naučili smo se veliko novega in ponovili tudi nekatere »stare« vaje, ki so priporočljive za redno, vsakodnevno delo. Vsaj tretjina udeležencev me je presenetila z vprašanji, kar mi potrjuje, a vadijo tudi sami doma. Takoj se lotimo dveh novosti, za kateri velja že ustaljeno pravilo: drža naj bo udobno vzravnana, dihanje pa umirjeno, globoko in povezano. Po domače povedano, to je takrat, ko imate občutek, da dihate kar z vsem telesom.
Plavanje je najboljša gimnastika
Vsakodnevno gibanje ali ukvarjanje s posameznimi športno-rekreativnimi aktivnostmi je pomembno zlasti za lažje in učinkovitejše opravljanje običajnih opravil ljudi v poznejših letih. To smo povezali tudi z vitalnostjo in s prizadevanjem za ohranjanje in izboljševanja zdravja pri starejših in tudi tistih v visoki starosti. Med rekreativnimi dejavnostmi še posebej cenimo plavanje.
Aktivno ukvarjanje s posameznimi športno-rekreativnimi dejavnostmi naj bi bilo neprekinjeno, in to vsak dan, v vseh letnih časih, torej vse leto. To zlato pravilo ohranjanja telesnih in vseh drugih sposobnosti, ki ne le upočasnijo staranje in izboljšujejo organske funkcije posameznih organskih sistemov (kostno-sklepnega, kostno-mišičnega, živčno-mišičnega, srčno-žilnega in dihalnega, če naštejemo le nekatere), marveč omogočajo tudi višjo raven zadovoljstva, vsakodnevnega gibanja starejših, pa tudi številnih drugih.
Feldenkrais vadba za ramena in medenico
Z leti imamo težave z rameni in kolki tudi zato, ker vse počnemo le z rokami in nogami, medtem ko naš center- medenica in ramena - miruje in je pasiven. Z izgubo sposobnosti vrtenja telesa okoli lastne osi postanemo okorni, obseg gibov se zmanjšuje. Pojavijo se bolečine, ki zmanjšujejo mobilnost.
Pri Feldenkrais vadbi nas učitelj usmerja, da prisluhnemo in se učimo razvojnega gibanja, kot smo to počeli kot otroci. Premikanju ramen in medenice so sledile naše okončine in ne obratno, kot se gibljemo in hodimo, ko odrastemo.-
Sončni žarki, s katerimi si utrjujemo zdravje, so ob močnem poletnem sevanju nevarni. Zato se ne bi smeli nepremišljeno sončiti. Najbolj nespametno je ''praženje na soncu'' ter uživanje hladnih in sladkih pijač. Tuaregi v Sahari pijejo vroč in nesladkan čaj, ker izkustveno vedo, da je tako najbolje. V nosu imamo namreč svojevrstno klimatsko napravo, ki pozimi ogreva, poleti pa ohlaja zrak, ki ga vdihujemo. Če se prehladimo, se ta ''mehanizem'' pokvari. Koža je največji telesni organ in enako pomembna, kot so srce, želodec, ledvice ali jetra.
-
Hrana za dobro voljo
Nekaj receptov, ki jih je Marija Merljak pripravila udeležencem našega srečanja na Krku.Solata za hormon sreče: Popražimo na trakove narezano puranje meso, ga ohladimo in potresemo s sezamom. Damo ga v mešanico solat iz motovilca, radiča, rukole, listov mlade špinače, naribanega zelja in zrn kuhane koruze. Dodamo na kocke narezan sir in/ali popečen tofu. Prelijemo z mešanico oljčnega olja, soli in jabolčnega kisa, potresemo še s peteršiljem. Lahko uporabimo jogurtov preliv ali pa ponudimo zraven osvežilni napitek, ki ga pripravimo tako, da v navaden tekoč jogurt ali kislo mleko vmešamo česen, drobnjak in limonin sok. Solimo in po želji začinimo s curryjem in čilijem. Ta priloga sodi tudi h pečenemu krompirju s sirom ali v oblicah.
-
Poletje je čas počitnic, dopustov; če gostite vnuke, tudi čas igrivosti in otroške razposajenosti. Da ne bo vse skupaj izzvenelo le v duhu lenobnosti in izklopa možganov, poskrbite za kuharski izziv. Pripravili smo nekaj nasvetov za odrasle, za njihov pogum, da bodo znali svetovati in kdaj pa kdaj zamižati na eno oko; pa tudi nekaj nasvetov za vse, ki bodo šele spoznavali, kako lep in vznemirljiv je čas, ki ga preživimo ob pripravi dobre jedi. Včasih je bila kuhinja nekakšen posvečen prostor, kamor je lahko vstopila le ženska; moškim vstop...
-
Poleti lahko v sredozemskih deželah okusite marsikaj nevsakdanjega. Dobro je poskusiti tudi kak sadež, ki ga še ne poznamo. Med takimi so sadeži opuncije, ki dozorijo na kaktusih s ploščatimi, ovalnimi členi. Bodljikave rastline so posebno zanimive v času cvetenja, ko jih krasijo rumeni, rdeči ali oranžni cvetovi. Iz njih se razvijejo kot jajce veliki rdeči, rumeni, zeleni ali vijolični plodovi. Znanih je več kot 250 vrst, v Sredozemlju pa se je najbolj razširila Opuntia ficus indica ali indijanska figa.
-
»Čar mojega poklica je predvsem neposreden stik z bolniki, ki pri nas niso le številke. Prav zato jih v moji ordinaciji v zdravstveni kartoteki nikoli nismo razvrščali po številkah, ampak vedno po imenih in priimkih,« povzame prim. doc. dr. Mateja Bulc, dr. med., spec. splošne medicine, ki je bila po izboru revije Viva izbrana za Mojo zdravnico leta 2012. Zaposlena je v Zdravstvenem domu Šiška, hkrati je tudi predavateljica na katedri za družinsko medicino medicinske fakultete Univerze v Ljubljani.
-
Med najpogostejša pljučna obolenja, ki so po vsem svetu čedalje pogostejša, sodijo alergijski rinitis, astma in kronična obstruktivna pljučna bolezen, vse več je tudi pljučnega raka. Žal pa veliko pljučnih bolezni odkrijejo prepozno, da bi jih bilo mogoče učinkovito zdraviti, pogosto pa je ogroženo celo življenje. Pljuča vsako minuto izmenjajo pet litrov zraka, kadar smo telesno aktivni, pa zajamemo v pljuča več kot 100 litrov zraka, a vseeno v vsem življenju ne izkoristimo celotne funkcije naših pljuč.
Pater Ašič (zdravilec s karizmo) - Glina za zdravje
Glina ali ilovica je mineralna zmes, v kateri prevladujejo alumosilikati. Ima izredno moč vpijanja. Nase veže vse strupe iz organizma in se nespremenjena izloči. To lastnost izkoriščamo v zdravstvu in industriji (čiščenje olj). Na pogled je glina homogena, brezoblična masa, v resnici pa je sestavljena iz nešteto drobnih delcev v obliki lističev. Glina je najmočnejše regeneracijsko sredstvo. Svojo moč je dobila od sonca, zraka in vode. Človek jo je uporabljal od nekdaj – za posodo, preprosta bivališča, celo za mumificiranje (Egipčani). V 1.