Silvestrovanje s prijateljsko družbo
Ob koncu leta si pogosto zadamo tisoč in eno opravilo, ki ga „moramo“ opraviti. Hitenju ni konca ne kraja, še posebej, če gostimo prijateljsko družbo, pa čeprav naj bi bil to najlepši in najbolj miren del leta. Tokrat bo drugače! Osnovno navodilo gostiteljem je nadvse preprosto: dobra organizacija je zlata vredna. Pravi čas je treba razmisliti o vsem - od jedilnika do potrebne opreme in namizne dekoracije. Seveda skrb za posamezno delo lahko porazdelimo med različne pomagače, a je nekdo vseeno tisti, ki bedi nad celotnim delom.
-
Miklavža smo otroci vedno nestrpno pričakovali. Tako je bilo, je in bo! Marsikdo se je celo pri otroško nerodni pisavi na moč potrudil, ko mu je pisal, da bi ''sveti mož'' vendarle znal razbrati njegovo željo. Toda vsakič je poleg daril, za katere smo mu pisali otroci, sam natresel še polno naročje jabolk, hrušk, rožičev, fig, dateljnov in drugega sadja. Le kako je Miklavž vedel, da je sadje tako zdravo?! Zdravilno moč jabolka so poznali že Egipčani in jablane sadili vzdolž Nila; o jabolkih so pisali stari Grki in Rimljani.
Tropski sadeži - kaže jih poskusiti
Manj vsakdanji sadeži večinoma prihajajo na police naših trgovin iz tropskih krajev. Na nekatere smo se že navadili, kar nekaj pa jih je, za katere marsikdo ne ve, ali jih je sploh vredno poizkusiti. Kljub malo višji ceni pa si vendarle kaže privoščiti katerega izmed njih. Mango. Za krompir veliki, ovalni plodovi so lahko zelene, rdeče, vijolične, rumene ali oranžne barve. Toda barva ne pove ničesar o zrelosti sadeža. To spoznamo šele s pritiskom na lupino, ki se mora vdati že pod rahlim pritiskom.
-
Vse premalo je zdravega humorja, ki blaži napetost, črnogledost in sproža smeh. Ni iz trte zvita krilatica, da smeh odžene skrbi, zato je tudi pol zdravja! Potrudimo se ohraniti vedrino in ne dovolimo, da bi nas karkoli vznemirjalo. Veliko smo delali, ustvarjali, sposobni smo sprejemati zdajšnji razvoj in spremembe. Ni bilo vselej lahko, a smo zdržali v upanju, da bo nekoč bolje. Radi smo prebirali takratni humoristični časopis Pavliho in mariborski Toti list. Pogosto nas je humor celo »držal pokonci«.
-
Izpraznjeno gnezdo postaja utečen izraz za psihološko pogojene družinske razmere, ko otroci zapustijo dom staršev. Obdobje otrokove osamosvojitve pogosto sovpada z biološkimi spremembami v staranju staršev, kar še povečuje njihovo čustveno stisko. Za mnoge pa je to tudi čas, ko postanejo njihovi ostareli starši vse bolj odvisni od njih. Otrokova osamosvojitev odpira novo poglavje v življenju sleherne družine in pogosto povzroči čustveno stisko, na katero se starši različno odzivamo.
-
Mesna štruca Dve rezini dan starega kruha namočimo v topli vodi. V skledo damo 750 g dvakrat zmletega svinjskega in govejega mesa ter primešamo namočen kruh, ki smo ga dobro oželi. Po potrebi na malo olja zlato rjavo prepražimo čebulo in jo primešamo mesu. Začinimo s soljo, poprom, timijanom, strtim česnom in drobno narezanim peteršiljem. Beljak enega jajca prihranimo, eno jajce in preostali rumenjak pa razžvrkljamo in primešamo mesu. Dodamo še na drobne kocke narezan manjši kos slanine ali salame, da bo imela mesna štruca žlahtnejši okus.
-
Znanost vedno znova odkriva skrivnosti narave v povezavi s človekovim zdravjem. Zdravilne rastline so že naše babice uporabljale za krepitev zdravja ali za zdravljenje bolezni, vendar je šele znanost lahko pokazala, ali snovi v rastlinah in drugih organizmih v resnici pomagajo ali ne. Ena takih visoko zmogljivih snovi je beta glukan, ki krepi imunski sistem in nas varuje pred okužbami. Beta glukan je polisaharid iz vrste ogljikovih hidratov. V naravi ga najdemo kot celulozo v rastlinah, v žitu, predvsem pa v celični steni glivic kvasovk.
Ne podcenjujmo sladkorne bolezni
Od aprila, ko je ministrstvo za zdravje začelo uvajati referenčne ambulante, jih po vseh regijah deluje že 109. To so ambulante družinske medicine, v katerih je poleg zdravnika in medicinske sestre zaposlena tudi diplomirana medicinska sestra, ki skrbi zlasti za bolnike z urejeno kronično boleznijo in za preprečevanje ali pravočasno odkrivanje bolezni. V referenčnih ambulantah lahko z dodatno sestro - zdaj delajo še za polovični delovni čas - bolje organizirajo delo, bolniki so deležni boljše in hitrejše timske obravnave, zdravnik pa ima več...
Po zdravila na obnovljiv recept
Kroničnim bolnikom, ki dlje časa jemljejo ista zdravila, ne bo treba vsake tri mesece po nov recept, pač pa jim bo lahko po novem letu osebni zdravnik napisal obnovljiv recept, ki bo veljal praviloma eno leto. Ob prvem obisku bolnika v lekarni bo farmacevt v računalniku zabeležil podatke z recepta in bolniku izročil zdravila. Recept bo ostal shranjen v lekarni, nanj pa bo lahko bolnik v obdobju enega leta še trikrat dvignil zdravila. Če pa bi se pojavile težave, bo seveda lahko še vedno obiskal zdravnika.
-
Ljudi z bolečinami v križu in drugje bo zagotovo navdušila novost iz podjetja Sanolabor - TENS v obliki obliža. Je majhen in enostaven, da ga lahko prenašamo s seboj. Na voljo je v štirih različnih izvedbah za lajšanje bolečin na različnih mestih ali za masažo. Ker nima žic, ga lahko uporabljamo kjerkoli in kadarkoli. Elektroda in baterija sta zamenljivi.
Dobrodošla novost je tudi pinceta z LED osvetlitvijo, ki jo je mogoče uporabljati pri slabi svetlobi. Priloženo je zložljivo osvetljeno povečevalno ogledalce in najmanjša baterijska manikira v velikosti svinčnika s tremi nastavki. Vse troje dobite v lični torbici.