-
Kar za 90 odstotkov vseh alergičnih reakcij je krivih le osem živil: arašidi, orehi, oreščki, ribe, raki in školjke, jajca, mleko, soja in žita.
Neugodne učinke hrane, ki jih ljudje imenujejo "alergija na hrano", delimo na imunsko povzročene (alergije) in neimunsko povzročene (intolerance).
Pri pravi alergiji lahko laboratorijsko odkrijemo protitelesa proti alergenu - snovi, ki povzroča alergijski odziv. Najpogostejši alergeni so iz vsakdanjih živil, denimo mleka, jajc, moke, žit, svinjskega mesa, pa tudi govedine, rib, rakov in školjk. Alergijo lahko povzročata sadje in zelenjava, predvsem pa sveže pečkato in koščičasto sadje. Alergeni lahko izvirajo iz različnih jedrc, predvsem orehov, lešnikov in arašidov, agrumov (pomaranče, limone, grenivke), kivija. Banane, grozdje in lubenice redkeje izzovejo alergije. Alergijske težave zaradi zelenjave najpogosteje nastopijo po uživanju svežega paradižnika, paprike in čebule, redkeje jih izzovejo zelena solata, zelena, različni domači čaji (hibiskus) ali začimbe (gorčica, cimet, vanilija).
-
Žoga je odličen, vsestransko uporaben družinski rekvizit. Uporabimo jo lahko za karkoli: za sedenje, za valjanje po njej, za podajanje, za igranje in tudi za vadbo. Najbolje je, da izberete malce kompaktnejšo, debelejšo različico, od prodajalcev tudi zahtevajte, da lahko žogo, napolnjeno z zrakom, preizkusite v trgovini. Za vsestransko uporabo izberite ravno prav veliko, da boste na njej lahko udobno sedeli. Ugotovili boste, da odprt položaj kolkov in trdno postavljena stopala ob vzravnani hrbtenici ponuja obilico ugodja.
Protin zaradi (pre)dobre hrane
Nekoč je veljal protin za bolezen bogatašev in sladokuscev, ker so si samo ti lahko vsak dan privoščili meso. Če se skozi ledvice izloča premalo sečne kisline ali je dobimo preveč s hrano, pride do skrajno bolečega protina v sklepih.
Če redno uživate meso in salame, zraven radi pijete pivo ali kako drugo alkoholno pijačo, zrase raven sečne kisline v krvi. Normalna vrednost znaša pri ženskah največ 5,5 mg/dl, pri moških do 6,4 mg/dl. Dejavniki tveganja, ki pospešujejo akutni protin, so čezmerna telesna teža, sladkorna bolezen, zvišana količina maščob v krvi in visok krvni pritisk.
Kako lahko ublažimo staranje kože
- Vsak dan negujte kožo, nego pa prilagodite tipu kože in starosti.
Izberite blaga mila in kakovostne izdelke. Z mlačno vodo mila povsem izperemo, da kože ne bi izsušila in povzročila lišajev ter srbenja.
- Prehranjujte se zdravo, pomembno je uživanje vitaminov in mineralov ter zadostne količine vode ali negaziranih svežih sadnih sokov (vsaj 2 litra na dan). Antioksidanti lahko upočasnijo proces staranja, zato naj bodo pogosto na jedilniku semena in oreški, morske ribe, ostrige, laneno in oljčno olje, zelenjava in sadje, polnozrnati žitni izdelki, jetra, ledvica in rdeče meso.
Stročnice - vir beljakovin in vlaknine
V primerjavi z drugo zelenjavo (solata, špinača, bučke, paprika, paradižnik,...) stročnice vsebujejo več ogljikovih hidratov, so izredno bogat vir kakovostnih beljakovin rastlinskega izvora, ki jih v vsakodnevni prehrani potrebujemo prav tako kot beljakovine živalskega izvora. Poleg tega vsebujejo tudi veliko topne in netopne prehranske vlaknine. Prve skrbijo za redno prebavo, saj jih naš organizem ne razgradi in zato povečujejo volumen blata in preprečujejo, da bi postalo zbito in trdo.
Pretegovanje in predihavanje zunaj …
... si privoščimo kadarkoli le moremo. Vseeno je, kje ste ali boste, si pljučka in telo napolnite s svežim zrakom bližnjega rastja. In če je le mogoče, že zgodaj zjutraj. Utemeljenih razlogov za jutranje predihavanje in razgibavanje je zares veliko. Vsi so tudi znanstveno in medicinsko potrjeni. Zato vam ga na podlagi lastnih izkušenj tudi sama najtopleje priporočam.
Nove možnosti za zdravljenje obrabe sklepov
Tehnike zdravljenja poškodb in obolenj gibal so v zadnjih letih močno napredovale. Lep primer sta rekonstrukcija poškodovane sprednje križne vezi kolena ali rotatorne manšete ramenskega sklepa, ki ju pogosto svetujemo tudi pacientom po 65. letu starosti, saj lahko po takem posegu pričakujejo polno povrnitev funkcije poškodovanega sklepa.
Podoben napredek je bil storjen tudi na področju zdravljenja obrabe sklepov, ki je še vedno najpogostejši vzrok sklepne bolečine in prizadete funkcije gibal v starosti. Najpogosteje sklepna obraba, ki jo strokovno imenujemo tudi artroza ali osteoartroza, prizadene kolčni in kolenski sklep, manj pogosto se razvije v zgornjem skočnem sklepu, v ramenu ali komolcu, lahko pa tudi v kateremkoli drugem sklepu telesa.
Zvišan krvni pritisk je nevaren
Zvišan krvni tlak ali hipertenzija ne boli in nima zunanjih znakov, a je eno od najnevarnejših srčno-žilnih obolenj, saj kvari žile in slabi srce. Ne toliko sam po sebi, pač pa predvsem zaradi posledic, ki jih povzroča na organih in organskih sistemih in so najpogostejši vzrok za visoko umrljivost prebivalcev razvitega sveta!
-
Skrajni čas je že, da kislo zelje s krvavico, zajčjo ali piščančjo obaro na naših krožnikih zamenjajo lahkotnejše, energijsko revnejše jedi. Tako bosta kilogramček ali dva, ki smo ju pridobili čez zimo, neopazno izginila. Še zlasti, če boste poskrbeli za redno gibanje v naravi. Pomladni zajtrk naj bo hranljiv, poln vitaminov, mineralov in antioksidantov. Zato priporočam skodelico sadne solate iz koščkov kivija, svežih jagod, nekaj rezin pomaranče, žličke mletih orehov ali mandljev ter dvema žicama...
Okrepimo mišice, pospešimo prebavo …
... in s tem pomagajmo telesu pri pomladanskem očiščenju. Pospešena prebava, bolj prazno črevo in tudi glava bo bolj prazna in z jasnimi mislimi. Pred izvedbo predlagam sprehod ali nekaj vaj po vaši izbiri, s katerimi boste poglobili dihanje in za kako minuto tudi pospešili srčni utrip. Tudi vaje kroženja so dobra izbira pred vajami za krepitev. Lezite na hrbet, stopala in kolena so rahlo narazen, glava sproščeno leži na tleh, roke sklenite za vratom (če gre) ali jih položite ob telo z dlanmi, obrnjenimi...