-
Mrzle noge in roke niso značilne samo za zimski čas, mraz in sneg. Marsikdo se s to težavo srečuje ne glede na zunanjo temperaturo, vzrokov pa je več.
Pogosteje se pojavljajo pri ženskah, vendar tudi pri moških niso redek pojav. Vzroke za povečano pogostost te težave pri ženskah nekateri pripisujejo hormonskim razlikam med spoloma, kot je količina estrogena v telesu, pa tudi značilnostim presnove ter razporeditvi maščobnih in mišičnih tkiv v moškem in ženskem telesu, zaradi česar drugače občutimo mraz. Zunanji mraz je le eden od razlogov, ne pa edini. V mrazu se namreč podkožne arterije zožijo, da bi tako omejile razpršitev toplote po telesu ter tako možganom in srcu omogočile primerno temperaturo za pravilno delovanje.
Ali je res, da se dobro blago samo hvali?
Psihologija
Velika večina Slovencev je trdno prepričana, kako zelo resničen je omenjeni pregovor. Tudi sama se strinjam z njim, ko govorimo o materialnih stvareh. Nikakor pa ne drži za ljudi. Odrasli namreč lahko otroku povzročimo veliko rano s tem, ko pričakujemo, kako bo sam »vedel«, kdaj je vse naredil prav in kdaj ga je polomil.
Generacije naših staršev, starih staršev so bile vzgojene drugače kot novodobni otroci. Otroci pred 50 leti in več niso bili center družinskega življenja, tudi starši se niso povečali vzgoji otrok na način, kot to počno danes. Otroci pa niso le pomanjšani odrasli, ampak so brez pozornosti, nege, zaščite odraslih povsem nemočni, zato so se v odnosu z njimi pripravljeni zelo prilagoditi.
-
Rekreacija
Redna krepitev telesa je koristna in nujna. Omenjeno se lepo odraža pri vseh, ki to že počnejo in na ta način laže prenašajo tudi kakšno neprijetnost. Dve pomembni vaji sta danes namenjeni krepitvi moči celega telesa in kot taki priporočljivi za čisto vsakdanjo rabo. Rezultati ponovitev petkrat na dan se zelo hitro odrazijo tudi v izboljšani telesni drži.
Domača klopca iz palet je lahko narejena na različnih višinah, kot stopnice, in je primeren in varen vadbeni pripomoček. Če jo še grobo obrusite, polakirate in nanjo namestite mehkejše blazine, je prijetna tudi za sedenje, lahko pa celo kdaj nadomesti ležišče.
Bolj varno zdravljenje z osebno kartico zdravil
Zdravje
Brezšivna skrb se imenuje brezplačna storitev, ki jo magistri farmacije v lekarnah in bolnišnicah za varnejše zdravljenje z zdravili nudijo ljudem, ki sočasno jemljejo več zdravil. Gre pravzaprav za pogovor, ki lahko odpravi tudi kakšno morda usodno napako.
Izraz brezšivna skrb izhaja iz angleškega seamless care in bolniku omogoča neprekinjeno oskrbo z zdravili pri prehajanju med različnimi ravnmi zdravstvenega varstva. V lekarni se predhodno naroči na pogovor, nato pa skupaj s farmacevtom pregledata seznam zdravil, ki jih je dobil od osebnega zdravnika in različnih specialistov. Tako farmacevt ugotovi, ali bolnik pozna vsa svoja zdravila, ali so ustrezna za njegove bolezni, jih jemlje pravilno in v predpisanih odmerkih oziroma ali vsa zdravila dejansko potrebuje. Poizve tudi, ali uporablja medicinske pripomočke in ali jemlje dodatna prehranska dopolnila ali zdravila, ki jih je mogoče dobiti brez recepta, saj lahko zaradi morebitnega součinkovanja pride do težav.
-
Medzobne ščetke za boljšo higieno
Neustrezna ustna higiena povzroča nastanek kariesa, vnetje dlesni in lahko vodi v parodontalno bolezen in izgubo zob, opozarjajo zobozdravniki. Ni dovolj, da si dvakrat na dan rutinsko zdrgnemo zobe, pač pa moramo redno uporabljati tudi pripomočke za čiščenje medzobnih prostorov. To sta zobna nitka in medzobna ščetka ustrezne velikosti. V neočiščenih medzobnih prostorih se nabirajo bakterije v obliki mehkih zobnih oblog, ki se sčasoma strdijo v zobni kamen, povzročajo vnetje dlesni in lahko napredujejo v resno bakterijsko okužbo. Ko opazimo, da postajajo dlesni temno rdeče, občutljive in ob ščetkanju zakrvavijo, je treba takoj k zobozdravniku. Pomembno je, da med čiščenjem zob z mehko ščetko masiramo tudi dlesni, da hrano žvečimo, torej ne jemo le mehke hrane, uživamo čim manj sladkarij in nam zobozdravnik redno odstranjuje zobni kamen. Vnetje dlesni se lahko še hitreje razvije ob hormonskih spremembah, pri sladkorni bolezni, levkemiji, zaradi kajenja in uživanja nekaterih zdravil.
-
Zdravje
V Sloveniji nenaden srčni zastoj vsako leto doživi med 1400 in 1700 ljudi. Številni ne preživijo, saj zaradi spleta različnih okoliščin reševalci do njih pridejo prepozno. Zato je zelo pomembno, da jih očividci takoj začnejo oživljati.
Vedeti je treba, da začnejo možganske celice odmirati že tri do pet minut po srčnem zastoju. Če osebo začnemo nemudoma oživljati s pravilnim stiskanjem prsnega koša, ima od trikrat do štirikrat večjo možnost, da preživi (vpihi v usta oziroma t. i. umetno dihanje niso potrebni). Z uporabo avtomatskega zunanjega defibrilatorja (AED) pa se verjetnost preživetja zviša na 40 odstotkov, to je kar za trikrat več, kot če izvajamo samo stise prsnega koša. Naj nas od pomoči pri prometnih in drugih nesrečah ali ko se nekdo ob nas zgrudi ne odvrne morebiten strah, da ne znamo pravilno oživljati ali da bi osebo poškodovali. Vsekakor je na prvem mestu reševanje življenja in vsaka minuta, ko oklevamo z oživljanjem, pomeni za deset odstotkov manjšo verjetnost, da bo oseba preživela.
-
Prehrana
Ko predavam ali kuham na delavnicah, mnogi osupnejo, ker priprave zelenjavne juhe ne začnem z običajnim manevrom – praženjem čebule. Preprosto, pri svoji kuhi želim, da se okusi zelenjava, zato je ne prekrivam z okusom pražene čebule, ki je močan in preglasi vse druge, da so potem vse juhe bolj ali manj enakega okusa. Zato pa čebulo in tudi česen uporabim tam in takrat, ko želim, da sta v glavni vlogi.
Nad čebulo smo Slovenci precej navdušeni, mnogi si jo privoščijo kar surovo, številni pa praženo. Kuhana čebula jedi posladka, v veliki količini tudi zgosti, zato je v golažu uporabimo vsaj polovico od količine mesa. Surova peče, skeli, usta vkup vleče, po njej smo žejni. Ko čebulo prerežemo, se namreč žveplove spojine ob stiku s kisikom začnejo sproščati, te pa nam vzdražijo malone vse dihalne poti, da se začnemo solziti, smrkati, saj se želi telo očistiti. Surovo zato s pridom uporabljamo za čiščenje dihalnih poti, ko smo prehlajeni. Prepražena in še topla položena na prsni koš pomaga pri lažjem in hitrejšem izkašljevanju.
Siva mrena: zamegljen in neoster vid
ZDRAVJE
»Pri približno 90 odstotkih ljudi, starih od 75 do 85 let, se pojavi siva mrena, katarakta, oziroma zamotnitev naravne očesne leče. Zoper to motnjo vida ne pomaga nobeno zdravilo. Ko pride enkrat do nje in moti vsakodnevna opravila, tudi branje, šivanje, vožnjo, gledanje televizije itd., obstaja en sam način zdravljenja: operacija.«
Tovrstni kirurški posegi so najpogostejše očesne operacije in tudi najuspešnejše, saj je odstotek komplikacij v rokah izkušenega kirurga pod enim odstotkom, pravi prim. Vladimir Pfeifer, dr. med. FEBOS-CR, svetovno znani in priznani očesni kirurg, dobitnik najvišjih priznanj za očesno kirurgijo v Evropi in Ameriki.
Koža, lasje in nohti – ogledalo zdravja
Prehrana
Včasih se pošalim, da je moje ogledalo moj vsakodnevni »jutranji zdravnik«. Pri njem preverim, kakšno je trenutno stanje. Potrepljam se po trebuhu in ga pohvalim – ali tudi ne. Pobožam se po obrazu, rokah in nogah ..., saj je otip kože zelo pomemben. Tudi kuštrava glava mi razkrije veliko, prav tako tudi nohti. Med jutranjo telovadbo testiram kosti in vezi kot »gibalni aparat« svojega telesa.
Kaj nam tak jutranji zdravnik lahko pove in kako pomaga? Najprej koža. Ta mora biti na otip prijetna, gladka in napeta, žametna, dovolj mastna in primerno vlažna. Celice kože so zgrajene iz aminokislin, ki so osnova beljakovin. Kakovost beljakovin, ki jih zaužijemo, se meri po tem, koliko beljakovin, lastnih našemu telesu, bo telo izdelalo iz zaužitih beljakovin. Od tega je odvisno tudi naše počutje, kar se lahko izmeri: če imamo osem gramov beljakovin na deciliter krvi, potem je naše počutje dobro in koža odlična. Če bo manj kot šest gramov beljakovin na deciliter krvi, potem se bomo počutili slabo, utrujeno, koža pa bo uvela in mlahava.
-
Moda
V prihodnjih mesecih nas bodo spremljala meglena jutra in deževni dnevi. Marsikoga bo vreme odvrnilo od želje po sprehodih ali celo nujnih odhodih od doma, pa vendar moramo biti oblečeni tudi za take priložnosti.
Oblečemo in obujemo se tako, da se bomo tudi v takih pogojih dobro počutili in uživali na prostem. Izberimo kombinacijo tudi glede na svoj slog oblačenja.
Za ljubiteljice klasičnega sloga
• Klasičen balonski plašč ima vse potrebne detajle, ki so modni vsako sezono. Peščen odtenek lahko kombiniramo s katero koli barvo. Dolžina je klasična in pod njim lahko nosimo tako krilo kot hlače.