Medicinska hipnoza pomaga tudi pri hudih boleznih
Dobro počutjedecember '23Zdravje
Zdravje
Medicinska hipnoza, ki jo smejo izvajati samo ustrezno usposobljeni strokovnjaki, dokazano koristi pri številnih boleznih in težavah. Je neškodljiva metoda, ki ne pomaga le pri fobijah, anksioznosti in tremi, temveč med drugim tudi pri hitrejšem okrevanju po operacijah, ublažitvi neželenih učinkov kemoterapije in obsevanja ter zmanjšanju zaznave bolečine. Žal je samoplačniška.
Hipnoza je posebno stanje zavesti, ki je videti kot spanje, vendar med terapijo človek ne spi, pojasnjuje Jana Pahole, dr. med., specialistka internistične onkologije in ena od terapevtov medicinske hipnoze, ki so izobraževanje končali v okviru Društva za medicinsko hipnozo Slovenije. »V hipnotičnem stanju delujemo na drugačnem nivoju zavedanja. Zavest je spremenjena, telo je globoko sproščeno, zaznava in zavedanje okolice, zunanjega sveta se bistveno zmanjšata, vendar se hipnotizirani ves čas zaveda sveta okoli sebe.
-
Dobro počutjedecember '23Zdravje
Moški, bodite pozorni na svoje zdravje
Rak prostate je za nemelanomskim kožnim rakom najpogostejše rakavo obolenje v zahodnem svetu, tudi pri nas. Bolniki so v začetni fazi bolezni praviloma brez posebnih simptomov. Rak prostate napreduje počasi, pogosto celo ne ogroža življenja in ne zahteva zdravljenja, ampak le spremljanje. Če pa napreduje in se razširi na druge organe, pa lahko ogrozi življenje. Ker sta dve tretjini moških, ki zbolijo za rakom prostate, starejši od 65 let, urologi priporočajo, da moški vsaj enkrat na leto preverijo vrednost PSA v krvi, to je za prostato specifičnega antigena. Še posebej pozorni naj bodo tisti, katerih oče ali brat je zbolel za rakom, in tisti, ki imajo težave pri odvajanju seča, genitalne bolečine in/ali motnje spolne funkcije, čeprav so to lahko tudi simptomi povečane prostate in okužbe sečil. Več koristnih informacij najdete na spletni strani Društva uroloških bolnikov: http://www.dub.si/.
Večini odraslih primanjkuje vitamina D
Dobro počutjedecember '23Zdravje
Zdravje
Rezultati večletne raziskave Nutri-D, ki jo je izvedel Inštitut za nutricionistiko, kažejo, da med novembrom in aprilom kar 80 odstotkom odraslih prebivalcev primanjkuje vitamina D. Pri približno 40 odstotkih pa so ugotovili celo hudo pomanjkanje.
Po mnenju endokrinologinje Marije Pfeifer je vitamin D potreben za vzdrževanje trdnosti kosti pri odraslih ter za dobro delovanje imunskega sistema, saj pomaga preprečiti vdor virusov ali bakterij v telo. Optimalne količine vitamina D so pomembne tudi za preprečevanje razvoja avtoimunskih bolezni, kot so multipla skleroza, astma, kronična vnetna črevesna bolezen, avtoimunske bolezni ščitnice in revmatoidni artritis.
-
Dobro počutjedecember '23Zdravje
Vprašajte dermatologinjo
Bralka Lena piše, da jo močno peče v levem nartu. Pekoča bolečina, podobna ožigu koprive, je najintenzivnejša ponoči, med hojo se zmanjša. Mesto, kjer peče, rahlo pordi in malo zateče. Gospa je stara 80 let, ima zmerno popuščanje srca, za kar jemlje zdravila. Sladkor in holesterol sta na zgornji, še dovoljeni ravni. Pred leti so ji operirali žile na desni nogi.
Najverjetneje so vaše težave posledica varic ali krčnih žil. Ko vensko popuščanje napreduje, nastanejo otekline in vnetja, ki se kažejo s pordelo kožo, povečano pigmentacijo prizadetega predela in tudi ranami. Svetujem vam uporabo kompresijskih nogavic in pregled pri specialistu za žilne bolezni, ki bo z ultrazvokom ocenil stanje žil. Izberite čim udobnejšo obutev. Hoja je zelo priporočljiva. Če dalj časa sedite, imejte prizadeto nogo nekoliko dvignjeno, na primer na stolu. V lekarni so na voljo tudi prehranska dopolnila v obliki tablet in različni geli ter kreme, ki vsebujejo antioksidante in flavonoide. Večinoma so to izvlečki iz divjega kostanja in agrumov, ki jih lahko jemljete dosmrtno, dvakrat na dan, saj nimajo bistvenih stranskih učinkov, lahko pa omilijo težave pri venskem popuščanju. Pekoče občutke si lahko nekoliko olajšate s hladnimi obkladki in protivnetnimi kremami, ki vsebujejo cink in jih lahko kupite v lekarni.
-
Dobro počutjedecember '23Prehrana
Prehrana
Adventna peka je najlepša. Piškoti niso le imenitno darilo ob koncu leta, z njimi se radi posladkamo tudi sami. Pecite jih z otroki, veselje bo še večje. Že pripravljanje testa, potem oblikovanje, kaj šele okraševanje so navdušujoči, ko pa iz pečice zadiši, je zadovoljstvo nepopisno.
Tokrat sem vam pripravila nekaj zanimivih predlogov za izdelavo piškotov, ki naj popestrijo vašo knjižico receptov. Da bi šlo lažje, še ščep nasvetov:
- Krhko testo moramo hitro sestaviti, da se maščoba v testu ne ogreje preveč, ampak le toliko, da se poveže z moko v testo, kar pomeni, da se ne lepi na prste in delovno površino. Počitek testa v hladilniku je namenjen izključno ohlajanju testa, če je v njem veliko maščobe ali smo si vzeli nekaj več časa pri pripravi in bi morali za zanesljivo delo dodati več moke. Tega ne želimo, zato testo ohladimo.
Učinkovito uživanje vitamina C
Dobro počutjedecember '23Zdravje
Vitamin C (askorbinska kislina) je antioksidant, ki krepi imunski sistem in zmanjšuje ter upočasnjuje škodo, ki jo telesu povzročajo prosti radikali. V liposomski obliki ne draži sluznice in se hitreje absorbira.
Znano je, da povečuje absorpcijo železa, kar je pomembno za zdravje, vitalnost in vzdržljivost. Vitamin je vključen v vse vitalne funkcije žlez in organov ter je potreben za vzdrževanje kosti in pravilno delovanje nadledvičnih žlez ter ščitnice. Pospešuje celjenje in ščiti pred vsemi oblikami stresa (fizičnega in psihičnega), krepi imunski sistem, ščiti pred boleznimi srca in ožilja ter zmanjšuje tveganje za možgansko kap. Predstavlja zaščito pred škodljivimi učinki strupenih kemikalij v okolju, hrani in vodi ter zmanjšuje toksične učinke zdravil. Upočasnjuje prezgodnje staranje kože, zagotavlja čisto in zdravo kožo, svežo polt ter zdrave dlesni in zobe.
-
Dobro počutjedecember '23Zdravje
Psihologija
Prihaja zadnji del leta, čas, ko nekateri praznujejo, drugi štejejo denar, tretji dolgove, četrti si odkrito priznajo vse svoje dosežke, drugi se kesajo za storjene napačne odločitve, zamujene priložnosti ... Kljub prazničnemu ali celo evforičnemu vzdušju na ulicah je pomembno, da ne pozabimo na tisto, kar nam je v tem času res pomembno. Ko nehote delamo analizo iztekajočega se leta in si postavimo cilje za prihodnje mesece, pa le poglejmo tudi, koliko smo v tem letu sledili svoji osebni resnici.
Vpliv kakovosti spanja na pojav bolezni srca in ožilja
Dobro počutjedecember '23Zdravje
Zdravje
Skupina raziskovalcev francoskega državnega inštituta za raziskave zdravja in bolezni je objavila rezultate raziskave, kako vplivajo motnje spanja na razvoj bolezni srca in ožilja.
Medsebojni odnos kakovosti spanja in razvoja bolezni srca in ožilja je poznan že dalj časa, vendar pa so v dosedanje raziskave vključevali le eno ali dve motnji spanja. V zadnji francoski raziskavi pa so zajeli pet motenj: trajanje spanja, nespečnost, kronotip (nagnjenost posameznika k spanju ob določenem času), apnejo (pogosti premori med dihanjem od nekaj sekund do nekaj minut; pri najpogostejši obliki sledi glasno smrčanje; ob ponovnem začetku dihanja se lahko pojavi dušenje ali grgranje) in zaspanost podnevi. Motnje spanja so razdelili na pet stopenj: od 0 – močno moteno spanje do 5 – spanje brez motenj sedem do osem ur dnevno brez težav z zaspanostjo čez dan. Vprašalnik o kakovosti spanja so razdelili več kot 11.000 ljudem, starim od 53 do 64 let. Njihovo zdravje srca in ožilja so spremljali osem do deset let.
-
Moda
Bolj ko se bližajo hladni dnevi, raje se oblačimo v tople, mehke in praktične pletenine. Te se spreminjajo glede na letni čas in modne smernice. Ostaja pa tudi večna klasika, ki jo najdemo skoraj v vseh garderobnih omarah.
Klasične modele kombiniramo z modnimi kroji drugih oblačil in izbiramo visokokakovostne materiale, da ostajajo lepi in uporabni dalj časa. Modno je pravzaprav vse: od daljših in tako imenovanih »prevelikih« (over size) modelov puloverjev do klasičnih tanjših kompletov puloverja z jopico (twin set). Pletenine lahko nosimo kot vrhnje oblačilo, pod katero oblečemo srajco, majico, bluzo, top, lahko pa jih nosimo samostojno oziroma v kombinaciji z vrhnjim oblačilom. Glede na postavo izbirajte pletenine, ki se vam bodo najbolje prilegale. Upoštevajte, da je debelina pletiva zelo pomembna, saj preveč teksture (kosmatena, buklé ali razgibana površina) navidezno hitro doda še kakšen kilogram več. Pri izbiri pa je zelo pomembno preveriti, kako bomo pletenine vzdrževali. Ne smemo pozabiti, da jih pred pranjem obrnemo tako, da je notranja stran zunaj. Uporabljamo vedno blag, nevtralen detergent.
-
Dobro počutjedecember '23Zdravje
Z inkontinenco oziroma nenadzorovanim uhajanjem urina se srečujejo tako ženske kot moški, s starostjo se težave še stopnjujejo. A o njej se marsikdaj še vedno neradi pogovarjamo.
Zmotno je mnenje, da gre za predvsem žensko težavo, saj podatki kažejo, da se razlike med spoloma glede težav z oslabljenim mehurjem okoli 70. leta starosti povsem izenačijo. Vzrok za tovrstne težave pri moških je običajno povečana prostata, ki je med najpogostejšimi zdravstvenimi težavami moških nasploh. Največkrat se srečujejo z inkontinenco prepolnega mehurja oziroma pretočno inkontinenco, ki povzroča nenehno uhajanje urina in se kaže kot močno tiščanje na vodo, pri čemer urin kljub močnemu pritisku odteka le po kapljicah, ter stresno inkontinenco, ko pride do nehotenega uhajanja urina pri napenjanju ali naporu, smejanju, kihanju, kašljanju ali športni dejavnosti.