Ne spreglejte znakov srčnega popuščanja
Dobro počutjejanuar '24Zdravje
Zdravje
Pogostost srčnega popuščanja s starostjo narašča, ima ga že vsak deseti starejši prebivalec, opozarjajo zdravniki. Bolezen, pri kateri okvarjeno srce ne zmore črpati dovolj krvi, da bi zadostilo potrebam drugih organov in tkiv, izrazito poslabša kakovost življenja in povzroča nevarne zaplete, zato je hitro diagnosticiranje še posebej nujno.
Pomembno vlogo imajo družinski zdravniki, da pravočasno prepoznajo bolnike, pri katerih je srčno popuščanje verjetno, so poudarili na konferenci Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije. Nanj lahko posumimo ob znakih, kot so dolgotrajna utrujenost, slabost, občutek kratke sape (ob naporu in v ležečem položaju), suh kašelj, nenadno povečanje telesne mase, otekanje nog, zlasti gležnjev. Po besedah specialistke družinske medicine prof. dr. Marije Petek Šter se srčno popuščanje najpogosteje razvije pri ljudeh, ki imajo arterijsko...
-
Dobro počutjejanuar '24Zdravje
Dermatologinja svetuje
Bralka piše, da ji že več mesecev zelo izpadajo lasje, še posebej spredaj in ob straneh. Poskusila je s pripravki, ki vsebujejo vitamin B in biotin, uporabljala je naravne šampone proti izpadanju las in tonik, a ni bilo bolje. Sprašuje, ali je lahko vzrok mena ali hujši stres, ki ga je doživela pred slabim letom, in kako naj ustavi izpadanje las.
Za prekomerno izpadanje las obstaja več vzrokov. Pri ženskah je najpogostejše simptomatsko izpadanje las ali telogeni efluvij. Običajno lasje izpadajo po vsem lasišču, redkeje le po delu, in se zelo razredčijo. Ko sprožilni dejavnik pozdravimo, začnejo v enem do treh mesecev lasje spet rasti. Sprožilni dejavniki so običajno okužba, nenadna večja psihična obremenitev, pomanjkanje železa v krvi in slabokrvnost ter pomanjkanje hranil ob redukcijskih dietah za zmanjšanje telesne teže.
Začimbe za mrzle dni in ljubo nam zdravje
Dobro počutjejanuar '24Prehrana
Prehrana
Začimbe so listi, cvetovi, jagode ali korenine rastlin, ki zaradi svojih naravnih sestavin dajejo jedem vonj in okus, obenem v telesu spodbujajo tek in olajšajo prebavo hrane. Začinjene jedi krepijo čute in gotovo pojemo vsega dobrega manj, saj ne hlastamo za potešitvijo.
V preteklosti, v času brez hladilnikov, so začimbe služile predvsem kot sredstvo za konzerviranje hrane, saj večinoma delujejo antiseptično. V ta namen jih še danes obilno uporabljajo v toplejših deželah. Nekdaj so imele tudi pomembno gospodarsko in politično vlogo, kot jo ima v zdajšnjem času nafta, zaradi začimb so se osvajala ozemlja in sklepale ženitve.
-
Dobro počutjejanuar '24Zdravje
Psihologija
Vožnja avtomobila je pri veščih voznikih avtomatizirana, od nas ne terja več veliko napora in pozornosti. Vemo pa, da je voznik tisti, ki kontrolira smer vožnje in njeno hitrost. Prav tako vemo, da se bo avtomobil gibal v smeri, v katero bomo obrnili volan. In da kamor gresta prvi dve gumi, sledita še drugi dve.
Za lažje razumevanje si predstavljajmo človeka kot avtomobil s štirimi gumami. Psihologi in drugi strokovnjaki, ki se ukvarjajo z duševnostjo, so že pred več kot stoletjem ugotovili, da je od našega vedenja in predvsem od naših misli odvisno, kako se bomo počutili in kakšne telesne zaznave bomo imeli. In da je naša svobodna volja tista, ki odloča o tem, kako se bomo v določeni situaciji odzvali (naše vedenje) in kako bomo situacijo interpretirali (naše misli). Tako posledično naša volja, s katero usmerjamo vedenje in misli, nehote usmerja tudi naša čustva in telesne občutke. Pa imamo celotno sliko.
-
Dobro počutjejanuar '24Zdravje
Čeprav cinka ne potrebujemo veliko, je njegova vloga zelo pomembna, saj skoraj ni tkiva ali organa v telesu, ki bi lahko deloval brez njega.
Večjo količino cinka v telesu potrebujejo jetra in koža, veliko ga je tudi v trebušni slinavki, ledvicah, kosteh in mišicah. V koži omogoča tvorjenje kolagena, zato se že blago pomanjkanje lahko kaže kot hrapava in suha koža. Cink je ključni del več kot 300 različnih encimov, med njimi tudi tistih, ki nadzirajo hormone in živčne prenašalce ter imunske reakcije. Dolgotrajno in kronično pomanjkanje cinka je povezano z različnimi boleznimi, vendar do hujšega pomanjkanja redko pride, saj se v črevesju sprožijo mehanizmi, ki omogočajo boljše...
-
Dobro počutjejanuar '24Gibanje
Gibanje
… nove enostavne vaje za čiste začetnike ali ponovni začetek po prekinitvi športne aktivnosti ali po bolezni oziroma poškodbi. Če je bila prekinitev daljša, bo potrebno veliko več dobre volje in trme. Vztrajanje pri pravilni izvedbi z enakomernim dihanjem skozi nos vedno prinaša dobre rezultate. Odlične prikazovalke vaj so udeleženke lanskega srečanja Vzajemnosti.
Najprej se posvetimo dihanju. Če so vaše nosnice večkrat neprehodne, jih poskušajte počasi odpirati z rednim jutranjim izpiranjem. Mlačno in rahlo oslajeno vodo ali fiziološko raztopino potegnite v nos, jo v njem zadržite in s prsti nežno zmasirajte nosnici. Potem se pošteno useknite. Po potrebi ponovite. Čiščenje je koristna jutranja rutina, ki zmanjšuje tudi možnost okužbe dihal.
-
Moda
Mraz vsako leto prihaja z večjo zamudo in šele takrat, ko nas že pošteno zebe tudi v ušesa, razmišljamo o tem, kaj bomo poveznili na glavo. Kape so preplavile trgovske police. Klobuke, take kot smo jih nosili pred desetimi leti, pa bomo kupovali le še pri specializiranih ponudnikih.
Glede na to, da so kape vedno bolj modne, prav gotovo ne bomo imeli težav z izbiro. Seveda je prav, da se kapa ujema z odtenki vrhnjih oblačil. Oblike so zelo enostavne, čar je v drobnih detajlih. Zelo lep in zanimiv je reliefni vzorec, ki je letošnjo sezono še posebno moden. Enobarvne različice modelov so najbolj uporabne, ročno izdelane pa imajo najlepši rustikalen pridih. Če ste spretni za pletenje in kvačkanje, si jo izdelajte sami. Zaradi rustikalnega videza debelih niti letošnjih pletenin jo boste kaj hitro izdelali. Take kape se najbolje podajo k športnim oblačilom. Tanjše in elegantnejše pa lahko krasijo tudi svetleči dodatki.
Prekomerno gledanje televizije zvišuje tveganje za bolezni
Dobro počutjejanuar '24Zdravje
zdravje
Prekomerno gledanje televizije povečuje tveganje za demenco, parkinsonovo bolezen in depresijo, medtem ko omejena uporaba računalnika, ki ni vezana na delo, zmanjšuje tveganje za demenco, so objavili britanski raziskovalci.
Raziskovalci pod vodstvom dr. Hanzang Wuja so izsledke objavili v časopisu International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity. Analizirali so podatke 473.184 prebivalcev, starih od 39 do 72 let, iz britanske zbirke podatkov Biobank. V letih od 2006 do 2010 so zbirali podatke o njihovi telesni dejavnosti ter o času, preživetem dnevno ob televizijskih zaslonih in računalnikih. Med njimi so opazili tudi pojav demence, parkinsonove bolezni (degenerativne bolezni, katere glavni znaki so tresenje, rigidnost mišic, upočasnjenost...
-
Dobro počutjedecember '23Zdravje Prehrana
Prehrana
Prepričani smo, da o mleku že vse vemo. Pa vendar živilska znanost odkriva nove podrobnosti, ki samo potrjujejo koristnost mleka za naš organizem. To velja tako za materino mleko, ki je prva hrana za dojenčka, kot tudi za mleko krav in drobnice, ki je tudi osnova za številne mlečne izdelke. V prispevku bomo govorili o mleku krav in drobnice, ki spremlja človeka že tisočletja. Zato smo ljudje nanj prilagojeni.
V vsej zgodovini je imelo mleko krav in drobnice pomembno prehransko in simbolno vlogo. Arheologi so odkrili, da so ljudje uživali mleko že v kameni dobi. Čaščenje mleka se je na evropskih tleh prek Keltov, Rimljanov, Germanov, Slovanov in drugih plemen ohranjalo skozi stoletja. Naši predniki so med dolgo selitvijo iz severovzhodnih step na slovenska tla uživali mleko in meso krav pasme cika, ki so jih spremljale pri selitvi.
Avtoimunske bolezni – upanje iz črevesja?
Dobro počutjedecember '23Zdravje
Pri avtoimunskih boleznih imunski sistem napada naše lastne organe. To nastane zaradi prepustnosti črevesne stene, ki je posledica neuravnoteženosti črevesne biote.
Tako začnejo vdirati v kri tudi beljakovine. Imunski sistem jih zazna kot tujke in si jih zapomni. Žal pa so nekatere beljakovine v naših organih zelo podobne beljakovinam, ki jih pojemo. Če celice imunskega sistema zaznajo, da so v naših organih beljakovine, ki so si jih zapomnile kot tujke, napadejo ta organ. Tako nastanejo bolezni, kot so crohnova bolezen, ulcerozni kolitis, revmatoidni artritis, multipla skleroza, diabetes tipa I in desetine drugih. Praktično vsak naš organ lahko zboli za avtoimunsko boleznijo. Medicina lajša nastale težave z zdravili, ki slabijo delovanje imunskega sistema, s čimer pa se zmanjša odpornost proti okužbam.