-
MODA
Mnoge ženske pravijo, da je sestavljanje usklajene moške garderobe veliko enostavnejše. S tem se kot modna svetovalka ne strinjam popolnoma. Moška moda se prav tako spreminja, še najmanj pa velja dejstvo, da je dobro vse, kar oblečete ali sestavite.
Zato je pomembno, da izberemo oblačila, ki jih med seboj lahko kombiniramo, in naslednjo sezono le dokupujemo ali nadomestimo že ponošena. Tudi če niste modni navdušenec, je pomembno, da tisto, kar izberete, ohranja sodobnost. Na fotografijah so kombinacije za dva značilna sloga oblačenja.
Samovzdrževanje, prva pomoč in rehabilitacija
Zdravje rekreacija
Če prikazane vaje vključite v vsakdanjo rutino, se boste laže gibali. Če jih naredite pred težjimi deli in po njih, vam bodo pomagale odpravljati zakisanost in zakrčenost mišic in veziv ter pripomogle k sprostitvi ter boljšemu spancu. V primeru gibalnih omejitev zaradi poškodbe ali bolezni pa boste ob njihovi uporabi lahko veliko hitreje napredovali in samostojno uspešno opravljali vsakdanje obveznosti.
Priporočam, da vsako vajo ponovite tolikokrat, da jo lahko še naredite prijetno. Nato si privoščite odmor za sprostitev in potem vajo ponovite še enkrat.
Pri vegetarijancih večje tveganje za zlom kolka
Zdravje
Zlomi kolka močno vplivajo na kakovost zdravja starejših, so pa tudi velik zdravstveno-finančni problem. Britanski raziskovalci ugotavljajo, da uravnotežena prehrana pripomore k zmanjšanju tveganja za tovrsten zlom.
Raziskovalci Univerze v Leedsu v Veliki Britaniji so spremljali podatke iz britanske Biobanke za pojavnost zloma kolka pri 413.914 ženskah in moških z različnimi prehranskimi navadami. Razdelili so jih v štiri skupine: v prvi so bili tisti, ki so jedli meso najmanj petkrat tedensko, v drugi tisti, ki so jedli meso redkeje, v tretji tisti, ki so jedli samo ribe, in v četrti vegetarijanci.
-
Dobro počutjeseptember '23Ljudje Zdravje Oskrba Pravni nasvet Ročna dela Razvedrilo Prehrana Zgodovina Starejši Gibanje Vrt Pokojnine Kultura Medgeneracijsko Potovanja Dom Moda
Osemdesetletna bralka Veronika piše, da jo že nekaj let poleti srbi koža na obrazu, najbolj ob robu lasišča. Občuti drobno pikanje, srbenje, koža tudi peče, sicer pa ni vidnih znakov. Srbenje jo zelo moti, saj vzbuja slabo počutje in nerazpoloženje. Ne more ugotoviti, ali je vzrok hrana, sonce ali vročina. Zanima jo, ali obstaja kakšno sredstvo, ki bi ji težavo vsaj olajšalo.
Koža ljudi v zrelih letih je tanjša, počasneje se obnavlja, zato je tudi občutljivejša za vse, kar bi jo lahko dražilo. Najverjetneje so vaše težave posledica preobčutljivosti za sončne žarke, lahko tudi zaradi povečanega potenja. K težavam na robu lasišča lahko pripomore tudi nekoliko povečano delovanje žlez lojnic. Podobne težave lahko povzroči tudi uporaba premastnih negovalnih krem in mazil, tudi zaščitnih krem pred UV-žarki ali uporaba neprimernih pokrival.
Pogosti želodčni težavi, ki ju lahko lajšamo z antacidi
Dispepsija je pogosta ponavljajoča se motnja pri prebavi hrane, ki se največkrat kaže kot občutek polnosti želodca, napihnjenosti, pekoče bolečine ali zgage, pogosto te simptome spremlja tudi neprijetno spahovanje. Občasno za dispepsijo in refluksom trpi od 20 do 35 odstotkov posameznikov. Vzroki so lahko refluksna bolezen ali vnetje želodčne sluznice ali dvanajstnika, zelo redko pa je lahko vzrok dispepsije tudi rak na želodcu.
Velikokrat, predvsem pri mlajših pacientih, pa gre lahko le za funkcionalno motnjo brez dejanskega bolezenskega stanja. V dispeptične težave lahko vodi tudi okužba posameznikov z bakterijo Helycobacter pylori, kar pa še ni popolnoma dokazano, saj je okužba s to bakterijo zelo pogosta (do 30 odstotkov posameznikov) in gre mogoče za naključno povezavo. Prav tako lahko dispepsijo povzročijo nekatera zdravila, kot so nesteroidna protivnetna zdravila in acetilsalicilna kislina ter alkohol in močno začinjena hrana.
-
Z leti začne naša koža kazati bolj ali manj izrazite znake staranja. Postane tanjša, bolj suha in razpokana, ohlapnejša, manj prožna in napeta. Lahko je srbeča in se lušči, pojavijo se gube, pogostejše so pigmentne lise.
Vse to so posledice fizioloških sprememb, ki spremljajo naravni proces staranja kože. Zrela koža vsebuje manj maščob in vode, slabše je prekrvavljena in zato slabše oskrbovana s kisikom ter hranilnimi snovmi. Počasneje se obnavlja, kakovost vezivnega tkiva je manjša. Oslabljena je zaščitna bariera, ki varuje kožo pred prekomerno izgubo vode, vdorom škodljivih mikroorganizmov, alergenov in dražečih snovi. Zrela koža je zato pogosto suha in občutljiva. Naravni procesi staranja so neizbežni in jih težko upočasnimo. V veliki meri pa se lahko z zdravim načinom življenja in skrbno vsakodnevno nego izognemo prezgodnjemu staranju kože.
Kako (ne)varna je hrana v kuhinji in shrambi
ZDRAVJE
Do zastrupitve s hrano pride običajno zaradi strupov v njej, ki jih ustvarijo najrazličnejši mikroorganizmi, najpogosteje bakterije. To se zgodi takrat, ko hrane ne pripravimo pravilno, mesa dovolj ne skuhamo ali ne spečemo, ne operemo dovolj temeljito sadja in zelenjave ali pa ne poskrbimo za čistočo kuhinje in seveda svojih rok.
O zdravi pripravi hrane smo se pogovarjali z mag. Ivo Verbnik, univ. dipl. inž. živilske tehnologije, ki svetuje živilskim podjetjem, kako organizirati postopke, da bodo potrošnikom zagotovili kakovostno in varno hrano, svetuje o prehrani in izdeluje jedilnike za ustanove.
Ni prepozno za spremembe navad
Zdravje
Zdrav življenjski slog nas varuje pred kroničnimi boleznimi, kot so bolezni srca in ožilja, sladkorna bolezen tipa 2 in debelost, prav tako pa zmanjša dejavnike tveganja različnih rakavih obolenj.
Čeprav je res, da so nekatere okvare srca ali srčnih arterij lahko nepopravljive, so raziskave pokazale, da lahko z zdravo prehrano (po potrebi skupaj z zdravili) preprečimo nadaljnje okvare in celo izboljšamo delovanje srca in ožilja. Nikoli ni prepozno, da s spremembo prehrane in življenjskega sloga prispevamo k izboljšanju svojega zdravja, zatrjuje prim. Matija Cevc, dr. med., predsednik Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije. Poleg tega redna telesna aktivnost izboljšuje kognitivne in gibalne sposobnosti, kar pomembno vpliva na kakovost življenja v starosti. Z rednimi vajami za gibljivost zmanjšujemo tudi nevarnost padcev in posledično poškodb z zlomi, ki so neredko zaplet, ki lahko pospeši konec življenja.
-
Dostop do zdravstvene oskrbe
Zdravstveni inšpektorat je marca opravil nadzor v 49 ambulantah družinske medicine. Ugotovil je, da kar 78 odstotkov ambulant pacientom ne omogoča vseh zakonsko predpisanih možnosti naročanja na preglede – to je osebno v ambulanti, po telefonu, po pošti ali elektronsko. Ponekod informacije na avtomatskih telefonskih odzivnikih niso bile popolne oziroma so bile podane prehitro, da bi si jih bilo mogoče zapisati ali zapomniti. Inšpektorat je izdal več opozoril in navodil za odpravo pomanjkljivosti in napovedal ponovitev nadzora. Ukrepal je na pobudo Zagovornika načela enakosti, ki je ministrstvo za zdravje opozoril, da imajo težave pri dostopu do zdravstvene oskrbe predvsem starejši, ljudje z invalidnostmi, tisti, ki teže govorijo slovensko, in tisti z resnimi zdravstvenimi stanji, saj ne morejo, ne znajo ali ne zmorejo uporabljati novih komunikacijskih tehnologij.
Kako iskreno se sporazumevamo?
Psihologija
Veliko govorimo o pomenu ustrezne medsebojne komunikacije. Komunikacija je zelo širok pojem, saj ne moremo, da ne bi komunicirali. Že samo če tiho stojimo v sobi, polni ljudi, z njimi komuniciramo. V tem primeru ne z besedami, temveč z držo, mimiko, pogledom. Ko uporabljamo še besede, postane naše sporočanje še obsežnejše in polnejše.
Pozorni moramo postati takrat, ko se nam v pogovoru zazdi, da je sogovornik tisti, ki nas vodi, in da nimamo možnosti dajati drugačnih odgovorov kot tistih, h katerim nas je sogovornik navedel. Takšno komunikacijo lahko imenujemo manipulacija. Manipulacija je skupni izraz za psihološki vpliv na drugega, katerega skrivni namen je doseči svoje cilje, ne da se sogovornik zaveda, kaj manipulator počne. Pogosto so manipulatorji tako spretni, da jih doživljamo kot prijazne, kot tiste, ki so pozorni do nas, in so dobri sogovorniki. Medtem ko se pogovor lahko zelo hitro spremeni, če želimo uveljaviti svojo voljo in pokazati nestrinjanje. Tehnike manipulacije so različne, nekatere težko prepoznamo, ker so zavite v prijazen ton, nasmeh in večjo količino besed, ki jim težje sledimo.