-
Psihologija
Ob spremembah, s katerimi se dnevno srečujemo, vse pogosteje slišimo tudi rek, da je »sprememba naša edina stalnica«. Na načelni ravni se vsi strinjamo s tem, drži pa dejstvo, da je nekatere spremembe laže sprejeti kot katere druge.
Kot je malček navdušen nad prvimi koraki, pa se istočasno odpove tudi ugodju materinega naročja, tako otrokovo veselje ob spoznavanju novih vrstnikov v šoli s seboj prinese tudi obveznosti učenja in domačih nalog. Podobno predanost v zakonu od zrelega človeka terja opustitev uživanja vloge v samskem stanu. In ne nazadnje izguba vitalne moči v pozni odraslosti prinese prazen prostor, ki ga moramo napolniti z drugimi in drugačnimi aktivnostmi.
-
Gibanje
Najprej najlepši pozdrav z zahvalo vsem, s katerimi smo se na srečanju na Braču družili ob gibanju zjutraj in zvečer ter poskrbeli najprej za predihanost in krepitev pljuč, nato pa še za svoja telesca.
Posebna zahvala je namenjena tistim udeležencem, ki ste se opogumili in mi zastavljali vprašanja, saj z njimi bogatite naše skupne članke. Z odgovori in popravki gibanja je bil najbolj odmeven aha efekt gospe, ki je med vadbo povedala, da je kroženje z vratom delala ves čas narobe in da takoj občuti razliko. Zelo pomemben popravek telesne drže s podobnim učinkom pa je bil opravljen kar v jedilnici med čakanjem na večerjo.
Povračilo stroškov zdravstvenih storitev v tujini
V tujini se lahko z veljavno evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja izognemo neposrednemu plačilu stroškov za opravljene nujne oziroma potrebne zdravstvene storitve. Vendar to ne velja za turistične ambulante.
Evropsko kartico je mogoče brezplačno naročiti na spletni strani https://www.zzzs.si/ ali pa z SMS-sporočilom, poslanim na telefonsko številko 031 771 009, v katero vpišete kratico EUKZZ in številko svojega zdravstvenega zavarovanja (najdete jo na sprednji strani zdravstvene kartice). Ob naročilu boste po elektronski pošti prejeli tudi elektronski certifikat, ki velja največ 90 dni kot začasno nadomestno potrdilo za evropsko kartico.
Pomanjkanje tekočine lahko ogrozi zdravje
Ko je poleti vroče, marsikdo pozabi, da telo zaradi potenja potrebuje več tekočine kot v hladnejših dneh. Zato je treba še posebno otroke in starejše opozarjati, naj pijejo dovolj, sploh če se telesno aktivni.
Dehidracija pomeni izsušitev organizma zaradi pomanjkanja tekočine, zgodi pa se lahko zaradi različnih vzrokov. Ti se delijo na tiste, ki so posledica premajhnega vnosa tekočine, in tiste, ki so posledica prevelike izgube tekočine iz telesa. Vodo in elektrolite vsak dan izgubljamo z znojenjem, dihanjem, odvajanjem urina in blata. Za vzdrževanje ravnotežja vode v telesu je nujno zadostno pitje tekočine, saj že blaga izsušitev z izgubo nekaj odstotkov tekočine vpliva na naše počutje in sposobnosti. Najprimernejša pijača za odžejanje in nadomeščanje izgubljene telesne tekočine je pitna voda.
-
Otekanje nog in občutek težkih nog je neprijetna težava, ki se lahko stopnjuje od nelagodja do bolečine. Še posebej izrazite so težave z oteklimi nogami v poletnih mesecih, ko so temperature najvišje.
Vzrok za otekanje nog, gležnjev in stopal je najpogosteje zastajanje tekočine v spodnjem delu nog. Do njega pride lahko že zaradi predolgega sedenja v istem položaju in premalo gibanja, še posebej v povezavi s slabim krvnim obtokom. Črpanje krvi, limfnih in drugih tekočin iz nog je oteženo, saj morajo žile kri črpati navzgor proti srcu. Kadar mišice v nogah ter zaklopke v venah niso dovolj učinkovite, ne morejo preprečiti zastajanja krvi v nogah, kar povzroči zatekanje in občutek težkih nog. To so običajno prvi znaki venskega popuščanja, zlasti kadar obe nogi enakomerno otekata. Če bi ena noga otekala izrazito bolj, je to lahko znak globoke venske tromboze in v takšnem primeru je treba poiskati zdravniško pomoč.
-
Opozorila zobozdravnikov
Zobozdravniki paciente opozarjajo, da bo v prihodnje dostopnost do endodontskih storitev (zdravljenja koreninskih kanalov) otežena. Zdravstvena zavarovalnica jim za storitve premalo plačuje: za zdravljenje enega kanala jim povrne 105,86 evra, medtem ko so zobozdravniki izračunali, da jih samo materiali stanejo 103,15 evra, poleg tega je z letošnjim letom ukinila doplačila pacientov. Predvsem pa ne razumejo, zakaj bolniku, ki to storitev – na napotnico – opravi pri hrvaških zobozdravnikih, ZZZS povrne enak znesek, ki bi ga za stroške opravljene storitve prejel slovenski specialist endodont. Ta znesek pa je večji, kot ga prejmejo zobozdravniki na primarni ravni, in po njihovih izračunih znaša okoli 450 evrov. Zobozdravniki na primarnem nivoju zato opozarjajo, da bodo vse paciente, ki potrebujejo endodontsko zdravljenje, z napotnicami začeli pošiljati k specialistom ali pa bodo te storitve izvajali le še samoplačniško.
Marelice so zakladnica mladosti
Prehrana
Imam jih zelo rada. Ko jih začnem jesti, kar ne morem nehati. Na srečo so marelice kot nalašč za krepitev mladosti, ki ji čas že krade svežino. Za nas v zrelih letih, mar ne? Zato se kar zakopljite v košaro z marelicami in se jim prepustite ...
Dobesedni prevod latinskega imena Prunus armeniaca je armenska sliva in nakazuje na to, da marelice izvirajo iz Armenije, a je njihova prava domovina vendarle Kitajska. V naše kraje so jih zanesli Rimljani. Spadajo v družino rožnic (lat. Rosaceae) in so v sorodu z breskvami, hruškami, slivami in jabolki. Meso marelic je sočno, sladko in hkrati ravno dovolj zaznavno kiselkasto, da je prijetnega okusa.
Vzrok kolcanja je lahko tudi bolezen
Vsakdo tu in tam kolcne, če pa nas kolcanje spremlja pogosto in daljše obdobje, to ni samo zelo moteče, pač pa je lahko posledica bolezni, tudi hude. Če nam značilni »hik« nikakor ne da miru več kot 48 ur, je pametno obiskati zdravnika, ki nas bo po potrebi napotil na nadaljnje preglede.
Najpogosteje kolcajo dojenčki, saj se ob dojenju ali hranjenju po steklenički želodček raztegne, poleg tega pa običajno pogoltnejo še nekaj zraka. Velikokrat kolcajo tudi ljudje, ki uživajo veliko gaziranih pijač in alkohola. Kolcanje je posledica nenadnega hkratnega skrčenja trebušne prepone, medrebrnih in trebušnih mišic, pri čemer pride do hipnega vdora zraka v pljuča, ki mu sledi nagla zapora grla. Dogodek slišimo kot tipičen »hik«, ki nastane ob zapori grla, pojasnjuje Miha Zabret, dr. med., specialist otorinolaringolog s Klinike za otorinolaringologijo in cervikofacialno kirurgijo UKC Ljubljana.
Sprostimo se še pred počitnicami
Prihaja poletje in vsi že komaj čakamo na zasluženi počitniški oddih. Vedno pogosteje pa slišimo, da je dopust pogosto tudi priložnost za prepire z najbližjimi, nepričakovane izbruhe bolezni, poškodbe in vse tisto, čemur bi se najbolj želeli izogniti.
Med letom hitimo od zadolžitve do zadolžitve in smo pogosto napeti v pričakovanju želenega izida. Strah nas je tudi, da se dogodki ne bi odvijali po scenariju, kar bi posledično pomenilo še več dela, učenja, treninga ... Ker je napetost v našem telesu stalno prisotna, je pogosto več niti ne čutimo. Funkcioniramo in se trudimo zadostiti pričakovanjem drugih in želji, da nas bodo ugodni rezultati v službi, šoli ter na drugih področjih pripeljali do prijetnega občutka sproščenosti, izpolnjenosti in umirjenosti. Največkrat se to ne zgodi, saj se po opravljeni nalogi vedno najde še kaj, kar je treba postoriti, medtem ko se nam zadovoljitev potrebe po uspehu in učinkovitosti kar umika v prihodnost.
-
Nega in moda
Veliko vas že razmišlja o počitnicah na morju, ob jezeru ali bazenu in primernih oblačilih. Vzemite si dovolj časa zlasti za izbiro kopalk, ki vam res ustrezajo.
Spomnite se štirih učinkovitih pravil pri izbiri:
•Poiščite proizvajalca, katerega kopalke že nosite in ste z njimi zadovoljni.
•Upoštevajte značilnosti svoje postave (majhne ali močne prsi, širši boki ipd.) in jih skušajte čim bolj skriti oziroma poudariti. Pomerite različne modele, da se prepričate, kateri vam najbolj ustreza.