-
Prehrana
V kuhinji uporabljamo sok agrumov, najpogosteje limon, in tudi lupino, če je neškropljena. Čeprav je lupina dokaj trda, pa je sadež zaradi sočnosti hiter plen mikroorganizmov, zato pri višjih temperaturah kmalu začnejo plesneti.
Pogosto jih zaščitijo z zaščitnimi škropivi, da zdržijo dolgotrajno pot do kupca, a zaradi teh sredstev je lupina neužitna. Šele z res temeljitim drgnjenjem z detergentom in vročo vodo nam uspe odstraniti škropiva. Vsekakor vam svetujem, da uporabljate naravno pridelane limone. Hranite jih na hladnem, da bodo zdržale dlje. Navadno si takšne kupim na zalogo in jih hranim pri nič stopinjah. Dragocene sadeže porabim v celoti – tako lupino kot sok.
Paliativna oskrba lajša težave
Zdravje
Čeprav je paliativna oskrba od nekdaj del medicinske obravnave, o njej pogosteje govorimo zadnja leta. Večina je prepričana, da je namenjena samo umirajočim v zadnjih dneh življenja, a to še zdaleč ne drži. Začela naj bi se že po postavljeni diagnozi neozdravljive bolezni, zato lahko traja tudi leta. Namenjena je tako bolnikom kot tudi njihovim bližnjim.
Paliativna oskrba je vsaka oskrba bolnika z napredovalo kronično neozdravljivo boleznijo in ni namenjena samo bolnikom z rakom, čeprav se je najprej razvila v onkologiji, pojasnjuje Jana Pahole, dr. med., specialistka internistične onkologije. »Rakava bolezen ima relativno predvidljiv potek, sploh ko postane razsejana. Vendar je paliativna oskrba namenjena tudi bolnikom, ki imajo druge kronične bolezni, na primer srčno popuščanje, kronično obstruktivno pljučno bolezen (KOPB), kronično ledvično odpoved, demenco in podobno.«
Zvišana raven holesterola povečuje tveganje
Holesterol je voskasta snov, podobna maščobi. Je v vsaki telesni celici, saj je sestavni del vseh celičnih membran. V človeškem telesu je nepogrešljiv, težave pa nastanejo, kadar ga je preveč.
Zvišana raven holesterola v krvi je nevarna, ker je pomemben vzrok srčno-žilnih bolezni. V razvitem svetu in tudi pri nas je daleč najpogostejši vzrok zanje ateroskleroza (kopičenje holesterola v žilni steni). Maščobe v krvi so holesterol in trigliceridi. Kadar je koncentracija krvnih maščob povečana, govorimo o hiperlipidemiji. Raven holesterola v krvi odražata predvsem dve vrsti lipoproteinov: LDL – lipoproteini majhne gostote in HDL – lipoproteini velike gostote.
Kako si pomagamo pri otekanju nog?
Otekanje nog je pogosta težava pri starejših, zlasti pa se z njo srečujemo v poletni vročini. Vzroki so lahko različni – lahko so prvi resnejši znak venskega popuščanja, velikokrat pa so tudi posledica preveč sedenja in premalo gibanja.
Težave z venami je treba pravočasno prepoznati, da preprečimo nastanek kroničnih težav. Zlasti ob koncu dneva se v nogah ustvari tlak zaradi zastale krvi, ki se zaradi venskega popuščanja ne more optimalno prečrpati navzgor proti srcu. Kako si lahko pomagamo? Eden od prvih, a učinkovitih ukrepov je dvigovanje nog. Če zatekajo stopala in gležnji, dvignjene noge (čim višje, vsekakor pa višje od srca) hitro prinesejo olajšanje. Najbolje je, če je to mogoče storiti trikrat ali štirikrat na dan, vsakič za približno pol ure.
-
Psihologija
Ljudje smo navajeni, da živimo v skupnosti. Tako je vedno bilo in verjetno vedno bo. Ob tem se moramo zavedati, da bodo drugi imeli tak odnos do nas, kot ga imamo sami do sebe.
Poskusi znanstvenikov v prejšnjem stoletju so dokazali, da mladiči sesalcev, kamor biološko gledano spada tudi človek, ne morejo preživeti brez telesnega stika z materjo oziroma odraslim sesalcem. Poskusi z živalmi nikakor niso bili humani in dopustni za etične standarde, so pa dokazali naslednje: ko so se morali opičji mladiči odločiti med maketo »mame«, ki je bila puhasta in mehka in jim je nudila simulacijo toplega naročja, in maketo »mame«, ki je bila žičnata, hladna, vendar je imela stekleničko s cucljem, v kateri je bila hrana zanje, so...
-
Rekreacija
So ljudje, ki pred kakršnim koli delom namensko naredijo nekaj telesnih vaj, saj so ugotovili, da jim gre nato vse veliko laže od rok. Poskusite tudi vi in upoštevajte vrstni red izbranih vaj.
V člankih v vseh letih, ki se jih je nabralo že za poldrugo desetletje, nismo spregovorili o vrstnem redu izvajanja vaj. Pri tem pa vedno upoštevamo tri pravila: od lažjega k težjemu, od zmernega in bolj dinamičnega (uvodna hoja, tek in enostavne vaje za razgibavanje) k bolj statičnemu (ravnotežje in moč) ter od zelo zbranega in pozornega k bolj sproščenemu. Ta pravila so univerzalna in v praksi dajejo najboljše rezultate. Naprednejši rekreativci jih boste zmogli z lahkoto prepoznati in uveljavljati v lastnih rekreativnih izbirah.
-
Zdravje Vprašajte dermatologinjo
Gospa Irena sprašuje, kako se znebiti prhljaja. Imata ga njena vnukinja, najstnica, ki si pogosto umiva lase in uporablja tudi suhi šampon, in mož, ki ima precej mastne lase in se mu lasišče lušči v manjših in večjih luskah. Uporablja različne šampone proti prhljaju, ki so včasih učinkoviti, včasih ne.
Prhljaj ali strokovno Pityriasis simplex capitis je pogosta težava. Ločimo dve obliki.
Suhi prhljaj se pojavlja v obliki drobnih lusk, lasišče je suho, lasje krhki, tudi koža telesa je običajno zelo suha in srbeča. Pogosto spremlja atopični dermatitis. Potrebna sta dobra hidracija telesa s pitjem zadostne količine tekočin in nanašanje krem in losjonov za suho kožo, ki obnovijo zaščitno plast v povrhnjici. Vsebujejo ceramide in druge kakovostne maščobe z maščobnimi kislinami omega-3 in omega-6 ter naravne vlažilce kože, ki so prisotni v koži in vežejo vodo iz okolja, na primer hialuronsko kislino, ureo ali sečnino. Svetujemo tudi uporabo olj za prhanje in šampona za suho lasišče, ki poleg ustreznih vlažilcev vsebuje tudi cinkov pirition. Priporočljivo je pranje las le enkrat do dvakrat tedensko.
-
Zdravje
Ali se obetajo enostavnejši testi za ugotavljanje raka na debelem črevesu od kolonoskopije? Ali moramo pri pojavu bolečin v križu počivati?
Ameriški vladni urad za prehrano in zdravila (FDA) utegne kmalu odobriti krvni test biomarkerja za raka na debelem črevesju, ki bo nadomestil sedanjo kolonoskopijo, ki je za paciente dokaj neprijetna. Farmacevtsko podjetje Guardant Health je pred kratkim sporočilo, da so dokončali prijavo tega testa na FDA, ki velja v svetovnem merilu za najstrožjo ustanovo za odobritve novih diagnostičnih metod in zdravil.
Ali res potrebujemo prehranska dopolnila?
Prehrana
V trgovinah in lekarnah najdemo številne pripravke, označene kot prehranska dopolnila, pa to v resnici sploh niso, opozarjajo v Društvu za zdravje srca in ožilja Slovenije. Predvsem pa to niso zdravila, zato njihova uporaba ni namenjena preprečevanju bolezni, zdravljenju ali izboljševanju fizioloških funkcij.
V uravnoteženi prehrani, ki je prilagojena potrebam posameznika, je uporaba prehranskih dopolnil povsem nepotrebna, a tudi tvegana, saj raziskave kažejo, da pogosto vsebujejo še druge sestavine dvomljivega izvora in učinka, opozarja izr. prof. Nada Rotovnik Kozjek, vodja enote za klinično prehrano na Onkološkem inštitutu v Ljubljani. Potrebujejo jih le posamezniki, ki iz kakršnega koli razloga z običajno prehrano ne zadostijo potrebam organizma (različne bolezni, diete …).
Nad težave z mehurjem z naravo
Vnetje mehurja je eno najbolj razširjenih bolezenskih stanj med ženskami, s katerim se vsaj enkrat v življenju sreča kar vsaka druga ženska. Zaradi relativno kratke sečnice so ženske veliko bolj dovzetne za okužbo sečil in zbolevajo kar 30-krat pogosteje kot moški. Ponavljajoča se vnetja mehurja so še posebej pogosta pri ženskah v rodni dobi, a se pojavljajo tudi v menopavzi, ker lahko pomanjkanje estrogena vodi v tanjšanje sluznice sečnice in mehurja.
Vsaka ženska si bo vnetje mehurja zagotovo zapomnila zaradi silno neprijetnih simptomov, ki močno vplivajo na kakovost življenja. To so močna in pogosta nuja po uriniranju, pekoč in boleč občutek med uriniranjem, neobičajno pogosta potreba po odvajanju zelo majhnih količin seča, bolečine v spodnjem delu trebuha, moten seč z močnim neprijetnim vonjem, nezmožnost uriniranja in pogosto tudi bolečina v medenici.