-
Rekreacija
Sprehodi in delo zunaj so, vsaj kar zadeva gibanje v sodobnem življenjskem ritmu, premalo za človeški organizem. To velja za vsa življenjska obdobja. Današnji način življenja prinaša potrebo po dodatnem gibanju, ki ohranja telo vitalnejše. Še posebej se to pozna na hrbtenici in sklepih. Prikazane vaje s palico vzdržujejo in nadgrajujejo vitalnost.
Vaje za ogrevanje med hojo ali kar tako so, kot radi rečemo, vredne zlata. Razmišljajte v smeri, da so vaje s palico lahko tudi edina vadba, ki je primerna tako za ogrevanje, krepitev kot tudi za sproščanje. Čisto enake vaje lahko naredite na različne načine in različno hitro, učinki na telo so prav tako občutno različni. Najprej vadite po ustaljenem načinu ogrevanja s ponavljanji, nato kar se da počasi in ob koncu še lagodno za sprostitev.
Vitamin D in telesna dejavnost ohranjata zdrave možgane
Zdravje
Številni raziskovalci po svetu skušajo ugotoviti, kateri so dejavniki, ki pri mnogih starejših sprožijo zmanjševanje možganskih funkcij in pojav demence. Oba prispevka sta rezultata prospektivnih raziskav, to je tistih raziskav, pri katerih dalj časa spremljajo večjo skupino ljudi, kar dviguje vrednost njihovih ugotovitev.
Raziskovalci Univerze v Calgaryju so ugotovili, da utegne postati dopolnilna terapija z vitaminom D del strategije preprečevanja pojavljanja demence, sploh če se začne zgodaj, še preden se pojavijo prvi znaki upada možganskih funkcij. V študiji so spremljali 12.388 državljanov ZDA, ki so imeli normalne možganske funkcije ali blage motnje. Njihova povprečna starost je bila 71 let. 4637 sodelujočih v raziskavi (37 odstotkov) je jemalo vitamin D, 7751 pa ne.
Pomagajo ohranjati naše zdravje
Probiotiki so zdravju prijazne bakterije, ki nam pomagajo ohranjati splošno zdravje in dobro počutje. Žive kulture teh bakterij v obliki fermentirane hrane so uporabljali že naši predniki, ker so vedeli, da pomagajo pri preprečevanju in zdravljenju številnih bolezni.
Beseda probiotik izvira iz grških besed pro bios, kar pomeni za življenje. Številna znanstvena odkritja dokazujejo njihove blagodejne učinke na celotno telo. V našem prebavnem traktu živi več kot 1000 različnih vrst bakterij, ki nam pomagajo razgraditi hrano in absorbirati hranila. Antibiotiki so namenjeni uničevanju škodljivih, a žal tudi koristnih bakterij, kar načne zdravo črevesno floro, ki nam pomaga prebavljati. Zdravniki zato ob jemanju antibiotikov pogosto predpišejo jemanje probiotikov, da se v prebavnem traktu ponovno naselijo...
V oljčnih listih se skriva velik naravni zaklad zdravja
Zdravje
Čeprav se raziskovalci že vse od druge polovice 19. stoletja intenzivno ukvarjajo z raziskovanjem zdravilnih učinkov oljčnih listov, so v Sloveniji žal še vedno premalo cenjeni. Po podatkih avstralskih univerz vsebujejo kar 30-krat več antioksidantov kot zelo kakovostno hladno stiskano oljčno olje, zatrjuje Polonca Andrejčič Mušič, ki v svojem tretjem življenjskem obdobju neizmerno uživa v odkrivanju bogate zeliščne zakladnice in izdelovanju naravnih pripravkov.
Ne glede na to, da se je Polonca kot diplomirana gradbenica z doktoratom iz urbanizma vse življenje posvečala izrazito tehničnemu poklicu, je njeno profesionalno pot močno zaznamovalo tudi sobivanje z naravo. Avtorici knjige z naslovom Mediteranska zelišča se zdi nerazumljivo, da pri nas ponujajo tudi izvlečke iz oljčnih listov, ki so k nam pripotovali iz daljne Azije, Avstralije ali Amerike, medtem ko jih po obrezovanju večinoma sežigamo. Namesto tega predlaga, da tovrstne domače sveže narejene izdelke, ki ne vsebujejo konzervansov ali kakršnih koli drugih škodljivih umetnih dodatkov, pripravimo sami ali pa jih poiščemo pri lokalnem zeliščarju.
-
Prehrana
Za praznike rada pokukam v stare knjige in pobrskam po zanimivih receptih in najdem jedi, ki jih skoraj ni več videti na naših mizah.
Tokrat sem našla starodavno sladico iz goriške regije, menda izvira iz Goriških brd. Gre za preprosto jed iz starega kruha, kjer se prepletata sladek in aromatičen okus rozin in lupinic agrumov ter slan okus pancete ali šunke, kombinacija, ki je prebivalcem teh krajev nadvse ljuba. Jed je poznana pod imenom fuje ali fulje, najbolj znana je z belim pšeničnim kruhom, pripravili pa so jo tudi iz koruznega kruha, kadar je tako naneslo.
Skrb za lastno dobro je gradnik varnosti
Psihologija
Čas epidemije in podobnih dogodkov, ki globalno pretresajo človeštvo (vojne, naravne katastrofe, ekonomske, gospodarske in zdravstvene krize ipd.), v veliki meri zamajejo občutek varnosti pri ljudeh. Starejši ljudje, ki so preživeli različne vojne ali so jih doživljali prek pripovedovanj svojih bližnjih, imajo večkrat privarčevano določeno vsoto denarja za »hude čase«. Ta zlata rezerva je lahko tudi katera druga stvar, ki ima vrednost, na primer nepremičnina, denar, vrednostni papirji, delnice, zlato …
-
Moda
Že lani ste verjetno v trgovinah opazili širša in daljša krila. Lahko so iz bombaža, lanu, viskoze ali poliestra, ki obdrži obliko pliseja. V toplejših dneh tako krilo prijetno nadomesti hlače. Treba pa je obvladati nekaj trikov, kako ga prilagoditi določenemu tipu in višini postave.
Krilo A-kroja (1)
• Ker je nabrano v pasu, je precej zahtevno za nošenje, saj hitro ustvari videz širine in teže. Priporočam ga višjim in vitkejšim postavam.
• Če se modelu nikakor ne morete odpovedati, naj bo krilo v temnejšem odtenku kot zgornji del, pri tem triku pomaga tudi vzorec. Če želite navidezno zvišati višino postave, naj bo krilo nekoliko krajše od midi dolžine.
-
Zdravje
Zdravnica Mateja Lisjak, specialistka dermatologije, odgovarja na vaša vprašanja o kožnih težavah.
Rjave lise
Bralka Marija piše, da so se možu po prihodu iz toplic pojavile rjave lise po hrbtu z drobnimi luskami, ki ga srbijo. Ali si lahko kako pomaga sam?
Rjave lise se pogosto pojavijo po obisku bazena ali savne. Pojavijo se tudi pri povečanem potenju in izmenjavanju oblek z drugimi ljudmi ter po padcu splošne odpornosti.
Našo kožo naseljujejo številni mikrobi, ki so neškodljivi, dokler se v zanje ugodnih pogojih prekomerno ne razmnožijo in povzročijo vnetja. Vašemu možu povzroča težave glivica Pityriasis versicolor, ki običajno na gosto poseljuje kožo tam, kjer je veliko lojnic. Namnožitev glivic povzroči vnetje, ki se kaže v obliki rjavkastih lis, ki se drobno luščijo in srbijo. Največ se jih pojavi na zgornjem delu hrbta, vratu in nadlahteh. Večinoma je bolezen pogostejša pri moških, ki imajo lahko lise tudi na sprednji strani prsnega koša.
Ukrotimo hormonsko neravnovesje
Prehrana
V življenju je več obdobij, v katerih se tako moški kot ženske srečamo z neravnovesjem hormonov. Ženske imamo neravnovesja na primer pri menstruacijah, nosečnosti, rojevanju otrok, tudi v srednjih letih v menopavzi. Moški so nekoliko na boljšem, a v srednjih letih tudi njih ujame andropavza. Simptomi so precej podobni ženski menopavzi, zlasti občutek nemoči.
Hormonske spremembe pri ženskah v srednjih letih se pogosto kažejo kot povišana vrednost hormona (folitropin, FSH), ki je pravzaprav poskus, da bi hormon spodbudil zorenje foliklov v jajčnikih in sprostil jajčece. A po 40. letu jajčeca dozorevajo neredno, kar moti ritem in trajanje menstruacij. To se ne zgodi nenadoma, marveč lahko prehod, menopavza, traja več let in v tem času je ženska lahko tudi še plodna.
-
Prehrana
Proso je žito brez glutena. Nekdaj so ga naši predniki veliko jedli, saj si bolj cenjenih žit niso mogli privoščiti. Danes je bolj redkost na naših mizah, poznavalci ga navadno uporabljamo kot kašo ali moko, zelo redko naletimo na napihnjeno proseno kašo, ki je imenitna za zajtrk z jogurtom.
Vsebuje pestro izbiro vitaminov skupine B, visok delež vlaknin in izjemno zanimivo zbirko mineralov, med katerimi izstopa silicij. Ta je pomemben pri vgrajevanju mineralov v kosti, zlasti v otroštvu, ko se kostnina še gradi, v starosti pa za obnovo in ohranjanje kostnih struktur. Ob zadostnem vnosu beljakovin spodbuja tudi tvorbo kolagena, vendar ne gre računati na uspeh že po enem obroku s prosom. Prav tako veže nase vodo, kar pripomore k napeti koži in zdravim lasem. Znaki pomanjkanja silicija so krhki nohti, cepljenje las, težave s kožo, dolgotrajna in pogosta obolenja, hitro staranje kože, starikav videz, gube. Silicij najdemo tudi v ovojnicah drugih žit (ješprenj) in zelenjavi (topinambur), vendar ga najlaže in najhitreje dobimo dovolj ravno s prosom.