-
Vprašljive posledice uporabe elektronskih cigaret
Strokovnjaki opozarjajo, da elektronske cigarete niso pripomoček za opuščanje kajenja. Konkretnih študij še ni, saj bi morale trajati nekaj let, vendar pa so skrb vzbujajoče že pomanjkljive informacije o sestavinah novodobnih tobačnih izdelkov. Zdravniki so prepričani, da kajenje elektronskih cigaret in ogrevanih tobačnih izdelkov povzroča bolezni pljuč, pljučnega raka in kardiovaskularne bolezni. Opažajo namreč poškodbe pljuč, za katere je značilna kombinacija simptomov dihal (bolečina v prsih, kašelj), prebavil (bruhanje, bolečina v trebuhu,...
Zdravo črevesje – zdrav človek
Prehrana
Črevesje (lat. intestinum) je tretji del prebavnega trakta od želodca do zadnjične odprtine. V njem se prebavljajo snovi v hrani, ki jih v primerjavi s kislim okoljem želodca kemično razgrajujejo baze. V osnovi ga delimo na tanko in debelo črevo, vsako ima svoje naloge. Ne pozabimo: dobra prebava je odvisna od dobre prehrane.
Pri odraslem človeku je črevesje dolgo od 6,5 do osem metrov, a ima zaradi resic zelo veliko prebavno površino, kar okrog 300 kvadratnih metrov. Dolžina črevesja kaže, da je človek vsejed, saj se živalske beljakovine razmeroma hitro prebavijo v želodcu, medtem ko se v črevesju prebavlja predvsem rastlinska hrana, in to dalj časa. V črevesju je alkalno, bazično okolje. Bazično okolje nastane in se vzdržuje s pomočjo trebušne slinavke, ki v začetni del tankega črevesa, tj. v dvanajstnik, izloča točno določene količine bazičnih bikarbonatnih ionov, da ti nevtralizirajo kislino in kisle ostanke iz želodca. Prevladujoči bazični ioni poskrbijo, da je v dvanajstniku in potem v vsem črevesju bazično okolje.
-
Zdravje
V Sloveniji se zaradi Parkinsonove bolezni zdravi okoli 10.000 ljudi, najmanj deset odstotkov pa je takih, ki še nimajo diagnoze. Zaradi staranja prebivalstva lahko v prihodnje pričakujemo vse večji delež bolnikov, saj v svetu to bolezen ocenjujejo kot najhitreje rastoče nevrološko obolenje.
Parkinsonova bolezen močno vpliva na kakovost življenja bolnika in njegovih bližnjih. Prvim simptomom, kot so motnje spanja in razpoloženja, se sčasoma pridružijo težave z gibanjem, kot so tresavica, počasnost gibov in okorelost, ter nemotorične težave, na primer zaprtje, motnje voha. Z leti se težave stopnjujejo in pojavljajo se nove: motnje ravnotežja, zastoji pri hoji, težave z govorom in požiranjem.
-
Zdravje
»Ljudje, zlasti starejši, imajo pogosto težave s kolki in koleni zaradi artroze, kot rečemo degenerativnim spremembam sklepov. Gre za obrabo sklepnega hrustanca, ko ta postopno izginja, robovi sklepnih površin se razoblikujejo – nastajajo nekakšni kostni izrastki (osteofiti), pride tudi do osteoskleroze (zgostitve kosti),« začne mag. Alenka Höfferle Felc, dr. med., specialistka fizikalne in rehabilitacijske medicine, in doda, da poškodbe še pospešijo degenerativne spremembe; v takih primerih pride do artroze precej prej, ne šele v poznejših letih.
-
Prehrana
Jetra niso romantična kot srce ali skrivnostna kot možgani, so pa enkratna in izredno močna žleza, ki sodeluje pri prebavi v tankem črevesu in pri presnovi v celicah. So brez živcev, zato nas ne bolijo in ne zaznamo bolezni jeter, dokler te niso že napredovale. Je pa res, da se jetra lahko povsem obnovijo, naravno regenerirajo, tudi če je ostala samo četrtina nepoškodovanega tkiva.
Jetra so pravcati kemijski laboratorij telesa, saj opravljajo več kot 60 odstotkov vseh prebavnih nalog ali več kot 500 funkcij. Najpomembnejše naloge so vsekakor razgradnja toksinov in čiščenje krvi ter skrb za presnovo hranil v telesno energijo. V jetrih se shranjuje glukoza v obliki glikogena kot vira energije za telesne celice. V jetrih nastane polovica holesterola, drugo pridobimo s hrano. Toda kar štiri petine holesterola, ki nastane v jetrih, telo uporabi za nastanek žolča v žolčniku. Ta je nujen pri prebavi maščob.
Z redno masažo do boljšega zdravja in počutja
Masaža telesa je oblika terapevtskega dotika, ki zelo pozitivno vpliva na telesno in duševno dobro počutje ter zdravje. Če pri tem uporabimo ustrezno terapevtsko kremo ali olje, je učinek še boljši.
Eden pomembnejših načinov, kako poskrbimo zase in za svoje telo, je redna masaža. Dobro je, če postane del naše redne rutine, saj ima veliko koristnih učinkov. Masaža je odličen način za zmanjšanje stresa in tesnobe. Spodbuja sproščanje endorfinov, ki so naravno sredstvo proti bolečinam in hkrati dvigajo razpoloženje, obenem pa znižuje raven kortizola, ki je povezan s stresom. Če se zaradi stresa počutimo izčrpane in preobremenjene, nas sprostitvena masaža umiri in prežene tesnobo. Bolečine v vratu, ki so posledica napetih mišic in sedenja, lahko učinkovito preženemo z masažo, ki spodbuja krvni obtok in sprošča napetost v mišicah. Z njo se tudi uspešno borimo proti okorelosti in bolečinam v mišicah in sklepih. Pomaga pri nespečnosti in motnjah spanja, ki negativno vplivajo na splošno zdravje in dobro počutje.
Vsestranski pomen prebiotikov za krepitev zdravja
Leta 1995 sta Glenn Gibson in Marcel Roberfroid prva opredelila pojem prebiotiki. Gre za pojmovanje prebiotikov v širšem smislu, po katerem mednje uvrščamo vse užite snovi, ki pripomorejo k ustvarjanju ustreznih življenjskih pogojev za koristne črevesne bakterije. V tem smislu spada med prebiotike tudi sirotka, ki sicer ni hrana za koristne bakterije, a vsebuje mlečno kislino, ki jim godi.
V ožjem smislu so prebiotiki hrana za koristne mikroorganizme. To so neprebavljivi kompleksni ogljikovi hidrati, predvsem fruktooligosaharidi in galaktooligosaharidi. Gre za sestavine vlaknin. Z vlakninami so bogate stročnice, živila iz integralnih žitaric ter zelenjava in sadje. Svetovna zdravstvena organizacija priporoča v prehrani vsaj 400 g zelenjave in sadja na dan, a ju večinoma užijemo manj. Premalo pojemo tudi polnovrednih žit in tudi stročnic. Po uradnih priporočilih naj bi odrasli zaužili od 25 do 38 g vlaknin na dan. Povprečen odrasel prebivalec ZDA jih zaužije le 3,5 g, torej približno desetkrat premalo. Če nam jih s hrano ne uspe pridobiti dovolj, jo je smiselno dopolniti s prebiotičnimi prehranskimi dopolnili, kot so inulin, oligofruktoza, arabinogalaktan ipd.
Ledvična bolezen pospešuje staranje
Zdravje
Srce in ledvice so zelo povezani in odvisni drug od drugega, na kar (pre)pogosto pozabimo. Slabše ko delujejo ledvice, hitreje se telo stara. Pravzaprav slabo delovanje ledvic vpliva na zdravje vsega telesa, še posebej pa na srce in žile.
Z nezdravim načinom življenja, pri tem mislimo zlasti na premalo gibanja, preobilno prehranjevanje in hitenje od ene obveznosti k drugi, ledvice močno obremenjujemo, pogosto opozarjajo tako kardiologi kot nefrologi. Vedeti moramo, da so ledvice naš čistilni stroj, saj s sečem iz telesa odstranjujejo odpadne snovi in odvečno tekočino. Vsak dan prečistijo (filtrirajo) do 180 litrov krvi, uravnavajo ravnovesje vode in elektrolitov (na primer natrija in kalija), vzdržujejo ustrezno kislo-bazično ravnovesje krvi, uravnavajo število rdečih krvnih...
Zapleti pri pljučnici lahko ogrozijo življenje
Zdravje
Pljučnica je dokaj pogost vzrok smrti pri nas, zlasti med starejšimi ljudmi. Najpogostejši povzročitelj pljučnice je pnevmokok (Streptococcus pneumoniae), ki povzroča tudi meningitis, bakterimijo (vdor bakterij v kri), vnetje obnosnih votlin in vnetje srednjega ušesa, kar je pogosto pri otrocih.
S pravilnim ozaveščanjem bi lahko marsikatero okužbo, predvsem pa zaplete preprečili ali vsaj omilili, je prepričana dr. Tatjana Lejko Zupanc, predstojnica Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana. Starejši od 65 let in kronični bolniki, ki jih okužba najbolj ogroža, imajo možnost brezplačnega cepljenja proti pnevmokoknim okužbam.
-
Ne nasedajte prevarantom!
Pri Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) opažajo, da sta se močno povečala oglaševanje in prodaja različnih pripomočkov ali živil, ki jim prodajalci pripisujejo lažne zdravilne ali medicinske učinke. Vse pogosteje na domove starejših prihajajo osebe, ki ponujajo merjenje krvnega tlaka, krvnega sladkorja, holesterola, gleženjskega indeksa in drugih kazalnikov zdravja ali jih po telefonu vabijo na preventivne zdravstvene preglede. Nikar jim ne nasedajte, te osebe nimajo nobene povezave z zdravstvom, so le akviziterji, ki bi vam radi prodali...