Inkontinenca pri moških ni posledica staranja
Inkontinenca prizadene približno dvakrat manj moških kot žensk, a še zdaleč ni redka, čeprav o njej manj govorimo. Pogostejša je pri starejših moških, ne gre za logično posledico staranja, pač pa je največkrat povezana s povečanjem prostate in težav, ki jih to prinaša.
Stresna inkontinenca je najpogosteje posledica kirurških posegov v urogenitalnem predelu (na primer odstranitev prostate, operacija sečnega mehurja), pri katerih pride do poškodbe živcev ali mišic okoli sečnice, spodnji del mehurja pa nima več zadostne podpore. Zadrževanje urina je odvisno le še od zapiralke sečnice, ki je včasih prešibka, da bi zadržala urin v stresni situaciji, ko se pritisk v trebušni votlini poveča – pri dvigovanju težjih bremen, smejanju, teku … Stresna inkontinenca se pojavi pri vsakem tretjem operiranem moškem v prvih šestih mesecih po operaciji prostate, po enem letu pa je inkontinenten še približno vsak šesti moški.
Na stranišče tudi 30-krat na dan
Za kronično vnetno črevesno bolezen (KVČB) je značilno vnetje črevesja oziroma celotne prebavne cevi. Nepoučeni pogosto zamahnejo z roko, češ da samo zaradi pogoste uporabe stranišča pa to res ne more biti kaj hujšega. A ta imunsko pogojena bolezen je še vse kaj drugega kot njen zunanji obraz, saj brez zdravljenja vodi v hude zaplete.
KVČB je skupno ime za dve bolezni: ulcerozni kolitis (vnetje vrhnje plasti debelega črevesa) in crohnovo bolezen, pri kateri lahko vnetje zajame kateri koli del prebavne cevi od ust do zadnjika in vse plasti črevesne stene, mezenterij (del potrebušnice, s katerim je črevesje pripeto na trebušno steno) in bezgavke ob črevesu. Za bolezen so značilni zagoni (poslabšanja) vnetja in različno dolga obdobja remisije (umiritve, zatišja). Kljub zdravljenju – na voljo so štiri skupine zdravil in operacija – je ni mogoče popolnoma odpraviti in obolelega spremlja do konca življenja. Prizadene oba spola, v svetu jo ima pet milijonov ljudi, v Sloveniji približno 7500. Razvije se lahko v vseh življenjskih obdobjih, največkrat pa pri mlajših odraslih, tj. med 15. in 35. letom, vse pogosteje pa tudi pri otrocih.
-
Znana pričevanja dokazujejo, da je v času stiske najpomembnejše obdržati odprto in zdravo srce ter imeti krepko telo in duha. To je tudi vodilo predstavitve današnjih vaj, ki so na videz običajne in enostavne. Kdor jih bo izvajal natančno po opisu in predano, se bo kmalu prepričal, da je naslov popolnoma ustrezen.
Ker poznate že veliko vaj za ogrevanje, je dovolj, da vas opomnim na nujnost rednih dnevnih sprehodov. Najpomembnejše je, da hodite tako hitro, da vsaj nekaj minut zavestno čutite, kako intenzivneje ste pognali kri po žilah in poglobili dihanje. Kdor začne tako hoditi in obenem spremljati reakcije svojega telesa, ta hitro ugotovi, da se med takim sprehodom ne more pogovarjati. Dolžino sprehoda naj si določi vsak sam glede na trenutne zmožnosti. Med postanki je koristno zaokrožiti z vsemi sklepi. Najprej krožite z zapestji in nadaljujte vse do ramen, nato od gležnja do kolkov ter zaokrožite z boki. Med hojo in med izvedbo vaj se trudite, da dihate izključno samo skozi nos.
-
Mesec maj je po starem poimenovanju veliki traven, ki se do zdaj še ni izneveril imenu – kljub nekaj mrzlim dnevom. In tako se veselimo nove mlade zelenjave, ki jo znamo koristno uporabiti. Le še nasvet: mlado zelenje čim manj in čim manjkrat kuhajte ali pecite, saj vsebuje številne minerale in vitamine.
Ribji burgerji z mlado špinačo
Za 4 osebe potrebujemo:
600 g pustega ribjega mesa brez kosti in kože (file osliča, postrvi, lososa, tune …)
krepko pest listov mlade špinače
sol, poper
manjšo neškropljeno limono
-
V teh dneh nas z vseh strani bombardirajo s slabimi informacijami o žrtvah, epidemiji, ki bo imela hude posledice ne samo za zdravje ljudi, ampak tudi za gospodarstvo, revščino, nepredvidljivost cen v vseh gospodarskih panogah, o posledicah dela na daljavo za službe in šole … Pa še ne moremo se oddahniti, saj smo omejeni ne samo prostorsko, temveč tudi komunikacijsko, predvsem pa čustveno, primanjkuje nam objema, dotika in pristnega stiska roke … Da, v teh dneh je kar težko ostati pozitiven in ne razmišljati o črnih scenarijih in tem, kako težko je živeti v negotovosti!
-
Prav gotovo se v vaši garderobni omari skrivajo bela bluza ali srajca (lahko je seveda kakšen drug odtenek) ter različni tanjši šali oziroma rute. Z različnimi načini zavezovanja lahko še tako enostavno oblačilo spremenite v nekaj posebnega – tako za vsak dan kot tudi za kakšno posebno priložnost.
Izberite tanjši, ožji šal ali ruto iz tkanine, ki lepo pade in ne drsi. Morda boste potrebovali kakšno vajo več, da boste postali spretnejši pri zavezovanju. Svetujem vam, da preizkusite različne tkanine, in morda vam uspe nekaj povsem drugačnega. Bodite pozorni pri izbiri barve, saj je še kako pomembno, da vam pristaja.
-
V zadnjih desetletjih je nekaj raziskav nakazalo, da vsesplošno pomanjkanje vitamina D med prebivalstvom ne vpliva slabo le na zdravje okostja, ampak morda tudi na razvoj številnih bolezni – med drugim srčno-žilnih bolezni, sladkorne bolezni, avtoimunskih bolezni, raka in bolezni kože.
Največ vitamina D (Vitamin D3 ali holekalciferol) nastaja v koži pod vplivom sončnih žarkov. Na območju Slovenije lahko v koži »vitamin sonca« učinkovito nastaja le od začetka aprila do konca septembra. Vitaminski presežek sicer shranimo (v maščobah) za zimo, a njegova lanska zaloga je zdaj gotovo že skopnela.
Kaj se bomo naučili od pandemije covida-19?
Pandemija bolezni covid-19 vsak dan bolj razgalja stanje zdravstvenih sistemov v evropskih državah, kaže pa tudi rezultate (ne)sodelovanja med zdravstvenimi strokovnjaki in politiki, ki odločajo, in njihov odnos do prebivalstva. Kaj smo se naučili do zdaj?
Kitajska je obvestila razviti svet o nevarni epidemiji že 1. januarja 2020. Strokovna javnost v Evropi se ni odzvala. Opozorila Kitajcev, da gre za smrtno nevarno bolezen, niso zalegla. Tu so zatajile skoraj vse nacionalne epidemiološke službe. Prvega bolnika so dobili v Italiji in Nemčiji že konec januarja iz Kitajske. Natančni Nemci so ga odkrili in primerno izolirali, Italijani so ga spregledali. Množični turizem je epidemijam odprl pot. Evropski epidemiologi so pozabili na počitnice in smučarje.
Tesnobo preganjamo (tudi) s hrano
Ljudje smo družabna bitja, druženje nam prinaša radost in nas osebnostno izpopolnjuje. Osamitev pa nas peha v strah, negotovost in tesnobo, depresijo in paniko ... Naj ne zveni pretirano, če rečem, da si lahko pomagamo s hrano. Pa ne le s sladkimi jedmi, ampak tudi s koruznimi in mlečnimi izdelki, beljakovinami, vitamini ...
Vzroki za tesnobna stanja so po navadi individualni. Znanstveniki so prepričani, da so med bolj razširjenimi vzroki za tesnobo kofein v kavi, tein v čajih, psihotropne snovi v umetnih gaziranih pijačah in alkohol. Pri normalnem uživanju večina nima nikakršnih težav. Nasprotno, kofein v kavi ima pozitivne in zdravilne učinke, enako kozarec vina. Toda mera za uživanje je odvisna od vsakega posameznika, zato pri nekaterih že pet ali šest kav na dan ali kozarec vina sproži znake tesnobe.
Opazovanje in prepoznavanje bolezenskih sprememb
Vsak človek se opazuje in zaznava spremembe, ki nakazujejo slabšanje zdravja ali počutja. Prav tako mora biti negovalec pozoren na počutje osebe, ki jo neguje, in spremenjene vrednosti vitalnih znakov. Natančno opazovanje počutja in merjenje vitalnih znakov omogočata pravočasno prepoznavanje bolezenskih sprememb ter hitro in pravilno ukrepanje.
Vitalni znaki so osnovne življenjske funkcije, ki so pomembne za delovanje, življenje in obstajanje organizma. Z merjenjem vitalnih znakov ugotovimo delovanje organov in organskih sistemov. Merimo in opazujemo dihanje, srčni utrip (pulz), krvni tlak, telesno temperaturo. Pozorni smo tudi na prisotnost bolečine ter splošno počutje.