-
Zdravje kratke
V lekarnah so zagotovljene varnost, kakovost in sledljivost zdravil, zato farmacevti odsvetujejo njihov nakup zunaj uradne dobavne verige. Zlasti pri nakupih na spletu je treba biti zelo previden.
Lekarniška zbornica Slovenije in vse slovenske lekarne sledijo evropski zakonodaji in so pred dobrim letom uvedle postopke preverjanja avtentičnosti zdravil z vzpostavljeno dodatno informacijsko podporo. Lekarniški farmacevt pred izdajo zdravila preveri in odjavi vsako škatlico zdravila na recept.
-
Število ljudi s kronično ledvično boleznijo stalno narašča, opozarjajo zdravniki. Ogroženi so predvsem sladkorni bolniki, bolniki s previsokim krvnim tlakom, boleznijo srca ali ožilja, sečnimi kamni, moški s povečano prostato, ljudje, katerih svojci imajo kronično ledvično bolezen, starejši od 50 let, kadilci in ljudje s preveliko telesno težo.
Če ste med tistimi, ki jih bolezni ledvic bolj ogrožajo, se posvetujete s svojim zdravnikom in enkrat na leto opravite test za ugotavljanje prisotnosti beljakovin v seču in ravni kreatinina v krvi. Zgodnje odkrivanje bolezni je zelo pomembno, saj daje več možnosti, da upočasnimo ali zaustavimo njeno napredovanje, predvsem pa preprečimo nastanek ledvične odpovedi.
ABC nege obraza v zrelih letih
Dobro počutjemarec '20Ljudje Starejši
Kože v zrelih letih ne negujemo povsem enako, kot smo jo v prejšnjih desetletjih. Potrebe kože se z leti namreč spreminjajo, kot se spreminjajo njene lastnosti.
Z leti koža postane tanjša, manj prožna in občutljivejša. Gube se globlje zarisujejo, koža postane ohlapnejša, konture obraza manj definirane. Koža je manj mastna in bolj suha. Ker je slabše prekrvavljena, je bolj bleda in ima manj leska, poleg tega pa se na njej jasneje pokažejo kožne nepravilnosti, kot so hiperpigmentacija (starostne pege), kožne lise in popokane žilice. Letom, genetski dediščini in normalnim telesnim spremembam se ne moremo izogniti, lahko pa začnemo čim bolje skrbeti zase, kar se bo pokazalo najprej na boljšem splošnem počutju in nato tudi lepši koži.
-
Kronično obolenje ven ali krčne žile na nogah so pogosta težava, ki lahko brez ukrepanja vodi tudi do resnih zapletov.
Kri potuje po žilah in raznaša kisik po telesu tako, da se s kisikom preskrbi v pljučih, srce pa kri nato potiska po arterijah in preskrbi vse dele telesa s hranili in kisikom. Nazaj v srce in pljuča se kri z odpadnim ogljikovim dioksidom vrača po venah. Vene imajo zaklopke, ki se ritmično odpirajo in zapirajo in tako pomagajo pri potiskanju venozne krvi do srca. Na ta način venske zaklopke preprečujejo, da kri zaradi sile težnosti ne steče nazaj v noge. Krčne žile nastanejo zaradi popuščanja žilnih zaklopk ali žilnih sten. Žile v nogah izgubijo prožnost in venske zaklopke niso več dovolj učinkovite pri svojem delu. V notranjosti ven se veča pritisk na stene ven, ki se zato čezmerno raztegujejo in vijugajo. Venske zaklopke ne morejo več opravljati svojega dela, posledica pa je zastoj venske krvi v spodnjih okončinah.
-
Smuti (nekateri mu pravijo tudi zmešanček) ni sok iz sokovnika, temveč gladka mešanica celih kosov sadja in zelenjave ter vode. Resda tudi nekateri sokovniki prepuščajo več gošče in je le malo odpadkov, večinoma pa so takšni, da si bomo v kozarec nalili le za vzorec bistrega soka ter vlaknin. Nasprotno, močan mešalnik ('blender') razbije celotno celulozno strukturo v rastlinskih tkivih na res majhne delčke, ki jih popijemo, hranilne snovi so tako hitreje dostopne našim celicam.
Smuti je torej obrok, poln vlaknin, na videz kakor kašica, ki ga lahko pojemo z žlico, malce razredčenega pa počasi popijemo. Tako zaužijemo alkalen obrok, ki je odlično dopolnilo drugi (kisli) hrani. In čeprav se vsi po vrsti sprašujemo glede zdravilnosti napitka, ko bi bilo vendar bolje kar ugrizniti v jabolko, je mnogo bolj na mestu iskreno odgovoriti na vprašanje, ali pojeste (oziroma pojedo vnuki) na dan toliko svežega sadja in zelenjave, kot se le-tega dobi v enem smutiju.
Kako se ubraniti koronavirusa?
Svetovna zdravstvena organizacija je razglasila koronavirus, ki razsaja na Kitajskem in se že pojavlja tudi v Evropi, za mednarodno grožnjo zdravju ljudi. Za zdaj zdravil za zdravljenje te bolezni še ni, prav tako še ni cepiva. Cepivi proti gripi in pljučnici pri tem virusu nista učinkoviti. Bolezen se razvije 8 do 10 dni po okužbi. Znaki bolezni so vročina, kašelj, težko dihanje. V težjih primerih okužba s tem virusom povzroči pljučnico, težek akutni respiratorni sindrom, odpoved ledvic in tudi smrt.
-
Pri ljudeh, ki imajo močneje izražene težave z ožiljem nog, je nujen obisk pri zdravniku, ki bo svetoval primerno zdravljenje, v veliko primerih bo priporočil tudi nošenje kompresijskih nogavic. Kompresijske nogavice uporabljamo za izboljšanje pretoka krvi v nogah, ker stisnejo noge, da se kri premakne navzgor po žilah. To pomaga pri preprečevanju otekanja nog, proti bolečinam v nogah in občutku težkih nog pa tudi proti krvnim strdkom.
Napol prazen ali napol poln kozarec?
Vsi poznamo ta rek. Ali sem optimist in lahko pogledam na situacije okrog sebe s pozitivne strani – vidim priložnosti, izzive, zgodbe s srečnim koncem … in je zame kozarec napol poln? Ali pa sem pesimist, vedno v dvomih, poln strahov in slabih pričakovanj, z veliko negativnimi predvidevanji in zagrenjenosti, in zato vidim kozarec napol prazen. Kako to, da se nekateri lahko pohvalimo z optimistično držo, medtem ko so drugi zapriseženi pesimisti?
Optimistično-pesimistična drža se oblikuje skozi celotno življenje, začenši z najzgodnejšimi spomini in nanje vezanimi občutki. Znanstvene raziskave prinašajo dokaze, da so pri oblikovanju otrokovega doživljanja ključni že prenatalni vplivi nanj, torej tisti, ki jih dobimo, ko smo še v topli maternici. Že takrat čutimo, kako živi naša mama, koliko stresa občuti njeno telo, kako zaželeni smo in kakšna so pričakovanja do nas, čeprav še nismo prišli na svet.
Športnikom in pravim rekreativcem …
… redkokdaj namenim kakšen piškot, oblit z najboljšo marmelado, v obliki zahtevne vaje. Danes vam ga poklanjam v petih vajah, ki jih na koncu samo še povežete in naredite tudi v obratni smeri. Ko vam gre že dobro, pa še pospešujte hitrost izvedbe.S prikazano končno povezavo se boste pošteno razgibali, okrepili mišice, pozornost in zbranost, razvijali natančnost gibanja, ravnotežje in koordinacijo. Ob pospeševanju hitrosti pa pospešili še bitje srca in poglobili dihanje.
Preden začnete izvajati vajo, si dobro ogrejte zapestja, komolce, rame, gležnje in kolena ter kolke s kroženji v obe smeri ter zelo intenzivno nekajkrat zaokrožite z boki.
Prikazane položaje je najprej priporočljivo narediti vsaj trikrat počasi in vsakega posebej ter jih šele nato povezati v enotno vajo, ki jo naredite najprej v prikazani smeri in nato tudi obratno. Pomembno je, da ves čas enakomerno dihate skozi nos.-
Bluza je gotovo stalnica v garderobni omari vsake ženske in predstavlja nepogrešljivo oblačilo, saj jo lahko nosimo vse leto h krilom, hlačam in tudi pod oblekami brez rokavov. Glede na kroj, tkanino in poudarke jih ločimo po namembnosti: srajčne, športne, mornarske, večerne …
Pred spomladanskimi nakupi pa velja ponovno preveriti, kateri kroj, kakšna barva in poudarki izbranega oblačila bodo najboljši za vašo postavo.
Nasveti pri izbiri:
Večino modelov nosimo čez spodnje oblačilo in na ta način prekrijemo nepravilnosti. Letošnja moda je tako prijazna več oblikam postave.