-
Vzdrževanje osebne higiene vpliva na dobro psihofizično počutje in ohranja človekovo dostojanstvo. Z umivanjem odstranjujemo odmrle kožne celice, znoj, vidno umazanijo, neprijeten vonj in izločke, hkrati pa pospešimo prekrvavitev kože.
Kadar starostnik potrebuje pomoč pri vzdrževanju osebne higiene, lahko občuti sram in nelagodje, zato poskrbimo za zasebnost. Druge osebe naj ne vstopajo v prostor, vrata naj bodo zaprta. Starostniku povemo, kaj bomo počeli, dotikamo se ga obzirno ter spoštljivo in razgalimo samo tisti del telesa, ki ga umivamo. Poskrbimo za umivanje telesa, higieno ustne votline, striženje nohtov, urejanje pričeske, pri moških za britje brade in urejanje brkov.
Dober imunski sistem je najboljši zdravnik
Učinkovit imunski sistem je najboljše varovalo pred virusi in drugimi vsiljivci, ki ogrožajo telo. Njegova temeljna naloga je, da prepozna vsiljivca in organizira učinkovito obrambo. Ker je sistem, pomeni, da je sklop usklajenega delovanja več organov: bezgavk, limfnih žil, vranice, kostnega mozga, priželjca, mandeljnov ter skupkov imunskih celic v sluznici dihal in črevesnih celicah. Dejstvo je tudi, da je imunski sistem odraz naše prehrane.
Imunski sistem bi lahko primerjali z dobro organizirano vojsko. Ta varuje telo z različnimi »rodovi, sistemi in podsistemi«, ki morajo delovati skladno, če naj zagotovijo zmago. Nekatere celice imunskega sistema potujejo s krvjo po telesu in iščejo vsiljivce, druge čakajo v zasedi. Vsi »rodovi vojske« imunskega sistema so nenehno v medsebojnem stiku prek živčnih poti, živčnih sporočil in hormonov. Če zataji samo eden od podsistemov, se obrambni sistem »sesuje«. In bolezen je tu!
-
Tokrat predstavljamo dve vaji, s katerima si lahko popestrite sprehod in obenem razgibate stopala, dlani in hrbtenico ter okrepite celo telo.
Sprehod, ki ga začnete s počasnimi koraki in potem hitrost počasi stopnjujete, je že sam po sebi ogrevanje. Če sprehajalec pozna in upošteva nekaj osnovnih načel, je sprehod z eno ali dvema vajama idealna telesna obremenitev, ki zadošča za ohranjanje osnovne telesne kondicije in gibljivosti.
Poglejmo, katera so tri osnovna načela. Prvo in temeljno je enakomerno dihanje skozi nos. Ob tem se zrak pred prihodom v pljuča očisti in ogreje, kar je še posebej pomembno v zimskem času. Drugo je stopnjevanje obremenitve (hitrosti in intenzivnosti) pri prav vsaki obremenitvi in se lahko pri posamezniku razlikuje od dneva do dneva pa tudi vmes. Tretje načelo je razbremenitev in sprostitev.
-
Preverjene informacije o cepljenju
Na spletni strani www.cepljenje.info lahko najdete preverjene in znanstveno potrjene informacije o vseh cepljenjih, ki so na voljo pri nas za otroke, mlade, odrasle in starejše ter v različnih življenjskih situacijah (kronični bolniki, nosečnice, popotniki). Objavljene so informacije o pomenu in poteku zakonsko obveznih in priporočenih cepljenjih, ki jih krije obvezno zdravstveno zavarovanje, ter tudi o priporočenih samoplačniških cepljenjih. Med drugim boste izvedeli, kdaj se cepljenje začne, s katerimi cepivi, na kakšen način in s kakšnimi časovnimi presledki. Navedeni so tudi stranski učinki posameznih cepiv. Spletno stran je pripravilo Združenje za pediatrijo pri Slovenskem zdravniškem društvu.
-
Konec leta je s svojim vsesplošnim obiljem (stresa, hrane in še česa) pri marsikom povzročila oglašanje želodčnih težav. A medtem ko nekaterim zgaga pomeni samo klic k večji zmernosti, je za druge lahko opozorilo, naj želodčnim težavam vendarle namenijo več pozornosti. V zadnjih letih pa se je pokazalo, da je velik del želodčnih težav in bolezni povezan z okužbo z bakterijo Helicobacter pylori.
Pogost zdravstveni problem, katerega simptomi se ob obilju hrane povečajo, je gastroezofagealna refluksna bolezen (GERB) z zgago (pekoč občutek za prsnico, ki se iz žličke širi navzgor proti vratu) in vračanjem želodčne vsebine v požiralnik ali žrelo (regurgitacija). Tovrstne težave ima po nekaterih podatkih enkrat na mesec desetina do tretjina ljudi.
Za vsako glavo pravo pokrivalo
Zima še ni pokazala vseh zob, zato ni prepozno za izbiro pokrivala, ki vas bo grelo do prihajajoče pomladi.
Klobukov je na naših glavah vse manj, prav tako v trgovski ponudbi. A če imate kakšnega v omari, ga očistite, osvežite z okrasno broško ali svetlečim trakom in ujeli boste modni trend.
Letošnji modni hit – živalski vzorec je moden tudi na baretkah. Tudi če boste izbrali enobarvno, boste modni in sodobni. Rdeča, živo modra ali rumena barva bo ravno pravšnja izbira za popestritev zimskih dni.
-
Modrost starodavnega zdravilstva pravi: »Če hočeš spoznati človekova doživetja v preteklosti, si danes oglej njegovo telo. Če hočeš spoznati človekovo telo v prihodnosti, si danes oglej njegova doživetja!« Resničnost te modrosti lahko preverimo na vsakem koraku. Zato prisluhnimo telesu in povedalo nam bo, kaj potrebuje.
Mineralov in vitaminov ne smemo sami izbirati in ločevati, temveč moramo uživati prav vse, saj so medsebojno prepleteni in soodvisni. Seveda moramo po analogiji enako poskrbeti za vnos najširše palete rastlinskih in živalskih beljakovin (aminokislin) ter maščob rastlinskega in živalskega izvora in ogljikovih hidratov.
-
Pretirano pitje je škodljivo
Pri nas je odnos družbe do alkohola preveč strpen, opozarjajo strokovnjaki Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Skoraj polovica odraslih Slovencev pije čezmerno. Zaradi prometnih nezgod in drugih razlogov, povezanih z alkoholom, vsako leto v povprečju umre 927 oseb. Prav zaradi teh razlogov so leta 2015 zasnovali pilotni projekt Sopa – Skupaj za odgovoren odnos do pitja alkohola. Več kot 500 usposobljenih strokovnjakov iz zdravstvenega in socialnega sektorja ter nevladnih organizacij na terenu predstavljajo alkoholno problematiko in spoznanja o škodljivosti alkohola ter skušajo pomagati čezmernim pivcem. Do zdaj so opravili 20.000 pogovorov, približno 4000 ljudi je v procesu zmanjševanja čezmernega pitja alkohola, 441 pa je uspešno ozdravljenih.
Nad okužbe s pomočjo zdravilnih rastlin
Okužbe sečil so med najpogostejšimi okužbami, ki jih obravnavajo splošni zdravniki. Med njimi so v ospredju vnetja mehurja (akutni cistitis), ki so jim še posebej izpostavljene ženske, in sicer zaradi krajše sečnice.
Kar polovica žensk ima vnetje mehurja vsaj enkrat v življenju, žal pa se okužbe rade ponavljajo in povzročajo veliko preglavic. Znaki vnetja mehurja so močno in pogosto siljenje na malo potrebo, pekoča bolečina med uriniranjem, odvajanje majhnih količin seča, ki je moten in neprijetnega vonja, značilna je bolečina v spodnjem delu trebuha nad sramno kostjo.
Hemoroidi – pogosta nevšečnost
Dobro počutjejanuar '20Ljudje Zdravje Starejši
Povečani hemoroidi ali zlata žila so nevšečnost, s katero se vsaj enkrat v življenju sreča več kot polovica ljudi, pogostejši pa so pri srednji in starejši generaciji ter med moškimi. Lahko so zelo neprijetni in boleči, vendar v večini primerov niso nevarni. Povečani hemoroidi so najpogostejši vzrok za krvavitve iz zadnjega dela črevesa, do katere sicer lahko pride tudi zaradi boleče kožne razpoke (analne fisure).
Gre za posebne vrste krvnih žil v kanalu zadnjika. Glede na velikost in njihovo lego ločimo hemoroide na notranje in zunanje. Notranji hemoroidi so zaradi manjšega števila živčnih končičev v danki milejši in nastanejo v zadnjiku. Gre za majhne nabrekle vene na stenah zadnjika in običajno niso boleči, nanje pa opozarja sveža svetlo rdeča krvava sled na toaletnem papirju ali blatu. Lahko zdrknejo skozi zadnjično odprtino, vendar se vrnejo sami ali jih lahko s prstom nežno potisnemo nazaj. Kadar se hemoroidi ne vrnejo v notranjost, jih v hujših primerih analne mišice stisnejo in tako preprečijo dostop krvi v hemoroide, kar privede do nastajanja krvnih strdkov in hudih bolečin. Zunanji hemoroidi pa ležijo pod kožo na zunanji strani zadnjika. Zaradi velike oživčenosti zadnjika so zelo občutljivi in bolj boleči, lahko srbijo in občasno zakrvavijo, pogosto pa se tudi vnamejo. V njih se oblikujejo krvni strdki, ki povzročijo nastanek zelo bolečih zatrdlin.