Ročna dela
Iz kavbojk – prevleka za taburet in okrasna blazina
Ustvarjalnica
Star pregovor pravi, da ni pomembno le imeti, pomembno je tudi znati. Odsluženim ali nerabljenim rečem nadeti novo podobo, postaja v svetu vse bolj priljubljen trend. Recikliranje oziroma preoblikovanje je odlična sprostitev za dušo, ki nam in našemu okolju pričara sveže optimistične zgodbe. Občutek, da smo za skoraj nič denarja ustvarili všečen izdelek, pa je seveda neprecenljiv.
Ko se je Levi Strauss sredi 19. stoletja odpravil v Ameriko kopat zlato, ni obogatel z zlato rudo. Odkril pa je zlato jamo, ko je izumil platno za delavske kombinezone, kasneje za legendarne kavbojke.
-
IZ KOŠKA ROČNIH DEL
Babičine kvadratke (angl. grany squares) poznam, že odkar pomnim, pa sem tudi sama že babica. Blazine, pregrinjala, pleti, torbice …, vse to lahko sestavimo iz babičinih kvadratkov. Zadnja leta so zelo popularni tudi v svetu mode. Vključujejo jih v obleke, jopice, krila ... Za izdelovanje lahko porabimo veliko ostankov preje, če so nam všeč pisani izdelki.
Potrebujemo: bombažno prejo v treh ali štirih različnih barvah, skupaj približno 250 g, kvačko št. 2,5.
Osnovni kvadrat
-
To je oblika vezenja s križnimi in ravnimi vbodi ter vbodi prepletanja na bombažno karirasto tkanino. Predvidevajo, da je to vezenje nastalo v Ameriki v času, ko so prišli novi naseljenci, in je poznano pod več imeni. Vezenje je priljubljeno tudi v evropskih državah, imenuje se švicarsko vezenje ali broderie suisse, ni pa znano, zakaj prav švicarsko.
Tehnika švicarskega vezenja je zelo enostavna in primerna za učenje otrok. Vezemo na karirasto bombažno tkanino, ki ima svetle, srednje in temne kvadratke. Kvadratki morajo biti pravilne oblike. Za vezenje uporabljamo prejico, predvsem belo, možne pa so tudi druge barve. Prav bela prejica daje vezenini zelo prefinjen videz. Na prvi pogled se zdi, da je za takšen učinek »aplicirane čipke« porabljenega veliko časa in energije. To obliko vezenja uporabljamo za okrasitev različnih gospodinjskih predmetov, kot so blazine, namizni prti, predpasniki, pokrovi za kozarce, kuhinjske krpe ipd.
-
Ustvarjalnica
Star pregovor pravi, da ni pomembno le imeti, pomembno je tudi znati. Odsluženim ali nerabljenim rečem nadeti novo podobo, postaja v svetu vse bolj priljubljen trend. Recikliranje oziroma preoblikovanje je odlična sprostitev za dušo, ki nam in našemu okolju pričara sveže optimistične zgodbe. Občutek, da smo za skoraj nič denarja ustvarili všečen izdelek, pa je seveda neprecenljiv.
Dve topli sezoni sem ga nosila. Cekar iz mehke rafije, spleten iz palminih listov. Ker nič ni večno, čeprav je všečno, je že rahlo oguljen čakal, da vzame slovo.
-
Izvira iz indijskega vezenja chikan ali chikankari. To je tradicionalni slog vezenja, ki so ga poznali v mestu Lucknow že v 3. stoletju pr. n. št., kar je v svojih zapisih o Indiji omenil starogrški zgodovinar in diplomat Megasthenes, rojen leta 350 pr. n. št.
V tem obdobju so največ uporabljali muslin, saj je bil najprimernejši za toplo in vlažno podnebje. Po propadu cesarstva v 18. in 19. stoletju so se obrtniki vezenja chikankari razširili po vsej Indiji in ustanovili specializirane delavnice, medtem ko je središče proizvodnje še vedno v mestu Lucknow. Chikankari zahteva veliko potrpljenja, pridnosti in koncentracije. Obrtniki, večinoma ženske v vaseh, ki sodelujejo pri izdelavi teh izrednih, zapletenih in omamnih modelov, verjetno tvorijo največji obrtni grozd na svetu. To delo je vir preživljanja za več družin. Nežni cvetni motivi, vezeni na muslinu, se ujemajo z estetiko kot tudi s podnebjem starodavne Indije. Zapleteno tehniko se učijo več let, da obvladajo čudovito umetnost, ki vključuje več kot 36 različnih zapletenih vbodov, ki jih zdaj obogatijo tudi z raznimi biseri. Poleg tradicionalnega vezenja z belo nitjo na beli tkanini danes uporabljajo različne tkanine in prejice v pastelnih barvah.
-
IZ KOŠKA ROČNIH DEL
V toplejših dneh, ko se nam ni več treba zavijati v šale in rute zaradi mraza, nam včasih še vedno dobro dene, da si nekaj ogrnemo okoli ramen. Malo za okras, malo za zaščito pred hladnim vetrom.
Tanka bombažna ruta nas lahko spremlja celo poletje, če ne čez dan, pa vsaj na večernih sprehodih. Tole ruto smo spletli iz prelivajoče se bombažne preje. Lahko spletete tudi enobarvno ruto ali pa si sami sestavite svojo paleto barv.
Potrebujemo: 150 do 200 g bombažne preje, primerne za pletilke 3,5 do 4 mm, krožne pletilke velikosti 4,5 do 5, dolžine 80 cm, lahko tudi ravne pletilke (pletemo z nekoliko debelejšimi pletilkami, kot je priporočeno, da bo ruta bolj »rahla«).
-
Ustvarjalne ideje iz mojega koška
Ogrlica iz lesenih kroglic na bombažni vrvici je lahka in unikatna. Ne škoduje koži, če jo izdelamo sami, pa izkazuje tudi našo ustvarjalnost. Material za izdelavo izberemo in kupimo v trgovinah z ustvarjalnim materialom.
Pred izdelavo si pripravimo vse, kar potrebujemo: lesene kroglice različnih barv in velikosti, bombažno vrvico, škarje in zaključni del z vponko oziroma karabinom. Ker kroglice rade bežijo po mizi, jih položimo na manjši krožnik ali v škatlico.
Izdelava
-
V Centru kulture Španski borci v Ljubljani je do 7. aprila na ogled razstava krpank, poznanih tudi kot patchwork ali quilt. Na ogled je 27 čudovitih krpank, ki so jih vse leto ustvarjale udeleženke projekta Quilty 365.
Pobudnica projekta je prevajalka, pisateljica ter pedagoginja Maryna Bilash Puljić, ki je tudi mojstrica ustvarjanja quiltov. H sodelovanju je povabila slovenske ustvarjalke in jim pripravila osnovna navodila za izdelavo. Odzvalo se je 39 udeleženk, ki so vse leto ustvarjale vsaka svoj izdelek, sestavljen z 356 kvadratov z našitimi krogci. Vmes so se quilterke odpravile tudi na strokovno ekskurzijo, kjer so si ogledale švicarsko tovarno šivalnih strojev Bernina in nemško tovarno proizvodnje kakovostnih sukancev Madeira Garne (pobudnica ima namreč licenci za zastopstvo za Slovenijo ter Bosno in Hercegovino). Ob zaključku projekta Quilty 365, januarja letos, je izdelke uspešno dokončalo 22 udeleženk, ki so oblikovale in sešile 27 izdelkov. Ti so zdaj na ogled na razstavi.
-
Ljudje Zdravje Oskrba Pravni nasvet Ročna dela Razvedrilo Prehrana Zgodovina Starejši Gibanje Vrt Pokojnine Kultura Medgeneracijsko Potovanja Dom Moda
-
Skozi stoletja se je ljudska umetnost okraševanja pirhov neizmerno razvila in domišljija, kako pobarvati, popisati, porisati oziroma kako drugače okrasiti jajca, nima meja. Če nismo sami dovolj spretni, jih lahko občudujemo na razstavah. Poiskali smo jih nekaj.
Pirhi, pisanke, pisanice, remenke, praskanke, drsanke in kar je še ljudskih poimenovanj, so med najbolj priljubljenimi simboli velikonočnih praznikov. Nekoč so bili obarvani samo rdeče, saj so simbol kapelj Jezusove krvi, jajce pa predstavlja tudi vstajenje. V ljudskem izročilu pa pisanica predstavlja ljubezensko pismo, ki ga je dekle darovalo svojemu izbrancu na velikonočni ponedeljek, o čemer poje belokranjska pesem Lepa Anka. Mladi in tudi manj mladi pa se na velikonočni ponedeljek še danes radi pomerijo v igrah kot so sekanje in zbijanje pirhov, trkljanje pirhov ob pirh in ciljanje pirhov s kovanci.