Ročna dela
Večje zavedanje o vrednosti rokodelskih znanj
januar '24Ročna dela Medgeneracijsko
aktualno
Rokodelstvo je naše dediščinsko bogastvo, zato znanja, veščine in spretnosti rokodelcev ne smejo v pozabo in jih je nujno ohranjati za prihodnje rodove. Zadnja leta doživlja svojevrsten preporod, saj je zlasti mlajša generacija v njem prepoznala podjetniški potencial. O pomembnosti rokodelstva za sodobni čas priča tudi dejstvo, da je Evropska unija leto 2023 razglasila za leto spretnosti in veščin.
Rokodelski izdelki so narejeni pretežno ročno, predvsem pa v majhnih količinah in unikatno, zato so dražji od podobnih industrijskih izdelkov. To zavedanje žal ogroža preživetje panoge, pod okriljem katere je uradno prepoznanih že 70 rokodelskih dejavnosti. Da se to ne bi zgodilo, je Slovenija prvič v zgodovini potrdila zakon o ohranjanju in razvoju rokodelstva. Poleg Nemčije smo edina evropska država, ki je sprejela tovrsten zakon. Ta med drugim upošteva vse, ki delujejo na področju rokodelstva, omogoča prenos rokodelskih znanj, spretnosti in veščin, ureja zaščito kakovostnih rokodelskih izdelkov, spodbuja medsebojno povezovanje rokodelskih centrov in organizacij ter določa ukrepe za ohranjanje in razvoj rokodelstva, tudi s finančnimi razvojnimi spodbudami prek javnih razpisov in javnih pozivov.
Kapa in šal v reliefnem vzorcu
Prosti časjanuar '24Ročna dela
Poskrbimo, da pozimi tudi dedija ne bo zeblo. V reliefnem vzorcu mu lahko spletemo topel komplet – kapo in šal.
Potrebujemo: 250 g pletiva iz volne ali mešanice volne in sintetike, primernega za pletilke debeline 4 mm, in komplet petih pletilk ali krožne pletilke št. 4
Kapa
Navodila: Nasnujemo 96 petelj, 24 na vsako pletilko. Sklenemo krog in pletemo prvi krog same leve petlje. Naprej pletemo v patentnem vzorcu ena desna, ena leva petlja. Pletemo 14 vrst patenta, to je približno 5 cm.
-
Ljudje Zdravje Oskrba Pravni nasvet Ročna dela Razvedrilo Prehrana Zgodovina Starejši Gibanje Vrt Pokojnine Kultura Medgeneracijsko Potovanja Dom Moda
Naročniki lahko objavijo tri brezplačne oglase na leto. Posamezen oglas lahko vsebuje največ 30 besed, pošljite pa ga do 15. v mesecu, da bo objavljen v naslednji številki. Oglase lektoriramo. Oglaševalcem zagotavljamo anonimnost, zato njihovih naslovov ali telefonskih številk ne posredujemo nikomur.
- Če se javljate na oglas, na ovojnico pisma napišite naš naslov ter šifro in številko oglasa, da lahko vaše pismo posredujemo naprej. Odgovarjajte le na male oglase zadnjih dveh mesecev.
-
Prosti časjanuar '24Ročna dela
Tokrat smo pripravili spečega angelčka, vezenega v tehniki rišelje in v barvah.
O tehniki rišelje je bilo že nekaj osnovnih navodil napisanih v decembrski številki revije. Osnovna vboda pri tej tehniki sta prednji vbod in odeja vbod, dvojni odeja vbod, vezenje prečk z odeja vbodom. Angelčka lahko izvezemo samo z belo prejico, lahko pa z barvnimi prejicami v tehniki slikanje z iglo, kot je bilo opisano v septembrski reviji. Preden izrežemo tkanino, morajo biti vsi robovi obšiti najprej s prednjim vbodom, nato pa z odeja vbodom. Natančen opis tehnike vezenja rišelje je v priročniku Umetnost vezenja.
-
Prosti časdecember '23Ročna dela
Ustvarjalnica
Pregovor pravi, da ni pomembno le imeti, pomembno je tudi znati. Znati odsluženim ali nerabljenim rečem nadeti novo podobo postaja v svetu vse bolj priljubljen trend. Recikliranje oziroma preoblikovanje je odlična sprostitev za dušo, ki nam in našemu okolju pričara sveže zgodbe. Občutek, da smo za skoraj nič denarja ustvarili všečen izdelek, pa je seveda neprecenljiv.
December je poln veselih pričakovanj, navdihov in opravil za čim bolj bleščeča prednovoletna praznovanja. Nikar ne pustite, da se vas v tem času polasti skrb, kaj obleči za pričakovano ali v zadnjem trenutku napovedano slavnostno druženje.
-
Prosti časdecember '23Ročna dela
Ustvarjalne ideje iz mojega koška
Bliža se novo leto, čas prazničnega okraševanja stanovanj. Z malo ročne spretnosti si lahko prehod v novo leto popestrimo z doma izdelano novoletno jelko iz borovih češarkov. Postavimo jo na vidno mesto ali pa uporabimo kot namizni aranžma.
Potrebujemo: posušene borove češarke različnih velikosti, podstavek za stojalo, leseno palico za oporo, tanko žičko, koničaste klešče za pripravo obešanke ter lepilno pištolo, lepilo, akrilne barve in čopič.
Iz tanke žičke ali sponke pripravimo s koničastimi kleščami obešanke, ki jih na delu, ki bo pritrjen na gornji del češarka, zvijemo v krog in ga z lepilno pištolo pritrdimo na češarek.
-
Spoznajte jih
Že več kot desetletje Binca Lomšek ustvarja in podarja svoje unikatne punčke in fantke, ročno izdelane iz recikliranega blaga. Idej pri dobrodelnem delu ji ne zmanjka in številni njeni »otroci« razveseljujejo zlasti otroke iz socialno ogroženih družin, ki jih v času obdarovanja dobri možje včasih pozabijo obiskati.
»Ko sem se upokojila, sem se pridružila Društvu Lipa – univerzi za tretje življenjsko obdobje Domžale in se med drugim vključila v krožek za izdelovanje punčk iz blaga za Unicef. Po petih, šestih letih sem se odločila, da bom punčke raje izdelovala doma za slovenske otroke. Leta 2011 sem obiskala Pediatrično kliniko in jim podarila 18 punčk, nato sem jih v naslednjih letih podarila še za poplave v Bosni, na božični prireditvi za otroke iz socialno ogroženih družin, vrtcu Andersen, Porodnišnici Ljubljana, Karitas Mengeš, Športno-humanitarnemu...
Zamisel, kako bi se dalo napraviti zapis gibanja
Kamil Arčon iz Vrtojbe si bo 96. rojstni dan, ki ga je praznoval 26. oktobra, brez dvoma zapomnil. Prav na ta dan so namreč v Ajdovščini v prostorih Univerzitetnega središča Univerze v Novi Gorici odprli priložnostno razstavo Kamil Arčon in njegov Nihalopis. Izumil in skonstruiral je namreč enostavno mehansko napravo, z njo pa je v grafični obliki razkril lepoto in simetrijo zelo kompleksnega gibanja sklopljenega nihala, vpetega v štirih točkah, ne da bi poznal matematične in fizikalne zakonitosti, ki določajo njegovo gibanje.
-
Prosti časdecember '23Ročna dela
Vezenje v tehniki rišelje je najbolj znano vezenje iz skupine izrezanec in je izredna vrsta običajno belega vezenja, ki vključuje obšivanje motivov z vbodi odeja. Nekateri to vrsto vezenja imenujejo tudi zračna čipka. V to skupino spadata tudi madeira in angleško luknjičasto vezenje.
Prvi znani primeri izrezovanja prihajajo iz samostanov v Italiji iz časa srednjega veka, ko so nune izdelovale razne prte za cerkvene potrebe. Ker je izdelovanje šivanih čipk trajalo zelo dolgo in so bile posledično tudi zelo drage, so jih zamenjali s čipkami rišelje. Namesto da bi odstranile posamezne niti (kot pri ažurju), so iz tkanine izrezale večje površine. Nastalo luknjo so obšile in jo zapolnile z raznimi vbodi vezenja ali vstavitvijo čipk. V času vladanja Elizabete I. je tako vezenje postalo del mode. Kardinalu Richelieuju, slavnemu mecenu umetnosti, je bila taka dekoracija tako všeč, da so umetniki zanj ustvarili posebne vzorce, ki jih danes poznamo kot vezenje rišelje.
Brezrokavnik iz moherja z luknjicami
Prosti časdecember '23Ročna dela
Ko se ohladi, je prijetno obleči brezrokavnik. Še topleje nas greje, če si ga spletemo sami. Lahko je iz moherja, kot je na sliki.
Velikost: 38/40, za velikost 42 veljajo številke v oklepaju
Potrebujemo: 150 g moherja Tweed haze in pletilke št. 6.
Navodilo
Hrbtni del: nasnujemo 67 (71) petelj in pletemo 12 vrst patenta ena leva, ena desna petlja. Potem pletemo eno vrsto same leve petlje, naprej pa luknjičast vzorec po shemi. Na shemi so označene samo lihe vrste, nazaj pletemo same leve petlje. Za velikost 42 dodamo na obeh straneh po 2 desni petlji pred vzorcem po shemi. Do rokavnega izreza pletemo 58 vrst, kar je približno 35 cm.