Zdravje
-
ZDRAVJE
Prvo resno slovo od mladosti in zrelosti je mena, ki se pri naših ženskah pojavi v obdobju od 45. do 55. leta, kar pomeni, da imajo v povprečju pred sabo še več kot 35 let življenja. Zato je pomembno, da tudi starejše ženske, ki imajo še vsa rodila in ne čutijo nobenih težav, na tri leta obiščejo ginekologa. A ga največkrat ne, čeprav imajo občasne krvavitve, ranice na spolovilu, bolečo nožnico pri spolnih odnosih, jim uhaja urin itd.
O tem, kdaj bi morale ženske, ki nimajo več menstruacije, na pregled in na kaj naj bodo še posebej pozorne, smo se pogovarjali s Katarino Jerman, dr. med., specialistko ginekologije in porodništva in klinično seksologinjo, ki dela v ambulanti za ginekologijo in porodništvo v Ljubljani.
Naravna rešitev za pogoste težave z vnetjem mehurja
Poletje nam prinaša obilo sonca, morja, vročine in sproščenih dni. Včasih pa nam lahko te užitke pokvari neprijetno pekoč in boleč občutek med uriniranjem, ki je najpogostejši znak vnetja mehurja. Vnetje mehurja spada med najpogostejše bakterijske okužbe na svetu. Poleti se tveganje za te okužbe poveča zaradi več dejavnikov, in sicer zaradi povečane izgube vode s potenjem, nezadostnega vnosa tekočine, manj pogostega uriniranja, idealnih razmer za razrast patogenih bakterij na intimnih predelih, uriniranja v morje ali reke ter nošenja mokrih kopalk.
-
»Slušni aparati so tako dragi, da si jih ne morem privoščiti.« Ali ste prepričani, da je cena pri tako kompleksni zadevi, kot je slušni aparat, res najpomembnejša?
Ali želite ugodno kupiti slušni aparat ali dobro slišati? Na voljo je veliko slušnih aparatov različnih oblik in cenovnih razredov – cene se gibljejo med 450 in 3000 evri. Poleg tega se cene razlikujejo tudi glede na način plačila, saj večina uporabnikov izkoristi naročilnico, ki jo predpiše zdravnik specialist. Osnovne modele slušnih aparatov v celoti krije zdravstvena zavarovalnica, na voljo pa je večje število nadstandardnih doplačljivih modelov.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
VRTOGLAVICA
Po preboleli covidni okužbi se je pri 85-letni bralki pojavila vrtoglavica, spremljana s slabostjo in bruhanjem. Prejela je zdravila Betaserc. Potolažili so jo, da bo to minilo, a žal ni. Vrtoglavice se pojavljajo pri hitrem gibu glave, včasih pri vstajanju, v levem ušesu ji šumi in piska, pri hoji jo zanaša. Na slikanju glave so našli tri manjše kapi, na vratnih žilah ima sklerotične obloge, dobila je slušni aparat za levo uho, ki ga ne uporablja. Krvni tlak je normalen, srčni utrip med 46 in 70 utripi na minuto. Izvidi krvi so bili brez posebnosti. Jemlje še zdravila za holesterol, aspirin in B-vitamine.
Dobre žile za zdravo življenje
Zdravje
Žile so eden največjih »organov« – če bi jih postavili drugo za drugo, bi lahko z njihovo dolžino kar štirikrat obkrožili Zemljo po ekvatorju. Imajo zelo pomembne funkcije v telesu, zato njihove okvare ali poslabšano delovanje močno vplivajo na kakovost življenja in življenjsko dobo.
Težave z žilami lahko povzročijo visok krvni tlak, previsoka vrednost sladkorja in maščob v krvi, kajenje, debelost in premalo gibanja. Ne smemo zanemariti dednosti, saj če se bolezen srca in ožilja v družini pojavi pri moških pred 55. letom in pri ženskah pred 65. letom, to pomeni večje tveganje za nastanek teh bolezni pri prihodnjih generacijah, svarijo v Društvu za zdravje srca in ožilja Slovenije.
Prehranska prva pomoč v času mene
Mena je obdobje v življenju ženske, ki se začne z usihanjem delovanja jajčnikov, kar privede do menopavze, običajno med 41. in 59. letom. V tej starosti se slabša tudi presnova. Telesu lahko pomagamo s kakovostnimi lahko presnovljivimi živili.
Najprej optimizacija beljakovinske prehrane. Eden izmed vzrokov zmanjšanja proizvodnje hormonov je poslabšanje presnove beljakovin. Okrog 45. leta starosti se zmanjša količina solne kisline v želodcu, manj je tudi encima za prebavo beljakovin. Sočasno pa se zmanjšuje sposobnost jeter in ledvic, ki imajo pomembno vlogo pri predelavi odpadkov presnove aminokislin v celicah.
Učinkovita je le dolgotrajna rehabilitacija
Zdravje
Po dolgoletnih prizadevanjih tako stroke kot bolnikov in svojcev so tudi bolniki s parkinsonovo boleznijo končno dobili pravico do obnovitvene rehabilitacije. Resda v zelo omejenem obsegu, za nekaj več kot 500 oseb, ki jih bodo izbrali v Trepetliki, društvu bolnikov s parkinsonizmom in drugimi ekstrapiramidnimi motnjami.
V javnem razpisu za izbiro organizatorjev skupinske obnovitvene rehabilitacije so namreč na podlagi novele zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju med upravičence prvič do zdaj uvrščeni tudi bolniki s parkinsonovo boleznijo, ki jih je blizu enajst tisoč. Na voljo imajo vse najsodobnejše oblike zdravljenja za učinkovito lajšanje težav v vseh fazah bolezni. »V nekaj tednih pride na slovenski trg še najnovejša terapija, ki omogoča kontinuirano 24-urno zdravljenje,« je ob svetovnem dnevu ozaveščanja o parkinsonovi bolezni...
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
MEJNA OSEBNOSTNA MOTNJA
Nekateri ljudje doživljajo svet na črno-bel način, takšni pa so tudi njihovi čustveni odzivi, ki se kažejo z izbruhi ali duševnimi in telesnimi simptomi. Takšne osebe so lahko v nekem trenutku polne navdušenja in naklonjenosti, že v naslednjem pa ob najmanjšem razočaranju zapadejo v najgloblji obup ali bes.
V trenutku se lahko iz ljubečega partnerja ali zvestega prijatelja spremenijo v najhujšega sovražnika. Pogosto so pod stresom, saj zaradi slabe samopodobe in šibkejših prilagoditvenih mehanizmov veliko običajnih situacij doživljajo tudi kot hudo breme. Dovolj je že, da se mnenje bližnjega razlikuje od njihovega. Takšno življenje je tako polno vzponov in padcev.
O bolečinah v mišicah, sklepih in kosteh
Bolečine v mišicah, sklepih in kosteh, zategnjenost in okorelost telesa so neprijetne težave, ki vplivajo na kakovost življenja in nas obremenjujejo že pri enostavnih vsakodnevnih opravilih. Otežujejo nam gibanje, pomanjkanje gibanja pa vodi do novih težav.
Eden od razlogov je lahko starostna degenerativna obraba sklepov, možnih vzrokov za bolečine v sklepih, mišicah, nogah, hrbtenici, križu, vratu … pa je še kar nekaj. Lahko so posledica nepravilne drže, preveč sedenja, premalo gibanja, sunkovitih gibov in tudi različnih bolezenskih stanj, kot so išias, hernija, zdrs medvretenčnih ploščic ali neodkritih vnetij v telesu. Mišično-skeletne bolečine so velikokrat povezane z revmatičnimi obolenji. Kronične bolečine v mišicah in mehkih tkivih se lahko pojavijo tudi zaradi sprememb v delovanju centralnega živčnega sistema, kot so hormonske spremembe, spremembe v kemičnem ravnovesju v možganih, možganska kap in degenerativna obolenja možganov, avtoimunska obolenja ali razvoj centralne bolečine kot posledica velike telesne travme. Pogosto so bolečine prisotne tudi ponoči in kratijo spanec, tako pa vplivajo na utrujenost in psihično počutje, lahko pride do psiholoških motenj, kot so tesnoba, depresija in nespečnost. Kako si lahko pomagamo?
-
Cepljenje rešuje življenja
Cepljenje pomembno vpliva na celoten javnozdravstveni sistem in je pomembno znižalo umrljivost po celem svetu, so ob svetovnem tednu cepljenja poudarili strokovnjaki. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je pred petdesetimi leti sprejela razširjeni program cepljenja, s čimer naj bi v tem času rešili 250 milijonov življenj. Slovenski nacionalni program pa ima še daljšo tradicijo, saj so bila sistematična cepljenja predpisana že v šestdesetih letih preteklega stoletja.