Zdravje
Sonce povzroča lise in pege na koži
Dobro počutjeseptember '24Zdravje
VPRAŠAJTE DERMATOLOGINJO
Bralka piše, da ima veliko rjavih lis po rokah in nekaj tudi po obrazu. Lise jo močno motijo, zato prosi za nasvet, katero kremo naj uporabi, da bi jih omilila ali da bi morda celo izginile.
Rjave lise, ki jih opisujete, so najverjetneje sončne pege oziroma t. i. solarni lentigi. Ti se najpogosteje pojavljajo na obrazu ali rokah, ker je tam koža najbolj izpostavljena sončnim in s tem UV-žarkom. Ti žarki namreč povzročijo kopičenje rjavega kožnega pigmenta melanina med celice povrhnjice. Solarni lentigi so estetsko moteči, vendar niso nevarni. Potrebno je le opazovanje, kajti če bi se barva, oblika in velikost lis začele hitro spreminjati, je nujen dermoskopski pregled pri dermatologu, da izključi nastanek kožnega raka, tj. malignega melanoma.
Po meri narejeni čepki za ušesa
Če imate občutljiva ušesa ali pa pogosta vnetja, je priporočljivo, da ne pride voda v ušesa.
Uporabo čepkov priporočamo vsem, katerih ušesa so občutljiva ob stiku z vodo, na primer v bazenu, doma pod prho, v mokrem vremenu itd. Še posebej jih priporočamo v primerih, ko bi vdor vode v sluhovod lahko predstavljal težavo oziroma posledično vnetja – na primer pri otrocih, ki imajo v bobnič vstavljene timpanalne cevke. Zelo primerni so za vse, ki jim po plavanju ne steče voda iz ušes, kasneje pa se to kaže v obliki bolečin in vnetij. V slušnih centrih izdelamo silikonske čepke za ušesa po meri, tako pa je zagotavljena popolna zaščita pred vdorom vode.
Za manj hiperaktivnosti in pomanjkanja koncentracije
ADHD je nevrorazvojna motnja, pri kateri gre pretežno za nepozornost ali hiperaktivnost ali kombinacijo obeh. Pojavlja se v otroštvu. Nekoč je bilo tega malo, zdaj pa prizadene že vsakega desetega otroka. Večinoma ostaja dosmrtna motnja. Pa si lahko pomagamo z vplivanjem na črevesje.
V raziskavi na Finskem so 75 novorojenčkom, razdeljenim v testno in kontrolno skupino, dajali prvih šest mesecev življenja probiotike oziroma placebo. Potem so 13 let sledili njihovemu zdravstvenemu stanju. Na koncu preizkusa je 17,1 odstotka otrok, ki po rojstvu niso uživali probiotikov, imelo pretežno ADHD ali avtizem, medtem ko v testni skupini ni bilo takih primerov.
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
Dobro je vedetiseptember '24Zdravje
O RAKU
Klientka, s katero se že dolgo poznava, je dobila diagnozo rak dojke. Psihično je povsem na tleh, ne razume, zakaj je zbolela.
Razloge za bolezen lahko iščemo zunaj sebe (okolje, strupene snovi, sevanje, prehrana …) ali v sebi (genska predispozicija, način zaznavanja in odzivanja na zunanje okoliščine …). Naše telo ima živčevje, ki se je oblikovalo v milijonih let in ohranilo strategije, ki so mu pomagale preživeti v divjini. V stresni situaciji proizvaja stresne hormone (kortizol, adrenalin). Družbena pravila in individualna kapaciteta za stres nam pomagajo te odzive obvladati, znamo si tudi razumsko razložiti dogodek in potlačiti odzive nanj. Vendar določena količina poživljajočih oziroma stresnih hormonov ostane v telesu in zavira delovanje imunskega sistema. Če imamo srečo, voljo in znanje, jih lahko sprostimo ob primernem času in načinu ter tako ohranjamo dobro počutje in zdravje – skrbimo zase.
-
Dobro počutjeseptember '24Zdravje
Napotnice bodo veljale do zaključka zdravljenja
Desetega septembra bodo začele veljati nekatere spremembe glede zdravstvenih napotnic. Zdravnik, ki bo izstavil napotnico, na njej ne bo več označil, koliko časa naj bi ta veljala. Zaključil jo bo šele, ko bodo izvedene vse potrebne zdravstvene storitve, vključno z morebitnimi operativnimi posegi in kontrolnimi pregledi. To pomeni, da bolniki za spremljanje kronične bolezni pri specialistih ne bodo več potrebovali kontrolnih napotnic, ukinjata se izdaja enkratnih napotnic in napotnic za določeno obdobje ter njihovo podaljševanje, so pojasnili pri Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS).
Na krepitev zdravja v Terme Dobrna
Paketi oddiha v termah ponujajo sprostitev in razvajanje, z vključitvijo terapij in različnih aktivnosti pa lahko poskrbijo tudi za zdravo in vitalno jesen življenja.
Sprememba okolja je odlična priložnost za sprejemanje nove dnevne rutine, vključitev v skupinske vodene vadbe in aktivnosti, ki jih lahko prenesete tudi v vsakdanje življenje.
BLAGODEJNA TERMALNA VODA
Zdravilne lastnosti in blagodejnost dobrnske termalne vode so občudovali že stari Kelti in Rimljani. Kopanje v termalni vodi pomaga pri zdravljenju poškodb gibalnega sistema, ginekoloških in uroloških obolenj ter tudi pri lajšanju revmatičnih težav.
Dobre volje naj nikoli ne zmanjka
Naša veličina pa je prav v tem, da znamo živeti tudi z raznimi težavami. Metka Klevišar
Le komu se še ni pripetil slab dan, ko gre vse narobe. Takrat je najbolje počakati, da mine. S tuhtanjem o stvareh, ki so se nam zgodile in nas prizadele, je škoda izgubljati čas, saj so že za nami. Z njimi si lahko pokvarimo sedanje trenutke in vplivamo slabo celo na tiste, ki so še pred nami. Da sta preteklost in prihodnost duševna konstrukta, ki ju vidimo skozi oči sedanjosti, je vedel že sveti Avguštin. Lahko bi rekli, da so to, kar se nam je zgodilo ali se še bo, predstave, ki se rojevajo v naši glavi. Če smo z njimi preveč obremenjeni, pozabimo uživati v trenutku.
-
Raziskave kažejo, da hoja pomaga omiliti zvišanje krvnega sladkorja, ki se pojavi po zaužitem obroku, je objavila revija Sports Medicine. Omejitev povišanja krvnega sladkorja pa zmanjšuje tveganje za nastanek sladkorne bolezni tipa 2. V metaanalizi so raziskovalci analizirali sedem raziskav, ki so proučevale učinek sedenja, stanja in lahkotne hoje na metabolizem. Ugotovili so, da najbolj koristi hoja v roku ene ure do ure in pol po obroku in da ima blag pozitivni vpliv na krvni sladkor celo stanje po obroku (v primerjavi s sedenjem). Hoja po zaužitem obroku ne koristi le osebam s sladkorno boleznijo, temveč vsem, saj bomo kasneje manj hrepeneli po hrani, manjši bo občutek lakote, med drugimi koristmi pa so tudi redkejša vnetja in počasnejše staranje.
Brezplačne zdravstvene storitve tudi v turističnih ambulantah
Na Hrvaškem bodo do 30. septembra zdravstvene storitve brezplačne tudi v turističnih ambulantah tako za hrvaške državljane kot državljane drugih držav Evropske unije.
Okoli 30 turističnih ambulant na jadranski obali je s hrvaškim zavodom za zdravstveno zavarovanje (HZZO) sklenilo dogovor, po katerem bo turistom zdravstvene storitve krilo zdravstveno zavarovanje. Storitve v zasebnih turističnih ambulantah, ki nimajo pogodbe s HZZO, ostajajo plačljive.
Doslej so morali turisti storitve v turističnih ambulantah plačevati sami, medtem ko jih je v zdravstvenih domovih oziroma ambulantah primarne zdravstvene nege krilo zdravstveno zavarovanje na podlagi evropske kartice zdravstvenega zavarovanja. Obseg in vrsto zdravstvenih storitev opredeli zdravnik, ki sprejme osebo na zdravljenje.
Na Dunaju odprli restavracija za osebe z demenco
Na Dunaju je konec junija vrata odprla prva restavracija, namenjena osebam z demenco. V lokalu z imenom »Zum Augenblick« (»Pri trenutku«) v Döblingu lahko osebe z demenco in njihovi partnerji, svojci ali prijatelji preživijo prijetno družinsko kosilo ali čudovit večer ob vrhunski gostinski ponudbi lokalnih proizvodov po zmernih cenah. Projekt je nastal na pobudo Kuratorija dunajskih domov za starejše, ki je stanovalcem z demenco kljub diagnozi želel omogočiti prijetno in sproščeno druženje v drugem okolju. Marsikdo je pred diagnozo rad zahajal v gostinske lokale, zaradi bolezni pa obisk klasične restavracije pogosto predstavlja izziv tako za bolnike kot njihove svojce.