Zdravje
-
Zdravje
V poletnih mesecih je pravi čas za nabiranje trpotca, ki ga lahko uporabimo za krepitev ali čiščenje organizma in tudi za druge zdravstvene tegobe, saj ima izredno zdravilno moč.
Ali ste vedeli, da trpotec uvrščajo med najbolj zdravilni plevel, ki so ga uporabljali že pred tisoči let. Z njim so si popotniki negovali stopala, zdravili zvine in manjše poškodbe. O tem star ljudski nasvet pravi, zakaj bi nas pri dolgi hoji bolele noge, če raste trpotec ob poti. Ni čudno, da je latinsko ime Plantago nastalo iz besede planta, ki pomeni podplat, na katerega spominja oblika širokolistnega trpotca.
-
Zdravje
V zadnjih mesecih so se v javnosti razvile vroče debate o uporabi konoplje in posledicah njenega uživanja. Nekoliko na stranski tir pa smo spet postavili alkohol, ki je po uradnih definicijah najbolj razširjena in najbolj uporabljena psihoaktivna snov v našem okolju.
Po nekaterih podatkih naj bi bilo v Sloveniji od alkohola odvisnih okoli 200 tisoč ljudi, posledično zato trpi okoli milijon ljudi, večinoma njihovih bližnjih. Kljub ničkolikokrat dokazani škodljivosti alkoholnih pijač pa seveda obstajajo zagovorniki, ki se trudijo prepričati o nasprotnem. Vendar poglejmo nekaj dejstev.
Negujte kožo in sluznico tudi od znotraj
Ali vas pestijo srbeča zadnjica, občutek pesek v očeh, težave s prebavo, suhe sluznice? MIC Mengeš predstavlja novo prehransko dopolnilo Omega 7 Pharm Nord z visokokakovostnim oljnim izvlečkom rakitovca, ki znanstveno dokazano vpliva na našo sluznico. Vsebuje mešanico maščobnih kislin omega-3, omega-6, omega-7 in omega-9, vitamina A in E ter polifenole, flavonoide, rastlinske sterole in množico drugih fitonutrientov, ki so značilni za rakitovec. Do zdaj so sluznice zdravili predvsem z raznimi kremami, olji ali geli, kar je dobra izbira za zdravljenje simptomov, če pa želimo, da naša koža in sluznice delujejo povsem optimalno, pa si je treba pomagati tudi z ustreznimi prehranskimi dopolnili, ki delujejo od znotraj.
Doživljate suhost v menopavzi?
Ali ste vedeli, da ima težave s suho nožnico približno 19 odstotkov žensk med 42. in 53. letom starosti, med 57. in 69. letom pa se ta delež poveča na 34 odstotkov?
Suha nožnica je pogost simptom menopavze, a se mu posveča premalo pozornosti. Približno polovica žensk, ki se spoprijemajo s to težavo, tega ne pove niti svojemu zdravniku.
Boleči intimni odnosi, izguba libida, povečano tveganje za okužbe sečil in drugo so težave, zaradi katerih je to pomembno vprašanje in mu je treba posvetiti več pozornosti.
-
Zdravniki priporočajo, da v času poletne vročine zmanjšamo telesne napore, ostajamo v senci in v hladnih prostorih, uživamo lažjo hrano, kot sta sadje in zelenjava, omejimo uživanje težje hrane in alkohola, pijemo dovolj vode in z njo osvežimo tudi kožo. Lahko pa si pri tem pomagamo tudi z izbrano antioksidantsko podporo.
Spomladi leta 1998 sva s soprogo začela jemati antioksidant FHES. Meritve na Univerzi v Ljubljani so potrdile, da je po antioksidantski moči enakovreden vsaj 10.000 kozarcem najboljšega svežega soka. Sam ob uživanju praška FHES (2-3 kapsule na dan) nisem ničesar občutil, soproga pa je zaznavala več energije in v poletnem času je laže prenašala vročino. Nadaljevala sva njegovo jemanje in sčasoma opazila tudi izboljšanje svojih kroničnih zdravstvenih težav. Mene pa je njena izkušnja spodbudila, da sem med drugim poglobil znanja o fizioloških učinkih poletne vročine in antioksidantske zaščite pred njo.
Ljudem pomagamo do boljšega sluha
Podjetje Slušni aparati Widex, pogodbeni dobavitelj medicinsko-tehničnih pripomočkov, letos praznuje 50 let poslovanja. Družinsko podjetje od samega začetka sodeluje z danskim proizvajalcem Widex, ki s svojo napredno tehnologijo daje smernice v celotni industriji slušnih aparatov. Ob pomembnem jubileju smo se pogovarjali s Katjo Capuder, direktorico podjetja Slušni aparati Widex.
Kakšni so bili začetki, ko je podjetje Slušni aparati Widex začelo prodajati slušne aparate na jugoslovanskem trgu?
-
Benigna hiperplazija prostate je najpogostejša težava tega organa, ki s staranjem prizadene skoraj vse moške.
Pri benigni hiperplaziji prostate gre za nenevarno (nerakavo) povečanje prostate, ki se kaže v težavah z uriniranjem. Prostata je žleza, ki je pod mehurjem, čeznjo pa poteka sečnica. Njeni izločki so sestavni del semenske tekočine. Njena velikost se vse življenje povečuje, zato se težave s povečano prostato praviloma začnejo pojavljati v zrelih letih. Povečana prostata stisne sečnico in pritiska na mehur. Tipični zgodnji simptomi benigne hiperplazije prostate so pogosto uriniranje podnevi in ponoči, nočno uriniranje, težave pri začetku uriniranja, šibkejši curek urina, nepopolna izpraznitev mehurja, ostanek urina v sečnem mehurju po končanem uriniranju in začetek stanja popuščanja. Pri težavah zaradi prostate, ki se kažejo predvsem kot težave z uriniranjem in praznjenjem mehurja, je treba najprej opraviti pregled pri zdravniku. Šele ko zdravnik izključi možnost rakavega obolenja in potrdi, da gre za nenevarno povečanje prostate, si lahko pri teh težavah pomagamo s samozdravljenjem.
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
Dobro je vedetijulij '24Zdravje
POSLUŠANJE
Naročnica mi je med pogovorom zaupala, da ji je šestletni vnuk povedal, kako zelo rad je pri njej v varstvu. Ne samo zaradi razvajanja s hrano in dobro voljo, ampak tudi zato, ker ima občutek, da je edina, ki ga velikokrat zares posluša. Drugi odrasli nimajo nikoli časa.
Poslušanje je eden od glavnih načinov sprejemanja informacij. Na žalost pa večina izmed nas med opravki za to aktivnost izrablja le četrtino zmogljivosti. Večina misli, da smo dobri poslušalci, vendar ni tako. S stoodstotno zmogljivostjo lahko prisluhnemo samo kratkim in zanimivim informacijam, če poslušamo zanimivo daljše predavanje, pa je to precejšen umski napor. Med poslušanjem in slišanjem je namreč velika razlika. Slišati pomeni, da se ušesa odzivajo na zvočno valovanje. Poslušanje pa pomeni več kot to, saj zahteva, da možgani to valovanje interpretirajo in se nanj odzivajo. Kako izboljšati zmožnost poslušanja? Prvič, pretvarjajte se, da morate informacijo posredovati naprej. Če boste poskusili, boste presenečeni, koliko si boste zapomnili. Drugič, temu, kar slišite, pripišite pomen. Tretjič, kar si je vredno zapomniti, zapišite. Četrtič, vzpostavite očesni stik. Petič, sprašujte in odgovarjajte. Tako boste aktivirali možgane in govorcu dali vedeti, da ga poslušate.
-
Težko zaspite ali pa se ponoči zbujate in se potem mučite, ker spanca ni in ni. S tovrstnimi težavami, ki lahko načnejo naše zdravje, se srečuje zelo veliko ljudi. Spanje je del naših navad, ki jih lahko spremenimo, in tako izboljšamo kakovost življenja.
Včasih spanju niso posvečali večje pozornosti, nekateri so nanj gledali kot na izgubo čas, danes pa vse več raziskav potrjuje, da je poleg telesne dejavnosti in prehrane osnovni gradnik našega zdravja. Prespimo približno tretjino življenja. Brigita Zupančič Tisovec z novomeške enote NIJZ, ki je na to temo pripravila predavanje za Krkine upokojence, je poudarila, da ni pomembna le dolžina, ampak tudi kakovost spanja. Dobro spanje je vir dobrega počutja in prinaša številne koristi za naše zdravje. Izboljšuje našo odpornost (preprečuje okužbe, rakava obolenja in druge kronične bolezni), znižuje krvni tlak in blagodejno vpliva na srce, krepi delovanje možganov, dobrodejno vpliva na naše duševno zdravje in čustveno razpoloženje, izboljša pa tudi presnovo telesa (od uravnavanja inzulina, glukoze, teka do ohranjanja dobre prebave). Ameriško združenje za srce je dodalo spanje na seznam bistvenih dejavnikov za zdravje srca in ožilja.
Ginko – mogočna stara rastlina
Ginko oziroma Ginkgo biloba je eno od najstarejših vrst živih bitij na svetu. Ta drevesna vrsta spada med žive fosile, kar pomeni, da ima danes zelo podobno obliko kot fosilni ostanki izpred več kot 200 milijonov let.
Domovina ginka je Kitajska. V naravi je skoraj izumrl, zaradi njegove estetske in zdravilne vrednosti pa ga gojijo v parkih in samostanskih ter drugih vrtovih. Kitajci ginko imenujejo Ya Chio, kar pomeni drevo z račjimi nogami, ker njegovi pahljačasti listi spominjajo na račjo plavut. V evropske parke je prišel že v 17. stoletju, za zdravljenje pa smo ga Evropejci začeli uporabljati šele pred približno 50 leti.