Zdravje
Pri jemanju zdravil bodimo zbrani in pozorni
Zdravje
Mnogi ljudje jemljejo več različnih zdravil in prehranskih dopolnil, zato je še posebej pomembno, da jih uporabljamo pravilno. Če se navodil zdravnikov in farmacevtov ne držimo, lahko pride do neželenih učinkov in škode za zdravje. Kadar ste v dvomih, kako jih pravilno jemati, nasvet poiščite v lekarni.
V lekarni so zaposleni farmacevti, izobraženi strokovnjaki, zato se pri zdravstvenih težavah ali vprašanjih glede jemanja zdravil in prehranskih dopolnil ter uporabe medicinsko-tehničnih pripomočkov obrnite nanje. Poleg zdravnikov so edini pravi naslov za verodostojne odgovore in usmeritve o varni uporabi zdravil in prehranskih dopolnil. O uporabi medicinskih pripomočkov pa znajo dobro svetovati medicinske sestre, ki se z njimi srečujejo v praksi. Seveda pa je pametno poznati vsaj osnovne informacije, da bomo lažje razumeli razlago zdravnikov in farmacevtov ter navodil za uporabo, ki so priložena vsakemu zdravilu.
-
Soseda pri osemdesetih mi je zaupala, da jima je z možem še vedno lepo, ko se objameta, božata in stisneta drug k drugemu. Dober partnerski odnos vsem nam prinaša mnoge radosti, med njimi tudi spolne, ki nam lepšajo življenje. Vendar pa tak odnos ni sam po sebi umeven. Zanj je potrebno veliko truda, energije, medsebojnega usklajevanja in spoštovanja obeh partnerjev.
Na vprašanja o spolnosti je za revijo Vzajemnost odgovarjal dr. Peter Zajc, zdravnik specialist psihiater na Centru za mentalno zdravje Psihiatrične klinike v Ljubljani. Svoje ambulantno delo zadnja leta usmerja zlasti na področje spolnega zdravja. Je specialist spolne medicine, član Evropskega komiteja za spolno medicino (FECSM) in član Interdisciplinarnega konzilija za potrditev spolne identitete.
Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
Dobro je vedetijulij '24Zdravje Oskrba
SOCIALNA OSKRBA – POMOČ NA DOMU
Bralkina 83-letna mama si je zaradi padca zlomila kolk. Trenutno je na rehabilitaciji v zdravilišču, je nepokretna, za zdaj še ne sme obremeniti noge, do stanovanja, v katerem živi sama, pa mora prehoditi deset stopnic. Bralka sprašuje o možnostih pomoči in nadaljnjih korakih.
Spoštovani, vsekakor se še pred maminim prihodom domov obrnite na njenega osebnega zdravnika in patronažno službo, kjer vam bodo pomagali pri nasvetih o negi. Žal so njihovi obiski zelo omejeni (število in obseg določa osebni zdravnik), zato vam svetujem, da se obrnete na javne zavode, ki v občini bivanja nudijo socialno oskrbo. Namen le-te sta predvsem oskrba in podpora pri ohranjanju čim daljše samostojnosti in kakovostnega življenja na domu, preprečevanje osamljenosti ter razbremenitev svojcev. Obsega pomoč pri osnovnih dnevnih aktivnostih, kot so pomoč pri oblačenju, slačenju, umivanju in hranjenju, gospodinjska pomoč ter pomoč pri ohranjanju socialnih stikov. Socialno oskrbo izvajajo socialne oskrbovalke, storitev pa je običajno organizirana vse dni v tednu in se izvaja na domu uporabnika. Del cene storitve plača uporabnik, drugi del subvencionira občina, ki to storitev zagotavlja.
Umetna inteligenca naravi ni kos
Zdravje
Gozdna terapija je povsem naravna metoda, preprosta, a izjemno učinkovita. Lahko bi rekli, da je pravi odgovor za sodobnega, pogosto nevrotičnega človeka, ki išče ravnovesje telesa, uma in duha. Ta svetovni trend se vse bolj uveljavlja tudi pri nas.
Po svetu metodo najbolj množično prakticirajo na Japonskem in v Južni Koreji, v Evropi pa v Nemčiji in skandinavskih državah. Posebnost je Škotska, kjer lahko gozdno terapijo predpiše zdravnik, pravi certificirana gozdna terapevtka Ana Hribar Podkrajšek, s katero smo se pogovarjali v ljubljanskem Botaničnem vrtu. V Sloveniji ima že kar nekaj oseb (večinoma ženske) certifikat za gozdno terapijo, njeno bistvo pa je v tem, da je terapevt gozd, vodnice oziroma vodniki pa le odpirajo vrata vanj. Če mu le dovolimo, da se dotakne vseh naših čutov, je gozd lahko pot do nas samih.
-
Psihologija
Vloga strahu v našem življenju je, da nas varuje pred tem, da se ne izpostavljamo nevarnostim, da se ne poškodujemo, da smo nežni do sebe in drugih. Žal pa se večkrat pokaže, da strah ne opravlja prvotne funkcije, temveč nas hromi pri vsakdanjih odločitvah, nam onemogoča, da živimo v skladu s svojimi potrebami in željami, ter nas oddaljuje od tega, da v celoti izkoristimo svoje potenciale in talente.
Strah se pojavi takrat, ko zapustimo sedanji trenutek. To pomeni, da začnemo razmišljati o prihodnosti, si ustvarjamo najrazličnejše scenarije in pogled na prihodnje dogodke, ki se morda niti ne bodo zgodili. Največkrat se res pričakovane situacije ne odvijejo na pričakovan način. Zakaj potem dopustimo strahu, da tako pomembno vpliva na naše življenje?
-
Zdravje
Ljudje, ki zaužijejo vsaj sedem gramov olivnega olja dnevno, to je polovico jedilne žlice, imajo za 28 odstotkov nižje tveganje, da bodo umrli zaradi bolezni, povezane z demenco.
To so izsledki študije, narejene v Harvard T. H. Chan School of Public Health v Bostonu, v katero so zajeli več kot 92.000 ljudi. Ugotovili so, da je zamenjava ene čajne žličke margarine ali majoneze z enako količino olivnega olja povezana z 8- do 14-odstotnim nižjim tveganjem za smrt, povezano z demenco. Pri zamenjavi z drugimi rastlinskimi olji ali maslom teh razlik niso opazili.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
NAPADI SUHEGA KAŠLJA
62-letna bralka je marca prebolela virusno okužbo dihal. Ker kašelj dolgo časa ni prenehal, je opravila slikanje pljuč, ki je bilo brez odstopanj. Suh kašelj in težje dihanje sta se še pojačala v času cvetenja trav. Z zdravili in pršili se je kašelj delno umiril, vendar se občasni napadi kar ne nehajo. Izvidi krvi so normalni, razen povišanega kalija. Zdravila (Ampril) ji približno eno leto uspešno uravnavajo krvni tlak. Samoplačniško se bo naročila na pregled ORL in pregled pri pulmologu.
-
Vprašajte dermatologinjo
Bralec, ki je pri osemdesetih letih, piše, da se že vse življenje pretirano znoji, nobena krema mu do zdaj še ni pomagala. Že ob najmanjšem naporu mu znoj dobesedno zalije oči in obraz. Zadnje čase opaža še povečano potenje ponoči. Potenje mu povzroča vnetje kože pod pazduho in na intimnih delih. Prosi za nasvet, kako bi vsaj zmanjšal, če že ne odpravil težave s potenjem.
Eksokrine žleze znojnice so v koži po celem telesu. Najgosteje so razporejene v koži na pazduhah, dlaneh in podplatih, v koži na čelu, vratu, prsnem košu ter hrbtu. So tanke spiralasto zavite cevke, ki ležijo globoko v usnjici na meji s podkožnim maščevjem, potujejo z izvodili proti površini kože, kjer izločajo znoj, prozorno tekočino brez vonja. Dejavne so od rojstva. Poleg eksokrinih znojnic so predvsem v pazduhah, okrog popka, prsnih bradavic in anogenitalno še t. i. apokrine znojnice, ki postanejo pod vplivom spolnih hormonov dejavne šele v puberteti in dajejo značilen vonj ljudem.
Kako tehnologija pomaga pri skrbi za zdravje?
Mala šola digitalizacije
Tehnologija v veliki meri vpliva na različne e-storitve. Med drugim na tako imenovano eZdravje oziroma tiste zdravstvene storitve, ki jih lahko urejamo na daljavo z uporabe elektronskih platform.
Digitalno zdravje ali eZdravje je koncept, ki se je pojavil z namenom označevanja uporabe informacijsko-komunikacijske tehnologije v zdravstvenem sektorju. Gre torej za stičišče medicine, informatike, javnega zdravja ter poslovanja in se nanaša na zdravstvene storitve in informacije, ki se dostavljajo ali izboljšujejo prek interneta in sorodnih tehnologij. Izraz tako ne označuje le hitrega tehničnega napredka in z njim razvoja zdravstva, temveč tudi način razmišljanja, odnos in zavezanost globalni miselnosti za izboljšanje zdravstvenega varstva na lokalni, regionalni in navsezadnje tudi svetovni ravni s pomočjo orodij informacijsko-komunikacijske tehnologije.
Poslabševanje vida lahko upočasnimo
Svetloba je pomembna za nastanek vida, hkrati pa je za očesne strukture tudi škodljiva. Svetloba s stimulacijo celic na očesnem ozadju sproži nastanek signala, ki v možganih oblikuje sliko.
Določen spekter svetlobe, ki smo mu vsakodnevno izpostavljeni, lahko poškoduje občutljive celice očesnega ozadja. Oko ima razvito lastno zaščito pred poškodbami, povzročenimi zaradi svetlobe. Del te zaščite predstavljajo tudi hranila, ki se po krvnem obtoku prenesejo v oko in se kopičijo v točno določenih očesnih strukturah.