-
Tudi letos vas vabimo na pohode po hribih v okolici Ljubljane (in še dlje) pod vodstvom izkušenega vodnika z licenco Planinske zveze Slovenije Janeza Alberta. Povabite še znance, prijatelje, sorodnike …
V soboto, 12. januarja, je predviden pohod na Rašico (631 m). Hoje je za približno 4 ure. Zborno mesto je ob 8. uri zjutraj pred trgovino Mercator Črnuče.
Če se želite udeležiti pohoda, vsaj dva dni prej pokličite Janeza Alberta na telefonsko številko: 040 689 502.
Pri izbiri stola mislimo na udobje
Prosti časjanuar '19Ljudje Starejši Dom
Pravijo, da je med vsem pohištvom najtežje narediti trden, a hkrati udoben stol. Najbrž je to kar razumljivo, saj je za udobno sedenje pomembnih več različnih dejavnikov. Pri slabo zasnovanem stolu pa takoj občutimo, da nam ni udobno. V prvem hipu najbrž že vemo, kaj želimo: lahek, trden in udoben stol. Pa stol, ki je trajen in ga lahko očistimo, obenem pa nam je všeč.
Najbolj občutimo, da s stolom nekaj ni prav, če se nikakor ne moremo udobno namestiti, ko sedemo nanj, ali pa nas čez nekaj časa bolijo hrbet, križ, vrat ali noge. Kadar nas tišči pod koleni, ima stol previsok sedež, torej je previsoko nad tlemi. Če se moramo na sedežu pomakniti naprej, da bi dosegli tla, je stol previsok. Stopala morajo biti namreč plosko na tleh. Kadar stegna ob sedenju niso vodoravno in so kolena višje od bokov, pa sedimo prenizko. Če tako sedimo ob mizi, je slabo, kadar pa na stolu počivamo, je to lahko primerno, če imamo trdno oporo za roke, da sedamo in vstajamo.
Vodja Hišnega ansambla Avsenik
Dobre stare viže
Svojo glasbeno pot je začel pri ansamblu Gorenjci, ki je nastal leta 1964, začeli pa so povsem ljubiteljsko. »Šlo je bolj počasi, ni bilo tako hitro, kot je to z glasbo danes,« se spominja Marjan Legat. Leto kasneje so posneli prvi dve skladbi Proti Kropi in Pri Gorjaku, ki sta bili predvajani v priljubljeni radijski oddaji Za našo vas, in tedaj se jim je za nastope odprla vsa Slovenija. Udeležili so se prvega ptujskega festivala domače glasbe in tudi celo prvi nastopili.
-
Zadnjo januarsko soboto se bodo pohodniki na Dolenjskem podali na tradicionalni pohod, ki so ga organizatorji poimenovali S cvičkom med vinogradi. Potekal bo od Otočca do Trške gore in nazaj na Otočec.
Tovrstni dogodki so praviloma jeseni, ko grozdje zori in se v sodih že spreminja v vino. A tudi zimski pohodi med vinogradi niso več neobičajni, narava tedaj miruje, zemlja počiva, ni še napočil čas za prva vinogradniška dela, zagotovo pa za pokušino tega, kar je nastalo v sodih. Pa tudi vinogradniki imajo več časa, da se posvetijo obiskovalcem. In ker bomo na Dolenjskem, bo pohod posvečen cvičku.
-
Pridi na čaj ...
... ali na kavo! V veseli družbi pisanih skodelic, čajnikov in sladkornic nam bosta topla napitka še bolj prijala.
S skodelicami, čajniki in sladkornicami poljubno okrasimo prtičke, kuhinjske brisače, predpasnike ipd.
Vse motive vezemo s križnim vbodom na blago, na katerem lahko štejemo nitke. Vezemo s tremi nitkami deljive prejice v označenih barvah čez 2 x 2 niti na blagu.
Preden začnemo vesti, preštejemo križce na predlogi, nato preštejemo niti na tkanini. Tako vidimo, kako velik je motiv in kam ga lahko namestimo. Motiv izvezemo najprej z eno barvno nitjo, nato z naslednjim barvnim tonom. Pri tem pazimo, da vsi vbodi na vezenini potekajo v isto smer.
-
Zima je lahko včasih zelo naporna in v nas pogosto budi željo po toplejšem letnem času, v katerem se v naravi spet prebuja novo življenje. Si tudi vi že želite, da se v deželo vrne pomlad, čeprav je šele januar? Morda pa si lahko vsaj delček pomladi ali pomladnega vzdušja s pomočjo tega članka pričarate kar sami – ustvarite si pomladni venček, kot je tale ... Poimenovala sem ga ČAR POMLADI.
Za venček potrebujemo le žično pletivo (mrežo), skledo čebulic (na primer narcis), mah, poganjke borovnic, okrasno predivo, orodje za rezanje žice in precejšnjo mero spretnosti ter želje po ustvarjanju. Seveda se lahko odločimo tudi za drugačen izbor vrst čebulic spomladi cvetočih rastlin, kot so grozdaste hrušice (na fotografiji), hijacinte, tulipani ...
Umetnost na presečišču identitete in lokalne zavednosti
To je zgodba o posebnem primeru vzajemnosti. O spletu vzajemnosti med generacijami umetnikov, med umetnostjo iz različnih krajev in med umetnostjo in razvojem nekega kraja. O spletu, ki je ozadje razstave z naslovom Ljubljana se klanja Sloveniji III: Kočevje, ki jo je mogoče januarja in februarja videti v Galeriji Vžigalica v Ljubljani.
Zasnove za cikel razstav Ljubljana se klanja Sloveniji se je domislil Jani Pirnat, kustos v Galeriji Vžigalica. Navdih zanjo je bila alegorija Ivane Kobilce s tem naslovom, ki je nastala leta 1903 in je v ljubljanski mestni hiši. Poleg tega se je Pirnat naslonil na izkušnje, ki jih je pridobil med kuriranjem zunaj prestolnice. Ugotovil je, da je med njo in drugimi slovenskimi kraji večja razdalja, kot bi sklepali na prvi pogled. Cikel od leta 2017 naprej raziskuje vzrok tega tako, da zbližuje umetnike, galerije in občinstvo, ki se sicer ne...
-
Že tisočletja opazujemo planete in jih primerjamo z dogajanjem na Zemlji. Zavedamo se, da smo neločljivo povezani z naravnim okoljem. Planeti simbolično predstavljajo dobre vplive, kadar tvorijo harmonične aspekte, in ustvarjajo trenje, ko so v dinamičnih aspektih. Kadar se po nebu navidezno pomikajo vzvratno zaradi gibanja Zemlje, simbolično ponovimo vajo na področju, kjer je prišlo do napake. Srečno novo leto 2019 se začne s Soncem v kozorogu ter Luno in Venero v škorpijonu. Mars prestopi v znamenje ovna 1. januarja ob 3.21. V kozorogu sta še Saturn in Pluton, v ribah je Neptun, ki bodo kot počasni planeti ostali v istem znamenju vse leto. V ovnu je Uran, ki 6. marca 2019 ob 9.36 prestopi v znamenje bika, 13. februarja ob 7.21 bosta Uran in Mars na isti kotni stopinji ovna.
-
»O, sem se bala, da te ne bo!« je veselo vzkliknila Tatjana, ko je zagledala sošolko.
Bil je četrtek, dan, ko so se srečevale ob kavi v tej veliki trgovini, vendar ni vedela, ali bo tudi v prvem poprazničnem tednu tako.
»Saj sem morala priti, hladilnik je popolnoma prazen,« je rekla Alenka.
In so pokramljale o praznikih, o otrocih in darilih, o prazničnih kosilih in večerjah, o snahah in hčerah, o navadah mladih, ki živijo tako drugače, kot smo živeli mi. Ugotavljale so, da so se med prazniki sicer imele lepo, da pa so zdaj utrujene in se bo prijetno spet vrniti nazaj v stare tirnice navajenih navadnih dni.
-
Pripravlja: Neva Brun
Gledališče: V imenu matere, slovenska dramska noviteta
Dramatik Ivo Svetina se je odločil, da bo napisal sago, skoraj dokumentarno dramo o svoji družini na ozadju stoletja vojn (prve in druge), ideologij (slovanstvo, marksizem, socializem), nastajanju držav (Kraljevine SHS, SFRJ), zgodbo o rodu, ki ni hotel biti le pasiven opazovalec zgodovine, ampak je poskušal postati njen sooblikovalec. »Marsikdo je v sebi nosil tudi temno, strupeno seme, ki ga je vodilo v samomor, zato sem tekst pisal počasi in z muko,« je povedal Svetina.