-
Prosti časdecember '18Ljudje Starejši
Letos povabite vnuka k sebi, še preden se začnejo prazniki, na »predpraznovanje«. To bo primeren uvod v praznični čas, velika prednost pa bo, da boste na tem praznovanju imeli vnuka samo zase. Zadovoljni bodo tudi njegovi starši, saj jim boste podarili prost večer.
Če bo praznovanje pred prazniki uspelo, boste morda vzpostavili prijetno družinsko navado, ki se je bo vnuk veselil tudi prihodnja leta. Namen »predpraznovanja« ni predpremiera enakega rituala, kot ga imate v družini za božič ali novo leto, ampak ustvarjanje prazničnega vzdušja, na katerem se v celoti posvetite vnuku. Ko vam pomaga, se počuti sprejetega in velikega. Ob delu z vami se spotoma uči novih veščin, vi pa dobite priložnost, da pokukate v njegov svet, lahko pa mu predate tudi svoje vrednote.
-
Prišel je čas, ko si bo treba za prijatelje čas vzet' (kot poje Andrej Šifrer), kajti božične in novoletne voščilnice, ki jih napišete ali izdelate sami, so postale spet zelo priljubljene. Če se jih veselite vi, jih bodo gotovo veseli tudi vaši bližnji. Kaj spodbudnega in lepega jim boste napisali, morda celo narisali ali posneli fotografijo, veste samo vi, le ne pozabite jih poslati. Odstiramo nekaj zanimivosti iz zgodovine koledarjev, pratik in novoletnih voščilnic. Morda boste ob branju lažje izbrali priljubljen motiv zanje.
-
Vožnja v temi utruja. Ni preprosto napenjati oči, da bi videli prek meje žarometov lastnega vozila in hkrati ne gledali v luči nasproti vozečih vozil. Če se še cesta lesketa zaradi mokrote, je mera človeške zmogljivosti že zelo polna.
Kdor živi na podeželju, ve, da iz teme pogosto prihajajo presenečenja, zaradi katerih ledeni kri in uide kletvica. Na primer tik pred sprednjim blatnikom iz teme zraste pešec, oblečen v temna oblačila in brez odsevne kresničke. Ali pa se pojavi kolesar brez luči in odsevnih stekel. To je pač zato, ker zunaj mest nimamo pločnikov in kolesarskih poti. A utruja tudi večerna vožnja v mestih. Že sam promet s svojo nervoznostjo učinkuje dražeče. Preveč osvetljenih reklam, utripajočih luči in odsevov pa so prav tako močne motnje, da bi lahko voznik opazil vsako nevarnost.
-
Okrašen škorenjček je simpatična praznična dekoracija, če ga podarimo, pa lahko v notranjosti skriva še majhno presenečenje …
Za izdelavo potrebujemo:
- plastično steklenico
- olfa nož
- filc rdeče ali bele barve, črn trak filca za obrobo podplata
- kos kartona za podplat
- iglo in sukanec
- svinčnik
- čipke, umetno krzno, raznobarvne trakove
- lepilo in pištolo za vroče lepljenje
- Steklenici odrežemo dno in ravni del. Dno uporabimo za sprednji del škorenjčka, ravni del steklenice pa za zgornji del.
- Oba dela steklenice oblečemo v filc s pomočjo igle in sukanca ter lepilne pištole.
- Iz kartona izrežemo obliko stopala, tako da sprednji in zgornji del položimo na karton drug poleg drugega in obrišemo podplat. Oba dela prilepimo na podplat, ki smo ga ravno tako oblekli v filc.
- Na zgornji del (ravni) prilepimo umetno krzno, sprednji del polepšamo z bogato pentljo. Škorenjček lahko okrasimo, kakor nam je najbolj všeč.
Popestrimo si stanovanje za praznike
Prosti časdecember '18Ljudje Starejši Dom
V pustih poznojesenskih dneh brez sonca si zaželimo v stanovanju svetlobe in barvnih poudarkov, ki bi prinesli nekaj topline in energije. Ko se bližajo prazniki in je čas pričakovanja, si lahko s popestritvijo prostorov naredimo stanovanje prijetnejše, s svečkami ali dodatnimi lučkami pa je še lepše. Vsako leto so trgovine bogato založene z božičnimi okraski, a kar naprej jih ne moremo kupovati. Preveč različnih slogov ter barv vodi v nasičenost prostora in kičast videz.
Stanovanje si lahko popestrimo tudi drugače, brez kupljenih okraskov, le-te uporabimo le kot dodatke. Ozrimo se po stanovanju in poiščimo vse tisto, kar še spominja na poletne dni, in to za nekaj časa odstranimo iz dnevne sobe, jedilnice, morda veže. Okraski in suho cvetje z morja, školjke v skledi ali živahni vzorci na pregrinjalih s poletnih počitnic niso primerno okrasje za decembrske dni. Tudi z balkona ali terase pospravimo ležalnike, ostanke lončnic ali poletne blazine, rožast prt na mizi in jih nadomestimo s skupino zimzelenih rastlin v privlačnih loncih, čez katere položimo niz rumenih LED-lučk, lahko baterijskih. Pogled skozi okno na urejen balkon ali teraso poživi puste dni, naj bo lep tudi pozimi.
-
Leon – 120 let
Ob 120. obletnici rojstva Novomeščana in olimpionika Leona Štuklja so v Dolenjskem muzeju pripravili veliko razstavo o njegovi izjemni športni poti in življenju. Njegova hči Lidija je muzeju odstopila ogromno eksponatov, nabralo se je več kot 600 osebnih predmetov, med njimi pisalni stroj, osebni dokumenti, njegovi rokopisi, celo sedežna garnitura z omaro, podpisi pomembnih športnikov, ker je bil strasten zbiralec le-teh, pa zbirka značk, znamk in razglednic. V muzeju so pregledali več kot 4000 fotografij in veliko jih bo na ogled. Veliki telovadec, kot si je rekel sam, je do smrti živel po sokolskih načelih: skromnost, redoljubnost in skrb za telo.
-
Že v začetku decembra imamo v stanovanju adventni venček, božično lončnico in posejano božično žito. To so drobne stvari, ki si jih lahko pripravi vsak, da je dom praznično in veselo obarvan. Prepričana sem, da bi na vprašanje, na katero sobno ločnico najprej pomislite decembra, prav gotovo večina izbrala božično zvezdo. Razumljivo, saj je to najbolj iskana sobna lončnica v prazničnem času.
Prvotno so cvetove božičnih zvezd uporabljali za rezano cvetje pri krašenju različnih slovesnosti. Legenda govori o revnem dekletu iz 16. stoletja, ki je živela v Mehiki. Za božič je želela položiti darilo v jaslice v čast Kristusovemu rojstvu. Ker ni imela denarja, da bi si lahko privoščila drago cvetje, je nabrala rdeče cvetove, ki so rasli na grmih v naravi.
-
Hinko Krček se je rodil v glasbeni družini v vasici Sela pri Ptuju, njegov oče je bil ljudski godec in je igral na violino, saksofon, citre in harmoniko. Ljudski muzikanti sicer igrajo po posluhu, a oče je igral tudi po notah. Tudi sam je po končani osnovni šoli obiskoval glasbeno šolo na Ptuju in takrat je v roke dobil trobento, ki ga spremlja že vse življenje.
Že dolgo pa ima svoj ansambel domače glasbe, imenovan po njem. »Minilo je že 40 let potovanj s prijatelji, 40 let najrazličnejših doživetij in lepih občutkov, včasih tudi do skrajnih zmogljivosti. Bili smo zdoma tudi po pol leta, bilo je veliko domotožja in včasih so pritekle tudi solze,« se Hinko Krček spominja štirih desetletij uspešne glasbene dejavnosti.
-
Letošnje leto smo v Sloveniji posvetili spominu na Ivana Cankarja, 26. decembra pa se bodo ljubitelji hoje v naravi podali na pohod, poimenovan Po poteh Cankarjeve matere.
Neža Pivk, mati slovenskega pisatelja Ivana Cankarja, se je rodila 29. decembra 1843 v vasi Vrzdenec. Omožila se je na bližnjo Vrhniko, v zakonu z Jožetom Cankarjem se jima je rodilo 12 otrok, Ivan je bil osmi po vrsti. Pot zato poteka od njenega rojstnega Vrzdenca do Vrhnike, kjer je družina živela. Štirinajst kilometrov pohodniki z več postanki prehodijo v dobrih štirih urah, vmes pa se spominjajo posameznih opisov in zapisov iz Cankarjevih del in se srečajo z vrhniško kulturno in etnološko dediščino.
-
Še je čas, da s kvačko, pletilkami in volno hitro naredite topla in modna darila za svoje najdražje. Katere so njihove najljubše barve, pa tako ali tako že veste, kajne?
Naglavni trakovi za vso družino
Naglavni trakovi za mlado in staro so nepogrešljiv zimski modni dodatek.
Za deklice in dečke
Obseg glave: 44 do 52 cm.
Potrebujemo: 50 g melirane volne; krožno pletilko št. 2,5 ali 3.
Vzorci
Rebrasti vzorec: v vrstah na licu menjaje pletemo 2 levi in 2 desni petlji, v vrstah na narobni strani pletemo petlje, kot leže. Biserni vzorec: v vrsti na licu dela pletemo menjaje 1 desno in 1 levo petljo, v vsaki 2. vrsti petlje zamenjamo. V vrstah na narobni strani pletemo petlje, kot leže.